In Flames

Whoracle[RIGHT]:respect: :respect: [/RIGHT]

γιατι ο δισκος ειναι εμπορικος?Εχει πολλα κομματια που ναι καφριλλα,πολυ δυνατα δε προκειται να τα ακουγες κανεις νον μεταλ.

Oταν λεμε “εμπορικος” δεν εννοουμε non-metal. Εννοουμε πιασαρικος. Αυτο απο μονο του δεν ειναι κακος, αλλα προσωπικα προτιμουσα τους In Flames μεχρι και Clayman. Απο κει και περα δεν με αφορουν καθολου…

Ναι,αλλα θελω να σε πω,ποιος ειναι ο στοχος του εμπορικου.Συγγνωμη,εναν μεταλ δισκο δεν επρεπε να τον ακουν αυτοι που γουσταρουν μεταλ?Εμπορικο για μενα ειναι κατι που,καποιος τη βγαζει με ποπ τραγουδια ας πουμε αλλα ακουει και τον δισκο αυτο,παρολο που δεν εχει σχεση με το ειδος

Για παραδειγμα οι nightwish(sorry paidia:p ),πολλα κοριτσια κυριως τους ακουνε ενω δεν εχουν καμια μουσικη σχεση με power metal η με τετοιου ειδους τραγουδια γενικοτερα

Καθε δισκος που στοχευει ευρυτερο κοινο δεν ειναι απαραιτητως εμπορικος.Υπαρχουν ορια.Στην προκειμενη περιπτωση των in flames,οταν στοχευει μεταλ κοινο δεν μπορει να ονομασθει εμπορικος

ΥΓ:Εκτος αμα καποιοι ονομαζουν δισκους εμπορικους,για να δειξουν ποσο σκληροι ειναι που τη βγαζουν με slayer και sepultura:p

μονος σου τα λες…επειδη εφερες παραδειγμα με Nightwish, οπως τα κοριτσακια που τους ακουνε χωρις να εχουν την παραμικρη σχεση με το ιδιωμα, ετσι υπαρχουν και αγορακια που καμια σχεση με death metal δεν εχουν αλλα ειναι πρωτοι fans των in flames…

πως το συμπαιρενεις αυτο?:-k :-k :-k Ξες απο προσωπικη εμπειρια?

Εσύ για τα κοριτσάκια και τους Nightwish πως το συμπέρανες? Έχεις προσωπική εμπειρία?

Ναι,εχει πολλα κοριτσια που ακουνε,αλλα τους λεω τπτ αλλο απο μεταλ?με λενε Οχι

Απλα δε βρεθηκε κανενας που ακουει ποπ να ακουει και In flames.Δε ξερω ισως στην αθηνα ειναι αλλιως τα πραματα

Όμορφα. Βάλε όπου “κοριτσάκια”, αγοράκια και όπου “μέταλ”, death και έχεις την απάντηση σου.

Προσωπικά ότι και να βγάλουν οι In Flames, θεωρώ ότι θα μπορώ να το ακούσω και κατά πάσα πιθανότητα θα μου αρέσει. Είναι από τα συγκροτήματα που μου κάνουν κλικ. Μου αρέσει αυτό που βγάζουν μέσω της μουσικής τους, ακόμα και όταν αυτή αλλάζει. Παρόμοια συναισθήματα αποπνέουν σε μένα τόσο το Whoracle, το Clayman ή/και το Come Clarity. Σίγουρα πάντα τίθεται θέμα σύγκρισης με την υπόλοιπη δισκογραφία τους, αλλά τους παραδέχομαι που αποφάσισαν να κάνουν κάτι καινούριο μετά την επιτυχία του Clayman. Μπορεί τα καθαρά φωνητικά και γενικώς τα ήρεμα σημεία να εντάθηκαν, αλλά και πριν οι μελωδίες τους δεν ήταν πιασάρικες μέχρι αηδίας (με την καλή έννοια πάντα) ? Γιατί αυτό να τους κάνει εμπορικούς ?

Δεν θα ήθελα ένα δεύτερο Clayman, γιατί τώρα δεν θα μου έκανε εντύπωση. Περιμένω ωστόσο κάτι διαφορετικό, μιας και οι 3 τελευταίοι δίσκοι είχαν κοινό παρονομαστή το Reroute To Remain. Άντε μερικοί μήνες έμειναν.

Και live τώρα στην Ελλάδα. Επειγόντως. Θα είναι μια καλή ευκαιρία να μετρηθούμε.:slight_smile:

Παντως οι In Flames εχουν μια τεραστια αλλαγη στην μουσικη τους.Απο τα 2 πρωτα τα οποια χαρακτηριζονται
απο DM ηχο,στα 3 επομενα τα οποια ειναι το επονομαζομενο melo-death ή goteborg metal μεχρι τα 3 τελευταια
τα οποια δεν ξερω τι ακριβως παιζουν.
Η παρατηρηση μου για την μουσικη τους εχει να κανει στο οτι παλια δεν ηταν και τοσο ευκολοακουστη.Τα
νεα αλμπουμ εχουν πιασαρικο ηχο.Εμενα αυτο δεν με ελκυει παντως.

εννειται come clarity

αν και με καλυψε ο nihilist, να σου απαντησω πως ναι, εχω προσωπικη εμπειρια.

Clayman - δισκαρα…τοσο οι συνθεσεις οσο και το γενικο feeling του δισκου τα σπαει…

μου αρεσε πολυ το Come Clarity αλλα για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω ακουσει πολλα αλλα αλμπουμ τους…

εγω παλι γενικα δεν τους βρισκω ευκολοακουστους με εξαιρεση τα χιτακια τους
πχ ο τελευταιος δισκος εχει πολυ χωσιματικα τραγουδια για in flames
ο οπαδος δηλαδη που τους ακουει λογω my shadow,quiet place,only for the weak Κλπ κλπ
θα ξενερωσει ακουγωντας τα.

δεν μιλαω σε συγκριση με αλλες μπαντες
απλα μιλαω για το στυλ τους
και ενα αλμπουμ που θεωρω περα για περα δυσκολοακουστο ειναι το reroute to remain
λιγο η παραγωγη,λιγο ο νεος ηχος που περασαν στην μουσικη τους το κανει να ακουγεται εξωγηινο
μιλωντας για in flames παντα! :slight_smile:

Whoracle φοβερη μελωδικη δισκαρα αν και ο πρωτος δισκος που με πωρωσε ηταν το come clarity γενικα και οι τρεις δισκοι που εχω απο in flames ειναι φοβεροι

Το Reroute… ειναι δισκαρα.Τα soundtrack και come clarity δεν τα εχω πολυακουσει.Τα ακουσα καποιες
φορες αλλα δεν με κερδισαν.Τους εμαθα οταν ηταν καφροι και αυτα τα μοντερνα δεν με τραβανε.:stuck_out_tongue:

απο που απο την πατρα εισαι ρε Deathster ( sorry offtopic) αλλα ηθελα να ρωτησω

Μενω πανω απο την πλατεια Πυροσβεστειου. :stuck_out_tongue:
Εχουμε ακουσει τιποτα απο το νεο In Flames ? Σε τι υφος κινειται ?