Indie κυκλοφορίες

Συμπαθητικα ολα αυτα,αλλα αυτες τις μερες αναμενεται να λικαρει ενας απ τους πιο πολυαναμενομενους (ναι ναι απλα δν το ξερετε 8)) δισκους της χρονιας >> [SPOILER][/SPOILER]

και αν κρινω απο αυτο >> http://www.youtube.com/watch?v=iHaCtxW6Vv8&feature=player_embedded#at=145

η μπανταρα παει για Δισκαρα ,εχω καλο φιλινγκ λεμε !

^έχει ληκάρει σε 320kbps.

^^

Aυτο περιμενα να ακουσω !

Το ακουσες ?

π.σ.το εντοπισα. :stuck_out_tongue:

Double Post γτ καταρχας θελω να πω γι αυτο >>

[B]PARTS & LABOR - Constant Future[/B]

Οι P&L λοιπον μας ερχονται απο το Μπρουκλιν των ΗΠΑ και μολονοτι αυτος ειναι ο 6ος στουντιο δισκος τους ομολογω πως δν τους γνωριζα.

Προκειται λοιπον για μια indie μπαντα η οποια κινειται κυριως στον χωρο του[B] noise rock[/B] ενω ειναι εμφανη και πολλα [B]experimental[/B] στοιχεια στον ηχο τους.

Καπως ετσι ηχει και το constant future προσθετωντας ομως καποιες πιο [B]poppy [/B]μελωδιες σε σημεια ,αλλα και μια [B]folk [/B]αυρα την οποια προσδιδουν τα φωνητικα του τραγουδιστη τους !Κατα τα αλλα στον δισκο κυριαρχουν οι [B]δυναμικοι ηχοι[/B] και οι"βρωμικες" κιθαρες ,τις οποιες σε ισορροπια φερνουν, τα εκτεταμενα keyboards που δινουν (εκτος των φωνητικων) το “πειραματικο” και το μελωδικο του δισκου .

Γενικα νομιζω πως προκεται για εναν πολυ καλο δισκο ,που χρηζει προσοχης για φετος !

Δειγμα τα [U]Rest[/U] και [U]Constant Future[/U] αν και δε βρηκα τα καλυτερα του δισκου huriccane και outnumbered.

__Επισης επειδη δν προκειται να βγαλει κανεις μιλια να πω πως το καινουργιο [B]Okkervil Rive[/B]r ειναι ενας ακομα τιμιος OR δισκος ,ο οποιος βεβαια δν εχει ουδεμια καινοτομια και δν νομιζω πως κανει την υπερβαση.Παρ ολα αυτα προκειται για μια πολυ καλη δουλεια,που δειχνει οτι το επιπεδο του γκρουπ κυμαινεται σταθερα ψηλα.Κορυφαιες στιγμες valley και wake and be fine.

γαμώτο, δεν έχω όσο χρόνο θέλω για να τα ακούσω όλα!
για το okkervil river θα συμφωνήσω με όσα λες. τίμιο. ένας δίσκος του 7 στα 10. δεν περίμενα και κάτι παραπάνω. ακούγεται ευχάριστα πάντως.

έχει διαρρεύσει και το νέο my morning jacket, όπως και το νέο antlers σε 320kbps. και τα δύο είναι δυνατές κυκλοφορίες, αλλά ειδικά το δεύτερο είναι δισκάρα. από τα καλύτερα πράγματα που έχω ακούσει φέτος γενικά.

Wild Beasts - Smother

Είχα πολύ καιρό να μεταχειριστώ τα επίθετα ‘‘δραματικός’’, ‘‘ελεγειακός’’, ‘‘ποιητικός’’ και ‘‘γοητευτικός’’ προκειμένου να αναφερθώ στην τεχνοτροπία ενός μουσικού δίσκου. Και όμως αυτά τα επίθετα προκύπτουν αβίαστα σε κάθε ακρόαση του Smother, του τρίτου άλμπουμ των βρετανών Wild Beasts. Ανάλογοι χαρακτηρισμοί βέβαια δεν απουσίαζαν στις κριτικές ούτε του Limbo, Panto (του ελπιδοφόρου, αν και άνισου ντεμπούτο τους), ούτε του Two Dancers (ενός εκ των κορυφαίων βρετανικών δίσκων της περασμένης δεκαετίας). Έχω την αίσθηση όμως πως τα προκείμενα κοσμητικά επίθετα βρίσκονται σε απόλυτο συντονισμό με το μουσικό και θεματικό περιεχόμενο του Smother. Και αυτό γιατί η ερωτική παθολογία που ‘‘διαβάζουν’’ εναλλακτικά ο Thorpe και ο Fleming στη 40λεπτη διάρκεια του δίσκου επενδύεται αρμονικά με ένα ‘‘ασφυχτικό’’ μουσικό περίβλημα, στο οποίο τα αιθέρια κιθαριστικά περάσματα (Loop The Loop), οι ονειρικές μελωδίες του πιάνου (Lion’s Snare), οι ‘‘κυκλοθυμικές’’ μπασογραμμές (Invisible) και η εξασθενική δυναμική των drums (Deeper) φέρουν τόση σημασία, όση και οι καίριες μουσικές παύσεις (ιδίως αυτή του καταληκτικού End Cοme Too Soon) που μαζί με την υπολογισμένη παρουσία των synthesizers πρσδίδουν μία ambiemt διάσταση στο άλμπουμ. Με άλλα λόγια, το Smother μπορεί να μην είναι τόσο εύληπτο και προσβάσιμο όσο το Two Dancers, συνιστά ωστόσο μία από τις πιο εκλεπτυσμένες εκδοχές της pop μουσικής που παρουσιάστηκε τα τελευταία χρόνια, εφάμιλλη με αυτή που στα μέσα της δεκαετίας του '80 διαμορφώθηκε από συγκροτήματα όπως οι Talk Talk και οι The Go-Betweens και καθιερώθηκε αργότερα από τους Suede και τους Radiohead. Κατα πάσα πιθανότητα, ο δίσκος της χρονιάς.

