Iced Earth vs Nevermore

Καλοι οι iced earth,δεν λεω αλλα φωνη του warrell dane δύσκολα ξεπερνιέται!!!
οι Iced Earth δεν εχουν αυτο το κατι που εχουν οι nevermore.Και τα 2 συγκροτήματα ειναι λαμπρά αλλα οι nevermore ειναι ενα σκαλοπάτι παραπανω.
+εχουν και το dreaming neon black

2 από τα … χμ…7(?) αγαπημένα μου συγκροτήματα.
Τα πολλ τάδε Vs τάδε δε μ’αρέσουν, εκτός αν μιλάμε πχ για In Flames Vs Dark Tranquillity.
Με Iced Earth ξεκίνησα να ακούω μέτσαλ, Nevermore έχω λιώσει μέχρι αηδίας.
Ε δε ξέρω.

Aγαπημενες μπάντες και οι 2 αλλα μονο και μονo για το γιουχαισμα που εφαγαν οι Nevermore στο live του 97 (μαζί με Iced Earth…) από κάποιυς ανεγκέφαλους με κανει να τους ψηφίσω στο συγκεκριμένο poll…

Έχω μεγάλη αγάπη στους IE (σχεδόν παθολογική) αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός πως και οι Nevermore είναι από τα μεγαθήρια των 90s. Οπότε θα πω ισάξιοι… (η αντικειμενικότητα μ’ έφαγε)

Διαφωνώ καθέτως, γιατί πιστεύω πως οι Iced Earth είναι από τις λιγότερο καινοτόμες μπάντες που αγαπάει το ελληνικό κοινό (αυτό βέβαια είναι σίγουρα υποκειμενικό). Αλλά για να πω και κάτι που μου φαίνεται αντικειμενικό: οι Iced Earth είναι σαφώς λιγότερο καινοτόμοι από τους Nevermore.

Θυμάμαι την συναυλία Iced Earth/Nevermore με συγκίνηση (ήταν η πρώτη μου metal συναυλία), αλλά το θλιβερό της μέρας εκείνης ήταν ότι το ελληνικό κοινό απεφάνθη ότι οι Iced Earth μόνο άξιζαν. Είχε βουίξει ο τόπος από την απαράδεκτη συμπεριφορά «μας» απέναντι στους Nevermore. Σχεδόν δεκαπέντε χρόνια μετά, για μένα, είναι εμφανές ότι από καλλιτεχνικής άποψης αλλά και από τεχνικής άποψης οι Nevermore ήταν και είναι καλύτεροι.

Για άλλη μια φορά, πασάρω την ιδέα ότι οι συγκρίσεις αυτές είναι άτοπες γιατί ό,τι και να λέει η πλειοψηφία, το προσωπικό γούστο του καθενός είναι το μόνο ουσιώδες κριτήριο για την επιλογή των ακουσμάτων. Το αν πολλοί συμφωνούν για το ποιός είναι καλύτερος, δεν αλλάζει κάτι ως προς τις αρετές που βρίσκει ο καθένας στη μουσική του «χαμένου».

Προσωπικό κειμήλιο:

ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ WARRELAΚΟ.

Ουδεμία σύγκριση.
Ακόμα και το προσωπικά καλύτερο άλμπουμ των Earth (Night Of The Stormrider) δεν φτάνει κάποιο από τα αριστουργήματα των NM (εξαιρουμένου του Enemies…).

Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης για 'μένα. Οι Nevermore είναι από τα σπουδαιότερα πράγματα που συνέβησαν στο metal στα '90s, ενώ οι Iced Earth πέρα από ένα κοινό headbanging δεν προσφέρουν τίποτα. Υπερτιμημένοι όσο δεν πάει άλλο. Και επίσης τον Barlow δεν τον αντέχω καθόλου, ενώ ο Warrel είναι απλά συγκλονιστικός σε κάθε κομμάτι.

Μόνο εγώ θεωρώ το πολλ άκυρο τελείως? :stuck_out_tongue:

Φυσικά Nevermore! Ακόμα συνεχίζουν να βγάζουν δισκάρες αντίθετα με τους Iced Earth που πρέπει να γυρίσουμε 10 χρόνια πίσω για να βρούμε καλό δίσκο, ολόκληρο. Πάντως δεν μπορούμε να τους συγκρίνουμε μουσικά. Εκτός αν αυτή η κόντρα προκύπτει από εκείνη την συναυλία πολυ πολύ παλιά…

Nevermore δαγκωτό. Από τους Iced Earth ποτέ δεν μου άρεσε ένα ολόκληρο άλμπουμ τους , μόνο κάποια τραγούδια από το καθένα.
Και αυτός ο Dane τι φωνάρα!!! Μπορεί να μην κάνει με τους Nevermore τα φωνητικά όργια που έκανε στους Sanctuary αλλά η ερμηνευτική του ικανότητα είναι μοναδική

Ήμουν μέσα στο Ρόδον όπου πολλοί οπαδοί των Earth έκραξαν τον Warrel και την παρέα του. Κρίμα γιατί εκείνο το live ήταν ισοπεδωτικό. Ειδικά οι Iced Earth είχαν σπείρει. Πάντως νομίζω ότι αυτό το κράξιμο έκανε στη συνέχεια καλό στους Nevermore όσο αφορά τη δημοτικότητά τους στην Ελλάδα.

Προσωπικα θεωρω τους Nevermore μακραν καλυτερους απο τους Iced Earth.
Και μουσικα Και στιχουργικα.

Εντελως ακυρο poll

κατι σα το :
beatles ή γαριδάκια ?

(pat’o brien εννοειται politics of ecstasy αλλα κ το burnt offerings υπεραγαπημενο…)

Βeatles, εκτος αν τα γαριδακια εχουν δωρο ταπες!

Κρίμα για τους Iced Earth που τα τελευταία χρόνια δε κατάφερα να απολάυσω πάνω απο 3-4 τραγούδια σε αντίθεση με τους Nevermore.
Oπότε,
Ιced Earth απ’το 1999 και πριν
Nevermore απ΄το 1999 και μετά. :stuck_out_tongue:

Πάντως για να έκανα το thread πιο πιπεράτο θα έβαζα και Fates Warning στο δημοψήφισμα που παρόλο που δεν έχουν αρκετά κοινα μουσικά (αν κ υπάρχουν κάποια) έχουν κοινη καταγωγή (Αμερική) είναι υπεραγαπημένα απο το ελληνικό κοινό (σε σχέση με τον υπόλοιπο κόσμο) και έχουν το κοινό Dane - Loomis, Barlow - Schaffer, Alder - Matheos…

The message you have entered is too short. Please lengthen your message to at least 5 characters.

αυτο εχει αρχισει να μου σπαει τα νευρα ε

ε όχι και άκυρο!!τόσα κοινά έκατσα και βρήκα…ντροπή!

5 άσπρες τελίτσες

Nevermore ανετότατα…