In Flames Σόφια, Βουλγαρία 30 Σεπτεμβρίου 2011

Εγώ να πω πάντως ότι Σαλόνικα - Σόφια πέρσυ για Big 4 ξεκινήσαμε 9 και κάτι νομίζω και φτάσαμε μεσημεράκι κατά τις 2 λογικά (δεν θυμάμαι).

Τώρα πόσο πρωί θα ξεκινήσετε για να προλάβετε να το κάνετε όλο αυτό δε ξέρω αλλά πραγματικά κρατάω πολλές επιφυλάξεις. Μακάρι να γίνουν όλα όπως πρέπει!!!

Ορίστε και το setlist

Sounds of a Playground Fading
Deliver Us
All for Me
Trigger
Alias
Swim
The Hive
The Quiet Place
Dead Ship
Fear Is the Weakness
Come Clarity
Only for the Weak
Delight and Angers
Cloud Connected
Mirrors Truth
Take This Life
Δεν περίμενα κάτι καλύτερο, έλπιζα σε ένα bullet ride ή ένα episode 666 αλλά τελικά δεν παίξουν ούτε καν το Pinball map.

Μακάρι να πάνε όλα καλά, το Live ξεκινάει στις 8 και θα έχει 1 support οπότε οι In Flames θα βγουν σίγουρα μετά τις 9

Λοιπόν αν και ξέρω ότι θα είναι δύσκολο το ταξίδι έκλεισα να πάω! Τώρα να ενημερώσω πως ναι μεν θα είναι κύκλος και πιο μεγάλο ταξίδι αλλά από την άλλη δε το λεωφορείο θα προσπαθήσει να μη μπαίνει σε κάθε πόλη μέσα αλλά ξόφαλτσα! :smiley:
Εγώ θα τους περιμένω Καβάλα πάνω στον κεντρικό δρόμο για να μη μπει το λεωφορείο μέσα! Αυτά θα κανονιστούν ανάλογα και τα άτομα που έχουνε δηλώσει!

Ελπίζω πως τα παλικάρια θα βγάλουν καλό πρόγραμμα και λογικά θα προλάβουμε την συναυλία Όλα θα πάνε καλά! Απλά είναι αρκετές ώρες! Δε μασάμε! :slight_smile:

Μακάρι παιδιά! Καλή τύχη και εύχομαι να γουστάρετε κάργα!!!

Και ναι η εκδρομή τελικά θα ξεκινήσει από Θεσσαλονίκη απευθείας για Σόφια!!!:yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo: Σε μία βδομάδα θα βλέπουμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ IN FLAMES!!!:vibrate::cry::cry::cry:

Σαλόνικα -> Σόφια;;;; Χμμμμμ

Άντε ψήσου!!! Ελπίζω να μπορείς να κλείσεις θέση ακόμη και να μην υπάρχει πρόβλημα με εισιτήρια και το λεωφορείο.

Δυσκολάκι γιατί πρέπει να λείψω από την δουλειά αλλά ποτέ δε ξέρεις. Όχι ότι καίγομαι βέβαια αλλά οκ! :stuck_out_tongue:

Με ενημέρωσαν και εμένα σχετικά με την εκδρομή, χαίρομε που τελικά θα πάμε κατευθείαν Σόφια και δεν θα υπάρχει θέμα καθυστέρησης.

Επίσης πρόσθεσαν 2 επιπλέον κομμάτια στο setlist που το κάνει πολύ καλήτερο:)

Σημερα πηρα το εισητηριο. Αντε να περασουν οι μερες να τους δουμε. Καλη φαση. Παρασκευη In Flames και Σαββατο Cathedral.

Γαμησαν οι In Flames. Respect στον Ελληνα που ανεβηκε στην σκηνη για να τραβηξει video και να τραγουδισει. Κανα 700-800 ειχε μπορει να λεω και πολλα. Αντε και αυριο Cathedral.

