Impaled Nazarene 04/02/11 8ball Salonica, 05/02/11 An Club Athens

απίθανο κοντροβερσυ! αμφιβάλλω αν στα 20 χρονια καριερας ειχαν δει τετοια μεγαλεια οι ναζαρενε

Καλησπέρα σε όλους,

όποιος ενδιαφέρεται να ακούσει το δίσκο μας πριν το live με τους Impaled, μπορεί να τον βρει εδώ για free download:

http://profane-prayer.misantrof.net/

Hails.

g.
PROFANE PRAYER

tous impaled nazarene tous exoune balei kata kairous stin mpouka: i norbigiki black metal skini stis arxes tis dekaetias tou 90 giati thewrousane tous finlandous katwterous, i eklisia giati tous thewrei satanistes, deksies sintiritikes organwseis giati tous thewroune oti einai anwmlaloi kai diaftheiroune tin neolaia, oi indouistes hare krishna tous kanane minisi gia to ekswfillo tou ugra karma, oi anarxikoi/antifa giati tous thewroune fasistes, oloi autoi 20 xronia twra PIRANE TA ARXIDIA TOUS giati oi impaled nazarene sinexizoune akathektoi xwris na exoune ksepoulithei kai den tous stamataei tipota. Den katalabainoune ton xristo tous kai opws lene kai oi idioi we are satan’s generation and we don’t give a fuck. Mika 4ever.

Greeklish dude…8)

  • 00 :lol:

Μόλις επέστρεψα απ’ το live. Ας πω και 2 λόγια.
Ξεκίνησαν γύρω στις 8:30-9 παρά οι [B]Rotting Flesh[/B]. Πολύ ωραίοι, δεν είχα ακούσει ποτέ μου, ωραία ριφφ και εναλλαγές στο ρυθμό, γενικά τους γούσταρα.
Σειρά είχαν οι [B]Omega[/B], ξεσηκωτικοί, σε κάθε κομμάτι γινόταν και circle pit, Βathorίλα τέρμα, και 2 πολύ ωραίες διασκευές σε Bathory και Venom (τι άλλο?), τα [B]War[/B] και [B]Black Metal[/B] αντίστοιχα.
Στη συνέχεια βγήκαν οι [B]Γέννα από Κώλο[/B] τους οποίους δεν πολυείδα γιατί έτυχε κάτι εκείνη την ώρα, αλλά όσο τους είδα ήταν ευχάριστοι. Είχαν και διασκευές από [B]Suffocation[/B] και [B]Cannibal Corpse[/B], μια χαρά.
Και ήρθε η ώρα των [B]Impaled Nazarene[/B]. Αρκετή διάθεση είχαν οι Φινλανδοί, καλή επιλογή κομματιών για μένα, παίξανε και 4 απ’ το καινούριο αν δεν κάνω λάθος. Γενικά δεν φάνηκε να κάνουν αγγαρεία, και το χάρηκα που παίξανε παραπάνω από μιάμιση ώρα.
Συνολικά λοιπόν, τίμιοι κι αυτοί.

Συνοψίζοντας, πολύ καλό live σαν σύνολο για μένα, ιδιαίτερα εφόσον έδωσα μόνο 16 ευρώ για 4 μπάντες.
Το μόνο αρνητικό για μένα ήταν ότι περίμενα κάπως περισσότερο κόσμο, αλλά τι να κάνουμε.

Επαιξαν πανω απο 1.30 ωρα? Μια χαρα…:smiley:

Αν σκεφτεις τη μεση διαρκεια των τραγουδιων τους θα παιχτουν πανω απο 20…nice

Παμε Mikka γερα να τα καψουμε ολα!!!:metal:

οι γεννα απο κωλο παιξαν διασκευη και απο brutal truth το birth of ignorance

Όσοι τους είδατε στο An, πως σας φάνηκε ο Mikka ως παρουσία?

