Αγαπημένη indie μπάντα της νέας post-punk γενιάς;

Ω ναι…

Κι εγώ μαζί με ellanor. Aπό αυτούς τους Interpol τπτ δεν έχω ακούσει. Θέλω όμως με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα.:-k Θα τους τσεκάρω.

Οι Interpol πιστεύω πως έχουν πιο δύσκολο ήχο και για αυτό δεν τους προωθεί το ραδιόφωνο. Χωρίς να τους μειώνω, πιστεύω πως δεν «λένε» κάτι καινούριο ή φρέσκο. «Λένε» όμως κάτι πολύ ποιοτικό.

Έχουν τα φόντα να γίνουν «οι αγαπημένοι» των Ελλήνων, για 2 λόγους:

  1. Γιατί αγαπάμε ήδη πολύ τους Joy Division στην Ελλάδα
  2. Γιατί έχουμε προηγούμενο με τους μονόχνοτους βαρετούληδες αγαπημένους (βλ. Madrugada και Dandy Warhol) ? Χμμμ αυτό μπορώ να το γράψω και στο thread «Φανμποηλίκι και αυτοσαρκασμός».

Fratellis κανείς; Arctic Monkeys;

Και οι Frattellis και οι Monkeys είναι απο τις πολύ καλές περιπτώσεις, όμως θα πρέπει να περάσει λίγο ο καιρός και να κατακαθίσει η σκόνη του hype που καλλιεργεί ο Βρεταννικός τύπος και μετά θα δείξουν πόσο και τι πραγματικά αξίζουν. Για τους δευτερους είμαι πολύ αισιόδοξος γιατί το 2ο άλμπουμ τους ήταν πολύ ανώτερο και συνθετικά και τεχνικά και γενικότερα από το ντεπόυτο τους και αυτό μπορεί να σημαινει πολλά…

Περιμένω εναγωνίως το δίσκο των The Last Shadow Puppets, που θα είναι side-project από Alex Turner (Arctic Monkeys) και Mikes Kane (Rascals), που θα βγει τέλη του μήνα.

Εγώ τώρα που βλέπω τα ονόματα στο Poll περιμένω εναγωνίως την ημέρα που θα αποτελεσουν τα ονόματα στο line up μιας διήμερης συναυλίας. Μια Αμερικάνικη με Interpol, Killers, Raconteurs, Strokes αντε και τους Καναδούς Arcade Fire και μία Αγγλαμπουρίστική με Arctic Monkeys, Fratellis, Hard Fi, Babyshambles, Razorlight, Maximo Park και τόσους άλλους. Απλά τέλειο…

Δυστυχώς, στη Ελλάδα, δεν πιστεύω ότι μπορεί το δούμε αυτό (για να μην πω πως σχεδόν αποκλείω και μεμονωμένες εμφανίσεις πολλών από αυτούς, Strokes, Raconteurs, Fratellis…)

Αλλά από το στόμα σου και στου… λαού τ? αυτί.

Ιδαίτερης προσοχής νομίζω ότι αξίζουν και οι Stellastarr. Φωνητικά θυμίζουν πολύ Cure αλλά σε Νεουρκέζική μπάντα. Μερικά τραγούδια τους παίζονταν κατα καιρούς στο ραδιόφωνο όπως τα My coco, In the walls, και Sweet troubled soul…

Ωραιο thread απο τα αγαπημενα μου ειδη :slight_smile: Τεσπα δεν μπορω να διαλε3ω … Οι Kaiser Chiefs που ειναι ομως?:-k
Υ.Γ. Λευτερια στον Pete Doherty :smiley: :stuck_out_tongue:

Καλά μιλάμε έχω μαύρα μεσάνυχτα για όλα αυτά που λέτε. Μόνο κάτι σκόρπια απο Franz Ferdinand, Strokes, Libertines και Killers έχω ακούσει αλλά δε μου λένε τίποτα. Προτάσεις να τσεκάρω κανείς; Έτσι, για να μη βγάζω εύκολα αρνητικά συμπεράσματα…

Kαλά ρε τους Interpol μόνο εγώ τους έχω ψηφίσει ως τώρα?

Ειμαι σιγουρος οτι ειναι 1οι οι Franz επειδη οι περισοτεροι μονο αυτους εχουν ακουσει και επειδη ειναι πιο γνωστοι…:stuck_out_tongue: Ειναι στο poll κατι ονοματα ελεος 8O μεχρι και οι Kooks ειναι καλυτεροι απο μερικα απο αυτα …:lol:
“TheWitchfinder” ακου Hard Fi πολυ καλοι , οι automatic εχουν ωραιο στυλακι , Klaxons α3ιολογοι και αμα δεν εχεις ακουσει Arctic Monkeys τρε3ε τωρα…
Απο αμερικανικα συγκροτηματα μονο Killers 8εωρω Indie κυριως επειδη στην αγγλια εβγαλαν τα cd τους οι αμερικανικες δισκογραφικες τους εγραφαν ,αντε και τους Orson αλλα αυτοι ειναι power pop .Δεν 3ερω γιατι αλλα εχω συνδιασει την indie rock με Αγγλια κυριως.

