Indie κυκλοφορίες

Εγω οι foals ηθελα να το παρουν αλλα και για xx δεκτο γιατι ειναι πανεμορφος δισκος. Περσι εκαναν την μαλακια και δεν το εδωσαν στην υπερδισκαρα των friendly fires…

εγώ πέρυσι ήθελα να το πάρουν οι horrors.το primary colours είναι τρομερή δισκάρα.αλλά από speech debelle (what is this?), σίγουρα προτιμούσα friendly fires…

κι εγω μεσα σε ολα αυτα θελω να σημειωσω οτι το νεο chemical brothers ειναι πατατουλα ενω το νεο pineapple thief ειναι δισκαρα

Ακουμε αυτο

Oι the sand band ειναι απο το Liverpool και θα κυκλοφορησουν μεσα στους επομενους μηνες και albumακι.
Συναισθημα? Πολυ.
Μελαγχολια? Με το τουσβαλι.
Τραγουδια με ψυχη? Βεβαιως, βεβαιως.
Εχουμε το set me free στο repeat…
εδιτ: να και το ομορφο βιδεο του σετ μι φρι http://www.youtube.com/watch?v=kret_T1nv20

The Corin Tucker Band - 1000 Years

Πρώτη προσωπική δουλειά της Corin Tucker, τραγουδίστριας των σπουδαίων Sleater Kinney. Δίχως να παραμερίζει τις γνώριμες ηλεκτρικές της εξάρσεις, η Tucker επιλέγει αυτή τη φορά πιο ακουστικά και μελωδικά περάσματα και εντυπωσιάζει. Μαζί με το Grinderman 2 ό,τι καλύτερο έχω ακούσει τους τελευταίους μήνες.
Υγ. Αδημονώ για το Halcyon Digest των Deerhunter, για να συμπληρωθεί η τριάδα.

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ φαίνεται το δισκάκι της corin tucker.μπράβο για την πρόταση.
και για να το ακούσουν περισσότεροι, να πω πως όσοι γουστάρουν το soundtrack του “into the wild” καλό είναι να σπεύσουν, μιας και μου είναι στο ίδιο ταξιδιάρικο στυλ.

πράγματι πολυ συμπαθητικό αλμπουμ το 1000 Years…
και το ακουσα και στην τύχη αλλο έψαχνα και αλλο βρήκα!!! :stuck_out_tongue:

Maximum Balloon - Maximum Balloon (2010)

οι maximum balloon είναι το project του dave sitek των tv on the radio και κινούνται στον indie/ηλεκτρονικό χώρο.10 συνθέσεις με δέκα διαφορετικούς καλλιτέχνες στα φωνητικά, μεταξύ των οποίων ο david byrne και η karen o.τα synths είναι σύγχρονα εξαιρετικά, και είναι ένας δίσκος με τον οποίο μπορείς πολύ εύκολα να κολλήσεις.ειδικά το Tiger (η σύνθεση με την οποία λικνίζεται η daisy lowe στο γνωστό βίντεο του esquire8)) είναι από τα καλύτερα του δίσκου και ακούγεται στο repeat.
εξαιρετικό.προτείνεται ανεπιφύλακτα στους θαμώνες του thread.

επίσης, να σημειώσω πως τα live από τον indie χώρο είναι πολύ λίγα στη χώρα μας.αυτό έχει να κάνει με το ότι σπάνια βλέπουμε μπάντες τη στιγμή που συμβαίνουν.στις 30 οκτωβρίου λοιπόν, έρχονται στο gagarin οι σκωτσέζοι camera obscura και είναι ένα live το οποίο αξίζει να το τιμήσετε με την παρουσία σας…

:expressionless:
Εχω pm στειλε, το ψαχνω εδω και κατι βδομαδες δαυτο!

Συναυλιες απο μπαντες απο τον Indie χωρο ειμαστε σε σκατενια επιπεδα στην Ελλαδα. Αντε μια φορα τον χρονο το πολυ να ερθει μια καλη μπαντα.

Υ.Γ.
Πανω σε αυτο ας αναφερω κατι αλλο, διαβαζα διαβαζα διαβαζα στα free press για τον δισκο των My Wet Calvin “Ελληνες τα παιδια και μαλιστα τους εχουν σαν οτι καλυτερο στην Indie ελληνικη σκηνη” διθυραμβικα σχολια, το πως ειναι πολυ καλοι για να ειναι Ελληνες, πως αν ηταν στο εξωτερικο θα ειχαν κανει τρελη καριερα κτλ κτλ. Τελικα καταφερα και το βρηκα το all great events και το ακουσα “το οποιο ειναι παλιοτερες δουλειες τους αλλα τωρα κυκλοφορησε απο ανεξαρτητη δισκογραφικη αν δεν κανω λαθος”. Shoegaze, dream pop, noise pop παιζουν για την ακριβεια “ετσι φανταζει στα αυτια μου”. Με το λοιπον… αν δεν ηταν Ελληνες το album θα ειχα σταματησει να το ακουω απο το 2ο-3ο τραγουδι, απο περιεργια το συνεχισα, το πολυ 2 τραγουδια καλα (sweet n sour και bess mcneal αυτο μαλιστα μ αρεσε πολυ) και ολα τα αλλα μετρια ή λιγο πιο κατω του μετριου. Αν οι mwc ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στην indie ελληνικη σκηνη τοτε ειμαστε ετη φωτος πισω απο την υπολοιπη ευρωπη. :?

