Iced Earth - Dystopia

Nαι το είδα αυτό. Απλα κατάλαβα ότι η απάντηση του mindtakis πήγαινε στην ερώτησή σου “Ποσο θα κανουν αυτα στην Ελλαδα”.

Σωστα, επειδη ξερω καποιες ‘‘inside info’’ αυτη πρεπει να ειναι η τελικη τιμη και στην Ελλαδα, το αν θα ειναι παντου ειναι αλλο θεμα :lol:

τους πουστηδες τους ρωσσους, δε προλαβαινεις να κλασεις, το ανεβαζουν στο internet…:stuck_out_tongue:

πολλα καλα σχολια βλεπω οποτε κατεβαινει αμεσως!!!

Θες να πεις ότι βγήκα χαμένος κατα το ποσό των ταχυδρομικών??? Δηλαδή 7??? Γκαντεμιά, και πάνω που νόμιζα ότι κέρδισα. Συνήθως τα βινύλια κοστίζουν 19,99 έως 24,99 και τα κουτιά γύρω στα 40 (αν κρίνω από το Saturn Rising των Amon Amarth).

Χαλάλι…

Κράτα 2 βινύλια! 8)

Τα λέγαμε ότι πρόκειται για δισκάρα και μεγάλο come back, εδώ και αρκετό καιρό. Από αμιγώς metal κυκλοφορίες (κλασσικού ήχου τέλος πάντων) αυτό και το Riot ξεχωρίζουν για μένα από όλα τα υπόλοιπα.

Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει με τους στίχους?(Πέρα απ τα Anthem,Dystopia,Days of Rage).

Η αλήθεια είναι ότι τον Stu δεν τον πολυκαταλαβαίνω. Και να φανταστείς ότι έχω ταλέντο στο να ακούω και να καταλαβαίνω στίχους.

Από την άλλη, κάνε λίγο υπομονή να κυκλοφορήσει και να διαβάσεις το μπουκλετ :-k :stuck_out_tongue:

Δεν κρατηθηκα να περιμενω να βγει και ακουσα 2 τραγουδια, ηταν πολυ καλα μπορω να πω :slight_smile:

Γραφειο? Εγω σταρμπακς κοντα σου :lol: Με εστησαν το μεσημερι σε μια φαρμακαποθηκη, οποτε περιμενω μεχρι το απογευμα…

Μεγάλο λαρρύγγι ο άτιμος… Τη μιά μπορεί να ακουστεί σαν τον Barlow, την άλλη σαν τον Owens, την μια (στο πρώτο κομμάτι) σαν τον Greely (στο 2ο λεπτό, άνετα η καλύτερη στιγμή των τελευταίων 4 δίσκων τους για μένα) και παράλληλα να έχει και προσωπικό στύλ… Α ρε Schaffer τι κωλόφαρδος που είσαι λέμεεε!!! Anyway, πολύ καλή κυκλοφορία,δε θα το έλεγα δισκάρα βέβαια αλλά πλησιάζει πολύ τα “κλασικά”. Χρόνια είχα να ευχαριστηθώ δίσκο των iced earth.

heh, o schaffer ksanaxtipise, gt apla mpori…! opos katalavate, to dystopia gamaei…!

to katevasa…

Πραγματικά πολύ καλός δίσκος!! Χώρις φίλλερ (τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα) και με τον Στου να κάνει πραγματικά πολύ καλή δουλειά… Υπάρχουν ειδικά κάποια σημεία που πιστεύω πως ο δίσκος πρόκειται για τον missink link ανάμεσα στο Dark Saga και το Somthing Wicked…Μπορώ να πω πως μου είχαν λείψει αυτοί οι iced earth :roll:

Πήγε κανείς στην παρουσίαση του δίσκου χθες στο Legacy? Είχε κάτι κληρώσεις για το box set και τα live.

To περίμενα πολύ καλύτερο από όσα είχα διαβάσει. Όχι ότι είναι άσχημο αλλά πολλά τραγούδια μου φαίνονται αδιάφορα. ΤΟ boiling point κυρίως και το V μ αρέσουν αρχικά.

Εμενα παντως αυτο με την φωνη του block 3 σε 1 με ξενισε καπως,ειδικα οι halford στιγμες δεν ξερω,σου δημιουργει την εντυπωση οτι τραγουδανε 2 διαφορετικες φωνες που εναλασσονται,οχι οτι αυτο ειναι μειονεκτημα,αντιθετως,απλα ετσι μου φανηκε κ δεν μου εκατσε τοσο καλα.Ο δισκος ειναι καλος σε γενικες γραμμες.

