Αγαπημένη indie μπάντα της νέας post-punk γενιάς;

Αγαπημένη indie μπάντα της νέας post-punk γενιάς;

Υπάρχουν και τόσες άλλες…

Art Brut, The Automatic, Babyshambles, The Black Angels, Block Party, The Bravery, The Dead 60s, Dirty Pretty Things, Editors, Hard-Fi, Hot Hot Heat, Klaxons, The Wombats…

Aπό τις μπαντες του Poll η αγαπημένη μου είναι σχετικά εύκολα οι Franz Ferdinand.

Παρόλα αυτά η πιο επιτυχημένη και με διαφορά είναι οι The Killers

Επίσης τρέφω μεγάλη συμπάθεια προς τους Babyshambles

Χωρίς να την έχω πολυ ψάξει την σκηνή, οι Interpol είναι το αγαπημένο μου γκρουπ από το συγκεκριμένο είδος, και μία από τις αποκαλύψεις των 00’ς. Έχουν μία πιο καταθλιπτική / Joy Division ατμόσφαιρα σε σχέση με τους άλλους και γενικά είναι πιο κοντά στα γούστα μου.

Απ οσα εχω ακουσει, γιατι δεν πολυ παρατηρω την σκηνη, μου αρεσουν παρα πολυ οι Interpol για τους λογους που ανεφερε και ο Παναγιωτης. Επισης οι Killers. Απο κει και περα δεν ξερω αν χωρουν εδω, αλλα μου αρεσουν και οι Arcade Fire.

Οι υπολοιποι δεν μου λενε κατι ξεχωριστο.

Franz Ferdinand για μένα.
Το You Could Have It So Much Better είναι αγαπημένο δισκάκι και ειδικά το κομμάτι I’m Your Villain!
Mετά απο το πολλ μου αρέσουν οι Razorlight kai oι Strokes. Oι Killers έχουν μερικά πολύ οκ κομμάτια αλλα καπου τους βαρέθηκα.
Επίσης δε ξέρω αν κολλάνε στο στυλ αυτό γιατί grunge-ιζουν καπως αλλα μου αρέσουν και οι The Vines.

Ποτε μου δεν καταλαβα τον ορο indie…:lol: Aς μου εξηγησει καποιος/α…

Indie stands for independant. Είναι ανεξάρτητες. Σαν τη γυναίκα του σήμερα :lol: :lol: :lol:

Εν τω μεταξύ ούτε post-punk θα τις έλεγα εγώ… Πιο πολύ pop rock, brit rock ή rock for the masses.

Αλλά έτσι κι αλλιώς, τι μας νοιάζει, απλά ακούμε μουσική

Ειναι το παρακλαδι που σιχαινομαι πιο πολυ απ’ολα. Μιλαμε ουτε τραγουδι μπορω ν’ακουσω. Κατα τ’αλλα συνεχιστε ανεπηρεαστοι.

το Jacqueline ειναι ωραιο κομματι, παραπνω δεν εχω ακουσει δηλαδη δεν ξερω την τυφλα μου
το wiki εχει και τους calexico σαν indie, κολλαν η καμια σχεση?

Το indie πήρε το όνομά του από τη λέξη «independant», όπως αναφέρεται ανωτέρω, για τον απλό λόγο ότι ως είδος δεν άνηκε στο «παραδοσιακό» pop/rock, εφόσον είχε πιο «δύσκολο» ήχο και παραγόταν από ανεξάρτητους καλλιτέχνες ή από ανεξάρτητες εταιρίες. Πλέον έχει γίνει ένα μεγάλο καπέλο, που καπελώνει πολλά είδη. Στο εξωτερικό, στα δισκοπωλεία δεν υπάρχει ο διαχωρισμός rock-new rock που βρίσκουμε στα εδώ σουπερμάρκετ δίσκων, αλλά pop/rock ? indie, αν βοηθάει η αναλογία. Παρά ταύτα, το indie είναι πιο σαφής όρος από το new rock.

Τώρα το υποφακέλωμα και η περεταίρω ταμπελοποίηση, που ίσως μερικοί τη βρίσκουν «αστεία» και άχρηστη, προσωπικά μου φαίνεται αναγκαία για να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε. Φυσικά πολλά σχήματα βρίσκονται στο μεταίχμιο μεταξύ δύο ειδών indie, όπως άλλα στο metal είναι death/thrash, doom/death κλπ.

@ Vangelis : Οι Calexico σίγουρα δεν παίζουν post-punk, αλλά έχουν indie στοιχεία, κατά την ταπεινή μου.

Arcade Fire εννοείται. 2 δισκάρες, συγκλονιστικά live…

Αν οι Brand New χωρανε στην ταμπελα indie, τοτε ειναι κι αυτοι μια ιδιαιτερα αξιολογη περιπτωση.

