Iced Earth

Ούτε καααααν!!! Δεν μπορώ ρε γαμώτο…μέχρι να ακούσω το single ήμουνα πολύ περίεργος να δώ iced earth με ripper… Αλλά τώρα… Τουλάχιστον θα υποκλιθούμε στη μεγαλειότητα του κοντού:D DIOOOOO

Το Glorius Burden καλα το λεει παντως…:smiley: #-o

Οντως, αυτό το παραδέχομαι το GB το ερμηνεύει απίστευτα καλά, με αποκορύφωμα την τριλογία και ειδικά το τέλος της. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΤΟΣΟ ΘΕΙΚΑ ΠΑΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ![-X
Φαντάσου τι θα γίνει αμα πει κανένα Dante’s Inferno…

Παιδιά, το “Dante’s Inferno” το παίζουν πολύ σπάνια!

Πάλι καλά που το είχαν παίξει στο live του 1999 (για το “Alive In Athens”)! 8)

Σιγά μην παίξουν 15 λεπτά κομμάτι (και τόσο σκοτεινό) μέσα στο καταμεσήμερο της Μαλακάσας! [-X

Τα hit-άκια θα παίξουν! :frowning:

Και δυστυχώς, ελπίζω να διαψευστώ, αλλά νομίζω ότι δεν θα ταιριάζουν με τίποτα στο Rockwave! [-X
Όπως οι Gamma Ray το 2004! :frowning:

Ειδικά αν η επιλογή κομματιών δεν είναι και η καλύτερη και ο Οwens αρχίζει να “εκτελεί” τα παλιά… :-s

Είναι group φτιαγμένο για (σχετικά) μικρούς κλειστούς χώρους και με το δικό του φανατικό κοινό… :-k

Γι αυτο εγω που δεν θα παω, να ελπιζω σε μια μελλοντικη τουθς εμφανιση, ετσι?:-s

Αν ο καινούργιος δίσκος πάει καλά στην εγχώρια αγορά, πιθανότατα να έρθουν! :wink:

Αλλιώς… :-k

Γιατι αλλιως??

Εχουνε και ενα δισκο που τους συνδει με την Ελλαδα, δεν γινεται να μην ξανα ερθουν…

Αλλού το πάω! :-s

Οι Iced Earth δεν έχουν τα τελευταία χρόνια την επιτυχία και την αναγνώριση που είχαν πριν π.χ. 8 χρόνια!

Φοβάμαι αν δεν πάνε καλά αυτοί οι 2 δίσκοι που θα κυκλοφορήσουν σύντομα (αν, ξαναλέω!), μήπως ο Jon το “λήξει” το θέμα! :-k

Δεν υπάρχουν ενδείξεις, μην ανησυχείς, απλά στο δικό μου μυαλό έχει καρφωθεί η σκέψη πώς οι Iced Earth αν δεν ξαναφτάσουν το status που είχαν πριν κάποια χρόνια, ο Jon δεν θα τους κρατήσει για πολύ! :dunno:

Ειλικρινα, δεν νομιζω οτι θα ξανα φτασουν εκει που ηταν καποτε… Δεν ξερω και πολλες μπαντες που να το εχουν καταφερει…:-s

E καλά δεν φτάσανε ποτέ και τρομερά ψηλά!
Στη Γερμανία, στην Ελλάδα και σε καναδυο χώρες ακόμα αντιμετωπίζονταν σαν θεοί! :wink:
Σε όλες τις άλλες δεν γινόταν και κανένας χαμός, ούτως ή άλλως! :yes:

Αυτό που τους χάλασε ήταν το όνειρο το Schaffer (το έχει παραδεχτεί πάρα πολλές φορές) να φτάσει το status των Metallica και των Maiden! :roll:
Αν ήταν πιο χαλαρός, πιο σοβαρός και χωρίς τόσο μεγαλεπίβολα σχέδια, τώρα οι Earth θα ήταν μεγάλη (όχι τεράστια) και σεβαστή μπάντα από πολύ περισσότερους… :dunno:

