Indie κυκλοφορίες

εκ μέρους όλων των φλώρων της παρέας σε αυχαριστώ!!!:D#-o

Το λοιπον,

  • Τελη Μαιου κυκλοφορει νεος δισκος απο [B]death cab for cutie[/B] που θα λεγεται codes and keys και ηδη εχει βγει το κομματι “you are a tourist” ,το οποιο βρηκα πολυ καλο >> http://www.youtube.com/watch?v=1FMTeCXJyhk

  • Εγω περιμενω με αγωνια και το νεο [B]okkervil river[/B] (αρχες Μαιου αυτο ) ,απο το οποιο επισης εχουν κυκλοφορησει καποια τραγουδια με τελευταιο το συμπαθεστατο “wake up and be fine” >> http://www.youtube.com/watch?v=TTFl4FI2YMY

Αμα προσθεσουμε και τα επισης αναμενομενα [B]my morning jacket[/B],[B]fleet foxes[/B] ,εχουμε να περιμενουμε ωραια πραματα προσεχως !

βασικά έχει διαρρεύσει.σε φάση συμβαίνει τώρα…

I`m on my way .

οι raveonettes που κατατασσονται ρε παδια ? (δε τα παω καθολου καλα με τις ετικετες)

εχω παθει πλακα με το νεο τους raven in the grave

κομματια οπωσ war in heaven , aparritions , evil seeds απο τα κορυφαια των τελευταιων χρονων και συνολικα το αλμπουμ μαλλον κορυφαιο της χρονιας εωσ τωρα

Πω, και ρεηβιονετς και φλητ φοξηζ. Πανικός ωρεμαναμ.

dream pop μεχρι shoegaze τωρα, πιο παλια ψυχεδελιζαν και κατα κορον επαιζαν garage. Πολυ μπαλα στα 2 τελευταια album τους, το προηγουμενο πηγαινε προς pop. Σε αυτο επεσε ολιγον μαυριλα για τα στανταρ τους, πετυχε ομως! Πολυ ομορφο!

οι raveonettes ποτέ δε με ξετρέλαναν, και βασικά στους δίσκους τους βαριόμουν εύκολα. το φετινό τους όμως είναι πάρα πάρα πολύ καλό και κόλλησα μαζί του. ίσως να πρόκειται και για την κορυφή τους. και δεν τους το είχα…

πολύ καλό και το νέο fleet foxes. λιγότερο κιθαριστικό από το ντεμπούτο, και με μια μεσογειακή αύρα. ίσως να απογοητεύσει όσους αγάπησαν το πρώτο, αλλά εμένα μου άρεσε. δεν αναπαράγουν τον εαυτό τους, και κάνουν κάτι καινούρio. WIN.

[B]FUCK ![/B] Οσες φορες εχεις πει κατι παρομοιο ,ειναι μαπα το καρπουζι ! [SPOILER]:p[/SPOILER]

ψιλομαπα ειναι το καρπουζι…
ο χρονος θα δειξει αν ισχυει το αντιθεντο διοτι δεν του εχω δωσει οσες ακροασεις πρεπει.

και καινουργιο glasvegas ε! Για να δουμε!

[B]EDIT[/B]
fuck! EP απο broken bells! Απο που εσκασε αυτο!!!

ρε, νιώστε λέμε! το “helplessness blues” είναι 60’s καλοκαιρινές περιπέτειες στη μεσόγειο. βλέπω πάντως πως το κομμάτι που κλείνει το δίσκο, “grown ocean”, μπήκε ήδη στην κατηγορία best new music του p4k. μόνον αυτό με καταλαβαίνει ώρες ώρες! :stuck_out_tongue:

ΥΓ: ο spawn7 να πιάσει τα νέα vaccines και raveonettes, γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δε θα του αρέσει το fleet foxes…

και εσυ πιασε μια απο dodos, θα σου αρεσει πιστευω.

[SIZE=“1”]εκτος αν το εχετε αναφερει [/SIZE]

dodos? το μόνο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι τα πτηνά που εξαφανίστηκαν το 17ο αιώνα. όχι λοιπόν, δεν τους έχουμε αναφέρει. :stuck_out_tongue:
βρήκα στα γνωστά sites ένα φετινό τους άλμπουμ. κατεβάζω λοιπόν, και θα επανέλθω με εντυπώσεις.

α, έχουμε και νέο tv on the radio εκεί έξω ε? δεν το έχω ακούσει ακόμα βέβαια, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια…

Ακου αυτο και αν δεν σου αρεσει μην προσπαθησεις για τα αλλα, [B]Going Under[/B]

Φετος επεστρεψαν με καινουργιες κυκλοφοριες παρα πολλες γνωστες μπαντες και καλλιτεχνες, γινεται ολιγον πανικος…

αυτη τη στιγμη λιωνω το νεο twilight singers

o dulli στα καλυτερα του (λεμε τωρα) φωναρα!!!

