In The Woods

Έχω ακούσει τα δύο πρώτα, απο τα οποία πραγματικά δυσκολεύομαι να επιλέξω. Φοβεροί και εξαιρετικά προοδευτικοί δίσκοι και οι δύο, απο ένα απο τα πλέον ενδιαφέροντα crossover metal σχήματα των nineties… Τείνω στο Omnio λίγο παραπάνω, ίσως λόγω του περισσότερο avant-garde/prog στοιχείου του… (δεν υπήρξα ποτέ τρελός black metal φαν)

Και ναι, θυμάμαι και γω τις συνεντεύξεις του Φλωράκη και πόσο συχνά τους ανέφερε, πολλοί απο μας τους μάθαμε χάρη σ’ αυτόν.

Δεν ξέρω κατά πόσο έχει αναφερθεί ξανά στο φορουμ ή στο zine, αλλά όσοι είχαν λατρέψει το “HEart of the ages”, πρέπει να ακούσουν το “To lay like old ashes” των Austere. Άνετα ό,τι πιο κοντινό και ό,τι και πιο εντυπωσιακό σε αυτό το στυλ έχει βγει εδώ και πολλαααααά χρόνια.

enough said 8)

__Το πού θα πάει η ψήφος είναι πολύ εύκολη υπόθεση… Στον Crimson Idol που μου τους σύστησε!! :smiley: :smiley: :thumbup:

__Κατά τα άλλα δυσκολεύομαι!! :? Όπως όλοι! :smiley:

__Δεν τα έχω λιώσει όλα για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα, αλλά θα έλεγα μάλλον το Omnio… είναι το πιό δεμένο, το πιο συνολικά καλύτερο και το πιο “ξεχωριστό” μάλλον…

__Πολύ “ψωμί” πάντως οι In The Woods… 8) :slight_smile:

Αφιερώματα στους In The Woods…

http://www.soundmag.gr/index.php?option=com_ezine&task=read&page=11&category=63&article=2257&Itemid=253

και

ωπα ρε φιλε καπου το χασες. Τι δουλεια εχουν οι austere με τους In the Woods? ουτε ατμοσφαιρα προσφερουν ασε που ειναι πολυ βαρετη μπαντα

Διαφωνώ κάθετα και συμφωνώ με το σχόλιο για Austere. Κι εγώ το Heart Of The Ages θυμηθηκα μόλις άκουσα το To lay like old ashes. Σαν αισθητική βρίσκω οτι είναι πολύ κοντα. Επίσης προφανώς θεωρώ τους Austere ΠΟΛΥ καλή μπάντα και ούτε κατα διάνοια βαρετούς.

Κάτι ενδιαφέρον…στο χέρι μας είναι να τους ψήσουμε την άλλη βδομάδα στην συναυλία…

A Woods… re-union is unfortunatly not likely to happen any time soon. And for the respect and friendship we still have for eachother so we do the smartest to leave things as it is. Everytime people ask me of this I also say that we never know what the future brings. In other words, a re-union for one or two shows for old time sake and a good cause playing through the caledonien hall setlist can be done without too much effort. But to do a new album and releasing new material will not happen, even though we had all the songs and arrangements ready for a new album when we decided to put the band to rest. (2 of the new songs can be heard Live at the caledonien hall album). I can admit that the Botteri brothers, oddvar a:m and myself are positive to finish the album that didnt happen somehow someday. Time will show Cheers
Things are going to happen both with In The Woods… and Green Carnation in near future!!

εντωμεταξυ το ομοτιτλο To Lay Like Old Ashes ειναι καρακραγμενο οτι φερνει σε Heart of the ages, επισης αν αυτη η μπαντα δεν βγαζει ατμοσφαιρα ποια βγαζει; το αν ειναι βαρετοι ειναι αλλο θεμα.

bump γιατι ψηφισα omnio και πηρε προβαδισμα.
δεν εχω να πω πολλα,το omnio ειναι πιθανον στο top 10 μου εβερ και ενα απο τα μεγαλυτερα επιτευγματα της μουσικης.μπαντα με 3 δισκους μνημεια,τοσο μα τοσο διαφορετικα μεταξυ τους.

Ωπ πως δεν το ειχα δει αυτο το θρεντ?

Απο τις καλυτερες μπαντες που εχω ακουσει ποτε, ανεξαρτητως μουσικου ιδιωματος. Στο πολλ μου ειναι πραγματικα αδυνατον να ψηφισω, οταν το καθε ενα απο τα τρια αυτα αριστουργηματα πρεπει να εχιε συμπληρωσει τρψηφιο αριθμο ακροασεων (σε εντελως διαφορετικες εποχες και καταστασεις εντωμεταξυ), πως να αποφασισεις?

Έχω ακούσει τα Ηeart of the ages&Omnio. Με το πρώτο έχω κολλήσει εδώ και αρκετούς μήνες, μου αρέσει πάρα πολύ. Το Omnio το άκουγα με δυσκολία για πολύ καιρό αλλά τελευταία άρχισε να μου αρέσει και αυτό, όχι σαν τον πρώτο όμως. Είδα τλωρα που είπατε για Austere - To lay like old ashes, δεν τους ξέρω καθόλου αλλά έψαχνα δίσκους σαν το heart of the ages οπότε θα το ακούσω άμεσα.

μαλλον εδω ειναι το καταλληλοτερο τοπικ για το παρακατω νεο

στον νεο δισκο των Vertigo Steps

κανει Guest φωνητικα ο Jan Kenneth Transit(In the Woods… ντε). Αν και μακρυα απο το υφος των Νορβηγαρων

και εξτρα τριβια, στον συγκεκριμενο δισκο συμμετεχουν και ο Stein Sordal(Green Carnation, Sordal) καθως και ο D. Cardoso(Head Control System, για οσους δε θυμουνται ειναι ενα project του Garm(Ulver) που εβγαλε το Murder Nature τo 2006)

ενδιαφερον.
τι παιζουν περιπου?

αποσο προλαβα να ακουσω κατι σε ατμοσφαιρικο μεταλ με ελαφρως prog διαθεση

δεν ειναι δυσκολο να βρεις να το ακουσεις παντως, εχει “κυκλοφορησει” σε ρωσους και τουρκους.

γενικες πληροφοριες: προκειται για πορτογαλλoφινλανδικη συμμαχια, που σε καθε δισκο εχουν καμποσους guests απο Green Carnation, Insomnium κλπ


για ακομα περισσοτερες πληροφοριες

http://www.youtube.com/watch?v=kXRvWwLH9Wo

ποτε ειχε ερθει γαμωτο?τι φωνη…

ποσο αδικημενο συγκροτημα:(

ρε midnight τι συντονισμός είναι αυτός?! Ήμαν έτοιμος να χώσω strange in stereo

μην βάζετε τέτοια, τέτοιες ωρες γαμώ…

deckard και εγω αυτο ακουω:lol::lol:

οτι live βιδεακι κυκλοφορει στο νετ ειναι σε αθλια ποιοτητα. κριμα κριμα =/

crimson, feel the satisfaction, there is nothing like a stunning piece of nighttime attraction