Παίδες, και οι Arcade Fire και οι Brand New παίζουν indie rock, αλλά όχι post-punk…

Εσύ και οι ταμπέλες σου :twisted: :stuck_out_tongue:

χαχα τώρα μπερδεύτηκα κι εγώ:!:

καλά οι brand new ειναι οντως πολύ καλοί, συμφωνώ με κρισπ :smiley:

Αν έχω 30-40 αγαπημένες μπάντες, τότε αυτές του poll είναι όλες αναμέσα σε αυτές καθώς και αυτές που αναφέρονται στην αρχή. Γενικά ακούω πολύ αυτό το ειδος και σίγουρα δεν ακούγονται όλοι το ίδιο. Πάνω απο όλους νομίζω βρίσκονται οι Interpol…

Άντε, να δούμε πότε επιτέλους θα ακούσω Interpol, εδώ και κάτι μήνες τους έχω συνέχεια στα “υπόψιν”! Αρέσουν σε πολύ κόσμο, μένει να μάθω και γω τον λόγο…

Απο τις υπόλοιπες μπάντες του poll, Killers, Franz Ferdinand και Maximo Park είναι συγκροτήματα που μου αρέσουν εξίσου, χωρίς ωστόσο να έχω ακούσει κάποιον δίσκο απ’ αυτούς που να τον θεωρώ “απίστευτο”, οι ως τώρα κυκλοφορίες τους ωστόσο βρίσκονται όλες σε πολύ καλό επίπεδο… Πραγματικά όμως, μου είναι αδύνατο να ψηφίσω, για την ώρα είμαι ανάμεσα σε αυτά τα ονόματα, και βλέπουμε μετά…

The Strokes και Libertines ακόμα ξέρω λίγα πράγματα.

Πάντως υπάρχουν πολλά συγκροτήματα στα οποία κολλάει - και - ο όρος “indie” ανάμεσα σε άλλα στη μουσική τους. Ίσως όχι αποκλειστικά indie, αλλά σε έναν βαθμό τουλάχιστον (όσο μπορούμε να κατατάξουμε ένα συγκρότημα σε μια κατηγορία). Απο αυτά, το συγκρότημα που άκουσα τα πρώτα 2 άλμπουμ του και έπαθα άσχημη πλάκα ήταν φυσικά οι The Sounds… Αν τους θεωρούσαμε indie και ήταν στο poll θα ήταν η πρώτη μου επιλογή 8)

Τέλος, έχουν προταθεί αρκετά λιγότερο ή περισσότερο indie συγκροτήματα και στο θρεντ για τα indie bands… (το οποίο κακώς θάφτηκε).

Interpol
Slow Hands


C’mere

The Libertines
Up The Bracket


Can’t Stand Me Now

The Strokes
Juice Box


Someday

Το τελευταίο κλίπ είναι επικών διαστάσεων!!

Oi Strokes έβγαλαν ένα καταπληκτικό τελευταίο δίσκο στα τέλη του 2005 που όμως αδικήθηκε κατα τη γνώμη μου, μάλλον θα είχε χαμηλές πωλήσεις υποθέτω. Εδώ δεν ακούστηκε καθόλου, τουλάχιστον ραδιοφωνικά, σε αντίθεσα με το Last nite ας πούμε που παίζεται ακόμα πολύ.

Οι Libertines θα μπορούσαν να έχουν γράψει ιστορία στη Βρετανική σκηνή αλλά πολλά προσωπικά προβλήματα και σκατα αttidute δεν τους το επέτρεψαν. Στην τωρίνη φάση και τα δύο γκρούπ που προέκυψαν οι Babyshambles του Doherty και οι Dirty Pretty Things του Baratt έχουν πάει αρκετά καλα πράγμα πυ σημαίνει ότι το reunion μετατοπίζεται χρονικά στο μέλλον όταν θα χρειαστεί να γίνει ντόρος και πάλι. Το βέβαιο είναι ότι έχουν γράψει μερικά από τα κορυφαία κομμάτια του είδους.

Η μεγάλη μου απορία με τους Interpol είναι για πιο λόγο δεν προωθούνται καθόλου απο τα mainstreem media. Δεν καταλαβαίνω γιατί ας πούμε ο Red δεν έχει παίξει ποτέ ούτε ένα κομμάτι τους. Tρία άλμπουμ έχουν βγάλει το ένα καλύτερο απο το άλλο, αρέσουν πολύ και σε πολλούς, τα εναλλάκτικά media (περιοδικά, ιντερνετικά κτλ) δεν τους έχουν ξεγράψει ακόμη όπως κάνουν πάντα και με όλους, και γενικά δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη indie μπάντα που να έχει πιο κατάλληλες προυποθέσεις για να γίνει “αγαπημένη” του ελληνικού κοινού.

Όσο για τους Franz Ferdinand το επερχόμενο φετινό τους άλμπουμ θα φανερώσει πολλά για το αν το γκρούπ αυτό ήρθε για να μείνει ή όχι. Πάντως λάιβ που έίχα τη δυνατότητα να τους δώ ήταν εξαιρετικοί και ακόμη περισσότερο οι Editors.

Μετα από όλα αυτά το συμπέρασμα είναι Arcade Fire…