Συμφωνώ με τα προηγούμενα…
Οι Iced Earth πριν από κάποια χρόνια (και ΕΙΔΙΚΑ στην Ελλάδα) είχαν τεράστιο κοινό…
Κάτι λίγα όμως οι ηλίθιες δηλώσεις του Jon κατά καιρούς, και μετά στα καπάκια τα όσα έγιναν με Barlow, έχουν χάσει αρκετούς οπαδούς. Αλλοι χεστήκανε για Ελλάδα, όμως οι Iced Earth έχουν ένα μεγάλο μέρος των οπαδών τους εδώ.
Οταν π.χ. παίζανε στη Δανία μπροστά σε λιγότερα απο 500 άτομα (σε χώρο όμως κλεισμένο που χωρούσε 2.000 περίπου) και στο Ρόδον ήταν sold-out και τις δύο βραδιές… Ε κάτι λέει αυτο.

Οσο αφορά το Rockwave, δεν πιστεύω οτι θα μας χαλάσει ιδιαίτερα το κλίμα, αφού δεν είναι και τίποτα Moonspell, που πέρυσι παίζανε κάτω από έναν ήλιο τουμπανο, και ξενέρωναν και οι ίδιοι.

Τελικά έχοντας ακούσει την τριλογία με Οwens, δεν ξέρω τι να περιμένω…Ίδομεν…:-k

Το συγκρότημα που με έμπασε μαζί με Metallica στην metal για τα καλά:p

Άρχισα να τους ακούω με το Something Wicked που μου αρέσει πάρα πολύ ως album.Το αγαπημένο μου όμως είναι το πρώτο(ομώνυμο):metal: και μετά το Night Of The Stormrider.Έχω όλα τους τα album εκτός του Horror Show και Glorious Burden(το δεύτερο ειδικά είναι πανάκριβο#-o ) και εκτός του Burnt Offering(που μου αρέσουνε 2-3 songs) τα άλλα τα λατρεύω.Είναι γκρουπάρα με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ύμνους.

Δυστυχώς μάλλον θα τους χάσω το καλοκαίρι(υπάρχει πιθανότητα φυσικά αλλά…):frowning: .Πάντως maiden1979 με τρομάζεις…Δεν θέλω να μην του έχω δει live ρε γαμώτο…έστω και με ripper(πολύ λίγο τους έχω ακούσει με ripper…).Ας ελπίσουμε να περάσουνε ξανά αυτήν την φορά μόνοι τους και φυσικά στην Θεσσαλονίκη για να τους δω κίολας:p .ICED EARTH:metal: :band:

Ε καλα βαλανε τους Moonspell με τιγκα ηλιο και λιωναν οι μπογιες ελεος δηλαδη τι τους βαλαν τετοια ωρα???

χμ. πολυ χλωμο. οι iced earth απο dvd που εχω δει παιζουν παλια κομματια που ειναι στις δυνατοτες του ripper και τα τραγουδα σε πιο τυπου barlow εκτελεσεις. προσωπικα αναμενω μια τρομερη εμφανιση. νταξ, δεν ειναι barlow, αλλα τα παλια τα λεει με αρκετα καλο τροπο. αν ακουσετε την τριλογια στο overture of the wicked θα παρετε μια καλη γευση του πως τα ερμηνευει…

Τα Birth Of The Wicked και Prophecy ομως τα σκοτωσε…

Επειδή την άκουσα, γι’ αυτό το λέω! :thumbdown:

To “Prophecy” το σκότωσε, το “Birth of the Wicked” έτσι και έτσι και το “The Coming Curse” αρκετά καλά! :-s

Περιμένω τουλάχιστον να ερμηνεύει αξιοπρεπώς τους ύμνους των 2 πρώτων δίσκων, που και ο ίδιος ο Barlow σκότωνε! #-o
Πλάκα πλάκα, η φωνή του μέγιστου John Greely είναι πιο κοντά σε αυτή του Owens, παρά στου Barlow! :-k