μ’αρέζει το κομμάτι. θα τσεκαριστούν λοιπόν…

το twilight singers όλο λέω να το ακούσω, και ακόμα δεν το έχω καταφέρει.

και μιας και το thread πήρε λίγο φωτιά, πάμε να αναφέρουμε έναν πολύ καλό δίσκο:

[B]The Sandwitches[/B] - Mrs Jones’ Cookies

δεύτερο άλμπουμ για το trio από το san fransisco. πρόκειται για all girl group, με ανέμελες indie folk μελωδίες, αλλά και με ηλεκτρισμένες ψυχεδέλειες από την καρδιά των 60’s. θα γουστάρουν οι φανς και των δύο ειδών. προσθέστε για κερασάκι στην τούρτα και λίγο americana, και voila. “mrs. jones’ cookies”… ωραίος δίσκος. ανοιξιάτικος. ό,τι πρέπει για τώρα που θα ανοίξει και ο καιρός. :hippy:

[U]In The Garden[/U]

[U]Over The Moon[/U]

Μα μου αρεσε το πρωτο φλιτ γαμω το κερατο !Θα ειμαι επιεικης μαζι του,μολις το ακουσω .Τα αλλα δυο εχουν μπει στην ουρα.αντε να δουμε !

Πολυ καλος δισκος !το λεγα και στον Χορρορ!

Ισχυει !χωρις ομως κατι ιδιαιτερα φοβερο.μεχρις στιγμης…

λοιπόοον… το twilight singers μου αρέσει πάαααρα πολύ στις πρώτες ακροάσεις. κάτι μου λέει ότι θα κολλήσω μαζί του για τα καλά…

κατά τα άλλα, σήμερα μας τελειώνουν επισήμως και οι lcd soundsystem. τελευταίο live στο madison square garden της Νέας Υόρκης. αν κανείς αποφασίσει αν το ξημερώσει, θα υπάρχει streaming από το pitchfork. έγραψα και λίγα (ντάξει πολλά :P) λόγια για την πορεία τους στο blog μου. όποιος θέλει τα διαβάζει από εδώ:

http://toapolitoastikosoundtrack.blogspot.com/2011/04/blog-post.html

έχω να ακούσω ακόμα young galaxy, tv on the radio και dodos. και λήκαρε και το νέο panda bear. για αν δούμε…

Τwilight Singers παιζει να ειναι το καλυτερο τους, θα παμε και στο live σιγουρα

Vaccines πως σας φανηκε?

Rιχτε και μια ματια εδω αμα θετε:wink:

http://www.rocking.gr/reviews/album/The_Vaccines_-_What_Did_You_Expect_From_The_Vaccines/3446/

την έχω διαβάσει την κριτική, και καλά κάνεις και πετάς το θέμα των vaccines στο τραπέζι, γιατί ήθελα να πω κάτι επ’αυτού. καταρχάς, συμφωνώ απόλυτα στα όσα λες για το βρετανικό μουσικό τύπο. έχω σταματήσει να τον πέρνω στα σοβαρά εδώ και καιρό. συμφωνώ επίσης και στα όσα λες για τις βρετανικές μπάντες. σαν να έχουν ξεχάσει πως να παίζουν με τις κιθάρες στο νησί τα τελευταία χρόνια. διαφωνώ όμως σε αυτά που λες για το ντεμπούτο των vaccines. :stuck_out_tongue:
νομίζω πως είναι από τους καλύτερους κιθαριστικούς indie rock δίσκους που έχουμε ακούσει από τη βρετανία τα τελευταία χρόνια. ντάξει, δεν είναι η κυκλοφορία της χρονιάς σίγουρα, αλλά δεν έχει filler (σημαντικό πρόβλημα των περισσότερων συγκροτημάτων στο νησί), και έχει εμπνευσμένα τραγούδια που σου κολλάνε με τη μία. τεσπα, θέλω να καταλήξω ότι εμένα μου κάνει και με το παραπάνω.
να πω πάντως ότι ο καλύτερος βρετανικός δίσκος που έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια είναι το φετινό ομότιτλο ντεμπούτο των λονδρέζων yuck. βέβαια, ο ήχος τους είναι αρκετά αμερικάνικος, σε φάση dinosaur jr., αλλά είναι δισκάρα και πρέπει αν το ακούσετε. ----> http://www.youtube.com/watch?v=glOfHOxdRCU