Πολύ ωραίοι οι In Flames επί σκηνής, παίξανε και για πρώτη φορά Live το ropes. Όλα πήγαν καλά στην εκδρομή ήταν όμως λίγο κουραστική, ευτυχώς έπιασα όλη την γαλαρία μόνος μου και απλώθηκα σαν να κοιμάμαι σε κρεβάτι:lol:

Μάλιστα, ελπίζω να είναι ωραία και στη Πράγα. Το setlist δεν με ενθουσιάζει πλήρως να πω την αλήθεια, αλλά θα φύγει και αυτό. Αν έπαιζαν περισσότερα από τα παλιά…αχ…

Γενικότερα δεν πολυνιώθεις ότι βλέπεις In Flames. Οι μισοί έφυγαν, οι άλλοι μισοί άλλαξαν στυλ. Άμα δεν δεις Friden να ανεμίζει τη τζίβα και να κάνει τα τρελά του δεν… Τη φωνή του πάντως την περίμενα χειρότερη αλλά ακόμη καλά κρατεί.
Το παιδί που ανέβηκε στη σκηνή ήταν ο τραγουδιστής από τους Against My Better Judgement? Μιμήθηκε τον Friden άψογα!

[SPOILER]Για τον φίλο του από την Ελλάδα είπε, για καμιά περασιά από την Ελλάδα δεν βρήκε να πει τίποτα?:([/SPOILER]

λιγο ακυρο που γραφω εδω, αλλα βαριεμαι να ανοιξω νεο θρεντ και δεν εχει νοημα.
μολις γυρισα απο το λαιβ των in flames / trivium / ghost / rise to remain / insense στο τιλμπουρχ. απογοητευτηκα αρκετα απο το λαιβ για διαφορους λογους.

τους πρωτους δεν τους ειδα, δεν ηθελα να παρω το προηγουμενο τραινο και να χασω ολο το απογευμα, ηθελα να προλαβω και κατι δουλειες, οποτε γεια σας…

οι rise to remain, σε καμια περιπτωση δεν παιζουν μουσικη που να μου αρεσει, ομως ηταν πολυ καλοι σε αυτο που κανουν και μπορω να πω οτι τους ευχαριστηθηκα. πολυ καλη επαφη με τον κοσμο, τιμια εμφανιση, εδωσαν το 100% και ακομα κ αν δεν ανηκουν σε μουσικο ειδος που θα το ακουγα σπιτι μου, θα μου αρεσε να τους ξαναπετυχω σε κανενα λαιβ, μονο και μονο για την φιλοτιμη προσπαθεια τους. για την ακριβεια παραπανω απο προσπαθεια-αυτο που κανουν το κανουν οπως πρεπει…(ισως να μου αφησαν και θετικο feedback λογω του οτι οι τελευταιες μπαντες ηταν τραγικες.)

οι ghost ηταν χαλαρα η μπαντα της βραδιας. δυστυχως επαιξαν πολυ λιγο (32 λεπτα) λογω του οτι ηταν 5 μπαντες κ αναγκαστικα οι 4 ειχαν σχετικα μικρα σετ. μου αρεσαν παρα πολυ, οπως και στην αθηνα και μπορω να πω πως τους ειχα παρεξηγησει αρκετα την πρωτη φορα που τους ειδα με paradise lost. δεν ξερω γιατι τοτε δεν μου ειχαν αρεσει, αφου τα ιδια τραγουδια επαιξαν. τελος παντων… πλεον εχουν ανεβει αρκετα στην εκτιμηση μου (ενω ακομα θεωρω οτι αν και πολυ καλοι, ειναι και υπερεκτιμημενοι…). αυτο που με εκνευρισε απιστευτα ειναι τα βλαμενα ολλανδακια με τις emo(rrhoids) φραντζες και τα μπλουζακια με τις πιο gay μπαντες του πλανητη (αναμενομενο το το κοσμος θα μαζευοταν λογω lineup…). απο τη στιγμη που βγηκαν οι ghost στη σκηνη καποια βλαμενα εσκασαν στα γελια και τους κοροιδευαν ολη την ωρα. με αποκορυφωμα το ουουου που ακουστηκε οταν οι in flames ειπαν ενα ενα τα ονοματα των αλλων συγκροτηματων. οκ, δεν ηταν ολοι ετσι μην ειμαι αδικος, αλλα ηταν πολυ ενοχλητικο εστω και αυτοι που αντεδρασαν ετσι και δεν ηταν λιγοι…

