Indiana Jones

Oταν τελειωσε η ταινια και ο υπολοιπος κοσμος εδειχνε δυσαρεστημενος? :-k
Εχω σκοπο να παω σημερα… :?

Indie εν έτει 2008…μπααα δεν μου άρεσε είδικα το τέλος, βλεπόταν δηλαδή περνούσε άνετα η ώρα αλλά ως εκεί…μέτριο:roll: :frowning:

μια ειχε να τα βαλει με ναζι…τωρα ο οχτρος ειναι και απο τη μακρινη ρωσσια και αποακομη πιο μακριααα…
τραβηγμενο…παααρα πολυ τραβηγμενο…αλλα τα εφφε ειναι πολυ καλα…ειδικα μια εκρηξη στην αρχη…ρεσιταλ:)

ενα ευχάριστο πασατεμπος

με τα Ιντιάνα Τζόουνς όλοι ήθελαν να γίνουν αρχαιολόγοι. Ακόμα και όταν έμπλεκε τα απόκοσμα, διατηρούταν από πίσω μια λογική που αναπτυσόταν μπροστά σου και δεν άφηνε κενά. Ουσιαστικά το μόνο κενό που μπορουσες να είχες και να μην καταλάβαινες ήταν και η λύση της ταινίας, με κάτι που όμως δεν ερχόταν τελείως από το πουθενά.

Σε αυτό το Ιντιάνα Τζόουνς όχι. Ο Ιντιάνα Τζόουνς είναι ριψοκίνδυνος αρχαιολόγος, όχι ο Μόλντερ από τα X-files. Μου φάνηκε άλλη μία περιπετειούλα με θησαυρούς κλπ. Παραείναι μέτριο για να είναι Ιντιάνα Τζόουνς…

Αναρωτιέμαι γιατί ο κύριος Λούκας έχει αυτή την τάση να γκρεμίζει ταινίες-θρύλους για την εποχή τους (Indiana Jones, Star Wars) με αυτά τα σύγχρονα sequel… Ναι, το περιμέναμε καιρό. Τόσο που θα λεγε κανείς πως - για το γαμώτο έστω - κάτι καλύτερο θα μπορούσε να γίνει. Ναι, δεν περιμένουμε βαθυστόχαστα νοήματα και τέτοια απο μια ταινία του Ίντυ. Ξέρουμε πως θα χει τις υπερβολές τις. Και φυσικά δεν είμαστε παιδιά τώρα. Αλλά ρε γαμώτο, τόσα χρόνια γι’ αυτή τη μετριότητα?..

Ειλικρινά, το “μέτρια” είναι επιεικής χαρακτηρισμός. Μέχρι τη μέση η ταινία ήταν διασκεδαστική, μπορώ να πω πως αν συνέχιζε με αυτό τον ρυθμό θα μου άφηνε καλές εντυπώσεις. Δε θα ήταν ισάξια των παλιών βέβαια, αλλά θα έστεκε σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο τουλάχιστον. Σαν τους καινούργιους δίσκους των Maiden ένα πράγμα.

Αλλά απο ένα σημείο και έπειτα η ταινία καταντούσε χαζή, πραγματικά. Αυτή η σκηνή με τις μαιμούδες ήταν τρελά ελεεινή!!! :lol: Και γενικά, δε σου άφηνε τίποτα στο τέλος. Μια ταινία δράσης, απλά. Και η χαρούμενη ενωμένη american family στο τέλος. Συν το οτι ήταν μια φτωχή απομίμηση των κλασικών ταινιών του Ίντυ. Είχε τις στιγμές της, βασικά στο πρώτο της μισό, αλλά ως εκεί.

Well, αυτά. :roll:

Mε λιγα λογια συμφωνα με τις πρωτες εντυπωσεις η ταινια μπορει να χαρακτηριστει ως ψιλοαρπαχτη?:-s

Kλαιω τα λεφτα μου!
Αν δεν καναμε και τον χαβαλε σε καθε σκηνη θα ηταν 2 πολυ βαρετες ωρες…

