Ian gillan

kala, ego pos exo ton iommi se video na to lei??

see my point???

@whitesnakε: αν θες να το συζητησουμε pm. Το πρωινο ειναι τροπος εκφρασης. Καμια διαθεση υποτιμησης απεναντι στον Coverdale. Αλλωστε το Burn ειναι ο αγαπημενος μου Purple δισκος(

Δεν τρέχει τίποτα, δεν προσβλήθηκα!!!
Απλά λέω πως είναι υποκειμενικό και δεν πολυέχει νόημα να πλατιάσουμε την κουβέντα. Υπάρχει άλλο topic για αυτό!..

Αυτό πoυ ξέρω εγώ είναι ότι τα live από τη σόλο καριέρα του Gillan είναι γεμάτα από επιτυχίες των Purple. Σε αυτές στηρίχτηκε άλλωστε η σόλο καριέρα του (κατά τη γνώμη μου)…

[quote=“SOTIRIS”]

Αυτό πoυ ξέρω εγώ είναι ότι τα live από τη σόλο καριέρα του Gillan είναι γεμάτα από επιτυχίες των Purple. Σε αυτές στηρίχτηκε άλλωστε η σόλο καριέρα του (κατά τη γνώμη μου)…[/quote]

Ασχετο…

__ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

__Οταν μιλάμε για τον παλιό Ian Gillan, μιλάμε για μία απο τις καλύτερες rock φωνές EVER!!!

__Μόνο εγώ έχω ακούσει το Child In Time; Μόνο εγώ έχω ακούσει τον δίσκο (απο το μιούζικαλ -rock opera- που την μουσική έγραψε ο Εξαιρετικός Andrew Loyd Webber), Jesus Christ Superstar;Δε νομίζω. Εκεί ο Gillan είναι συγκλονιστικός, με Τόσο μεγάλη ποιότητα σε υψηλές που μόνο απο τον Claus Nomi (“total eclipse”) και τον Geof Tate (Queensryche, “take hold of the flame”), έχω ακούσει!! (του Freddy Mercury δεν πιάνονται, είναι “faltseto” -που κάθε άλλο παρά κατακρίνω!). Και φυσικά ΟΧΙ ΜΟΝΟ στις ψηλές νότες, αλλά γενικότερα, είναι φοβερός, πολύ καλές ερμηνίες και σε μιά εποχή που δεν υπήρχαν οι “δάσκαλοι” του rock που σήμερα υπάρχουν (μάλλον αυτός είναι ένας εξ’ αυτών)…

__Παρακαλώ, αν διαφωνεί κάποιος μαζί μου, να μου πει πρώτα αν έχει ακούσει τα “Child in Time”, και απο το Jesus Christ Superstar (δυστυχώς δεν υπάρχει στην Ελλάδα με τον Gillan στα φωνητικά), τα “What’s The Buzz/Strange Thing Mystifying”, “The Last Supper” και το συγκλονιστικό “Gethsemane (I Only Want To Say)”…

Υ.Γ. Εχω ακούσει ότι μερικές φοβερές ερμηνίες έχει κάνει και στο Mr. Universe (προσωπικός δίσκος), αλλά δεν τον έχω βρει πουθενά στην Ελλάδα (αν και κυκλοφορεί) για να τον αποκτήσω… μήπως τον έχει ακούσει κανείς σας, αξίζει να τον ψάξω κι άλλο;

Φίλε Shadowcaster ιοι προσωπικοί δίσκοι του Gillan είναι γαμάτοι, Glory Road, Scarabus, Future Shock, Toolbox, Naked Thunder, Accidentally On Purpose όλα όλα!!

Το Mr. Universe το ψάχνω και εγώ αλλά δεν το έχω βρει πουθενά, έχω ακούσει μερικά κομμάτια όμως και είναι φοβερά.

Η καλύτερη ερμηνεία στο Child In Time απο όσες εκτελέσεις έχω ακούσει είναι στο Scandinavian Nights 8) 8) 8)

__Ευχαριστώ Sabbarth! Απο ποιο album ν’’ αρχίσω;

__Σκανδιναβικές νύχτες… ούτε καν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο cd! :roll: Είναι ποιο καλή εκτέλεση κι απο τη Studio;!!;!;

Είναι ένα live των Purple είναι διπλό cd και έχει τα εξής κομμάτια
1)Wring That Neck
2)Speed King
3)Into The Fire
4)Paint It Black ( Rolling Stones)
5)Mandrake Root
6)Child In Time
7)Black Night

κυκλοφόρησε το 1972 και βρίσκει την μπάντα σε τρελή φόρμα αν το βρείς χτύπα το!!