στη συνεχεια ηταν οι trivium. πολυ καλο light show, εξαιρετικος ηχος, αλλα αυτα εχουν να κανουν με το μαγαζι. αυτο που εχει να κανει με τη μπαντα ειναι η μουσικη. δε νομιζω να υπαρχουν πολλες μπαντες που εχουν κανει τοση επιτυχια με ΤΟΣΟ βαρετη μουσικη. αδιαφοροι τελειως με ενα στυλ “ειμαστε και οι πρωτοι και θα σας προσφερουμε απιθανο λαιβ…” τα πιτσιρικια να εχουν παθει την πλακα τους με τους tριαθλουm και πραγματικα να μην πιστευω αυτα που βλεπω, δηλαδη να εχει ξεσηκωθει το πιο ξενερωτο κοινο στον κοσμο…
τι να πω?
εχω μεινει τοσο πισω?
ισως…
ευτυχως.

μετα βγηκαν οι in flames. ηθελα αρκετα να τους δω σε κλαμπ γιατι τελευταια φορα που τους ειδα σε φεστιβαλ το σετλιστ ηταν χαλι μαυρο και τα φωνητικα καλυτερα να τα ειχε αναλαβει ο γιαννης ο μουγγος απο τους α.μ.α.ν. (εκεινος που εκλεβε τα πορτοκαλια) αφου σκεπαστηκε με μαυρο πανι η σκηνη για να γινει εντυπωσιακη εισοδος, τρομαρα τους, βγηκαν στη σκηνη μεσα σε αποθεωση. τα φωνητικα ειναι καλα, αλλα αν προσεξεις καλα υπαρχουν και καποια ηχογραφημενα (μαλλον την αλλη φορα ειχε χαλασει το cd…). αυτο που δε μου αρεσε ειναι επισης οι ηχογραφημενες κιθαρες σε καποια -λιγα- σημεια. οκ το καταλαβαινω για τα πληκτρα( αν και σε καποια σημεια που τα μονα που παιζουν λαιβ ειναι τα ρυθμικα και ολα τα lead ειναι ηχογραφημενα πληκτρα δεν το θελω.-παρε πληκτρα, 'η μην το παιζεις.), αλλα ρε παιδια… επισης ποιος ειχε την ηλιθια ιδεα απο το 3ο-4ο τραγουδι και μετα να φευγουν τα πανο και ολο το stage show να ειναι καμια 60αρια προβολεις που χτυπανε συνεχως προς τον κοσμο? δεν υπαρχει πιο κουλο πραγμα απο αυτο. με το ζορι βλεπαμε μονο τις σκιες τους, αλλα εκεινη την στιγμη, και μεσω αυτου του θεατρου σκιων ο anders απεδειξε ποσο καραγκιοζης ειναι. αρχισε να μιλαει κανοντας “χιουμορ” κανοντας 2-3 παιδια να νιωσουν πολυ ασχημα.
!!!Και Αυτος Ειναι Ο Λογος Που Εφυγα Απογοητευμενος Απο Το Λαιβ!!!
δε με νοιαζει τιποτα απο τα προηγουμενα, καθως εχουν να κανουν με προσωπικα γουστα, αλλα μονο ενα παραδειγμα θα πω, ηταν ενας πιτσιρικος στον εξωστη με μπλουσα που εγραφε italia και ενω μιλουσε ο anders στον κοσμο (ο οποιος μαλλον κατι εχει αρχισει να τον χαλαει απο αυτα που παιρνει) τον δειχνει με το δαχτυλο, γυρναει ολο το 013 προς τα κει (2000 ατομα αν κ δεν εχει σημασια) και οι προβολεις να δειχνουν στον κοσμο και κανοντας “χιουμορ” λεει “ε, εσυ δε σε βλεπω να συμμετεχεις πολυ. εσενα λεω με την μπλουζα italia - αυτη ειναι η πιο metal μπλουζα που βρηκες να βαλεις?” και αλλα ωραια και 2000 μαλακισμενα ολλανδακια να εχουν ξεκαρδιστει. ενα πραγμα λεω. επρεπε να βλεπατε το προσωπο του παιδιου. (εφυγε μετα απο λιγο και καλα εκανε) αφου εκανε και λιγο ακομα τετοιους διαλογους με αλλα ατομα αλλα οχι σε τετοιο βαθμο ειπε "μα καλα δεν υπαρχει χιουμορ εδω περα?"
να σου απαντησω anders? “υπαρχει χιουμορ. αυτη ειναι η πιο metal μουσικη που μπορεις να παιξεις? χαχα! - μαντεψε, δεν το ειπα κανοντας χιουμορ”.
ειπε κι αλλα ωραια αλλα βαριεμαι να τα γραψω…το αποκορυφωμα ηταν οι trivium να αποκαλουν τους in flames μια απο τις καλυτερες μπαντες του πλανητη κ ο anders να λεει οτι ο drummer τους ειναι ισως ο καλυτερος του κοσμου. τελικα ολοι τους ειχαν πολυ χιουμορ.
ηταν ισως η μοναδικη μπαντα στη ζωη μου που δεν χειροκροτησα απο εκεινο το σημειο ως το τελος. ενιωσα να με προσβαλλει αυτο το ειδος προσωπικων αστειων προς τον κοσμο. δεν τους ειχα για τετοιους. αν δεν ηθελα να συναντηθω με εναν βελγο γνωστο μου θα ειχα φυγει ισως αμεσως.
–δεν ειναι ετσι οι μεγαλες μπαντες–
ζητω συγνωμη για την εκταση, για την χολη και απο τους οπαδους τους για τα αρνητικα σχολια.