Κρίμα…

Πολλα λεγοντε παντως για τον νεο Ιντυ,το ειδα στη πρεμιερα,κ μου αρεσε παρα πολυ…
βασικα,εκει που κολησαν οι πιο πολλοι ηταν το σεναριο…για μενα ηταν ικανοποιητικο…επιανε το ολο κλιμα των 50ς κ σου εβγαζε ενα παλιομοδιτικο αερα,ταινιων που πλεον δεν βγαινουν…αναπτυξη χαρακτηρων δεν υπηρχε ιδιαιτερη,οπως πχ στο 3,αλλα πιστευω πως αυτος ηταν ο δρομος που ακολουθησε το φιλμ:ακολουθησε την οδο του Temple of Doom,δλδ περιπετεια,περιπετεια κ λιγη ακομα περιπετεια…τα αλλα 2,ειχαν πιο συμπαγης χαρακτηρες,βασιστηκαν πανω τους κ γυρω τους εχτισαν κ ενα στορυ…αυτο,ειχε ηδη δεδομενους μερικους κ προσφερε θεαμα,χωρις πολλα πολλα…κυριως ενα φιλμ-tribute στα παλια Indiana Jones,για τους φαν κ μονο…οι ηθοποιοι ηταν ολοι τους μια χαρα για μενα,οπως κ το κεντρικο στορυ-φιναλε,you know,που για μενα παντα,εδενε με το ολο 50ς σκηνικο-μυθολογια-συνομοσιολογια…το μονο πραμα που ενισταμαι,ειναι στα εφε,που δεν ηταν πολλα κ αυτα που ειχε ηταν παρα πολυ καλα,αλλα μου την σπαει γενικα να βλεπω ψηφιακα σκηνικα-οντα,εκει που ανετα θα εβαζα ενα κανονικο ή φιαχτο…κ βεβαια,υπευθυνος ειναι ο Λουκας,ο ελεινος φραγκοφονιας,που κατεστρεψε τα STAR WARS κ κολλησε τωρα στον Ιντυ…ευτυχως που ο σπιλμπεργκ ειναι σκηνοθεταρα κ δεν καταλαβαινει…και ενα μικρο Trivia που ειχα ακουσει:Ο λουκας ειχε απορριψει κακην κακως το αρχικο σεναριο του Νταραμποντ,διοτι δεν του αρεσε καθολου,κ εκατσε κ εγραψε το τωρινο,με τον Kεπ…ο Σπιλμπεργκ δηλωσε μετα,πως οκ,γυριζουμε του Λουκας,ολα μια χαρα,αλλα το σεναριο του Νταραμποντ παραμενει απο τα καλυτερα σεναρια που εχει διαβασει στη ζωη του…οπωτε,αλλο ενα ατοπημα του φραγκοφονια Λουκας…ελπιζω να το βρω καποια στιγμη,να δω τι παιζει κ εκει κ αν χρειαστει να ξανα-αναθεματησω τον Λουκας…παντως πολυ καλος ο νεος Ιντυ για μενα,ισως μου αρεσε πιο πολυ απο το 2ο,οπωτε η σειρα θα παει 1>3>4>2…

Από ότι καταλαβαίνω ο νέος Indy πάει για download…

Το Temple of Doom πιστεύω πως βρίσκεται πολύ, πολύ μπροστά απο το καινούργιο. Πέραν του οτι αποτελεί μια απο τις καλύτερες χολλυγουντιανές εξωτικές περιπέτειες όλων των εποχών (τονίζω το εξωτικές, καθώς εξελισόταν σε πιο εξωτικό περιβάλλον σε σχέση με το πρώτο και το τρίτο μέρος - κάτι που εν μέρει πήγε να μιμηθεί το καινούργιο). Καταρχάς ας θυμηθούμε τους χαρακτήρες του, την υστερική ηθοποιό και το κινεζάκι-παρωδία των κινέζικων b-movies. Έπειτα ας θυμηθούμε σκηνές όπως το περίφημο δείπνο στο τραπέζι του μαχαραγιά, με τα φίδια, τα κρύα μυαλά πιθήκων κλπ! Ή το ναό με τα μυριάδες έντομα. Ή τη μάχη στη γέφυρα στο φινάλε… Σκηνές που έχουν μείνει κλασικές. Συν το οτι είχε πολύ περισσότερο χιούμορ (για παράδειγμα η σκηνή που η γυναίκα έριχνε κολώνια στον ελέφαντα για να μη βρωμάει!)…

Η νέα ταινία δεν είχε τίποτα απο τα παραπάνω κατά τη γνώμη μου. Προσπάθησε να τα συμπυκνώσει όλα σε μια ταινία, και το αποτέλεσμα είναι απλά κακό. Υστερεί και σε επίπεδο χιούμορ, και σε επίπεδο σεναρίου, και όσο πήγαινε γινόταν απλά μια ταινία δράσης, με σκηνές που καταντούσαν παιδικές, και με φινάλε που κάθε άλλο παρά εντυπωσιακό το βρήκα (μάλλον χαζό θα έλεγα). Για μένα ήταν απλά ένα κακέκτυπο των κλασικών ταινιών…

