Inception

μα εγώ θα πάω αύριο:p

εγώ υπομονή μέχρι κυριακή.

γάμησε.
και δεν είναι δυσνόητο, μην ακούτε μαλακίες

το λοιπόοοοον,
ο κινηματογράφος είναι η 7η τέχνη.και δυστυχώς τα τελευταία χρόνια δεν αντιμετωπίζεται έτσι.δε γίνεται να βλέπεις μια ταινία σε δόσεις, να την ξεκινάς μια κυριακή και να την τελειώνεις ξέρωγω το σάββατο.και γιάυτό φταίνε και οι ταινίες, πολλές από τις οποίες γυρίζονται με αυτήν τη λογική.
ο κινηματογράφος είναι πάνω απ’όλα το βίωμα μέσα στη σκοτεινή αίθουσα.και το inception είναι από αυτές τις ταινίες που σε συναρπάζουν μέσα στην αίθουσα.σου αποσπούν κάθε άλλη σκέψη.βγαίνοντας από την αίθουσα, δυσκολεύεσαι να διακρίνεις την πραγματικότητα και το όνειρο.
με το inception ο νόλαν γίνεται ο κορυφαίος σκηνοθέτης της γενιάς του.και ο ντικάπριο ο κορυφαίος ηθοποιός της γενιάς του.
ένα συνεχές παιχνίδι με το μυαλό, και η έννοια του mindfuck βρίσκει στο inception τον απόλυτο εκφραστή της.όνειρο μέσα σε όνειρο μέσα σε όνειρο μέσα σε όνειρο…και η πραγματικότητα?!?
ΜΗΝ κάνετε το λάθος να την κατεβάσετε.αυτή η ταινία βλέπεται μόνο στον κινηματογράφο.
περιιτό να πω πως είναι η κορυφαία ταινία των 10’s, μέχρι να βρεθεί κάποια να την κοντράρει στα ίσια.και δε θα είναι καθόλου εύκολο αυτό…

ΥΓ1: η κοτιγιάρ όσο πάει γίνεται και καλύτερη ηθοποιός.σε όλους τους ρόλους της αφήνει ένα μυστήριο να πλανάται γύρω από την ερμηνεία της, γεγονός που αποδεικνύει πως έχει βάθος σαν ηθοποιός.περιττό να πω πως σε κάθε ταινία ομορφαίνει και περισσότερο.

ΥΓ2: πολλά credits στην υποβλητικότατη μουσική υπόκρουση της ταινίας.βοηθά πολύ στο να αποτελέσει η ταινία βίωμα.

ΥΓ3: δε βάζω spoilers ακόμα.να τη δείτε αρκετοί πρώτα και μετά να γίνει κουβέντα.

ΥΓ4: μέσα σε μια εβδομάδα και expendables και inception.ίσως η κορυφαία κινηματογραφικά εβδομάδα της ζωής μου…:cry:

Γαμησε η ταινια αλλα σε μερικα σημεια μου θυμιζε αρκετα

:-s

δυσνοητο δεν ειναι,απλα θελει προσοχη και να μην μαλακιζεται ο θεατης με ποπ κορν,κινητα και λοιπα απρεπη…αμα χασεις 1-2 επεξηγησεις/λεπτομεριες θα συνεχισεις με την απορεια…

τοδα δευτερη φορα…γαμησε περισσοτερο…οταν το δουν και αλλοι χωνουμε τις αποψαρες μας…

edit
http://www.youtube.com/watch?v=VsZ1SagUPb4&feature=player_embedded#!

\m/

double post, εννοειτε super duper spoiler ε

3 χαριτωμενα graphs για το πιο απλο ενηγουεη, το ποιος ονειρο ποιανου κτλ…



Lupin στα sci-fi είμαι άμπαλος, σκράπας, you know…

Έχω μία ερώτηση…

[SPOILER]Καταρχάς οκ με τα βασικά. Βοηθάνε αρκετά αλλά λίγο πολύ το σχέδιο το έχεις στο μυαλό σου και στην ταινία, απλά εδώ είναι ωραία συμμαζεμένα.

