Iced Earth - The Crucible Of Man

  1. The Sacred Flames
  2. Behold the Wicked Child
  3. Minions of the Watch
  4. A Gift or a Curse
  5. I Walk Among You
  6. Harbinger of Fate
  7. Ancient Rage of the High Priest
  8. A Gathering Threat/Time Marches On
  9. Sacrificial Kingdoms
  10. Something Wicked (Part 3)
  11. Divide Devour
  12. Conspiracy/Pilgrimage in Guile
  13. Come What May

Επισης διερευσε…
Τωρα κανω πρωτη ακροαση,μετα γνωμες…

Δε ξερω τι λετε εσεις αλλα μ’αρεσε πιο πολυ απο το part 1 (το οποιο μαμαει το glorious bourda και γενικα μ’αφησε ευχαριστημενο):smiley:

Divide and devour και το μυαλο στο καγκελο8)

βγηκε τελικα?εχω καιρο να παρακολουθησω τις εξελιξεις…

Για να δούμε τι θα ακούσουμε από τον θεό Matt…
Επιστρέφω σύντομα με εντυπώσεις!

πλην 3 κομματιων μου φανηκε χαλια με την πρωτη ακροαση.θα επανελθω αμα το ακουσω 5-6 φορες.

1 ακροαση,δυστυχως τιποτα που να μου τραβηξει ιδιαιτερα την προσοχη,αλλα νταξει στην 1η ακροαση δε συνηθιζω να βρισκω κατι και να χαρακτηριζω καποιο δισκο γαματο ή χαλια.
Μετα απο αρκετες ακροασεις θα χουμε ολοι πιο εμπεριστατωμενη αποψη.

edit : Παντως τα γρηγορα ριφ και τα σημεια που σου παιρνουν τα μυαλα στα παλια και κλασικα κομματια των Earth τα χει αφησει πισω νομιζω ο Σαφερ.Ακομα πιο αργα ρυθμικα και πιο “ψιλα” ρεφραιν παρατηρησα στα περισσοτερα τραγουδια.Αυτα τα εγραψε για τη φωνη του Μπαρλοου δλδ?

Το κατεβάζω τώρα. Πλέον εγώ δεν κάνω με τη μία ακροάσεις. Ακούω πρώτα τα τραγούδια με τους καλύτερους τίτλους και τα λιώνω ένα-ένα :stuck_out_tongue:

Με τις πρώτες 5-6 ακροάσεις πάντως,ξεχωρίζει σαν τη μύγα μες στο γάλα το Come What May.

Τι παίζει με τα φωνητικά στο “A Gift or a Curse”;

Τώρα το άρχισα. Κατάντησε κουραστικό το στυλ των Earth γαμώτο. Τα ίδια ριφς και τα ίδια απ’ τον Barlow τόσα χρόνια…

Ολοκληρωμένη άποψη όταν τον ακούσω όλον.

edit: Πρώτη ακρόαση ευτυχώς δεν με πήρε ο ύπνος. Δεν αντέχω άλλο, από αύριο δεύτερη…

Μετα απο 2 ακροασεις δυστυχως και εγω με τη σειρα μου εχω να πω οτι ειναι ψιλοαδιαφορο το album…
Πολυ mid-tempo ρε παιδι μου,ολα τα κομματια στο ιδιο στυλ,λιγα σημεια ξεχωριζουν μονο,και τα φωνητικα νομιζω ειναι αυτα που μου κρατησαν το ενδιαφερον…
Κριμα ρε John…
Επομενως οσον αφορα τις συνθεσεις (προσωπικη αποψη) Pyramaze - Iced Earth σημειωσατε βαρβατο ασσο…
Υποψιν οτι ειμαι μεγαλος φαν των ΙΕ

+1000!
Το album των Pyramaze ήταν αρκετά καλύτερο κατά τη γνώμη μου. Αυτό, αν και το έχω ακούσει 1-2 φορές, μου φαίνεται μέτριο.

