Indie κυκλοφορίες

Neutral Milk Hotel - In the Aeroplane Over the Sea

Ένας δίσκος που λατρεύω για κάποιο παράξενο λόγο.

Στηρίζει και το pitchfork (<-αστειάκι για να ψαρώσει ο horror)

ψάρωσα.^^
θέλω να μου στείλετε τους δύο από πάνω δίσκους αμέσως όμως…
μην το σβήσετε mods!θα κάνω edit όταν είναι να σβηστεί…

edit: ντάξει, σβήστε το.

Παντως αυτο που ποσταρα εγω και αυτο που ποσταρε ο rip noob εχουν ως tag στον Last Fm ακομα και “Indie Love”… Κλαιω :lol:

πάντως βλέποντας το ντύσιμο των neutral milk hotel δε θέλει και πολύ για να καταλάβεις το γιατί.:stuck_out_tongue:
είναι και οι of montreal στη λίστα…:yes:

double post

με κάποιες ακροάσεις αυτό μου έχει αφήσει εξαιρετικές εντυπώσεις…
και το pitchfork το έχει στη θέση 4 με τα 100 καλύτερα albums των 90’s!8O:p

και μια καινούρια πολύ ενδιαφέρουσα κυκλοφορία:

Skream - Outside The Box (2010)

ο skream που προκάλεσε πάταγο στα χωράφια του dubstep το 2006 με το ντεμπούτο του, κυκλοφορεί τέσσερα χρόνια μετά νέο δίσκο.το “outside the box” λοιπόν, περιλαμβάνει 14 εξαιρετικά προσεγμένες συνθέσεις που φανερώνουν το πόσο δουλειά έπεσε στη δημιουργία και παραγωγή τους.είναι σαφής η επιθυμία του skream να απευθυνθεί σε μεγαλύτερο κοινό.σε σχέση με το “skream!” ο ήχος έχει γίνει πολύ πιο “καθαρός” και τα μπάσα έχουν χαμηλώσει αισθητά (αν και συνθέσεις όπως το 'wibbler" παιγμένες δυνατά γκρεμίζουν πολυκατοικίες λέμε).
υπάρχουν και συμμετοχές από MURS και La Roux.ειδικά η σύνθεση που συμμετέχει η δεύτερη είναι από αυτά που ξεχωρίζουν, και φαίνεται πως ο skream επιζητά κυρίως την προσοχή του indie ακροατηρίου (γι’αυτό και το ποστάρω εδώ).
γενικά, αν και το “skream!” μου άρεσε περισσότερο, το “outside the box” είναι ένας πολύ καλός δίσκος που προωθεί προς τα έξω το dubstep οικοδόμημα.

ακούστε το τραγούδι με τη συμμετοχή της la roux:
Finally (κλικ)

α, και όλοι εσείς του indie thread συντάξτε τις λίστες σας με τα 20 καλύτερα των 00’s.θέλω δυναμικό το indie στοιχείο στο δημοψήφισμα…8)

o scream που κολλάει στο topic? :-k

νταξ, ίσως να μην κολλάει και τόσο, αλλά τουλάχιστον εδώ βλέπει και κανάς άνθρωπος.
στο trip hop/ambient/electronic δεν πατάει και κανείς…:stuck_out_tongue:

'ντάξει να αρχίσω να βάζω και γω τις δικιές μου μουσικές στο topic του black metal επειδή το διαβάζουν πολύ.

πάντως δεν είναι και τόσο άκυρο δα. με αυτόν το δίσκο απευθύνεται πολύ στο indie κοινό.ειδικά η συμμετοχή της la roux δεν είναι καθόλου τυχαία.
(πήρε και 7.9 στο pitchfork.:hippy:)

ωραιοι οι neutral milk hotel αλλα πολυ φαλτσαδουρα βρε αδερφε…μου τρυπησε τα αυτια ο τυπος.Χορορ καλη προταση το skream,εχει να δωσει οντως

Of Montreal - False Priest (2010)