τι βλακεια που εκανα και πηγα! η αλλη εναλλακτικη θα ηταν να δω στο ιντερνετ το θρυλο που την ιδια ωρα πετουσε 6 μπαλακια #-o

Δηλαδη να μην μπω στο κοπο να δω το ιδιο line-up (και κοστιζει κιολα :p)

αμα σου αρεσουν οι μπαντες, να πας, εννοειται… προσωπικη αποψη εξεφρασα. και φυσικα μην εχεις στο μυαλο σου αυτα που ανεφερα ως αρνητικα. το οτι ειπε 2-3 μαλακιες δεν θα τον κρεμασω κιολας, αλλωστε μαλλον μεθυσμενος ηταν και εχει αλλη αισθηση του χιουμορ… και φυσικα ολα τα αλλα που ανεφερα για το μουσικο κομματι για καθε μπαντα, πολυ πιθανο ειναι να το δεις απο αλλη οπτικη γωνια, αναλογα ποσο σου αρεσουν οι μπαντες οπως ισχυει παντα.

αν δεν κανω λαθος uk συνεχιζουν την περιοδεια ε? απο περιεργεια, που θα τους δεις κ ποσο εχει το εισιτηριο? στο τιλμπουρχ ειχε 30.

ελπιζω αν πας να περασεις καλυτερα απο μενα και αν παιζει η αγαπημενη σου ομαδα εκεινη τη μερα ελπιζω να μην βαλει 6 γκολ και να το εχεις χασει :lol:

Να σου πω την αληθεια δεν εχω ακουσει πολυ απο αυτουσ (μονο τα γνωστα) και εχω σκεφτει να το αφησω το defenders of faith γιατι δε μ τρεχουν κ τα λεφτα απο τα μπατζακια…εχει κ Sabbath, Lynyrd, κ αλλα πολλα του χρονου κ φετο…δε με τρελαινει κιολα xD

Γιατι ειναι Γλασκωβη και ειναι +10 το λεωφορειο κ παραπανω χρονος και βαλε κ κανα δυο μαλακιες π θα παρω να φαω (ειμαι Εδιμβουργο :P)

25 λιρες κανει βαλε κ τα φεσια παει 28 καπου…

δεν παρακολουθω ποδοσφαιρο οποτε κλαιν :stuck_out_tongue:

ε, ναι συμφωνω. καλυτερα κρατα για black sabbath. χτυπα κι ενα bloodstock το καλοκαιρι και εισαι αρχηγος :wink: