Iced Earth - Plagues of Babylon

Το If I could see you είναι η κλασσική power ballad των Iced Earth, αν και ακούγεται εύκολα δεν προσφέρει τίποτα καινούριο και νομίζω θα ξεχαστεί γρήγορα. To Peacemaker μου αρέσει περισσότερο. Δεν είναι τόσο κλασσικό και μου βγάζει μια μελαγχολία τύπου Dark Saga. Βλασφημία, το ξέρω, αλλά νομίζω πως θα μπορούσε να είναι άνετα b-side από το Dark Saga. Από τα άλλα, το Plagues of Babylon παρόλο που μου αρέσουν τα riffs και τα drums μου φαίνεται ανούσια μεγάλο. Αν ήταν 1-2 λεπτά μικρότερο θα ήταν καλύτερο νομίζω. Το Among the living dead είναι τυπικό Iced Earth κομμάτι με τη ριφφάρα του, το πιασάρικο ρεφραίν κλπ. Η δομή του και το στυλάκι του γενικά μου θυμίζει αρκετά το My Own Savior

ΑΡΡΩΣΤΙΑ!

ξεχωρισα 3-4.αλλα περιμενω να ακουσω απο cd.

Στο Resistance ακούω τη μελωδία του Alexander the Great στα πρώτα 8 δευτερόλεπτα? 'Η μήπως κάνω λάθος?

Αλμπουμάρα κατά τ’ άλλα

Θα μου πεί κάποιος γιατί ακούω το άλμπουμ στο repeat από χτές το βράδυ? Έχει κάτι από την απλότητα του πρώτου τους και του Dark Saga, και με πολύ λίγα περιττά μέρη όπως κακώς μας είχε συνηθίσει τελευταία ο Jon. Το Peacemaker τι τρελό western feeling έχει!

Α, ωραία δεν είμαι ο μόνος. Γενικά πάντως είναι στα ίδια επίπεδα με το Dystopia. Μέχρι στιγμής αυτό που έχω ξεχωρίσει με τις πρώτες ακροάσεις είναι η maiden-ίλα στο The End? και το Peacemaker. Ειδικά με το Peacemaker νιώθω λες και ακούω το Dark Saga, έχει αυτό το 90’s feeling και παρόλο που είναι απλό στη δομή βγάζει πολύ συναίσθημα. Αν ήταν σε παλιότερο άλμπουμ τους θα είχε γίνει κλασσικό.

Εντιτ: “Κυκλοφορεί” εκεί έξω αλλά χωρίς το Highwayman, οπότε υποθέτω πως θα είναι rip από το spotify

Το άλμπουμ το άκουσα 10 φορές τουλάχιστον και συνεχίζουμε…

Συμπεράσματα

  1. Δεν είναι καλύτερο από το Dystopia αλλά το ισοφαρίζει
  2. Ο Stu δίνει ρεσιτάλ. Θα ήθελα λίγες τσιρίδες ακόμα
  3. Η παραγωγή είναι ίσως η καλύτερη που έχουν κάνει έως τώρα και μάλιστα εκτός Morrisound.
  4. Τα drums ακούγονται τέλεια.
  5. Συνθετικά τα τραγούδια έχουν μία πιο σκοτεινή ατμόσφαιρα (όχι όλα, τα περισσότερα) και αυτό μου αρέσει.
  6. Το Democide είναι το καλύτερο thrasher/δυναμίτης που έχει γράψει ο Jon εδώ και 15 χρόνια
  7. Το Cthulhu είναι έπος.
  8. Όλα τα τραγούδια (ακόμα και αυτά που εγώ θεωρώ μέτρια) έχουν τρομερά ρεφρέν.
  9. Αξιοπρεπέστατος δίσκος, αλλά περιμένουμε έναν ακόμα μεγαλύτερο δίσκο στο μέλλον
  10. Το Outro μου τη σπάει άσχημα

Αναμένω να έρθει στα χέρια μου

To The Culling σε λιγα σημεια μου θυμισε through the never.Ειναι ενα καλο δισκακι,ξεχωρισα 4-5 κομματια,υπαρχουν κ οι μετριες στιγμες βεβαια,παντως ειναι πανω απο μετριο.

