Iced Earth vs Nevermore

Ποιούς θεωρείτε καλύτερους?Έβαλα αυτό το δημοψήφισμα μετά από μία διαφωνία με έναν φίλο μου που υποστηρίζει φανατικά τους δεύτερους.Δικαιώστε με!!!

Εγώ προσωπικά δε θα σε δικαιώσω. Και οι 2 τους είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα αλλά οι Nevermore είναι από ΤΑ αγαπημένα μου(για την ακρίβεια ίσως ΤΟ).

Δεν πειράζει ρε φίλε δεν θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας!:ok:
Και γω θεωρώ και τις δύο κορυφαίες μπάντες.

Εεεε αυτό είπα και γω.

nevermore

χωρις συζητηση

βασικα και μονος του ο loomis ειναι κλασεις ανωτερος απο iced earth!!!

:):slight_smile:

Μόνο εκεί υπερέχουν οι Nevermore.¶ντε και στο μπάσο.Κατά τ άλλα κράξτε με αλλά θεωρώ τον μπάτσο καλύτερο τραγουδιστή απ τον Dane.Και σαν ρυθμικός κιθαρίστας ο Schaffer δε συγκρίνεται με κανέναν ρυθμικό κιθαρίστα των Nevermore.Και ο Smedley μου φαίνεται καλύτερος απ τον Williams.

Αντικειμενικά οι Nevermore σε επίπεδο παικτών είναι ένα επίπεδο παραπάνω.:wink:
Barlow & Dane άψογοι με προτίμηση στον 1ο.

Και οι 2 έχουν πολλές κορυφαίες συνθέσεις , με τους Iced Earth να έχουν όλο και λιγότερες τα τελευταία χρόνια.
Οι Iced Earth έχουν Dreaming Neon Black , Sentient 6 κ.ά. ενώ οι Nevermore έχουν A Question Of Heaven, Dante’s Inferno και πολλά πολλά αγαπημένα κομμάτια.

Οι Nevermore πιστεύω είναι πιο θεοποιημένοι λόγω του Dreaming Neon Black , ενώ τους Iced Earth νομίζω ποτέ δεν τους πρόσεξαν πολύ , ούτε καν στην πατρίδα τους.
Ακόμη και σήμερα δηλαδή.

Και τους 2 τους έχω δει και ήταν πολύ καλοί στα live τους.

Toυς Nevermore πέρα του This Godless Endevor και μερικών κομματιών σε άλλα album τους δεν τους χώνεψα ποτέ ιδιαίτερα , εν αντιθέσει με
τους Iced Earth που λατρεύω όλα τα album τους μέχρι και το '98 (και μερικά κομμάτια διάσπαρτα στα επόμενα).

Συμπέρασμα: είναι φαν των Iced Earth αλλά νομίζω οι Nevermore έχουν σημαντικότερη θέση στην μουσική μας.

Οπότε δεν ψηφίζω (προς το παρόν).:smiley:

Μεγαλη αγαπη οι ΙΕ οποτε θα πω αυτους. Αν και οι ΝΜ τα τελευταια 8 χρονια ειναι σαφως ανωτεροι.

ε καλα γουστα ειναι αυτα

αυτο με τη ρυθμικη του schaffer ειναι προσωπικα και το σημειο που με χαλαει στους iced earth
ωντας και καλα το αφεντικο
δεν δινει χωρο στους lead κιθαριστες τους μην του κλεψουν τα highlights
και μας εχει ταραξει στα καραγκαν καραγκαν (<- ηχος ρυθμικης κιθαρας :p)