Το λέω επειδή ήμουν στο 8ball στο show της Παρασκευής, και μετά το live o Mikka παρέμεινε στο μαγαζί και άρχισε να μπεκρουλιάζει (μίλησα με άτομα που λένε πως κατέβασε χωρίς υπερβολή 6 ποτά μέσα σε λιγότερο από 45 λεπτά), με αποτέλεσμα να σοριαστεί σε έναν καναπέ μέσα στο μαγαζί και να αποκοιμηθεί εκεί μέχρι πρωίας. Οπότε έχω μια άλφα απορία ως προς το αν κατάφερε να συνέλθει πλήρως μέσα σε λίγες ώρες :Ρ

Μόνο τα θετικά του live:

Profane Prayer: είχα 3μιση περίπου χρόνια να τους δω live, πολλά μπράβο και για την πρόοδο, αλλά και για τα κομμάτια τους. Μόνο θετική παρουσία

Aherusia: Πολύ ωραίος κώλος ρε παιδί μου αυτή η κιθαρίστρια (με το συμπάθειο κιόλας)

Impaled Nazarene: Κλασικές αξίες. Παιχταράς μπασίστας, Mika τρελός frontman. Και συγκινημένος μπλαμπλας στη λήξη. Στα διαστήματα μεταξύ των κομματιών φαινόταν πιωμένος, αλλά ένιωνε με τη μία. Αγαπουλίστικος λόγος στο τέλος.

Πολύ όμορφη βραδιά γενικά. Στην υγειά σας

Παιδιά δεν τους ξέρω σαν μπάντα και την ιστορία τους τους Impaled Nazarene, αλλά επιδή τυγχάνει οι ritual of odds να είναι φίλοι ότι λέει στο tromaktiko είναι αλή8εια δηλαδή τι περιμένατε να πουν?? Να παραδεχτούν ότι πανω στην μούρλια τους και το πιώμα τους έβρισαν τα παιδιά και την Ελλάδα??? Όποιος νόμιζε ότι θα το παραδεχτούν είναι το λιγότερο που μπορώ να πω βλάκας!!!

Ε, άμα είσαι φίλος των Ritual Of Odds ντάξει τότε.
Και να βρισαν την Ελλάδα πάντως, χέστηκα, εγώ την βρίζω περισσότερο. :smiley:

Λοιπόν, στα γρήγορα:
[B]
Profane Prayer[/B] δεν είχα ακούσει νότα, παίξανε ΓΑΜΩ, σωστό blackthrashing στο ύφος των πρώιμων [B]Bathory [/B]και των [B]Aura Noir[/B] αλλά και των [B]Satyricon [/B](από [B][I]Rebel [/I][/B]και μετά). Δεν χρειάζεται παραπάνω, τσίμπησα και το CD τους και μπράβο για την τιμή κιόλας. :thumbup: Θα ήθελα βέβαια το εξώφυλλο, αναλόγως old-school της μουσικής που παίζουν, next time ελπίζω.

[B]Aherusia [/B]επίσης δεν γνώριζα ιδιαίτερα, πιο πολύ είχα στο μυαλό μου τα σπρωξιματικά σχόλια του Hammer και από την άλλη τα απαξιωτικά που διάβαζα εδώ και αλλού στο νετ. Θα ξεκινήσω με τα θετικά λοιπόν, οι τύποι είναι καλοί παίκτες (ο δε λυράρης υπερβολικά καλός) και γράφουν πραγματικά ωραία κομμάτια. Το θέμα είναι ότι γράφουν ωραία folk metal κομμάτια, θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι ένα ελληνικό αντίστοιχο των Korpiklaani για παράδειγμα, φέρνουν στο μυαλό εικόνες Tolkien κτλ. Κάνουν όμως το λάθος να πλασάρονται ως blackmetal μπάντα, με το ανάλογο image και αυτό έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τη μουσική τους συν ότι έχουν κάμποσο ποζεριλίκι. Οπότε ας συνεχίσουν να γράφουν καλά κομμάτια, αλλά ν’ αλλάξουν τρόπο πλασαρίσματος.