Μάλλον μεγάλωσα και δεν με ικανοποιεί τέτοιου είδους metal πια.
Η ακρόαση ήταν βαρετή και πλην 3-4 στιγμών δεν μπορώ να πω πως θα το ξανακούσω.
Βέβαια λείπει και το Highwayman που λένε ότι είναι από τα καλύτερα του δίσκου, οπότε…

Θυμήσου τί είχε πει κάποτε ο Lemmy. :wink:

Sorry που ενοχλώ αλλά δεν υπάρχει ο όρος “μεγάλωσα”. Βρες μία άλλη δικαιολογία

(όλα αυτά τα λέω φιλικά χωρίς ίχνος ειρωνίας και κακίας).

Ναι σωστος. Ας πουμε οτι μου φαινεται πολυ κοινοτυπο και “τυπικο”.
Χωρις να σημαινει οτι αυτο που λεω ειναι κακο δεν ξερω ποσους ανω των 18 μπορει να ικανοποιησει.
Και πλην των οπαδων τους βεβαιως.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Θα κρατηθω και θα περιμενω να κυκλοφορησει κανονικα ενω μεχρι τοτε θα λιωνω την δισκογραφια τους ως εθιμο πριν τα live.

Το “spirit of the times” είναι μια μελαγχολική ανατριχίλα(οι κιθάρες σε σημεία μου θυμίζουν το the clouding)…Το ομώνυμο ήθελε ένα κολλητικό ρεφρέν για να το απογειώση καθώς σαν τραγούδι μου αρέσει( η εισαγωγή μια χαρά είναι)το “democide” είναι απλά κομματάρα,το “the end” με τις μελωδίες του και το πολύ ωραίο ρεφρέν είναι απόλαυση ενω το"peacemaker" και το “cthulhu” πάνε για μελλοντικό best of της μπάντας(οπως και τα υπόλοιπα που ανεφερα-εκτος του ομώνυμου-που ήθελε ένα ρεφρεν!!Τα υπόλοιπα είναι μέτρια για μένα αλλά έχουν και εκέινα τις στιγμές τους.Ο schaffer γενικά και σε αυτόν τον δίσκο προσπάθησε να γράψει καλά ρεφρέν και νομίζω ότι τα κατάφερε.Είναι απο τα album που τα ακούω και χτυπάω το πόδι μου στο έδαφος απο τους ρυθμους και τα ρεφρέν.Και κάτι τελευταιο…Schaffer φέρε πίσω τον larry tarnowski

Η διασκευή στο Highwayman είναι πραγματικά εξαιρετική. Πολύ ιδιαίτερη. Τέλεια σαν επιλογή και φανταστικές ερμηνείες. Ψάξτε το εκεί έξω

…κάπως έτσι κιεγώ…περιμένω δε να τακούσω και live:):!:

Ισχύει

Όντως πολύ καλή η διασκευή. Τώρα μόλις την άκουσα από το λινκ του dmembra. Η ‘έκδοση’ που είχα εγώ είχε 12 τραγούδια, δλδ χωρίς το Highwayman. Βέβαια το έχουν διασκευάσει πριν λίγα χρόνια τέλεια οι Arbouretum αλλά αυτό είναι εντελώς οφφ τόπικ σ’ αυτό το θρεντ υποθέτω.

Στα του δίσκου, έχει κάποιες δυνατές στιγμές (πχ The End, Cthulhu), έχει και κάμποσες αρκετά μέτριες/τετριμμένες. Για μένα είναι σίγουρα πιο κάτω απ’ το Dystopia.

και μενα μετριο μου φαινεται το αποτελεσμα. κριμα