Η ερώτηση έχει να κάνει με το τέλος. Το ότι τα παιδιά του είναι στην ίδια ηλικία όταν επιστρέφει και η σκηνή που έφευγε και δεν προλάβαινε να τα δει επαναλαμβάνεται (μόνο που τωρα τα βλέπει) μοιάζει περισσότερο με ανάμνηση παρά με εξιλέωση και ότι πέτυχε να κερδίσει την επιστροφή του. Το ότι η σβούρα δεν μαθαίνουμε αν συνέχιζε να γυρίζει η έπεσε το ενισχύει αυτό;

lost mode on (όχι την σειρά…)[/SPOILER]

Την είδα προβολή 1 το βράδυ με 4 παρά οπότε δικαιολόγησε με…χε!

η σκηνή που ο cobb αντικρύζει τα παιδιά του είναι προφανώς μέσα σε όνειρο.
από τη στιγμή που ο cobb ζητάει από το γέρο saito να επιστρέψει, μέχρι τη στιγμή που ξυπνάνε όλοι στο αερπλάνο δεν ξέρουμε τι έχει μεσολαβήσει.εγώ πιστεύω πως δε γύρισε από τη λήθη, και πως από το σημείο που ξυπνούν όλοι στο αεροπλάνο μέχρι το τέλος της ταινίας, είναι σκηνές από το όνειρο του cobb, ο οποίος είτε αποφάσισε να μείνει εκεί, είτε δεν τα κατάφερε.
εκτός και αν όλη η ταινία πια είναι ένα όνειρο του cobb, κάτι που δεν το πιστεύω.:stuck_out_tongue:

σίγουρα όχι 9/10 που έχει στο imdb. 7 στα 10 και άντε να πάει με πολύ καλή θέληση στο 7,2/10. Σε λίγα χρόνια θα έχει ξεχαστεί τελείως πιστεύω.

Ο Νόλαν, προσπάθησε να ενώσει σε μια ταινία το κοινό του memento με το κοινό του dark knight και στο τέλος βγήκε ένα μπλοκμπάστερ, με πολλά εφέ, έξυπνο multiscaling σενάριο, αλλά πολλά αχρείαστα στοιχεία που ξεχείλωναν σενάριο και σκηνές, υπερβολικά πολύ.

Ο Ντι Κάπριο για πολλοστή φορά ΔΕ μου άρεσε (τελικά μονο στο Departed μου άρεσε αυτός ο ηθοποιος) και το ότι ο δημιουργός του indie μεγαθηρίου memento κατέληξε σε κλισεδιάρικες χολυγουντιανές παραγωγές, μου ξύνισε λίγο. Το παραδέχομαι. Πολλά από τα θετικά πιστεύω τα έχετε ήδη πει (π.χ. πως δε χάνεις στιγμή το ενδιαφέρον σου, κλπ), οπότε περιορίζομαι στα αρνητικά.

Δεν κοιτάω ποστς γιατί δεν τό 'χω δει ακόμα.

ΑΛΛΑ.

ΓΙΑΤΙ δεν το παίζει αύριο Πέμπτη;

Έρχεται την Τρίτη 24/8

  1. INCEPTION
    του Κρίστοφερ Νόλαν

Έρχεται Τρίτη, φεύγει μονοήμερη την Πέμπτη και επιστρέφει από Παρασκευή.

ειμαι πολυ περιεργος τι θα δω

απο την μια ακουω διθυραμβους

απο την αλλη , φιλη που την εμπιστευομαι απολυτα σαν αποψη μουπε πως ηταν μουφα (οχι μετριο…μουφα)

κ πριν αρχισετε τα φαλλοκρατικα (ελα μωρε γκομενα ειναι δεν θα καταλαβε τι εγινε)

να πω οτι …η τυπισσα σας εχει ολους εδω μεσα σε ταινιες(πλυν του λουπιν ισως)…

ιδωμεν.