Και εγω μετα νομιζα οτι κοιμομουν τον υπνου του δικαιου οταν διαβαζα στο ποπ-ροκ πως καθε indας που σεβεται τον εαυτο του πρεπει να εχει αυτον τον δισκο στην συλλογη του :dizzy:
Πολυ το hype και πολυ μαλακινση απο τα εγχωρια free press και τα γνωστα περιοδικα για την underground ελληνικη “indie” σκηνη και αυτο επειδη ειναι ελληνες, τοσο πολυ που μου φενεται πως θα βγει σε κακο των mwc και των λοιπων στο τελος και θα ειναι κριμα.

edit κατι ξεχασα:

Hey all, it’s been a bit since a recording update. Well, recording is done! We are flying to New York tomorrow to mix and master the album and will have information about release date and when you’ll get to hear a song or two SOON. Geologically soon but soon.
-Robin (Fleet Foxes)

:yahoo:

πραγματική ξεραϊλα στις indie συναυλίες.σε μεμονωμένα live τελευταία μεγάλη συναυλία πρέπει να ήταν αυτή των horrors πέρυσι.:-k
κατά τα άλλα ανοίγεις μεγάλη κουβέντα.τα free press σπάνια προτείνουν μουσικές που να μου αρέσουν.ειδικά οι my wet calvin δε μου αρέσουν καθόλου.βρίσκω βαρετό και λίγο ενοχλητικό αυτό που παίζουν.απλά αυτό που παίζουν είναι φιλικό προς τα ακούσματα του πηρύνα των hipsters, και βάλε το ότι είναι και έλληνες και έδεσε το γλυκό.

και μιας και μιλάμε για ελληνική σκηνή, κάτι καλό που άκουσα τελευταία είναι το “someday , maybe I won’t mind” του pan pan.είναι shoegaze/electronica με ήχους φίλα προσκείμενους σε μερίδα του indie κοινού.
εδώ μπορείτε να ακούσετε ολόκληρο το δίσκο:

http://panpanathens.bandcamp.com/

τέλος, θετικά τα νέα για τους fleet foxes.περιμένουμε με ανυπομονεσία να ακούσουμε.8)

Μιας και πιάσαμε τα δικά μας, ποια η γνώμη σας για fingers crossed?

ομολογώ πως δεν τους ξέρω.και το τραγούδι που πόσταρες δε με έψησε και τόσο να ασχοληθώ μαζί τους είναι η αλήθεια.:stuck_out_tongue:
προτιμώ τους exposed by observers.οι οποίοι btw είναι και καλοί στα live.

http://www.youtube.com/watch?v=aFBtXkNxzIw

χαχαχα .Ωραίος.Να πω την αλήθεια τους είχα δει live πριν από χρόνια στον An και μου είχαν κάνει εντύπωση.Μόνο κακό ότι τόσα χρόνια και έχουν βγάλει ένα δίσκο…
Πάντως αν το ψάξεις στο νετ διαθέτουν free προς κατέβασμα το album τους στο site τους:p

Εννοείται θα τσεκάρω και αυτούς που προτείνεις

σαν να ανακαλυψα τουσ νεουσ girls against boys

λεγονται bloody dead and sexy και το φετινο τουσ ειναι αριστουργημα για τουσ φαν του ειδουσ

Ώπα το πρώτο δείγμα από exposed by observers θετικότατον

Ωραιος δισκος :thumbup: στα καλυτερα της χρονιας και αυτος…
To it’s always summer αγαπηθηκε απο το πρωτο ακουσμα… :slight_smile:

Για τον δίσκο του Maximum Balloon με βρίσκει απολύτως σύμφωνο η κριτική του περιοδικού Q, όταν αναφέρει πως τα περισσότερα (αν όχι όλα θα έλεγα) τραγούδια του δίσκου ακούγονται σαν leftovers από τα sessions του Dear Science. Μου είναι πραγματικά ακατανόητη αυτή η πρεμούρα για side projects σε συγκροτήματα με δισκογραφική καριέρα μόλις έξι χρόνων.
Ο δίσκος των Deerhunter από την άλλη, δεν είναι σε καμία περίπτωση το αριστούργημα που περίμενα από αυτούς, όταν πρωτοάκουσα το Helicopter. Αυτό που με ξενίζει ιδιαίτερα είναι η προσπάθεια να ισορροπήσουν ανάμεσα στις εκτεταμένες και πολυσχιδείς τους συνθέσεις (βλ. Earthquake, Helicopter, He Would Have Laughed) και τις υπόλοιπες συνθέσεις του δίσκου, οι οποίες είναι πιο συμβατικές και εύληπτες. Το αποτέλεσμα είναι ένα άνισο και ετερόκλιτο album, το οποίο όμως μέσα σε μία τόσο αδιάφορη μουσικά χρονιά όπως η φετινή συμπεριλαμβάνεται με άνεση στις καλύτερες κυκλοφορίες της χρονιάς.

το νέο deerhunter είναι μάλλον ο λιγότερο καλός (και όχι χειρότερος) δίσκος τους.δεν είναι κακό, αλλά περίμενα κάτι πολύ καλύτερο.
τώρα για το maximum balloοn, σίγουρα δεν είναι ο δίσκος που θα συγκλονίσει την indie κοινότητα.περιέχει όμως κομμάτια δομημένα στη λογική της ποπ κουλτούρας, που είναι κολλητικά σαν τσιχλόφουσκα.και αυτό μου αρκεί.εξωστρεφής δίσκος.
τέλος, έχω ενθουσιαστεί με το νέο δίσκο των margot and the nuclear so and so’s.αλλά αυτά θα τα πούμε με τον καιρό…

Παντως οχι και αδιαφορη μουσικα η φετινη χρονια… Το αντιθετο θα ελεγα…

μήπως μας αρέσει το νέο belle & sebastian?:slight_smile:

ειδικά το ομότιτλο με τη συμμετοχή της carey mulligan (ναι, από το “an education”) στα φωνητικά είναι κομματάρα λέμε.