Thx φίλε, θα τσεκάρω σύντομα.

@ Nodi

Τα κριτήρια της επιλογής των συγκροτημάτων για poll ήταν τρία:

Α) Να ανήκουν στο είδος post-punk
Β) Να είναι αυτά που σήμερα (εξ ου και «νέα post-punk γενιά») γνωρίζουν μεγάλη επιτυχία, αν όχι εδώ, τουλάχιστον στην «ιντιροκ-μάνα» Αγγλία.
Γ) Το προσωπικό μου γούστο

Συνεπώς…

Α) Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, έκανα ότι χειρότερο μπορούσα, χωρίς κέφι και με δόλιο σκοπό.
Β) Τα γκρουπ που προτείνεις είναι πολύ καλά και για αυτό τα πρότεινα και στο πρώτο post.
Γ) Οι Kooks έχουν καταφέρει να βρουν δικό τους ήχο, ο οποίος μου αρέσει πολύ. Δεν καταλαβαίνω προς τι η ειρωνεία.

@ TheWitchfinder + Όποιος ενδιαφέρεται: ακολουθεί μια σειρά επιλογών, για να πάρετε μια γεύση από τα γκρουπ του poll. Enjoy!

Arctic Monkeys – I Bet That You Look Goon On The Dance Floor

Franz Ferdinand - Take Me Out

The Fratellis – Flathead

Interpol – Slow Hands

The Killers – Mr. Brightside

The Libertines - Up The Bracket
http://www.youtube.com/watch?v=m8lTyYlQ-Wg

Maximo Park – Apply Some Pressure

Razorlight – In The Morning

The Strokes – Juice Box

Τέλεια! Ευχαριστώ! Θα λιώσω στο youtube τις επόμενες ώρες απ’οτι φαίνεται:)

hmmm αν και δεν είμαι πολύ της σκηνής παρόλο που μου αρέσουν μεμονωμένα κομμάτια από τα περισσότερα συγκροτήματα του Poll προτιμήσω άλλους και πιο συγκεκριμένα τους Foals (αν αυτό το πράγμα το προσδιορίζεις indie) λόγω του μοναδικού ήχου τους… Φέτος βγάλαν τον πρώτο τους δίσκο και παίξαν και support στους Bloc party ένω από τα όσα έχω δει κάνουν και απίστευτα Live!
Aντέ από του χρόνου θα τους δούμε και από κοντά:D

Ορίστε και ένα video τους…

8O Ουάου! Δεν είμαι μόνος!!! :smiley:

Vic Vega λες να η8ελα να στην πω η να σε κοροιδεψω … μα δεν γινεται κατι τετοιο , αγαπω ολους οσους ακουν indie, μα, αυτο το ειδος ακουω κυριως και ουτε εχω κατι με τους Kooks :slight_smile: http://youtube.com/watch?v=4lZt6YKyjHs o 8εουλης 3εχναει τα λογια του :bow: :bow:

Υ.Γ. 3ερει κανεις εαν εχει βγει το καινουργιο cd των supergrass? Γιατι απο το single που ακουσα πρεπει να τα σπανε http://youtube.com/watch?v=6EPHk16mO20 8)

Εχει βγεί νομίζω, εγώ το έχω σε mp3 και απόσο έχω ακούσει είναι αρκετά καλό…

Να γιατί ήξερα λίγα πράγματα απο τα συγκροτήματα αυτά… προφανώς είχα ακούσει κάποια κομμάτια τους και δε μου άρεσαν! :smiley:

Σοβαρά τώρα, τα 2 αυτά κομμάτια των Libertines δε μου έκαναν κάτι, οι Strokes ήταν συμπαθητικοί (αν και το ίδιο βίντεο μου έβγαλε και στα 2), μάλλον τελικά οι Interpol (απο τα 3 τουλάχιστον) μου άρεσαν περισσότερο… Θα δούμε στην πορεία!

Και μια που ανέφερες πριν τους Fratellis, τα Φρατέλια, δεν ήταν καθόλου άσχημος ο δίσκος τους που άκουσα, κάποια τραγούδια τουλάχιστον. Το κακό με αυτους είναι πως ήταν κάπως… πολύ χαζοχαρούμενοι ρε παιδί μου!