Ian gillan

oute k ego exw psaksi poli tin prosopiki kariera tou Hughes ala ayto pou idan ta matia mou k akousan ta aytia itan apisteyto!!ala stin teliki ine akrivws ayto pou les. 8ema goustou!!
Ayta exei i zwi!!! :stuck_out_tongue: :smiley: :slight_smile:


o ρόλος του Χριστού στην ροκ όπερα jesus christ superstar του Webber είναι γεμάτος falsetto!! Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Gesthemane. Ο Ian Gillan είναι άλλωστε ένας από τους “πρωτομάστορες” του rock falsetto και το Child in Time είναι η μεγαλύτερη απόδειξη αυτού. Αυτό για τον φίλο που έγραψε 2 σελίδες πριν πως ο Mercury τραγούδαγε με falsetto ενώ ο Gillan οχι…μάλλον ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει! Χωρίς falsetto (ψευτικες δηλαδή) δεν εφτασε ποτέ τον Mercury και τον Dio είτε ο Gillan, είτε ο Coverdale, είτε ο θεός Hughes.

O Gillan παρόλα αυτά κατ’εμέ ήταν ο επιδραστικότερος όλων και ο χαρακτήρας της φωνής του ήταν κάτι μοναδικό. Όσο για τον Dickinson είναι τραγουδιστής που βάδισε στα χνάρια του Gillan (εχει δηλωσει άλλωστε μέγας θαυμαστής του). Κινήθηκε σε πιο metal χώρο και απευθείας σύγκριση δεν μπορεί να γίνει αλλά σίγουρα θεωρώ πως ο καλός Gillan του παρελθόντος ήταν ανώτερος. Χωρίς να υποτιμώ τον Bruce φυσικά ο οποίος είναι κεφάλαιο ολόκληρο στο Heavy Metal.

Σχετικά με τους Purple προτιμώ τον Gillan, solo των Hughes και Coverdale στους Whitesnake και είμαστε όλοι οκ.
Α,και μην ακούω βλακείες οτι δηλαδή ο Gillan δεν μπορεί να τραγουδήσει Coverdale ή Hughes και για αυτό δε τα λέει…έλεος!! Το οτι δεν θα ειναι σαν να τα έλεγαν οι “μπαμπάδες” τους ναι…αλλά όχι οτι δεν τα έχει!!!

ΥΓ για τους οπαδούς του JCS…εκπληκτικός ο Gillan στο Gesthemane και μας σηκώνεται η τρίχα όταν τον ακούμε. Αλλά επειδή τα διαμάντια είναι πάντα καλά κρυμμένα… κατεβάστε την έκδοση με τον Steve Balsamo σαν Χριστό. Είναι από το Broadway Cast του 2000. Ακούστε το Gesthemane με αυτόν και μετά τα λέμε… :wink:

ΥΓ για τους οπαδούς του JCS…εκπληκτικός ο Gillan στο Gesthemane και μας σηκώνεται η τρίχα όταν τον ακούμε. Αλλά επειδή τα διαμάντια είναι πάντα καλά κρυμμένα… κατεβάστε την έκδοση με τον Steve Balsamo σαν Χριστό. Είναι από το Broadway Cast του 2000. Ακούστε το Gesthemane με αυτόν και μετά τα λέμε… Wink

__OXI ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ! Αυτή πώς μου ξέφυγε;!!

__Εχω ακούσει (και έχω) την έκδοση με τον Ted Neely (απο την κινηματογραφική ταινία) και έχω επίσης ακούσει και έχω την έκδοση με τον Glen Carter (filmed for video -απο την παράσταση του Λονδίνου νομίζω, πρόσφατη παραγωγή). Δεν ήξερα ότι υπάρχει και άλλη εκδοχή!! Στην εκδοχή που λες, ο Ιούδας και ο Ηρώδης, τι λένε; Η Μαγδαλινή;

