Μichael schenker, herman rarebell, francis buccholz & doogie white

φύγαμε, φύγαμε, γουστάρω τρελλά να δω Μιχαλάκη και σια…
αρκεί να είναι sober…

Ε νομίζω ότι πλέον τα έκοψε τα πολλά πολλά

Σε λίγο ξεκινάω κι εγώ… Για να δούμε τι θα δούμε… Το setlist πάντως με έψησε.

περιμενουμε set list και εντυπωσεις απ τους αθηναιους…!!

ενταξη.εγω σε γενικες γραμμες περασα καλα.Michael τεραστιος.σε καλη φορμα τον ειδα.καγκελο κεντρο ειμουνα.και εδωσε το χερι σχεδον σε ολους οσοι ηταν μπροστα.ο ηχος στην αρχη ηταν καπως.μετα εφτιαξε.ο Doggie ενταξη πρωτο live ηταν.εκανε καποια λαθη.ξεχναγε η μπερδευε τους στιχους.αλλα γενικα κολος ηταν.απο τραγουδια παιξαν τα γνωστα και[SPOILER]αρκετα απο scorpions οπως rock you like a hurricane-holiday-black out-coast to coast-lovedrive-another piece of meat[/SPOILER]και στο τελος το doctor doctor που εγινε χαμος.γενικος καλο ηταν το live.

Σειρα μας σημερα

Τα φωνητικα ηταν τελειως θαμμενα σε πολλα κομματια(ειδικα στην αρχη) αλλα ο Schenker σε κεφια γενικα, θα προτιμουσα καναδυο scorpions κομματια λιγοτερα, κανα ufo παραπανω.

Ο ήχος ήταν, λίαν επιεικώς, μέτριος με διακυμάνσεις.
Αρχικά ο Schenker ήταν κάπως χαμηλά και ο Doogie White ΠΟΛΥ χαμηλά.
Στην συνέχεια προσπάθησαν να διορθώσουν το πρόβλημα ανεβάζοντας dB με ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.
Τα κανάλια της κιθάρας ανέβηκαν, ο Doogie όμως ήταν μια έτσι, μια γιουβέτσι.
Ως γενική εικόνα θα έλεγα ΣΥΝΟΝΘΥΛΕΥΜΑ που δεν αρμόζει σε κανένα καλλιτέχνη, πολύ περισσότερο σε μουσικούς τέτοιου βεληνεκούς.

Όλα αυτά από θέση που βρίσκονταν ακριβώς στον άξονα της σκηνής περίπου στο κέντρο του Fuzz και προς τα πίσω (με την γερουσία :p)
Μου προκαλεί εντύπωση λοιπόν η εικόνα που σχημάτισες δεδομένου ότι βρισκόσουν -όπως λες- ?1ο τραπέζι πίστα? που σημαίνει πως είχες τα monitors στη μούρη (= περισσότερα dB/μεγαλύτερη βαβούρα)
Εκτός και ήσουν ΤΟΣΟ εκστασιασμένος που δεν καταλάβαινες Χριστό.
Διαφορετικά θα ήθελα να μου συστήσεις τον ΩΡΛ σου να κάνουμε μερικά test, audiograms, thresholds και δεν συμμαζεύεται.

Θα το πω για πολλοστή φορά:
Η ποιότητα ήχου στους γνωστούς συναυλιακούς χώρους της Αθήνας (αναφορικά με τις Hard Rock/Metal συναυλίες πάντα) κυμαίνεται κατά κανόνα από μέτρια έως κακή.
Κάποιες φορές δε, καταλήγεις να μονολογείς ?ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ?.
Μιλάμε ότι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΡΕΦΡΑΙΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!

Κάθε φορά λέω ?τέρμα, από εδώ και στο εξής μόνο Open-Air ή μικρές σκηνές όπως το ΑΝ -όπου ο ήχος είναι συνήθως ανθρώπινος- και κάθε φορά υποκύπτω στον πειρασμό τα σκάω για το εισιτήριο και φεύγω ανικανοποίητος ή σε extreme καταστάσεις ΡΙΧΝΟΝΤΑΣ ΓΑΜΩΣΤΑΥΡΙΔΙΑ.
Σαν τους ψηφοφόρους ΠΑΣΟΚ/ΝΔ ένα πράγμα, που ορκίζονται ?να μου κοπεί το χέρι από την ρίζα αν τους ξαναψηφίσω? και κάθε φορά το ρημάδι παραδόξως ξαναφυτρώνει και υποπίπτουν στο ίδιο σφάλμα.

