Iced Earth - Dystopia

ναι σε λιγο ανεβαζω κι αλλα

anquish of youth http://www.youtube.com/watch?v=H3CS1JNPU_A

Αμάν το ομώνυμο είναι γαμάτο! Ρε λες??

equilibrium http://www.youtube.com/watch?v=V_OzZTr9XIs

ρε παιδιά ποιοί είναι αυτοί οι ρώσοι δώστε τα φώτα σας…!

To Αnguish of youth ειναι το μονο μεχρι στιγμης που μου φανηκε σχετικα μετριο…Το Equilibrium αξιοπρεπεστατο!! Σ’ ευχαριστουμε Ακηςβ

ξαναγυρνανε στα πολυ καλα αλμπουμ
μαλλον θα τρεξω να παρω εισιτηριο για την συναυλια

ο νέος τραγουδιστής πολύ καλός μίμος τελικά…:stuck_out_tongue:

[B]edit[/B]…εχω δει 6 διαφορετικά Tracklist έως τώρα.!!
με 10 κομμάτια, με 13, με 12, με 10 με διαφορετική σειρά όπως και στα 13 και 12.!

αντε και το V http://www.youtube.com/watch?v=pEogsUhNFHY

To tracklist ειναι

  1. Dystopia (5:49)
  2. Anthem (4:55)
  3. Boiling Point (2:47)
  4. Anguish of Youth (4:42)
  5. V (3:39)
  6. Dark City (5:42)
  7. Equilibrium (4:31)
  8. Days Of Rage (2:17)
  9. End Of Innocence (4:07)
  10. Soylent Green (Bonus Track) (4:20)
  11. Iron Will (Bonus Track) (4:15)
  12. Tragedy And Triumph (7:44)
  13. Anthem (String Mix) (4:52)

Boiling point έπος! Διέρρευσε πάντως

αναπάντεχη δισκάρα, άνετα ό,τι καλύτερο μετά το glorious burden και αν δεν είχα το προσωπικό κόλλημά μου με τον Owens θα έλεγα για ό,τι καλύτερο μετά το something wicked.

πω πω πω πωωωω ΖΗΜΙΑ παθαμε!

ευγνωμωνω τον οποιον λογο εκανε τον Σαφερ να επιστρεψει,μακαρι να το συνεχισει ετσι απο δω και περα…τους ειχα διαγραψει απο something wicked και κειθε. Στο V τριβω τα αυτια μου μηπως ονειρευομαι…

Μία γρήγορη κριτική από αυτά που έχω ακούσει έως τώρα

  1. Dystopia ΥΜΝΟΣ. ήδη βρίσκεται στη personal top 10 list of all time των ICED EARTH. Ίσως ένα από τα καλύτερα τραγούδια που έχουν γράψει εδώ και 10 χρόνια.

  2. Anthem (4:55) Τραγούδι όνομα και πράγμα. ΥΜΝΟΣ

  3. Boiling Point (2:47) Πολύ περίεργο τραγούδι. Αλλόκοτο και εντυπωσιακό. Γρήγορο και πορωτικό.

  4. Anguish of Youth (4:42) Το άκουσα μία φορά μόνο. Μου φάνηκε τυπική Iced Earth mid tempo μπαλάντα

  5. V (3:39) Από τα πιο όμορφα του δίσκου, ωραίο ρεφρεν

  6. Dark City (5:42) Τέλειο!! Άψογο!! Θυμίζει τα παλιά του Σαφερ. Προς το τέλος θυμίζει Maiden (!)

  7. Equilibrium (4:31) Mid tempo με ωραίο ρυθμό. Τύπικό Iced Earthίστικο. Όχι highlight αλλά περνάει ευχάριστα ο χρόνος

  8. Days Of Rage (2:17) Μίξη Violate/Disciples Of The Lies. Πορωτικό αλλά σύντομο

  9. End Of Innocence (4:07) Και άλλη μπαλάντα. Δεν τρελαίνομαι.

  10. Soylent Green (Bonus Track) (4:20) Τυπικό mid tempo. Δεν μου λέει κάτι χωρίς να είναι άσχημο. Ρυθμικό και μελλωδικό.

  11. Iron Will (Bonus Track) (4:15) Ομοίως με Soylent Green. Λίγο πιο μελωδικό. Τα φωνητικά συνοδεύουν τον ρυθμό. Τα bonus tracks δεν λένε και πολλά (για όσους δεν θέλουν να δώσουν παραπάνω λεφτά για special edtions κλπ).

  12. Tragedy And Triumph (7:44) Περίεργο τραγούδι. Ρυθμικό με μεγάλη εισαγωγή που μου θυμίζει Gettysburg από Glorious Burden. Γίνεται αρκετά πορωτικό στη συνέχεια με στοιχεία από Maiden (Έτσι μου φάνηκε τουλάχισον σε μένα).

  13. Anthem (String Mix) (4:52) Μου φάνηκε ολόιδιο με το original. Κάτι παίζει με το ρεφρεν, έχει κάποιο όργανο να συνοδεύει (δεν είμαι μουσικός για να καταλάβω).

Τα bonus tracks δεν πολυ-αξίζουν. Άσχημα δεν τα λες. Για τους die-hard fans ενοείται ότι επιβάλεται η αγορά των special editions κλπ. με όλα τα καλούδια, bonus κλπ.

Για αυτούς που δεν θέλουν να ξοδευτούν παραπάνω, τα 10 βασικά τραγούδια του απλού CD φτάνουν και περισσεύουν.

Αναφορικά με τον Stu, ο τύπος δεν παίζεται. Καμμία σχέση η φωνή του για όσους τον γνώριζαν από τους Into Eternity. Εδώ τραγουδάει διαφορετικά. Θυμίζει Matt στα νιάτα του.

Εγώ ως φανατικός έχω ήδη κάνει pre-order εδώ και κάποιες μέρες το box set και το βινύλιο (amazon.de 55? μαζί με ταχυδρομικά). Μάλλον άξιζε το κόπο και το χρήμα. Αλλά είπαμε, είμαι φανατικός.

Προσπάθησα να είμαι όσο πιο αντικειμενικός μπορούσα

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!Επιτέλους μετά από τόσες πίκρες και πάνω που λέγαμε πως τελειώσανε έκαναν το ΜΠΑΜ!!!
Με το σχετικά νεανικό σχήμα που χει φτιάξει ο Σάφερ μπορούν να κυριαρχήσουν στην δεκαετία αυτή αν συνεχίσουν έτσι!!!

Θεος για το amazon.de γιατι θα το επαιρνα απο play με 55 ευρώ το box set!

Ήταν η καλύτερη τιμή που μπορούσα να βρω για το box. Γύρω στα 30? μόνο του. Πήρα και το βινύλιο γι αυτό βγήκε τόσο η τιμή. Τα ταχυδρομικά ήταν 7? και για τα δύο μαζί.
Είμαι περίεργος να δω πόσο θα κάνει σκέτο το box στα ελληνικά δισκάδικα (όσα έχουν απομείνει).

31 το κουτι και 16 το βινυλιο… :slight_smile:

ΠΟΥ? σε ποιο? πότε?

box set 30,99

vinyl 15,99