Για [B]Imp Naz[/B] τι να πει κανείς, είναι συγκίνηση να έχεις σταθερές αξίες στη μουσική σου. O Arg Bastard απίθανη μορφή στο μπάσο, ο Mikka εμφανώς λιώμα αλλά από το “σωστό” λιώμα όχι αυτό που δεν σου επιτρέπει να παίξεις όπως πρέπει και οι ύμνοι διαδέχονταν, ο ένας τον άλλον [I]Quasb[/I], [I]Sadogoat[/I], [I]Kali-Yuga[/I], το πρόσφατο [I]Under Attack[/I], [I]Let’s Fucking Die[/I] και αν τα γράψω όλα θα ξεχειλώσει η σελίδα αφού πρέπει να ήταν γύρω στα 35 σύνολο σε ένα ατελείωτο medley. Δεν ξέρω αν ισχύουν ή όχι όσα μας έλεγε ο Mikka στο τέλος, ότι ήταν έτοιμοι να διαλύσουν και συνέχισαν εξαιτίας της ανταπόκρισης του ελληνικού κοινού στα λάηβ του 2006 αλλά ακόμα κι αν είναι πίπες (αφού Imp Naz δεν παίρνεις ΠΟΤΕ στα σοβαρά), το γεγονός ότι μετά το τέλος του λάηβ κάθησε κάνα τέταρτο στη σκηνή και χαβαλέδιαζε με το κοινό δείχνει πολλά…

2/2 για φέτος πάμε γερά :!:

[B]Profane Prayer[/B] δε προλαβα…

[B]Aherusia[/B] μ’αρεσαν απο πριν ετσι κι αλλιως κι ηταν η 4η φορα που τους εβλεπα,το ιδιο μαρεσουν καθε φορα.Τα καινουριο κομματια ακουστηκαν πολυ ομορφα στα αυτια μου αλλα απο λαιβ δε κρινω ποτε.Σε γενικες γραμμες θα στμφωνησω με ChrisP για το πλασαρισμα…Αξιοι παντως!

[B]Ιmpaled Nazarene[/B] αν και δεν ειμαι μεγαλος οπαδος,μπορω να πω γουσταρα και μου κρατησαν το ενδιαφερον μεχρι το τελος.Και χαβαλες και καφριλα κι απ’ολα!!Ετσι \m/

Aβε σε Angmar και ChrisP (τι σημαινει “[B]Θυμασαι ποιος ειμαι[/B]?”)

Support δεν είδα.

Πάμε στο ζουμί. Τι παρτάλα ήταν αυτή? Kαλά εγώ είμαι στους σκατοπορωμένους οπαδούς, αλλά σε σχέση με άλλες φορές ο Μικα ήταν πιο κεφάτος, και τόσο πιωμένος για να μεταφέρει σε όλους μας την τρελή του ενέργεια, άλλα όχι γκολ. Τον θυμάμαι να κυλιέται στα πατώματα στο παρελθόν. Δυνατή εμφάνιση, πολύ καλό σετλιστ, χαλαρώναμε και τα σπάγαμε εναλλαξ, μεγάλη διάρκεια χωρίς να κάνει κοιλιά, στα ενδιάμεσα κατουριόμασταν με τα σχόλια του Μικα για εχμμ τις γυναίκες (ας το πω κομψά). Γενικά ήταν πολύ καλύτερα από ό,τι περίμενα, έχω μείνει απολύτως ικανοποιημένη. Στο τέλος σου έδινε την εντύπωση ότι δεν ήθελε να κατέβει. touching. Tον αγαπάω.

…κι αυτος ηθελε να τον αγαπησουν, αλλα δεν του καναν το χατηρι. :lol: That’s the story of his life! :lol:

Ε οπως τα παν οι προηγουμενοι, ωραια ηταν. Ψιλοξενερωτο το κοινο στο πρωτο μισο ομως, δλδ οκ, καθοντουσαν ολοι πισω και στη μεση της αρενας υπηρχε ενα κενο ΝΑ, λες κι επαιζε καμια ελληνικη μπαντα που δε την ξερουν - γιατι ετσι συμβαινει συνηθως στα σαππορτ. Αν ημουν μουσικος θα μ ενοχλουσε αρκετα πιστευω, κι ηθελε κανα μισαωρο μεχρι ο κοσμος να ζεσταθει και να ρθει λιγο πιο μπροστα. + οτι ο ηχος θα μπορουσε να ναι καλυτερος, στο τελευταιο 20λεπτο που πειραξανε λιγο τα οργανα ειχε φτιαξει αισθητα αν το προσεξατε και wtf δλδ μια κιθαρα κι ενα μπασο ειχαν, κι αυτο που παιζουν οι Impaled δεν εχει τπτ τρελες απαιτησεις. Κατα τ αλλα τσιρς σε Κρις, Αλτερντ, Προσατανο κι οσους ειδαμε γενικα.