χαχα μόλις ερχόμουν να γράψω ότι πρόκειται για τον indie δίσκο της χρονιάς. δεν ξέρω, ωραία μπάντα είναι οι wild beasts, αλλά δεν περίμενα να γράψουν κάτι τόοοσο καλό. προσυπογράφω κάθε λέξη.

:roll: πριν λιγο το κατεβασα διοτι εντυποσιαστηκα απο τις καλες κριτικες που πηρε! Για να δουμε…

στα αλλα, ακουω το byrdιστικο , λουλουδενιο, αγγλικο και ομορφο ντεμπουτο των see see
[CENTER][/CENTER]


μία από τις κυκλοφορίες που περιμένω περισσότερο το τελευταίο διάστημα, είναι το ντεμπούτο των cults.
παίζουν indie pop με καλοκαιρινή αύρα, από αυτό που μπορεί να σου ομορφύνει τη ζωή.

παραθέτω το tracklist, με υπογραμμισμένα όσα τραγούδια έχουν διαρρεύσει. πατήστε κλικ πάνω τους. δεν υπάρχει κάποιο που να υστερεί.

  1. [U]Abducted[/U]
  2. [U]Go Outside[/U]
  3. [U]You Know What I Mean[/U]
  4. [U]Most Wanted[/U]
  5. Walk At Night
  6. Never Heal Myself
  7. [U]Oh My God[/U]
  8. Never Saw The Point
  9. Bad Things
  10. Bumper
  11. Rave On

πράγματι ακούγονται πολύ ωραίοι οι cults

ωραία τα έλεγε ο nodi δύο χρόνια πριν.
φέτος κυκλοφορούν νέο άλμπουμ, το οποίο έχει ληκάρει στα 192 kbps.
περισσότερα λοιπόν σε λίγες μέρες…

το πρώτο single χορεύεται:

[U]Live Those Days Tonight[/U]

^^Καλη φαση τους ειχα ξεχασει αυτους. !Το ντεμπουτο των FF ηταν πολυ καλο και για το Pala ακουγονται καλα λογια ηδη,για να δουμε…

Πολυ ωραιο δισκακι ειναι και αυτο παντως.

[B]WYE OAK - Civillian[/B]

Eκ Βαλτιμορης (Maryland) μας ερχεται αυτο το indie duo.Aυτος ειναι ο τριτος τους δισκος,ο οποιος εχει κανει μεγαλη αισθηση και δειχνει να τους βαζει για τα καλα στον “indie χαρτη”.

Παιζουν [B]indie rock[/B] (νομιζω πως μπορουν να χαρακτηριστουν και [B]shoegaze [/B]group παρ αυτα) ,ηρεμες-γαληνιες μουσικες κατα κυριο λογο (με πολλες [B]indie pop/folk[/B] μελωδιες) χωρις ομως να λειπουν και πιο θορυβωδη ξεσπασματα (βλ. civillian,dogs eyes).Πολυ ωραια και συναισθηματικα τα φωνητικα της [B]Jenn Wasner[/B] (βλ. το υπεροχο/ιδιαιτερο/σπαραχτικο doubt ),που ειναι ενα απο τα ατου του δισκου.

