Iced Earth

Αποτυχία ήταν το Days of Purgatory, μια χαρά δεμένος ήταν ο ήχος και οι τραγουδιστές στα δύο πρώτα , ο barlow που υπεραγαπάω τα έκανε πραγματικά σκατά και στα δύο άλμπουμ, δεν προσέφερε τίποτε απολύτως σε ΚΑΝΕΝΑ κομμάτι ίσα ίσα ήταν υπερβολικός με τρελές παραφωνίες. Ο ήχος υπερβολικός στο μπάσο και τα ντράμς, εντελώς εκτός τόπου και χρόνου. Ο μόνος που αναδείχθηκε ήταν ο εγωισμός του Schaffer. Γιατί ο μπαρμπά scaffer τώρα θέλει να κάνει τέτοιες παπαριές με τον Stu κανείς δε ξέρει, μπορεί να είναι ζευγάρι και να του το υποσχέθηκε δωράκι για το γάμο τους :stuck_out_tongue:

1 Like

Πρωτοδισκακιας στους ICED EARTH??? :joy:

2 Likes

τα βλεπα. είναι προφανες γιατι το κάνει. γιατι θα αντικαταστησει παντου τα παλαια με νεα, ωστε να παίρνει αυτος και όχι οι δισκογραφικες τα γκαφρά.
Απο εκει και περα, εντάξει αν κάνει ολα αυτα τα κασκαντεριλίκια που λεει - θα φάει τα μουτρα του και δεν θα είναι η πρώτη φορά. Η διαφορα, το πάω μόνος μου, versus το πουλαει ενας μανατζερ που έχει τα κοννε ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ. απλά θα τους “ξεχάσουν” αρκετοι, που τους είχαν στα οπα οπα στα μιντια, εκτος και αν ΣΤΑΖΟΥΝ γκαφρά. ΑΠΛΑ και όμορφα και καπιταλιάρικα.
Αυτα τα περι υπερβολικών και φάλτσων κτλ κτλ… ω ναι, τπτ άλλο ?

1 Like

Το Days of Purgatory ήταν φοβερό, ίσως έχει να κάνει και με την εποχή που οι Iced Earth τα γαμούσαν όλα με το Dark Saga, και με το ότι, εγώ προσωπικά, πρώτα άκουσα αυτό και μετά τα original, είχα προλάβει να ακούσω μέχρι τότε τα Dark Saga και Burnt Offerings και όπως είναι λογικό είχα πάθει σοκ με τη φωνή του Barlow.
Nομίζω πως υπάρχει λόγος να κάνει επανηχογράφηση πάντως, λογικά έχει να κάνει με το χρήμα καθώς δεν μπορεί να πάρει πίσω τα masters από την Century Media

2 Likes

Αν θέλει να το κάνει γι αυτό μαζί του . Αλλά προφανώς καλύτερα να μην το επιχειρήσει καθόλου για όλους τους λόγους που αναφέρθηκαν

1 Like

Μπα. Να μην τα έδινε στη Century Media και στην κάθε Century Media, τι να κάνουμε τώρα.

1 Like

Να κάνει η μάνα.

Δικά του είναι τα τραγούδια και γενικά όλο το concept του ονόματος Iced Earth άρα έχει δικαίωμα να κάνει ότι γουστάρει. Είναι προφανές ότι το κάνει για τα δικαιώματα και τα φράγκα οπότε πάω πάσο.

Αν ο ίδιος έχει συμφωνήσει να είναι της Century Media τα τραγούδια, τότε είναι της Century Media. Προφανώς πληρώθηκε για να συμφωνήσει κάτι τέτοιο.

απλα στα πρωτα βηματα μπορει να συμφωνησεις οτι ειναι δικος τους και ο κωλος σου, και οι κλανιες, και αφου πεθάνεις… και αν ειναι πολλά τα λεφτα, ή αν είσαι ο ροβερτος ο χαλφορδ, χαιρεσαι, αλλιώς …

Κανένα remaster στο St. Anger. Το St. Anger γαμάει για αυτό που είναι. Tα σόλο δεν κάνουν ένα τραγούδι πιο ωραίο. Ένα παράδειγμα από τα άπειρα που υπάρχουν: To Some Kind Of Monster είναι 8,5 λεπτά τραγούδι και γαμάει από την αρχή μέχρι το τέλος.

Τώρα αν σε κάποιον αρέσουν τα σόλο αυτό είναι θέμα προσωπικού γούστου. Και σε μένα αρέσουν. Το πόσο γαμάτο είναι όμως ένα τραγούδι δεν κρίνεται από εκεί. Δεν έχουν όλα τα τραγούδια την ίδια δομή. Τα πάντα έχουν να κάνουν με την ποιότητα των συνθέσεων. Αυτό το τελευταίο είναι που πρέπει να εξετάζουμε.