Τώρα όσον αφορά τα προσωπικά του Gillan είναι υποκειμενικό απλά σου λέω τα εξής:
Scarabus είναι 70’ies prog hard rock

Glory Road, Future Shock.Toolbox είναι οι πιο rock κυκλοφορίες με το Toolbox να αγγίζει σχεδοόν το Metal

Αcicidenatlly On Purpose είναι πιο πολύ θεατρικό με λίγες κιθάρες πολλά πλήκτρα αλλά με καταπληκτικά κομμάτια

Νaked Thunder pop rock με πολύ εμπορικά κομμάτια επίσης περιέχει το ΕΠΟΣ No More Cane On The Brazos

Cherkazoo And Other Stories… είναι αρκετά Beatles και γενικότερα θυμίζει βρετανική pop σκηνή

τώρα διαλέγεις και πέρνεις αν και κατά την άποψη μου, καλύτερα να ξεκινήσεις με χρονολογική σειρά για να δείς και το πόσο εξελίσσεται η μουσική της μπάντας απο δίσκο σε δίσκο.

Α και φυσικά έχει μερικά προσωπικά albums τα οποία δεν τα έχω οπότε δεν ξέρω :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Ετεροχρονισμένα μεν, αλλά όντας οπαδός του Ian Gillan και των Deep Purple, ένα έχω να πώ.Την δεκαετία του 70 δεν υπήρχε καλύτερος τραγουδιστής (εξαιρείτα ο Plant βέβαια :wink: ).
Πλέον όμως παρόλο που γουστάρω τη φάση των τωρινών Purple, πιστεύω οτι ο Gillan δεν μπορεί να αποδόσει τραγούδια της χρυσής περιόδου.Αυτά.

Ο Iommi ειχε δηλωσει οτι εποιασε τον Dio να ανεβαζει κρυφα το vol της φωνης του οταν εκανα το Dehumanizer πραγμα το οποιο δεν ισχυε…Μιλαμε για αξιοπιστη πηγη…

Aυτό είχε συμβεί το 1982 κατά τη διάρκεια της μίξης του LIVE EVIL.Βέβαια,αργότερα παραδέχθηκε το σφάλμα του (ο IOMMI) !

Oσον αφορά το DEHUMANIZER,κατά τη περιδεία των SABBS στην Aμερική και συγκεκριμένα στο COSTA MESA το Νοέμβριο του 1992,δέχτηκαν πρόταση από τον OZZY να παίξουν support σε 2 συναυλίες του,πράγμα το οποίο ο DIO δεν δέχτηκε ( και πολύ καλά έκανε…που ακούστηκε ο DIO ‘‘ανοίξει’’ γιά τον OZZY;Ολα ίσα και όμοια; )Αυτό ήταν η αιτία ( αφορμή; ) να μη συνεχίσουν τη συνεργασία.
Η όλη ιστορία της δεύτερης επανένωσης,είχε συμφωνηθεί βάσει συμβόλαιου,να περιλαμβάνει 1 δίσκο και μία τουρνέ και μετά έχει ο Θεός!.Παπεπιπτόντως,το συμβόλαιο είχε λήξει μόλις μία (!!!) μέρα πριν τις προαναφερόμενες συναυλίες …!!
Τελικά οι συναυλίες έγιναν με τραγουδιστή τον ΜΕΤΑL GOD,HALFORD .Υπάρχει και βοοt από εκεί.

…ή πώς οι Sabbath μετά το Mob Rules έγιναν τσίρκο. :evil:
1971 - 1976 OBEY.
Αυτούς τους Sabbath θα δούμε.Ευτυχώς

Έγιναν τσίρκο;;;;;;;
Οι Sabbath φίλε, που μάλλον δεν έχεις ακούσει τι έχουν βγάλει μετά το Mob Rules, δεν έγιναν ποτέ τσίρκο, κι αυτό γιατί οι Sabbath είναι 70% ο Iommi και 30% o Butler και φυσικά αυτοί οι δύο ή μόνο ο κιθαρίστας κατάφεραν να κρατήσουν το όνομα και την κληρονομιά όλα εκείνα τα χρόνια.
Το Born Again είναι πολύ καλό, το ίδιο και τα περισσότερα με τον Tomy Martin (ιδιαίτερα τα Headless Cross, Tyr και Cross Purposes είναι δισκάρες!!!), το ίδιο και το Dehumanizer που όμως δε φτάνει στα επίπεδα των άλλων δίσκων με τον Dio.
Αν οι Black Sabbath τέλειωναν το 1978 που έφυγε ο Ozzy, δε θα μιλάγαμε τώρα για τη μεγαλύτερη μπάντα στην ιστορία του metal (εντάξει, δεύτερη μετά τους Maiden 8) ).