επισης βαλε οτι οι nevermore ηταν πιο καινοτομοι στα 90’ς απο τι οι iced earth

Είναι αλήθεια ότι οι τελευταίοι δίσκοι των ΝΜ είναι καλύτεροι απ τους αντίστοιχους των ΙΕ,αλλά το ότι οι ΙΕ μπορούν ακόμα και αποδίδουν εξαιρετικά στα live μας δίνει κάποιες ελπίδες.
Τώρα για τους παίκτες που λες,απ τους ΙΕ πάντα έλειπε ένας πολύ καλός lead κιθαρίστας.
Αλλά πιστεύω πως δεν είναι αλήθεια ότι ποτέ δεν πρόσεξαν τους ΙΕ.Ειδικά στα Dark Saga και Something… έκαναν μεγάλο ντόρο,ίσως όχι στην Αμερική,αλλά στη Γερμανία την Αγγλία και φυσικά εδώ σίγουρα!

Έλα ρε,ο αρχηγός είναι όλα τα λεφτά.Ειδικά στο Night… και το Burnt Offerings παραδίδει μαθήματα ρυθμικής κιθάρας.

με τους nevermore παιζουν πολλα
δεν ειναι μονο ενα dreaming neon black

ειναι καταρχας ο dane που ηδη λατρευωταν απο εποχης sanctuary
ειναι μετα τα 2 πρωτα τους αλμπουμ που ηταν πολυ μπροστα για την εποχη τους
ιδιαιτερα το politics ειναι ογκολιθος αλλα απο τι φαινεται δεν εχει περαση στους νεωτερους οπαδους
επισης το dreaming το βρισκω αρκετα δυσκολο αλμπουμ
και μην ξεχναμε και το dead heart με τρελες κομματαρες (river dragon has come,believe in nothing,dead heart κλπ κλπ)

Και οι Iced Earth ήταν καινοτόμοι αν εξαιρέσει κανείς ότι τις Metallica-Maiden επιρροές τους.

Εδώ διαφωνώ. αν εξαιρέσουμε τον Steele(ουστ) όλοι οι Lead των Iced Earth ήταν πολύ καλοί(ειδικά ο Shawver με τα ψυχάκικα σόλο του). Μπορεί να μην ήταν βιρτουόζοι αλλά σε συγκροτήμα σαν τους Iced Earth δε χρειάζονται.

Το Dead Heart είναι όντως απίστευτος δίσκος.Το Hearts Collector και το River Dragon Has Come μπορώ να τα ακούω για ώρες χωρίς να βαριέμαι!(για να μη μου πείτε ότι προκατειλημένος:ok:

Ο Randy σου αρέσει πιο πολύ απ τον Tarnowsky?

ε οχι και καινοτομοι οι iced earth

Ισχύει.

Αλλά παρ’ όλα αυτά, οι Nevermore ποτέ δε μου άρεσαν, σε αντίθεση με τους Earth που είναι μεγάλη αγάπη.

Οι Nevermore είναι απο τις μπάντες που παρ’ όλο που δε μου αρέσουν, έχουν τεράστιο ρισπεκτ από μένα, για αυτά που έχουν καταφέρει και σα μουσικοί, και σαν άνθρωποι.

Περι Schaffer Α.Ε.

Μετά το Horror Show πάνε κατά διαόλου, με εξαίρεση το Framming που μου άρεσε αρκετά.

Το τελευταίο συναγωνίζεται το Horror σε βαρεμάρα, ενώ κορυφαία στιγμή της καριέρας τους το Alive In Athens.

Οι Nevermore με εξαίρεση το ντεμπούτο τους(που το θεωρώ πολύ καλό αλλά δεν συγκρίνεται)είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει για εμένα από τα 90’ς και δώθε στη metal σκηνή…

Nevermore…πιο σπουδαία δισκογραφία, πιο σταθεροί στην πορεία τους χωρίς πισωγυρίσματα, Ο Warrel Dane είναι σπουδαία προσωπικότητα και ο Jeff Loomis καταπληκτικός κιθαρίστας.
Οι Iced Earth μου αρέσουν σαν μπάντα αλλά κατά την γνώμη μου δεν έχει αυτή την μαγεία και την μαγκιά των Nevermore.