έχει δίκιο ο Ανγκμαρ για τον κόσμο. Δλδ όλο γκρινιάζουμε ότι δεν έρχονται μπάντες ακράιου ήχου. Κι οταν έρχονται μαζευόμαστε εμείς κι εμείς. Ξεφτίλα δλδ, 18? το εισ. NO EXCUSE (νταξ εκτός από την εξεταστική που έχουν τα μικράκια ξέρω γω)

Για το συγκεκριμενο λαιβ δεν εχω τετοια παραπονα να πω την αληθεια, καλα πηγε για το τωρινο στατους των Impaled Nazarene, αλλα οκ, ειναι ενα τεραστιο κενο στη μεση, ας μου πει δλδ καποιος αν πηγαινε να παιξει καπου και το βλεπε αυτο πως θα ενοιωθε, να καθονται ολοι δλδ να τους παρακολουθουν απο 30 μετρα αποσταση λες κι ειναι εκτελεστικο αποσπασμα. Και να πεις οτι ειναι η ιδεα μου παει στο διαολο, αλλα το παρατηρησαν κι αλλοι με τους οποιους συζητησα.

Αυτο παντως δεν το λεω μονο για τους Impaled, καμια φορα εχω τετοια μικροπαραπονα και για καποια ελληνικα, στους Αχερουσια χτες εκοβα βολτες επειδη δε μου αρεσουν καθολου, αλλα οταν παιζει καποια ελληνικη μπαντα που μου φαινεται ενδιαφερουσα / γουσταρω παω πιο μπροστα, εστω και πλαγια για να μη φαινομαι σα καλαμια, επειδη σκεφτομαι πως νοιωθει ο αλλος οταν ανεβαινει στη σκηνη. Ε κι ειναι ασχημο, σοβαρα. Δε νομιζω πως θα ενοιωθε κανεις κομπλε με αυτη τη θεα.

Οκ chris για να βρίζεις την Ελλάδα πρέπει είσαι βλάκας!!! Γιατί άλλο βρίζεις αυτούς που κατάντησαν την χώρα έτσι και άλλο την ίδια την χώρα. Όσο για τους Impaled Nazarene φίλε ήτε σου αρέσει ήτε όχι δεν συμπεριφέρθηκαν σωστά και μάλιστα πολύ ασχημα αλλά όταν μιλάει το πιοτό… Μακάρι να συνεχήσουν να βγάζουν καλή μουσική αλλά να βρουν έναν άνθρωπο να κανει κουμάντο γιατί μόνοι τους τα κάνουν μουνί

Πως έχουν τα πράγματα,
ένα αυτό:

Άλλος άνθρωπος μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου, σα να κυριευόταν από τον εξαποδώ σε κάθε κομμάτι που ξεκινούσε. Νικούσε τη μάχη με το Jack? Δεν ξέρω, αλλά θέλω και γω.

2ο, το κοινό που είπε και ο ανγκμαρ.

3o και ψιλο-οφτοπικ:

Αγαπητέ, η κάθε χώρα διαμορφώνεται από τους πολίτες της. Μην κάνουμε κοινωνικοπολιτικές αναλύσεις στο θρεντ για το λαηβ των i.n.
Όταν οι πολίτες στην πλειοψηφία τους είναι γτπ, η χώρα είναι γτπ. Τέλος.

Επίσης, μπράβο, εύγε κτλ, σε Profane Prayer, μην επαναλαμβάνομαι.
(ας μου θυμήσει κάποιος που έπαιζε ο μπασιστας πριν, έχω σκαλώσει εδώ και ένα 3ήμερο.)

Τέλος, συγχαρητήρια στο λυράρη των αχερουσία, έμεινα και τον χάζευα.
Δε θέλω να επεκταθώ περεταίρω, απλά να πω ότι ο φροντμαν (Voreas Faethon, omfg), ήταν ό,τι πιο γραφικό έχω δει. Μέχρι πρότινος αυτή τη θέση κατείχε ο Ribeiro των Moonspell.
Σορυ γκαηζ, αλλα με τέτοια εμφάνιση δε μπορούσα να συγκεντρωθώ στη μουσική.

Ps: απίστευτα διεστραμμένο βλέμμα ο Mikka. Αγάπησα και γω.

σόρρυ για το οφ τόπικ

το ντεμπούτο των profane prayer το πήρε κανείς?αν ναι από που κ πόσο?