δυστυχώς δε το έχω σε cd…το κατέβασα από το shareaza γιατί μελετούσα το gesthemane για το μάθημα της φωνητικής μου και ήθελα να μαζέψω όλες τις εκδοχές του τραγουδιού ώστε να δω τι κάνει ο καθένας και να καταλήξω στην δικη μου version. Οπότε δεν ξέρω τι λένε οι άλλοι ρόλοι αυτής της έκδοσης…πάντως ο Χριστός είναι…ΘΕΟΣ!
Υποκλίνομαι που επιτέλους βρέθηκε ένας μεταλλάς να σέβεται τα Musicals… :wink:

Υποκλίνομαι που επιτέλους βρέθηκε ένας μεταλλάς να σέβεται τα Musicals…

__Same for you man! :wink: Λοιπόν αν ποτέ μάθω επιτέλους drums πρέπει να συνεργαστούμε! Μ’ αρέσουν τα ανοιχτά μυαλά. ΑΝ ποτέ ανεβάσεις παράσταση (μουσική ή και κάτι περισσότερο) του Jesus Christ SuperStar (αν καταφέρεις και βγάλεις το gesthemane όπως εσύ ξέρεις ότι πρέπει, πρέπει οπωσδήποτε να την ανεβάσεις), τότε count me in (είμαι ηθοποιος βασικά)!

__Οσο για όλο το μιούζικαλ με το κάστ που αναφέρεις βρήκα τελικά πληροφορίες απο το amazon:

__Kάτι πολύ ενδιαφέρον που αναφέρει κάποιος είναι ότι είναι πάρα πολύ η ερμηνία του Balsamo (“πετάει μία απίστευτη νότα περίπου στη μέση”), αλλά όχι η καλύτερη, απλά μάλλον η πιο εντυπωσιακή η πιο δύσκολη. Δεν είναι τόσο θεατρική και μέσα στον ρόλο όσα θα ήθελε ο τύπος που τα γράφει αυτά. Βέβαια, μετά αναφέρει ότι η καλύτερη ερμηνία είναι αυτή του Neely (xaxa!!), οπότε πρέπει πρώτα ν’ ακούσω το cd για ν’ αποφανθώ… Α, ΗΡΩΔΗ ΚΑΝΕΙ Ο ALICE COOPER, και απο ένα sample που άκουσα είναι πολύ καλός και τουλάχιστον ισάξιος (ΔΕΝ μπορώ, δεν μου επιτρέπω να κρίνω απο ένα sample 15 δευτερολέπτων!!), με τις υπόλοιπες ΠΟΛΥ καλές ερμηνίες των υπολοίπων!

“Το φθινόπωρο του 1996 μια παραγωγή του Jesus Christ Superstar, εγκαινίασε το νεο-ανακαινισθέν Lyceum Theatre σκηνοθετημένη από τον Gale Edwards με τον Steve Balsamo ως Ιησού, τον Zubin Varla ως Ιούδα και την Joanna Ampil ως Μαρία Μαγδαληνή. Η παράσταση, σχεδιασμένη ξανά από την αρχή περιόδευσε στην Αγγλία, Γερμανία και Ιρλανδία.”

το βρήκα στο ιστορικό της παράστασης από όταν είχα πάει να την δω στην Ελληνική version της. Το Mp3 με τον Alice Cooper σαν ηρώδη το έχω, είναι ενδιαφέρον. Η εκτέλεση του Balsamo είναι σίγουρα η πιο εφφετζίδικη και εντυπωσιακή αλλά όντως χάνει σε συναίσθημα σε σχέση με τον Gillan ή τον Neely. Πάντως αξίζει πραγματικά να την ακούσεις. (Αν εχεις email που να το χωράει στο στέλνω).

Όσο για εμένα…μακάρι να ανέβαινε ξανά το JCS έστω και στα Ελληνικά και θα δήλωνα αμέσως συμμετοχή ακόμα κι αν ήμουν απλά στα χορωδιακά μέρη και τίποτα περισσότερο!! Το Gesthemane καθως και κάποια άλλα τραγουδια της παράστασης έχουν βγει σε karaoke οπότε σύντομα θα τα έχω ηχογραφημένα με την δική μου φωνή. Όποιος ενδιαφέρεται το στέλνω!
:wink:

Χεχε, το yahoo χωράει attached files 10ΜΒ! Στείλε πράμα! Και απο Balsamo και απο Ba…phomet!! 8)

