Iced Earth /Something Wicked Part 1 /Something Wicked Part 2

Εντάξει, κι ο Barlow να ήταν στη μπάντα δε’νομίζω πλεον να μπορούν να κυκλοφορήσουν τίποτε τρανταχτό :wink:

Mη μου την μπαινεις γιατι ειμαι ο Ροζ Power Ranger :lol:

Θα επαναλάβω: ripper>>barlow

Στους Earth ή γενικά; :-k

Όχι ο Μπλε;;; 8O :lol:

Γενικά, (που σημαίνει και στους Earth)…
Τώρα αν οι συνθέσεις παλιά ήταν καλύτερες (αν και θεωρώ δισκάρα το glorious burden επίσης), δεν ευθύνεται ούτε ο ένας ούτε ο άλλος:wink:

Με καμια Παναγια καλυτερος ο Ripper απο τον Barlow τουλαχιστον στους Iced Earth!!Η ερμηνεια του Barlow στα πιο πολλα κομματια ειναι μνημειωδη,οσοι ειμασταν στο Ροδον ξερουμε!!Τσεκαρε το alive in Athens και απολαυσε την φωναρα του!Αν δεν ανατριχιασεις με την ερμηνεια του τι να πω…εχω 5-6 bootleg απο την περιοδεια του Gloriοus Burden και εχω να πω οτι τα παλια κομματια χανουν πολυ σε feeling με την φωνη του Ripper!Φυσικα ο Ripper εχει φοβερη φωνη αλλα οχι για τους Iced Earth!Του παει πιο πολυ το στυλ των Priest αλλα και εκει κατα κυρια βαση στα 2 αλμπουμ τα κομματια ηταν αδυναμα!Οπως και στο Gloriοus Burden δηλαδη!!!:slight_smile:

Γούστα! Α, και να πω ότι μου αρέσει ο Barlow… Απλά η φωνή του ripper για τα δικά μου δεδομένα είναι εκπληκτικότατη… Όμως διαφωνώ ότι η φωνή του Barlow ταιριάζει καλύτερα στους earth… Κάθε συνθέτης γράφει τραγούδια πάνω στη φωνή που θα τα τραγουδίσει, διαφορετικά το αποτέλεσμα δεν είναι και τόσο καλό

Υ.Γ. Alive in Athens rules!!

:-k :slight_smile: Τα κομματια του Glorious Burden παντως ειχαν γραφτει για τον Barlow,μαλιστα τα ειχαν ηχογραφησει κανονικα αλλα δεν του αρεσε του Schaffer η αποδοση του Barlow!

Εμένα μου φάνηκαν κομμένα και ραμμενα για τα μέτρα του Ripper… Όλος ο δίσκος είναι πόρωση με αποκορύφωμα το when the eagle cries και την τριλογία Gettysburg στο τέλος

Τα ειπες ολα ακριβως οπως τα πιστευω και γω μεσα σε λιγες γραμμες! Σωστοτατος!!:thumbup:
Προσωπικη γνωμη, για μενα που τους λατρεψα ατελειωτα παλια και τους ειδα 2 φορες live με Barlow (alive+sporting) δυστυχως ΔΕΝ υπαρχουν μετα το horror show… Θα τους δω μαλλον και φετος αλλα πιο πολυ για να ακουσω ξανα τα παλια κομματια παρα γιατι εχω την ψευδαισθηση οτι θα δω Iced Earth. Και η βλακεια ειναι οτι αν μου τα σκοτωσει ο Ripper θα ξενερωσω αφανταστα…

Ιδου το εξωφυλλο και το Τρακλιστ του πρωτου αλμπουμ…

  1. Overture 02:24
  2. Something Wicked (Part 1) 05:02
  3. Invasion 01:00
  4. Man’s Motivation 01:34
  5. The Setian Massacre 03:48
  6. A Charge to Keep 04:24
  7. Reflections 01:50
  8. Ten Thousand Strong 03:56
  9. Execution 01:27
  10. Order of the Rose 04:51
  11. Cataclysm 01:30
  12. The Clouding 09:18
  13. Infiltrate and Assimilate 03:48
  14. Retribution Through the Ages 04:32
  15. Something Wicked (Part 2) 02:59
  16. The Domino Decree 06:36
  17. Framing Armageddon 03:40
  18. When Stars Collide (Born is He) 04:17
  19. The Awakening 02:01

Total playing time 01:09:03

λιγο που το ακουσα δεν ειναι κακο. δεν εχω βρει χρονο ακομα γμτ να το ακουσω καλα…

kati m leei oti auth th fora oi kurioi Iced Earth tha kukloforhsoun kati kalo meta to apokardiwtiko ‘the glorious burden’ …eidika to single to ‘ten thousand strong’ uposxetai polla…!!!

Το εξώφυλλο πάντως θυμίζει καλές εποχές. :wink:

Περιμένουμε. :slight_smile:

Οντως το εξωφυλλο ειναι πολυ καλο!Παντως και το glorius ειχε αρκετα ωραια κομματια απλως ηταν λιγο διαφορετικο το υφος σε σχεση με τα αλλα!

Πιστευω το δισκακι θα γαμαει. Ανυπομονω να το λιωσω :stuck_out_tongue: :smiley: :smiley:
Και ναι, το εξωφυλλο ειναι ωραιο, οπως τα περισσοτερα των Iced κατα τη γνωμη μου. Παντα μου αρεσαν :smiley:

Κι εμενα μου αρεσει περισσοτερο ο Barlow αλλα πιστευω οτι τα τραγουδια γενικα ετσι οπως ειναι γραμμενα, ταιριαζουν και στη φωνη του Owens. Τον περιμενα πολυ διαφορετικο στο live αλλα μου αρεσε αρκετα ακομα και αν τον ακουγα απ’εξω απο τις πυλες που ο ηχος ητανε για τα μπαζα. Επισης μου αρεσε και στο Glorious Burden αφου η φωνη του ειναι καπως πιο…ας το πω “ηπια” απο του Barlow, και ταιριαζε πιο πολυ στο στυλ του δισκου. Καλος, πολυ καλος, αλλα Barlow δεν ειναι :stuck_out_tongue:

του εριξα μια αυτια. χμ. ειμαι μπερδεμενος. σιγουρα καλυτερες οι εντυπωσεις απο το glorious burden και σιγουρα πιο δεμενη και ωριμη πλεον η μπαντα. θελω να το ακουσω κιαλλο ομως. 70 λεπτα δισκος μεσα στην εξεταστικη δεν ακουγεται ευκολα…

Εχει διαρευσει στο ιντερνετ…?:-k
Νομιζω οτι μονο το single υπαρχει για ακροαση…ο δισκος αργει ακομα…:-k

Εντάξει δεν λέει και πολλά ο δίσκος