Συμφωνώ αν και θα προτιμούσα αντί για UFO υλικό της [B]McAuley Schenker[/B] περιόδου και ειδικά το έπος ?[B]Save yourself[/B]? το οποίο και θεωρώ ΜΑΚΡΑΝ το πιο μεγαλειώδες/πληρέστερο από κάθε άποψη κομμάτι που έχει γράψει ο Μιχαλάκης.
Από την μία πλευρά είναι καλό να προσαρμόζεται το ρεπερτόριο στις εκάστοτε προτιμήσεις του κοινού, από την άλλη θεωρώ πως κάποιες φορές αποβαίνει εις βάρος της μπάντας.
Δεν ξέρω αν ασκήθηκαν πιέσεις από το εγχώριο club των Scorpions, αλλά το ποσοστό των τραγουδιών που συμπεριλήφθηκαν ήταν σίγουρα μεγαλύτερο απ’ ότι θα έπρεπε.
Και εντάξει το υλικό (ύμνοι) από το ?Lovedrive? στο οποίο συμμετείχε, τα ?Blackout? & ?Rock you like a hurricane? τι δουλειά είχαν;
Όχι ότι ΔΕΝ τα ευχαριστήθηκα.
Θα ήταν άριστη προσθήκη σε ένα extensive set, ας πούμε 2½~3 ωρών.
Σε 1ώρα και 35 λεπτά όμως που διήρκησε το show, κατέλαβαν την θέση άλλων κομματιών που έχει συνθέσει ο ίδιος ο Schenker αντιπροσωπευτικά της καριέρας του.

Ο Doogie White σχετικά απροετοίμαστος/απροβάριστος - ειδικά στο Holiday κρέμασε και τους υπόλοιπους και εκτέθηκε.
Ασφαλώς και υπάρχουν ελαφρυντικά, αλλαγές στο setlist που πιθανόν να έγιναν την τελευταία στιγμή κλπ
Δεν παύει πάντως να συγκαταλέγεται στα μεγάλα λαρύγγια του χώρου.

Κατά τα άλλα, αυτό που μου εντυπώθηκε στη μνήμη περισσότερο, ήταν η εικόνα του [B]Francis Buchholz[/B] με ένα μόνιμο χαμόγελο λες και είχε πάρει τίποτα happy pills.
Μακράν ο πιο κεφάτος απ’ όλους.
Ο [B]Herman Rarebell[/B] -εξ αποστάσεως τουλάχιστον, και με αρκετά χρόνια στην πλάτη να τον βαραίνουν- έφερνε φυσιογνωμικά στον (γνωστό ηθοποιό) Geoffrey Rush.
Ιδέα μου είναι;

Τέλος το support act των [B]Fury U.K.[/B] δεν μπορώ να πως πως ξεχώρισε ιδιαίτερα αν και οι ίδιοι έδειχναν να το έχουν πάρει πολύ ζεστά το θέμα…
Most memorable song το ?Taste the blood? και αυτό γιατί το βασικό του riff ήταν (κατά το ήμισυ) ΙΔΙΟ με το ?Push? του Dio ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε στο live.
Οι γνώστες του συγκροτήματος μπορούν να το επιβεβαιώσουν…

Ας ελπισουμε στο block 33 να εχουμε καλυτερο ηχο. Οι UFO που ειχαν ερθει προσφατα στον ιδιο χωρο δωσαν απιστευτη συναυλια με αψεγαδιαστο ηχο. Η συγκριση θα ειναι αμειλικτη

ωραια η τεχνικη αναλυση.συμφωνω πανω κατο.αλλα εγω προσωπικα πηγα στο live για να δω και να τιμησω για τελευταια φορα τον κυριο ΜICHAEL SCHENKER.ολα τα αλλα ερχονται σε δευτερη μοιρα.αμα κατσω και αναλυσω το live απο ολες τις πλευρες θελω μια μερα.ακομα αναλυω το live των METALLICA στη Ν.Σμυρνη.

Το ξέρουμε ότι υπάρχει κόλλημα στην Ελλάδα με τους σκορπιονς αλλά όχι και έτσι. Αχρείαστα αυτά τα κομμάτια για μένα.