Κοιτα,οντως καταρχας,η σκηνη με τη γεφυρα,ειναι απο τα καλυτερα highlight σε ταινια περιπετειας,οκ…εκει κερδιζει πολλους ποντους…αλλα κ το Temple of doom,περαν αυτης της σκηνης,δεν εχει κ κατι(για μενα ετσι?) τοσο ανωτερο του 4…η σκηνη με τα καριτσακια,οσο γαματη κ να ειναι,ειναι το πιο παιδικο σημειο της τετραλογιας…κατευθειαν απο disneyland δλδ…προσωπικα στο καινουριοη καταδιωξη στη ζουγκλα μου αρεσε πααραα πολυ,γελασα δλδ αβερτα,οπως κ με τη μηχανη κ την τρομερη ατακα ‘‘get that greaser’’:smiley: που με ξαπλωσε……η υστερικη ηθοποιος μου σπαγε τα νευρα,διοτι μεσα σε απιθανες καταστασεις κοιταζε τα νυχια της,πραμα αστειο φαινομενικα,που ομως μου φαινοταν τελειως γελοιο εμενα(το κανε μια,δυο,οκ μετα ειναι βλακεια…)…οσο για το εξωπραγματικο με το ψυγειο,που τσατιστηκαν ολοι,στο 2ο,πηδηξε απο αεροπλανο με φουσκωτη βαρκα κ εζησε…#-o #-o ,omg δλδ…κ το χιουμορ της καινουριας,εμενα μου αρεσε αρκετα(δεν φτανει ομως κ το 3ο,που ηταν σκηνη-κ-ατακα…)…το 2ο μοιζει ακομα πιο παλιομοδιτικο,επειδη ομως ολοι ειναι νεοι τοτε κ δεν υπαρχουν κ εφε…αλλα κατα τα αλλα,εμενα μου κανει ως μια καθαροαιμη περιπετεια,με μοναδικα + τη γεφυρα,κ αυτο το πιο παλιομοδιτικο…αλλα με αλλες εποχες πλεον κ χρονολογιες,κ σε οθονη κ σε πραγματικοτητα,κ αυτος ο Ιντυ μου κανει μια χαρα…

του του ρου τού του του ρού…etc etc:p

To είδα επιτέλους χθες…Την ταινία που περίμενα τόσο καιρό , όντας μεγάλος φαν της θρυλικής (προηγούμενης πια) τριλογίας.
Η ταινία σαφώς και είναι κατώτερη των προηγούμενων.
Το χιούμορ είναι χειρότερο σε σύγκριση με τις άλλες ταινίες και υπάρχουν μερικοί ηλίθιοι διάλογοι (ειδικά μεταξύ της οικογένειας…#-o ).

Ο Σπίλμπεργκ με άνεση σκηνοθετεί αλλά το παρακάνει σε μερικές σκηνές (*σπόιλερ για όσους έχουν δει τη ταινία).

με το ψυγείο , με τα πιθήκια , με το τέλος στον ναό…

Το σενάριο είναι πολύ πιο τραβηγμένο από τα άλλα.Μάρεσε όμως.

(*2ο σπόιλερ)

το τέλος της ευτυχισμένης οικογένειας είναι πολύ κλισέ…

Κατά τ’άλλα πολύ καλή σκηνοθεσία από τον Σπήλμπεργκ , καλή αναπαράσταση των 50’ς - συνομωσίες - Ψυχρός Πόλεμος , μερικές πολύ καλές σκηνές.
Ο Χάρισον μου φάνηκε να έχει όρεξη να συνεχίσει τον κλασικό ήρωα , η Μπλάνσετ στον ρόλο της κακιάς πολύ καλή (και γοητευτική όπως πάντα) ενώ από κει και πέρα όλες οι ερμηνείες μετριότατες.

Εγώ πέρασα μια χαρά , μου άρεσε η ταινία. Οι φαν οπωσδήποτε πρέπει να το δουν.

ο σκηνοθέτης άφησε να εννοηθεί σε συνεντεύξεις του και για 5η ταινία…:smiley:

Γενικά δηλαδή το προτείνετε?

ναι να πας να το δεις και να κρίνεις και συ:wink:

Μόλις το ειδα… ωραιοτατη ταινια, ισως λιγο παραπανω υπερβολικη στο τελος. ορεξατος ο χαρισον φορντ και πολυ καλη η μπλανσετ…

Το είδα, βέβαια σε πολύ μέτρια ποιότητα εικόνας και σίγουρα ήταν κατώτερο απο τα άλλα τρία. Ήταν λίγο αμερικανιά θα έλεγα. Δεν μου πάει ο τυχοδιώκτης Ιντυ για κατάσκοπος πατριώτης, αλλά ούτε και για γαμπρός…

Ενταξει εγω λεω παλι καλα που ηταν μετρια γιατι καπου επρεπε να σταματησει αυτο.Αν πηγαινε καλα θα βλεπαμε τον Ιντυ με αναπηρικο καροτσακι στο Ιντυ 5…Νομιζω οτι μ αυτο εκλεισε απλα ο κυκλος …Δεν το εχω δει ακομα αλλα θα παω στο σινεμα να το δω γιατι Indiana Jones ειναι τα νιατα μου και γιατι θελω να δω την επισφραγηση των παιδικων μου αναμνησεων οπως της αξιζει…Στο σελιλοιντ…Sorry ειμαι Ιντυ-girl:p

about music ποιο απο τα προηγουμενα 3 δεν ηταν “αμερικανια”?

έχει πάει αρκετά καλά στα box office. Κοινώς, είναι ακόμα πιο πιθανό τώρα να βγει καινούργιο Ιντιάνα Τζόουνς. Άσε που ο νεαρός μπορεί άνετα να συνεχίσει το ρόλο του Φορντ…