Δν το εχω ακουσει πολυ ακομη,αλλα μετα απο καθε ακροαση μου αρεσει και περισσοτερο.Ομορφιες παντως …

>> [U]Civilian[/U]

>> [U]Dog Eyes[/U]

για το wue oak έχω ακούσε καλά λόγια, και τα δείγματα που πόσταρες μου αρέσουν. μιας και έχει κλείσει το magiska, και το nodata υπολειτουργεί, θα το ακούσω. δεν έχω και άλλες επιλογές…

και κάτι άλλο:
ρε συ pitchfork, έχεις βάλει άλλα κι άλλα στην κατηγορία best new music φέτος, γιατί όχι και το wild beasts? και τι πάει να πει 8.2? #fail

μετριο!
σε μερικα τραγουδια προσπαθησαν να βγαλουν στο studio το παρτυ που κανουν στα live τους.
σε αλλα εδωσαν μια balearic αυρα και σε καποια το μοντερνο αμερικανικο χιπστερομοδατο πιου πιου παει συννεφο…
λιγα τραγουδια ηταν κατι …
ουτε λογος συγκρισης με το ντεμπουτο τους :frowning:

βασικά ακούστε το ντεμπούτο των cults. άνετα ο indie pop δίσκος της χρονιάς.

το νέο friendly fires το βαρέθηκα πολύ γρήγορα. ένα δυνατό single και μετά το χάος. τίθεται θέμα δυνατοτήτων…

Exω κοντα ενα μηνα να γραψω κατι εδω, παρ οτι εχω ακουσει ενα σωρο νεες κυκλοφοριες.Τπτ καλο ομως.Να πω πως το καινουργιο [B]my morning jacket[/B] εχει 3 καλα τραγουδακια και τα υπολοιπα ειναι τρομερα αδιαφορα,ενω πραγματικα ασχολιαστο το καινουργιο [B]friendly fires[/B]!Μια ακροαση αντεξα ολη κι ολη.Δν τους ζητησε κανεις να βγαλουν μουσικαρες ,αλλα ενα jump in the pool No2 μπορουσαν …Τεσπα…

[B]PYGMY LUSH - Old friends[/B]

Αυτοι εδω οι Αμερικανοι πρεπει να ναι πολυ μπερδεμενη ιστορια.Κοιταζεις λιγο το βιογραφικο τους και βλεπεις πως στο ντεμπουτο τους παιζανε κατι μεταξυ post hardcore και screamo.Φυσικα το old friends ελαχιστη σχεση εχει με αυτα τα ακουσματα.Αυτο που εχουν κρατησει απο τα παλια ειναι μονο τα [B]Postαρισματα[/B] αλλα βεβαια σε πιο ηπιους ηχους.Η τωρινη μουσικη τους νομιζω πως ως [B]indie folk[/B] χαρακτηριζεται πιο ευστοχα.Εχουμε μελαγχολια, ατμοσφαιρα ενω τα δυνατα σημεια σχεδον απουσιαζουν.Λεω σχεδον γτ στον δισκο υπαρχει το πανεμορφο ρυθμικο [B]January Song[/B] αλλα και το [B]admit [/B]σε μια ταχυτητα κατω.Κατα τ αλλα μιλαμε για ενα καθαρα κιθαριστικο αλμπουμ με φοβερες συνθεσεις που σου κολανε στο μυαλο,ενω αν του δωσεις πολλες ακροασεις ,το αγαπας απ την αρχη ως το τελος.Αν θα θα το παρομοιαζα με καποιο αλλο γκρουπ θα ηταν οι [U]folk [/U][B]Okkervil River[/B] Εν παση περιπτωση το ακουμε σιγουρα,απ τα καλυτερα ιντι της χρονιας imo.!

Δειγματα >> [B][U]admit[/U][/B] και το εκπληκτικο 7λεπτο post-rock-Ιζων [B][U]pals[/U][/B]

Μιλάμε για μπαντάρα, άμα ο κόσμος ήταν δίκαιος θα ήταν πολύ ψηλά.

Ομολογω δν τους ηξερα αλλα το Ολντ Φριεντς ειναι πολυ-πολυ καλος δισκος.

Ασχετως μουσικου στυλ τσεκαρουμε και τα δυο πρωτα αφοβα Rip ?

Το ντεμπούτο (bitter river) που λες μπορεί να σου φανεί λίγο παράξενο γιατί υπάρχει αυτό το indie/folk/accoustic/πες το όπως θες που παίζουν (πλεον) οι pygmy lush (hurt everything, big black river) αλλά επίσης τραγούδια σαν τα foul mouth mother και malady savvy που βγάζουν τις hardcore ρίζες τους.

Στο επόμενο album (mount hope) δεν υπάρχει αυτή η ποικιλομορφία του προηγούμενου. Είναι στο στυλ του old friends.

Έχω ακούσει δεκάδες φορές το old friends και πιστεύω οτι είναι η καλύτερη κυκλοφορία τους, αλλά όπως και να 'χει αξίζει να ακούσεις και τα προηγούμενα τους.

Δες αυτό το live, ειδικά το its a good day to hide (από το split με τους turboslut) είναι εκπληκτικό.

Στίχους μπορείς να βρεις εδώ

:thumbup: :thumbup:

Kατατοπιστικοτατος !Θενκς !