Μέχρι ΚΑΙ το Something Wicked ήταν μεγάλη μπάντα και με φοβερούς δίσκους.
Μετά το Alive In Athens άρχισαν να πέφτουν πολύ και συνθετικά και σε σε φήμη.
Έφυγε και ο Barlow και ουσιαστικά “τέλειωσαν”. Καλός ο Ripper, φωνάρα αλλά iced earth όπως έγιναν γνωστοί και όπως έκαναν το μεγάλο μπαμ δεν έγιναν και ούτε θα γίνουν. Το Glorious Burden ήταν κακό άλμπουμ και σίγουρα δεν ευθύνεται ο Ripper. Όσο για το καινούριο single και την επανεκτέλεση της τριλογίας, οκ απλά απαράδεκτο.

ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ, αλλά τουλάχιστον μην κρίνεις τόσο απόλυτα. Κάτι καταστροφολόγοι σαν κι εσένα λέγανε τα ίδια και για τους Maiden, και για τους Priest. Kαι οι δύο ειναι από τα κορυφαία συγκροτήματα του Metal και ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΠΑΛΙΩΝ ΤΟΥΣ ALBUM. Το Angel of Retribution και το Matter Of Life And Death, είναι για τους περισσότερους, δισκάρες (πρόσεξε οτι είπα ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ)… icluding me :slight_smile:

Επίσης δεν νομίζω ότι το GB είναι ενα κακό album. Σίγουρα δεν είναι οι Iced Earth που έχουμε συνηθίσει, αλλά πιστεύω οτι ειναι ενα καλό album. Για αρκετούς μέτριο. Αλλά όχι και κακο…:wink:

Για το single με βρίσκεις σύμφωνο…

Lol.
Τα περι καταστροφολογίας κτλ άστα γιατί όσον αφορά τους Iced Earth τα 'παμε. Η “εποχή” τους πέρασε. Δεν ξέρω αν τους έμαθες τώρα ή τότε που έκαναν θόρυβο, αλλά οι δύο εποχές απέχουν πολύ. Έτσι έιναι και αν τώρα σου άρεσε το Glorious Burden, οκ μπράβο, εμένα μου φάνηκε κακό, ανέμπνευστο, με αδιάφορη αλλά και σε σημείο προπαγάνδας θεματολογία, χάλια artwork και γενικώς σκατά.
Όσο για τους maiden, δεν χωρά αμφιβολία ότι σε αυτό που κάνουν το κάνουν πολύ καλά και μπράβο τους. Το τελευταίο ήταν τουλάχιστον ενδιαφέρον, ενώ το Brave New World δισκάρα ολκής. Και δε νομίζω να συγκρίνεις σοβαρά τα 2 συγκροτήματα.

Κοίτα, απλά διαφωνούμε στο κατά πόσο έχουνε ακόμα δυνατότητες οι I.E. Δεν ξέρω αν όντως γνωρίζεις τι θα γίνει στα επόμενα χρόνια με κάποιο τρόπο (mentium ισως…), αλλά αφού είναι ακόμα ο ίδιος άνθρωπος που συνθέτει και γράφει στίχους (όσο μαλάκας και να έχει αποδείξει ότι είναι), εγώ πιστεύω ότι δεν χάθηκαν ακόμα. Η έτσι θέλω να πιστεύω…παρτο όπως θες. Το καινούργιο single προμηνύει ένα album καταστροφή βέβαια, αλλά σκαμπανεβάσματα πάντα είχανε οι I.E.

***Δεν νομίζω να κατάλαβες αυτό που είπα για τους maiden και τους priest, αφού προφανώς δεν υπήρχε καμία σύγκριση. Οι δυνατότητες είναι άλλες. Ομως το ίδιο απόλυτα τους είχαν διαγράψει και άλλοι πριν απο κάποια χρόνια, όπως εσύ τώρα τους Iced Earth