Αγαπημένη indie μπάντα της νέας post-punk γενιάς;

Γενικά ένα πρόβλημα που έχει για μένα αυτός ο ήχος είναι ότι πολλές φορές τα συγκροτήματα γίνονται γλυκανάλατα. Χωρίς αυτό να σημαινει ότι έιναι κακό. Θέμα γούστου έιναι. Και φυσικά δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις.

Κατά τ’άλλα το Chelsea Dagger ήταν πολύ ωραίο καλοκαιρινό τραγουδάκι 8)

οι Kooks ταιριαζουν εδω??

artic monkeys.γιατι εβγαλαν δισκαρα.και οι franz ferdinand ειναι respect.αλλα το πρωτο τους δυσκολα ξεπερνιεται

Interpol - Turn On The Bright Lights

Ντάξει, μιλάμε για απίστευτο δίσκο!!
Όσοι τον έχετε ακούσει το ξέρετε, όσοι δεν το έχετε κάνει ακόμα και γουστάρετε το indie μην τολ΄μησετε να το αγνοήσετε!

Το antics των Interpol είναι καλό;

Το έχει καιρό τώρα στις προσφορές το μετρόπολις και σε όμορφη συσκευασία, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει… :-k

Από το Antics και το καινούριο έχω διάσπαρτα κομμάτια (που σε γενικές γραμμές μου αρέσουν) οπότε δεν μπορώ να πω.

Προσωπικά, θεωρώ το περσινό τους άλμπουμ το καλύτερό τους. Νταξ, γούστα αυτά. Αλλα είναι ισχυρή θεΐλα ρε γμτ.

εγω ψηφιζω στροουκς μονο και μονο γιατι βγαλαν την υπερδισκαρα “ιζ δις ιτ” !!!
τι δισκαρα???

i didn’t take no shortcuts , i spent the money that i saved up
oh mama running out of luck and like my sister don’t give a fuck

αλητεια

Είναι επίσης καταπληκτικός δίσκος, λίγο πιο λαμπερό από το προηγούμενο, δεν έχει τόση μαυρίλα. Γενικά πιστεύω ότι και τα τρία τους άλμπουμ έχουν μια συνάφεια μεταξύ τους μια και είναι και τα τρία εξαιρετικά και από δω και πέρα ίσως δούμε κάτι παραπάνω από αυτους…

'Εχοντας ψάξει περισσότερο τους Interpol τους τελευταίους μήνες κατέληξα πως δικαίως θεωρούνται απο τις κορυφαίες indie bands… Ίσως γιατί πολύ απλά ξεχωρίζουν χαρακτηριστικά απο τους υπόλοιπους όσο αφορά το ύφος τους, το οποίο είναι πολύ πιο κοντά στο Joy Divisionικό post-punk σε σχέση με το περισσότερο χαρούμενο (και ομοιόμορφο ίσως) indie άλλων συγκροτημάτων.

Δε ξέρω αν τους προτιμώ όμως απο όλους τους άλλους συνολικά. Μάλλον οι Franz Ferdinand και Killers παραμένουν προς το παρόν οι αγαπημένες μου απο όσες indie bands έχω ακούσει.

Εεεεε;; Δεν θέλω να προκαλέσω εντάσεις αλλά ο τίτλος του θρεντ δεν βγάζει νόημα. Εννοιλογικά το παίρνω σαν ‘‘αγαπημένη ανεξάρτητη μπάντα από τις καινούργιες ποστ-πανκ’’ αλλά με τα ονόματα του πολλ καταλαβαίνει κανείς πως ο thread started δεν εννοέι κάτι τέτοιο. Ορισμούς για το indie rock έχω προσπαθήσει να δώσω και έγω σε διαφορά φόρουμ (μαζί και το συγκεκριμένο). Κουβέντα δεν γίνεται βέβαια και καταλήγω πάντα να διαφωνώ με τους περισσότερους οπότε ας παραμείνω λογικός και στο πνεύμα των υπόλοιπων απαντήσεων.

Οι interpol είναι ωραίοι. Το πρώτο strokes παραμένει δισκάρα. Κατά τ’άλλα τζίφος. Ψηφίζω interpol

καλα οντως ο τιτλος δεν βγαζει νοημα

και οι killers πχ δεν εχουν καμια σχεση με τους interpol

αλλα anyway κουβεντα να γινεται

:slight_smile:

Kaiser Chiefs!!! Αγαπημενοι και λατρεμενοι!! Το Yours Truly, Angry Mob ειναι δισκαρα και απο τους καλυτερους των '00ς για μενα!

η δική μου ψήφος πήγε σε Interpol… Είναι η μόνη μπάντα από τη λίστα από την οποία δεν παθαίνω overload μετά από 2 τραγούδια και βρίσκω καλά κομμάτια σε κάθε άλμπουμ τους :slight_smile:

Franz Ferdinand!!!
Παρεπιπτώντος… είχα χαρεί απίστευτα για τη συναυλία στο terravibe… και τώρα πρέπει απλά να πάω να πάρω τα λεφτά μου πίσω…:frowning:
Αλλά δεν πειράζει… τώρα αυτά τα λεφτά θα πάνε για Placebo… :roll:

σκεφτόμουν να κάνω ένα τέτοιο πόλλ αλλά τελικά είδα πως υπάρχει.
λοιπόν,
από τις μπάντες του πολλ αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε interpol,strokes και arctic monkeys.τελικά θα καταλήξω στους τελευταίους γιατί έκαναν μεγάλο breakthrough για τα γούστα μου με την τελευταία τους δίσκάρα,humburg.
πριν τους είχα τελείως άμπαλους μουσικά ξέρωγω.

εκτός πόλλ οι θεοί horrors που έδωσαν και μια καταπληκτική συναυλία μέσα στο 2009 στο gagarin.ακούστε το primary colours.είναι μεγάλη δισκάρα
επίσης τους lcd soundsystem μπορείς να τους κατατάξεις εδώ ε?
από τις κορυφαίες μπάντες του είδους στα 00’s.
έπειτα οι liars που φέτος κυκλοφόρησαν έναν από τους καλύτερους δίσκους της χρονιάς και έχουν γυρίσει ένα φοβερό videoclip που θα λατρέψουν όσοι αγαπάνε το lost.
βασικά μεγάλο thread.θα επανέλθω.

τελικά υπήρχε αναφορά και σε αυτούς, αλλά μέσα στην παράθεση των ονομάτων που να τους ξεχωρίσεις. Ρε συ, γιατί πριν 3 - σχεδόν - χρόνια που έκανες το ποστ (και απ ό,τι είδα ήμουν από τούς πρώτους που απάντησα) δεν είπες

[SIZE=“4”][FONT=“Comic Sans MS”][FONT=“Comic Sans MS”]“Όσοι γουστάρουν Clash ας τσεκάρουν την μετεμψύχωσή τους στα 00’ς και δεν θα χάσουν.”[/FONT][/FONT]
[/SIZE]

:stuck_out_tongue:

Τους ανακάλυψα πρόσφατα (τους έριξα και μια αναφορά στο τόπικ του πανκ) και μιλάμε έχω πάθει μεγάλη πλάκα!

Nιώστε ρε

ειλικρινα αν επφτε πυρηνικη βομβα κ αφανιζε ολα αυτα τα γκρουπακια (γιατι για γκρουπακια συζηταμε κυριες κ κυριοι) δεν θα αλλαζε τπτ στο μουσικο χαρτη

μονομαχια νανων.

Επιτέλους, παλιός καλός awake μετά από πολύ καιρό.
Κάτσε φάε τώρα το κράξιμό σου να γουστάρουμε! :lol:

Καλά σου χώνουν το κάθε τυχάρπαστο μαστούρικο στονερογκρουπάκι οι Killers του Sam’s Town, για να μην πω τι σου κάνουν τα vinyl rips τους.

ε βαρεθηκα ναμαι με το σεις κ με το σας :stuck_out_tongue:

αλλα οτι εχω δικιο , εχω 8)

καλα τα περι killers δεν απανταω γιατι σε παω κ δεν μπορω να τσακωθω μαζι σου :smiley:

(βαλε ακου το farflung να νιωσεις ρε πατατα !!! )