__Στέλνω με p.m. το e-mail μου…

Και εγώ το θέλω!!!
kostis@rocking.gr:smiley:
(Κάνουμε συγκρότημα;; :smiley: )

ego 8elo ekeino me ton ian gillan!! :frowning:

αφού τα θέλουν πολλοί και για να μη στέλνω email…

H εκδοχή του Ian Gillan:
http://rapidshare.de/files/5376276/Jesus_Christ_Superstar_-_Gethsemane.mp3.html

H εκδοχή του Steve Balsamo:
http://rapidshare.de/files/5391598/Jesus_Christ_Superstar-14-I_Only_Want_To_Say__Gethsemane__2000_Broadway_Cast_Live_.mp3.html

H εκδοχή του Baphomet:
Προσεχώς!
Για την ώρα ένα μικρό δέιγμα στο www.studiophonetics.gr

Ωραίοοος!!! :smiley:
Thanks!!!

ia lithia einai pos o kathe performer den einai anagasmenos na erminevei…ta tragoudia tis mpantas stin opoia itan…
pithanon prosopika na min to thelei o idios…
den einai oute o protos oute o telefteos pou afinei piso tis epoxes pou itan se mia mpanta…(tin ekastote mpanta)…
me tpt de einai ypoxreotiko na simenei afto pos einai komplexarismenos…

ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ BLUEZLICK ΓΑΙΤΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΡΙΕΡΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΛΟΥΝΕ ΚΑΙ ΘΕΟΥΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο GILLAN "ΦΩΝΑΡΑ"ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ BORN AGAIN ΚΑΙ ΤΟ CHILD IN TIME(ΠΟΥ ΤΟ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ!!)ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ!!!

καλα , πάνε κόψε τα δικά σου πρώτα για αυτό που είπες , και μετά βλέπουμε για τα δικά μας…

:-# :-# :-#
Τι άλλο θα ακούσουμε.

ΚΑΛΑ ΡΕ Jon_Lord ΚΡΑΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΑΦΟΥ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣ 10 ΛΕΠΤΑ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ 3 ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΕ Ο ΙΑΝ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΑ "ΦΩΝΗΤΙΚΑ"ΤΟΥ ΤΑΕΝΤΑ!!! :lol: :lol: :lol: ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΚΑΡΙΕΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ SABBATH ΧΑΛΙΑ ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΛΛΕΣ 70s ΜΠΑΝΤΕΣ!!!

Συνφωνω …οποιος εχει για καλο το child in time μαλλον δεν εχει ακουσει τπτ απο 70.Αλλα ετσι ειναι Thundera,δεν τα ξερες…καλως ηρθες στο μερος των κολλημενων…των(μεγαλωσα με το να ακουω οτι οι purple γαμανε και ετσι ειναι και δεν το ψαχνω…με το οτι οι Floyd ειναι Prog και δεν ψαχνω τι ειναι Prog και ποιοι παιζαν τετοιο…με το οτι οι Stones ειναι η κοριφαια ροκ μπαντα στη γη και δεν τπτ παραπερα…και οποιος οντος ξερει και εχει λιωσει στο 70 κανει λαθος,ειναι ιεροσυλος ή κουφος και βλακας…)

Και το smoke on the water κοματαρα ε??? ε???

Το θεμα ειναι οτι δεν ντρεπεστε εστω και λιγω να ανοιγετε το στομα σας.αλλα θα μου πειτε δεν σας ξερω να σας δειχνω στο δρομο και να γελαω γι αυτο…

Δεν είναι οι μόνοι…

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Κοκκίνησα που μου αρέσει το Child in time και καθόλου μα καθόλου το Money…

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Κοκκίνησα που μου αρέσει το Child in time και καθόλου μα καθόλου το Money…[/quote]

Εντάξει, ειδικά εσύ είσαι τελείως ξεδιάντροπος. Απόδειξη της ηθικής παρακμής της ροκ κοινότητας. Όχι μόνο είσαι μονογαμικός, αλλά σου αρέσει και το “child in time” :evil:

Oυουουουου! six hundreds sixty six!!!