Δισκάρα! Η πιο δυνατή εκτέλεση του Into The Fire που έχω ακούσει με διαφορά από την δεύτερη. Το cd έχει και ωράιο βιβλιαράκι μέσα

Το cd έχει και ωράιο βιβλιαράκι μέσα

  ... και που να δεις στην έκδοση βινυλίου ...  :D

o Ian Gilan ine o tragoudistis pou tragoudise 5 me 10 tragoudia sti zwi tou!
AFONOS oso den paei!!! I foni tou den exei katholou melwdia !!malon i rapades apo ayton epireastikan!!!Pleon Den Bori na pi oute ena komati apo ta palia eno o hughe irthe k ta spase ola!!! ipe komatares k me FONARA1!! ayta giati ama pw k ala tha vgalw xoli!!! :twisted:

Θα έδινα σημασία στο προηγούμενο, αλλά ευτυχώς είχα δει πριν ότι ο ίδιος “συγγραφέας” διατείνεται ότι το Dark Side of the Moon δεν είναι progressive, οπότε…
Ευχάριστο, πάντως, να έχουμε αποφοίτους της σχολής κωφών ανάμεσά μας… :wink:

mou aresoun poles aytes i apaksiotikes apadises giati ine k tekmiriomenes!!!
panepistimion kofon den exw vgali!!! twra gia sena den kserw ti panepistimio exis vgali!!
ala standar ise stin merida ton anthropo pou anaferw gia to prog! otan ksekolisete isws katalavete ti mousiki :wink:

__Ισως, ίσως ΙΣΩΣ και να μπορούσε κάποιος να συμφωνήσει με τα λεγόμενά σου περί Gillan. Αν συμφωνούσε όμως, σίγουρα δε θα είχε ακούσει την Rock Opera “Jesus Christ Superstar”. Αν έχεις ακούσει αυτή την ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ όπερα (μάλλον η καλύτερη δουλειά του πραγματικά σπουδαίου A. L. W.), στην αρχική της εκτέλεσε με τον Ian Gillan στον βασικό ρόλο, και συνεχίζεις να πιστεύεις αυτά που λες, τότε μάλλον δεν έχεις ιδέα απο μουσική, για άλλα ναι θα μπορούσα να συμφωνήσω, αλλά ειδικά γι’ αυτά που αναφέρεις… Δε το λέω για να σε θίξω… μάλλον δε θα το έχεις ακούσει αυτό που σου λέω.

__Βλέπεις, έχω τραγουδήσει (με παρτητούρα) μέρη απο αυτήν την όπερα και μπορώ να σου πω, ότι για να αποδώσεις την καταπληκτική μουσική (ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ της μουσικότητας και μουσικής ιδιοφυίας του συνθέτη, αυτό που τραγουδάει ο Ιούδας όταν “δίνει” τον Ιησού στους Εβραίους), πρέπει και μουσικότητα να έχεις και φωνάρα και πολύ μεγάλη έκτεση και πολύ εκφραστικός να είσαι και να πατάς πολύ καλά πάνω στις νότες.

__Απο την άλλη πλευρά, όσο και αν έμεινα με το στόμα ανοιχτό ακούγωντας πριν ένα χρόνο και τον Hudges να καταθέτει την ψυχή του (ενώ ο Lee Turner ήταν δυστυχώς απογοητευτικός…), δεν έχει ούτε το φάσμα ούτε έκταση, ούτε την γκάμα του Gillan, είναι εξαιρετικός σε πολύ περιορισμένες φόρμες και στιλ ο Glen, αν και παραδίδει μαθήματα δίνοντας όλο του το είναι, η καλή τσιρίδα και η ωραία χροιά δεν αρκούν για αντιπαράθεση με κορυφαίους τραγουδιστές (οκ, και ο Dylan παρόλο που έχει φωνή γυαλόχαρτο, βάζει κάτω πολλούς τραγουδιστές με υπερδιπλάσιες ικανότητες, αλλά δε μπορείς σε καμία περίπτωση να πεις ότι είναι φωνάρα σε σχέση με τον Fish ή τον Geoff Tate!!), μη λέμε ότι θέλουμε!!! Και αυτά τα λέει κάποιος που λάτρεψε τον Glen H. μετά την πρόσφατη live απόδωσή του (αν και πάντα μου άρεσε πολύ!!) και που συμφωνεί απόλυτα μαζί σου (και θλίβεται γι’ αυτό) στο ότι ο Gillan σήμερα έχει χάσει κατά μεγάλο μέρος τη φωνή του (αν και στο bananas αποδίδει πολύ καλά).

:wink:

Nai file gia tin opera exeis apolito dikio!!!
ine apla apisteyti k o gillan poli kalos!!!
8a diafonisw omos sta sxolia sou gia ton hughes se sxesi me ton gilan pistevw akrivws to aditheto! Ayta exei i zwi :slight_smile:

__OK, “αυτά έχει η ζωή”… :stuck_out_tongue: :smiley: 8)

__Είναι και θέμα γούστου. Πάντως, κι εγώ πιστεύω ότι σε δουλειές με συγκροτήματα (όχι στα προσωπικά του που δε τα έχω ψάξει), έχει ένα σχετικά περιορισμένο στιλ. Ομως το ίδιο περιορισμένο μου φαίνεται αυτό του Hudges! Μάλιστα δε με ενοχλεί, είναι και λίγο σαν “προσωπική σφραγίδα”. Βέβαια, ίσως κι εγώ να μην έχω ψάξει απο τη μεριά μου τόσο τον Hudges, ίσως απλά είναι και θέμα γούστου… :wink: 8)