Το trailer του album

Από τα 10 τραγούδια της βασικής έκδοσης, τα δύο είναι μπαλάντες. Για τα δικά μου δεδομένα 2 μπαλάντες σε ένα άλμπουμ είναι πάρα πολλές. Και άντε να δεχτώ ότι το Anguish of Youth τρώγεται κάπως. Το End of Innocence δεν μπορώ να το χωνέψω. Πολύ γλυκανάλατη ρε παιδί μου. Δεν κολλάει με την ατμόσφαιρα του δίσκου. Σχεδόν ποπ/ροκ μπαλαντίτσα.

Εν πάσει περιπτώσει,

Τα υπόλοιπα 8 κομμάτια δεν υστερούν πουθενά. Από βαριά και ασήκωτα mid-tempo έως speed του θανατά. Το ομότιτλο είναι από τις καλύτερες ever συνθέσεις του Schaffer. Και τα υπόλοιπα δεν πάνε πίσω. Ξεχωρίζω Dark City, V, Anthem. Αλλά και με τα υπόλοιπα κομμάτια δεν βαριέσαι καθόλου. Ο χρόνος περνάει ευχάριστα. Οι συνθέσεις είναι άμεσες, απλές και πολύ heavy. Τα ρεφρέν σχεδόν σε όλα τα κομμάτια είναι κολλητικά. Μέχρι και μικρά solo έχουν κάποια από αυτά (ναι, ναι…ο Jon άφησε τον έταιρο κιθαρίστα να σολάρει. τεράστια είδηση χεχεχε :lol: ). Ο Stu σπέρνει σε όλα τα κομμάτια. Άριστα παίρνει. Μένει μόνο να τον ακούσουμε και live και τότε θα κριθεί ολοκληρωμένα.

Πολύ καλό άλμπουμ. 8/10 άνετα και ας έχει 2 μπαλάντες.

Τα bonus Soylent Green και Iron Will δε λένε και πολλά. Κάπως καλούτσικο είναι το Soylent Green. Το άλλο είναι μετριότατο. Το Anthem (string mix) μου φαίνεται ίδιο με το κανονικό. Έχει πλήκτρα στο backgraound ή εγώ δεν ακούω καλά??? Ας βοηθήσει κάποιος σε αυτό. Αν δεν είστε die hard, πορωμένοι, τρελαμένοι με τους Iced Earth τα 10 τραγούδια της βασικής έκδοσης φτάνουν και περισσεύουν. Από ότι βλέπω οι τιμές στο internet (amazon κλπ) είναι λογικότατες.

Μένει να ακούσω το Mob Rules (Sabbath) από itunes και The Trooper (Maiden) της Ιαπωνικής έκδοσης (αυτό ίσως δυσκολευτούμε λιγάκι να το βρούμε).

Συνοψίζοντας:

  1. Το Dystopia είναι σαφώς καλύτερο από τα τρία τελευταία άλμπουμ (Glorious Burden, Framing, Crucible) τα οποία ήταν βαρετά κυρίως λόγω της εμμονής του Σαφερ με διάφορα ιδέες του (δε τα λες και χάλια, αλλά είναι ολίγον βαρετά).

  2. Το Dystopia κονταροχτυπιέται σε μία αμφίρροπη μάχη σώμα με σώμα (ή track by track) με το πολύ καλό Horrow Show. Μάλλον ψηφίζω Dystopia.

  3. Το Dystopia πατάει στο σβέρκο το μέτριο και άνισο Something Wicked this Way Comes (ότι άξιζαν τα τρία πρώτα και τα τρία τελευταία κομμάτια του δίσκου. Τα υπόλοιπα fillers).

  4. Τέλος το Dystopia κοιτάζει κατάματα τα μνημειώδη Dark Saga, Burnt Offerings, Stormrider και Iced Earth, δανείζοντας πολλά στοιχεία από τα προαναφερθέντα. Θα έλεγα ότι πρόκειται για ένα κράμα περισσότερο Dark Saga με Iced Earth (ντεμπούτο).

Ο δισκος ΣΠΕΡΝΕΙ!!!
ολα τα κομματια ειναι πολυ καλα! με βλεπω επι 1 μηνα να το λιωνω…

btw, one month to go! :smiley:

Κι εγώ τον βρήκα πολύ καλό, εκεί που δεν το περίμενα, οπότε του βάζω κι εγώ ένα 8-αράκι. Τα περισσότερα τα έχετε πεί.

Για μένα ο Block θα κριθεί στο live, ειδικά αν βγάλει και το Dracula αξιοπρεπώς, θα του δώσω τεράστιο respect!

dark city και dystopia τα δυο καλυτερα κοματια του αλμπουμ για μενα…