Το έχω ξαναγράψει τότε που βάζαμε βαθμολογίες ότι το St. Anger είναι ένας δίσκος που παίρνει γύρω στο 5,5. Κάποιος είχε βάλει και 6 απ’ ότι θυμάμαι. Και μου είχε κάνει εντύπωση ότι ο Leper_Jesus το είχε βάλει στην ιεραρχία πάνω από το Death Magnetic.

Κοίτα να δεις, κάποιοι τον παίζουν και νομίζουν ότι γαμάνε. Αυτό έγινε στο St. Anger, ας μη γελιόμαστε.

2 Likes

Γιατί ωρέ πρωτοδισκάκιας? Αφού τα γάμησε τα τραγούδια, εκτός από το Iced Earth και κανά δυό ακόμη από το stormrider τα υπόλοιπα τα ξεκόλιασε στις παραφωνίες και στις υπερβολές. Δεν είναι άποψη μου, βάλτα να παίξουν και άκου, μια χαρά αυτιά έχεις. Το μόνο καλό στο days εκτός από τα ακυκλοφόρητα είναι στην ουσία η αποκάλυψη, σε όποιον δεν γνωρίζει,για το rough mix version όλου του Burnt Offerings το οποίο είναι υπερκαταπληκτικό, δίνει παραπάνω βαθμούς στο άλμπουμ.

1 Like

Το τοπικ, παρ’ ολο που αρχισε τον Φεβρουαριο του 2006, ξεκιναει με λογια επικαιρα ακομα και τοτε:

1 Like

έχετε έρθει να προκαλέσετε :expressionless:

2 Likes

Ε τι να σου πω, δεν ακουω καμια παραφωνια. Για μενα ΚΑΘΕ τραγουδι του Days Of Purgatory ειναι σκαλες ανωτερο απο την αρχικη εκδοση.

Το St. Anger μπορει να γαμαει για αυτο που ειναι, αλλα αυτο που ειναι δεν γαμαει. Το Some Kind Of Monster οντως γαμαει απο την αρχη ως το τελος, και ειναι σχεδον σαν οαση μεσα στην ερημο, αλλα ειμαι βεβαιος πως θα γαμουσε 3 φορες παραπανω με τον ηχο του HTSD και με τη φωνη του James οπως ειναι τωρα, σε πολυ καλυτερη κατασταση, και χωρις επιτηδευμενες παραφωνιες και φαλτσετα. Αν και στο συγκεκριμενο τραγουδι η αληθεια ειναι πως δεν νιαουριζει.

Τα σολος δεν ειναι απαραιτητα σε ΚΑΘΕ τραγουδι, αλλα το να μην εχεις ΚΑΝΕΝΑ σολο σε ολο το δισκο ειναι απλα αποψη, η οποια δεν πετυχε. Η τεραστια ξεραιλα του δισκου και η ελλειψη μελωδικων στιγμων με λιγο πιο γλυκο ηχο, κανει το δισκο μια συνεχομενη κουραση για τα αυτια, χωρις ups and downs. Ειναι μια συνεχομενη βαβουρα. Βαλε να ακουσεις κι αυτο αν δεν βαριεσαι:

Πολυ ανωτερο live και με σολο. Τωρα το 5.5-6 που του βαζεις, δεν ειμαι σιγουρος τι εννοεις οτι “παιρνει γυρω στο 5.5”. Την τελευταια φορα που τσεκαρα τις σημειωσεις μου εγω του ειχα βαλει ενα 3, το οποιο και 2 να το εκανα δε θα με πειραζε και πολυ. Αλλωστε δεν πειραζει και γενικα, για μια μπαντα που εχει 7 δεκαρια.

2 Likes

5,5 με 6 στην “κλιμακα” εννοει ρε. Και παλι, πολυ ειναι.

1 Like

Και ο coverdale επαναηχογραφησε υλικο απο purple,ολοι εγιναν νοσταλγοι και κανουν αρπαχτες,επεσε πειναααα.

Θα συμφωνησω με τον matia, αν εξαιρεσεις τα ακυκλοφορητα το Days Οf Purgatory ηταν αχρειαστο. Μονο το εξωφυλλο τα σπαει. Λατρευω και εγω τον Barlow αλλα προτιμω τις πρωτοτυπες εκτελεσεις σε ολα τα κομματια γιατι οι ερμηνειες του στις επανηχογραφησεις ειναι υπερβολικες σε ολα τους και δεν προσθετουν τιποτα θετικο στα κομματια. Το Iced Earth ειναι Gene Adam και το υπερτατο Night Of The Stormrider ειναι John Greely, η ιστορια δεν αλλαζει…