Εγω το είδα Κυριακή 22… Δεν ξέρω γιατί δεν παίζει μερικές μέρες μετά την πρώτη προβολή…

Καταπληκτικη ταινια παιδες! Αξιζει σιγουρα να πατε κινηματογραφο για να την δειτε. Ο Νολαν σταθερη αξια καθως φαινεται και ο Ντι Καπριο, αν και γενικα δεν τον εχω σε ιδιαιτερη εκτιμηση, απεδωσε παρα πολυ καλα τον ρολο του! Καιρο ειχα να χαρω τοσο με ταινια, ειδικα σε σινεμα :smiley:

Υ.Σ. Thumbs up στο super duper spoiler του Λουπιν!

Παίζει να λέω βλακείες btw.

Παντως περιμενα πιο πολυ μπερδεμα, παρολο που σε αρκετα σημεια χανοσουν μετα απο λιγο καταλαβαινες τι παιζει.

Στο τελος παιζει να ηταν ονειρο και αυτο :stuck_out_tongue:
Τρομερος ηχος αξιζει να το δεις σε σινεμα.
Και επιμενω, η ταινια θυμιζε πολυ εντονα το “Ελρικ, το καστρο του Μαργαριταριου” οσοι το εχουν διαβασει θα με καταλαβουν πιστευω.

Ρε σεις, μια ερωτηση…Αν τελικα ηταν ονειρο στο τελος. Αυτο σημαινε πως οταν προς το τελος τον ειδαμε στο αεροπλανο, τον Κομπ, το εβλεπε στον υπνο του και αυτο?

υπάρχει ένα διάστημα από τη στιγμή που ζητά από το γέρο saito να επιστρέψει, μέχρι τη στιγμή που ξυπνάνε στο αεροπλάνο, το οποίο μένει ασαφές.εγώ θεωρώ πως όλα από τη στιγμή που ξύπνησαν μέσα στο αεροπλάνο και έπειτα είναι όνειρο.
βέβαια, από την άλλη, σκέψου σε ποιον άνηκε το αντικείμενο που στριφογύριζε στο τέλος για να καταλάβεις αν ήταν όνειρο ή όχι…:wink:

[SPOILER] http://www.youtube.com/watch?v=VsZ1SagUPb4&feature=player_embedded# :lol::lol:

εδιτ: δεν το ειχα δει οτι εχει ποσταριστει πιο πριν :lol: sry [/SPOILER]

[SPOILER]Ισως ναι ισως κ οχι.Πραγματικα υπαρχουνε πολλες εκδοχες για το τι πραγματικα εγινε.Ισως να ητανε ονειρο απο την αρχη,ισως να εγινε ονειρο απο την στιγμη που τον ειδαμε να ξυπναει στο αεροπλανο κ μετα(η πιο λογικη εκδοχη για μενα),ισως οταν ξυπνησε στο αεροπλανο να ητανε πραγματικοτητα αλλα η σκηνη που πηγε στα παιδια του να ητανε ονειρο χωρις πλεον την γυναικα του που καταφερε να την ξεφωρτοθει απο το υποσυνειδητο του(μια μιξη δηλαδη),ακομα κ οτι ητανε ολα κολπο του Σαιτο λενε μερικοι!

Οπως κ να εχει το χαρηκα πολυ.ξενερωσα οταν βγηακα απο αιθουσα κ σκεφτηακα οτι δεν μου εβαλε το μυαλο στο blender οπως περιμενα(ηθελα πιο mindfuck πραγματα)παρα μονο το κατα καποιον τροπο cliffhanger στο τελος,αλλα την επομενη που ξυπνησα το σκεφτηκα λιγο παραπανο κ πραγματικα το ολο concept χωραει πολλες συζητησεις.

Μήπως ολη η ταινια ειναι ενα ονειρο οπου ο Nolan ειναι ο extractor κ προσπαθει να μας εμφυτεύσει μια ιδεα?[/SPOILER]

Edit:Επισης σωστος ο horror!