Τι ώρα ξεκίνησε ο Schenker;

Βασικα πρεπει να μαθουμε ποτε ξεκιναει στο block 33

κορυφαιο τραγουδι για μενα του μιχαλη το on with the action…ονειρο να το παιζε αλλα τι να κανουμε…:(:frowning:

η πλακα ειναι οτι το 76 που οι ufo βγαζαν το υποτιμημενο αριστουργημα no heavy petting και διδασκαν hard rock καποιες αλλες για τον πεο μπαντες πουλουσαν εκατομμυρια δισκους και αυτοι παρεμεναν αγνωστοι…να μην πω ονοματα…

Αυτό μου έλεγε το πρωί και ένας φίλος που πήγε και γενικά ταιριάζουν τα γούστα μας, αλλά μου κάνει εντύπωση που το γράφεις και εσύ, σε είχα για πολύ Σκορπιονατζού…
Ή μπορεί να κάνω λάθος! #-o

μολις γυρισα…φοβερο live…περασα πολυ ωραια!!

και εγώ το ίδιο. Αψογη συναυλία. Φοβερός ο Doogie, απέδωσε συνθέσεις από 3 τραγουδιστές πολύ καλά.
Καλύτερος από Mcauly, του έλλειπε μόνο λίγο η αλητεία του Mogg στα τραγούδια των ufo.

δινεις 25 ευρω μ αυτη τη γαμημενη την κριση αλλα λες χαλαλι…

Εγω δεν ενθουσιαστηκα. Αταιριαστος και αδιαβαστος ο Doogie. Σκοτωσε αρκετα κομματια οπως το another piee of meat. Σε πολλα ξεχνουσε τους στιχους. Το αποκορυφωμα ηταν το rock you like a hurrricane οπου ειπε το here i am καμμια ώρα πριν μπει το γκρουπ στο ρεφραιν. Δηλαδη ποσο ασχετος μπορει να ειναι. Ο ηχος ηταν αρκετα καλος και ο schenker εδωςε ρεστα στο σολο του rock bottom. Ατυχες το τελειωμα στο holiday. Απογοητευση η παραλειψη του love to love. Αυτα απο εμενα

Δεδομένο 1ο: Ο Michael Schenker δεν είναι Paul Di Anno, που έχει βασίσει όλη την καριέρα του στα 2 πρώτα θεϊκά Iron Maiden…
Δεδομένο 2ο: Ο Michael Schenker είναι τόσο Σκορπιός, όσο ο Μαλντίνι είναι οπαδός της Ίντερ. Το γεγονός οτι συν-συνέθεσε 1,5 δίσκο τους δε λέει τίποτα…
Δεδομένο 3ο: Μια πολύ καλή έως εξαιρετική βραδιά ανόθευτου βρετανικού hard n’ heavy αλλοιώθηκε μερικώς απο τα ραδιοφωνικά, προβεβλημένα χιτάκια των Σκορπιών, με αποτέλεσμα το 1/3 της συναυλίας να πάει στράφι…
Δεδομένο 4ο: Ο Schenker έδεσε κόμπο την ηλεκτρική “ερωμένη” του, ο ήχος υπήρξε διαυγής και δυνατός, το γκρούπ απέδωσε πολύ καλά και ο White φιλότιμος στα φωνητικά…
Δεδομένο 5ο: Το Block 33 γέμισε αναπάντεχα…είδες τι κάνει το άτυπο πολυπληθές fan club των Σκορπιών…;
Δεδoμένο 6ο: Πού είσασταν όλοι εσείς ρε στον Uli Roth;

Y.Γ.: Μέγιστη έλλειψη τα Love to Love, Mother Mary, τίποτα απο το No heavy petting, Desert Dance, Lost Horizons…ο σοδομισμός του Holiday δε με χάλασε καθόλου…αχρείαστα τα 2 Scorpions που δεν είναι κάν δικά του…

ε ναι.πανω κατω τα ιδια και σε εμας.εγω περιμενα και καποια αλλα απο m.s.g να ακουσω.ε ο περισσοτερος κοσμος,τα πιο πολλα κομματια δεν τα ηξερε.και λεω,καλα εδωσαν 30e για να ακουσουν 4-5 scorpions.εδω υπηρχαν παιδακια με τους γονεις τους που ειχαν ερθει.το holiday παντος μου αρεσε.με doogie.