Ομολογώ πως δεν είμαι και ο μεγαλύτερος φαν της συγκεκριμένης μπάντας, το κατέβασα, άκουσα λίγο και βαρέθηκα. Νομίζω ότι ο τελευταίος δίσκος που χωρίς να ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, ακουγόταν, ήταν το something wicked. Ελπίζω τώρα που γύρισε ο barlow να μην έχουμε τα ίδια που είχαμε την περασμένη δεκαετία, δηλαδή “μεταλλάδες” που το μόνο συγκρότημα που άκουγαν ήταν iced earth. θα το ξανακούσω πάντως για να έχω ολοκληρωμένη άποψη…

Εγώ θα έλεγα για άλλη μια φορά,πρόχειρη δουλειά…Τα ντράμς να βαράνε ώρες ώρες όπου να ναι,τον Μπάρλοου να είναι στα φωνητικά άλα pyramaze και τον Σάφερ να έχει έλλειψη έμπνευσης…:-k
Γενικά το θεωρώ μέτριο μετά από 3 ακροάσεις.

Βιαστική δουλειά, έλλειψη έμπνευσης. Μέτριο

== Δηλώνω μεγάλος φαν της Παγωμένης Γης και του κύριου Ματθαίου, οπότε δεν μπορώ να κρίνω και πολύ αντικειμενικά… ==

Λοιπόν, το καλύτερο κομμάτι κατά τη γνώμη μου είναι το “Come What May”… πραγματικά φοβερό! :smiley:
Αρκετά καλή είναι και η τριάδα “The Dimension Gauntlet”, “I Walk Alone”, “Harbinger of Fate”. Στο album επίσης ξεχωρίζουν, ρυθμικά κυρίως, τα “a Gift or a Curse” και το “Divide and Devour”.
Τα υπόλοιπα πιστεύω ότι είναι από μέτρια έως αδιάφορα… και σε καμία περίπτωση δεν θυμίζουν τις παλιές κομματάρες που άφησαν εποχή!
Αυτό δείχνει ότι δεν έλειπε από τους Iced Earth μόνο ο Barlow, αλλά απ’ ότι φαίνεται ο Schaffer εκτός από ηλικιακά και εμφανισιακά, έχει γεράσει και στον τομέα της σύνθεσης…

Πάω να ακούσω A Question Of Heaven… :roll:

Αρκετά ανώτερο από την προηγούμενη πατάτα, αλλά και πάλι στην καλύτερη μέτριο… :?

Εντάξει, ότι ο Jon έχει στερέψει συνθετικά είναι γνωστό εδώ και χρόνια…

Όσοι ζήσαμε από κοντά τις μεγάλες εποχές τους, είμαστε πλήρεις και ότι είχε να μας δώσει αυτή η μπάντα μας το έδινε μέχρι το 1999!

Από εκεί και πέρα είτε όταν έφυγε ο Barlow, είτε όταν τραγουδούσε ο Owens, ακόμα και τώρα που γύρισε για μια τελευταία αρπαχτή ο Matthew, όλα αυτά τα χρόνια (2001 - σήμερα) έχουν κοινό παρονομαστή την παντελή έλλειψη έμπνευσης και όχι κάποιο πρόβλημα στα φωνητικά!

ΟΚ, με αυτόν τον τρόπο δόθηκε η ευκαιρία και στους μικρούς να δουνε live τους Earth με τον μπάτσο και να ζήσουν λίγο την ατμόσφαιρα του θρυλικού (για αυτούς) Alive In Athens, οπότε νομίζω ότι πια ήρθε η ώρα να το διαλύσουν…

Από 1994 μέχρι 2001 τρελαμένος οπαδός τους…

[SIZE=“4”]Iced Earth is dead, Long Live Iced Earth![/SIZE] :respect:

Δεν μπορώ να το βλέπω αυτό… η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!

Καλά τα λέει ο maiden άλλη μια απογοήτευση αλλα τι να κάνουμε…:frowning:

Το Come What May ηχεί άλλωστε ώς ένα ιδανικό επικήδειο άσμα για την πορεία τους.:wink: