Indie κυκλοφορίες

δεν το έχω ακούσει ακόμα αυτό.αν και γενικά έχω ακούσει τα καλύτερα.το έχω στα υπόψιν πάντως.
μεγάλη δισκάρα είναι και το νέο wolf parade.θα αποθεωθεί προσεχώς.8)

μολις ειναι να το ακουσεις θα βαλεις πρωτα να ακουσεις το EP τους “summertime”…

EP “summertime”.got it.8)
πάντως ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ η χρονιά για το indie.και περιμένουμε και kings of leon…

Εγω πιο πολυ απο ολα περιμενω fleet foxes
κλικ μι :smiley:

Πότε έρχεται αυτό?

Το νεο ειναι πανετοιμο αλλα μαλακιζονται απο οτι φενεται. Εχουν τελειωσει τα παντα του δισκου εδω και κανα μηνα και βαλε.

εδιτ: μαλακιζεται η πολυαγαπημενη sub-pop θα ηταν το σωστο βασικα.

Double post γιατι πρεπει!

Μολις μου πασαραν το πιο φλωρικο τραγουδι σε συνδιασμο με video που εχω ακουσει/δει ποτε στην indie σκηνη!

Βλεπετε με δικη σας ευθυνη.

Magic Kids- Superball κλικ ιτ :bow:

Έγραψε το superball.Έπρεπε να υπάρχει thnx button:lol:

ΥΓ.Με το καλό να έρθει το νέο kings:)

lol τωρα ειδα οτι η narcoleptic ελεγε για το νεο Kings of leon, ενω εγω απντησα για το νεο fleet foxes :lol:
Τεσπα, το νεο Kings of leon θα βγει 18 οκτωβριου και το πρωτο single ?radioactive? 13 σεπτεμβρη…

Wolf Parade - Expo 86 (2010)

οι wolf parade είναι από το montreal του καναδά, μέρος από το οποίο κατάγονται και οι arcade fire.και δεν είναι καθόλου τυχαίο, καθώς η μουσική που παίζουν μοιάζει αρκετά, και φέτος κυκλοφορούν και οι δύο τον τρίτο τους δίσκο.αν δεν υπήρχε το suburbs, θα έλεγα πως εδώ έχουμε να κάνουμε με την κορυφαία indie κυκλοφορία του 2010, αλλά δυστυχώς θα βρεθεί αναπόφευκτα στη σκιά του.
το Pobody’s Perfect (κλικ) είναι κομματάρα, και όπως και να έχει είναι ένας δίσκος που ΠΡΕΠΕΙ να ακούσετε όλοι οι φανς των arcade fire.

2 πολυ καλα τελευταια

motorama με το alps
get well soon με το vexations

δεν… το νεο wolf parade, θα του δωκω και αλλες ακροασεις να δουμε τι θα γινει.

Thieves Like Us - Again and Again

Τι εχουμε εδω? Σκανδιναβικο Indie pop. Τα εχω πει ξανα, εκει στην Σουηδια ξερουν απο σωστη Pop. Σε τουτο τον δισκο εχουμε κατι απο indie-pop/dream pop συνοδευομενo με μια post punk αυρα. Φερνει λιγο στον τελευταιο δισκο των radio dept αλλα οχι τοσο χαρουμενο και οχι σε τοσο υψηλα επιπεδα. Πολυ ωραιος δισκος…

Shyness
Forget Me Not

κάπου είχα πετύχει στο ραδιόφωνο τους thieves like us και δεν τους πολυέψαξα.ο τελευταίος δίσκος των radio dept όμως δε με ξετρέλανε, άρα δεν ξέρω αν αξίζει…
το wolf parade πάντως είναι δισκάρα.άκουσέ το πάλι.αν και από τη στιγμή που δε σου αρέσουν οι παλιοί arcade fire, είναι μάλλον λίγο δύσκολο να σε ξετρελάνει…:stuck_out_tongue:

Εγω μονο στον hijack που ειναι internetiκος τους εχω πετυχει. Τους παιζουν και αλλου? :expressionless: Μωρ μπραβο…
Το θεμα με αυτες τις μπαντες ειναι οτι ή θα τις γουσταρεις ή θα τις βαριεσαι, εχουν πολυ εντονο το pop στοιχειο και σε καποιους μπορει να ξενισει.
Αυτο που ειπες για wolf parade και arcade ισχυει.

αν δεν κάνω λάθος τους είχα ακούσει στην εκπομπή της ladydust στον 105,5…
το pop στοιχείο δε με ινίζει πάντα.ας πούμε στους beach house και στους animal collective μ’αρέσει.αλλά γενικά δεν είμαι και ο μεγαλύτερος οπαδός του indie pop…

Loonatack

Δεν ξέρω αν θα κόλλαγε καλλίτερα σε κάποιο θρεντ με ελληνικά συγκροτήματα (το οποίο δεν ξέρω καν αν υπάρχει) ή σε κάποιο άλλο με myspace μπαντες, αλλά οι Lunattack, γιατί περί αυτών ο λόγος, νομίζω έχουν άνετα θέση κ εδώ. Αυτό που βλέπω στα τραγούδια τους είναι πως φαίνεται να ξέρουν μουσική και να έχουν ακούσει μουσική, ίσως σε σημεία να ακούγονται κάπως παρωχημένοι και αποκομμένοι από τη σύγχρονη μουσική σκηνή, αλλά παραμένουν εξαιρετικά δημιουργικοί. Έτυχε να τους ξεχωρίσω από όποια άλλη ελληνική μπάντα άκουσα τα τελευταία 1-2 χρόνια (apropos αγαπάμε και τους ποστροκάδες Prefabricated Quartet), γι’αυτό και κάθομαι κ τα γράφω αυτά. Δυστυχώς δεν τους είδα ακόμα λάιβ. Ο δίσκος που έχουν ηχογραφήσει δεν έχει βρει εταιρία και τον διανέμουν από το σάιτ τους (εδώ), μπήκα σήμερα στον κόπο να τα κατεβάσω και τα βρήκα -ακόμα κ αυτά που δεν είχα ακούσει- ένα προς ένα εξαιρετικά γοητευτικά. Αν κάποιος βαριέται και θέλει να του τα κάνω ραρ ας πι εμ.


εδιτ: οκζ βλέπω υπάρχει αυτό http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4148 όπου κολλάει καλύτερα κολλήστε το

indeed καλός ο δίσκος των wolf parade

Ας πουμε και δυο λογια για αυτους ντε…
Μου τους ειχε πασαρει η κοπελα μου κατι μηνες πριν βγαλουν το alps.
Ρωσσοι τα παιδια και παιζουν κατα κορον post punk. Δεν ειμαι και πολυ μεγαλος φαν αυτου του ειδους αλλα αυτο το ασπρο-μαυρο που εχει παντα με γοητευε. Οι motoroma αυτο το ασπρο-μαυρο προσπαθουν να το κανουν πιο φωτεινο με τραγουδια επηρεασμενα απο joy division μεχρι smiths ,ακομα και απο interpol εως editors “εμενα ολους αυτους μου εφεραν στο μυαλο παντως”
Παραγωγη κανουν μονοι τους, το album το δινουν δωρεαν (λινκ παρακατω), τα βιντεο τα γυριζουν μονοι τους. Πιο indie και απο το indie δηλαδη :stuck_out_tongue:

Αlps
Wind In Her Hair

http://www.wearemotorama.com/blog/?m=blog&alt=1

το πήραν το βραβείο mercury από τους biffy clyro λοιπόν.
και για να πω την αλήθεια, το χάρηκα…οι xx είναι από τα λίγα συγκροτήματα στο χώρο τα τελευταία χρόνια που έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν προσωπικό ήχο.όταν ακούσεις ένα τραγούδι τους, θα πείς “ναι, αυτό είναι xx”.βέβαια αυτό δημιουργεί δυσκολίες για τη συνέχεια.
αυτή τη στιγμή όμως αρκούμαι πως το “xx” είναι από τους καλύτερους indie δίσκους των τελευταίων ετών.