οι of montreal από την athens της georgia κυκλοφορούν το δέκατο δίσκο τους.
η μουσική τους είναι σε σταθερά υψηλα επίπεδα, και όσο και αν αυτό που ψάχνω στο indie απέχει αρκετά από αυτό που παίζουν, πάντα μου ψιλοάρεσαν.
13 εξαιρετικά feel good κομμάτια (ίσως και παραπάνω απ’όσο θα ήθελα) που εμπλέκουν το funk των 70’s με μια εύθυμη ψυχεδέλεια, και με κάποια R&B ψύγματα.
γενικά αρκετά καλός δίσκος, με κομμάτια όπως το πρώτο single Conquet Conquette (κλικ) να ξεχωρίζουν.

Ωραίο το καινούριο album από three mile pilot.

δεν το πήρα χαμπάρι.θα το τσεκάρω σίγουρα.

και μια άλλη ενδιαφέρουσα καινούρια κυκλοφορία:

The Thermals - Personal Life (2010)

οι αμερικάνοι indie rockers κυκλοφορούν τον πέμπτο δίσκο τους, ο οποίος κυμαίνεται στα γνωστά υψηλά επίπεδα.δεν είναι ο δίσκος που θα σε συνταράξει, αλλά όλοι τους οι δίσκοι είναι πάρα πολύ καλοί και οι οπαδοί των pavement καλό θα ήταν να τους τσεκάρουν.
στα θετικά του δίσκου η μικρή του διάρκεια (30 λεπτά), που δεν κουράζει και σε ωθεί να το ακούς στο repeat.

το πρώτο videoclip του δίσκου είναι για το I Don’t Believe You (κλικ)

ξερω δεν ταιριαζει απολυτα εδω, αλλα σε συγκριση με ολα τα αλλα θρεντς εδω ειναι καλυτερα ισως, το διαβαζει και κοσμος το συγκεκριμενο και δεν θελω να φτιαξω δικο του δεν νομιζω να εχει αναταποκριση

Imperial State Electric- S (2010)

προτζεκτ του θεουλη nicke andersson (the hellacopters,entombed)
οσοι ειναι φανς των χελακοπτερς πρεπει να τσεκαρουν, το αλμπουμ ακουγεται πολυ ευχαριστα και κανει αυτο που κανουν ολα τα χελακοπτερς αλμπουμς…σου ανεβαζει τη διαθεση :smiley:
ισως η φυσικη συνεχεια των χελακοπτερς

το ακουω καιρο παντως και παντα δεν καταλαβαινω πως περνα η ωρα

Sleigh Bells - Treats (2010)

οι sleigh bells είναι ένα indie/noise/hip hop/pop δίδυμο από το brooklyn (ο συνθέτης τους derek miller ήταν κιθαρίστας στους poison the well) και αυτό είναι το ντεμπούτο τους.ο ήχος που έχουν βρεί είναι καταπληκτικός.όσοι ψάχνεστε με νέους ήχους σίγουρα πρέπει να τους ακούσετε.το πρόβλημα όμως βρίσκεται στις συνθέσεις, που από ένα σημείο και μετά ακούγονται μονότονες και ίδιες.αν βελτιώσουν αυτό το κομμάτι, τότε ίσως είναι ικανοί για μεγάλα πράγματα.

κάποια τραγούδια από το δίσκο (κλικ):
Crown On The Ground
Tell 'Em

και ένα εξαιρετικό sampleάρισμα στο “can you get to that” των funkadelic:
Rill Rill

^
|
|
:expressionless:
Απαπαπαπαπαπαπαπα μακρια μακρια, οπως το εβαλα να το ακουσω ετσι το εβγαλα…

χαχα…πάντως έχει πάρει εξαιρετικές κριτικές από τα indie έντυπα (8.7 στο pitchfork, 8 στο nme) και το nme τους ανακύρηξε τη δεύτερη καλύτερη πρωτοεμφανιζόμενη μπάντα της χρονιάς μέχρι στιγμής.
η αλήθεια είναι πως θεωρώ υπερβολικό όλο αυτό το hype, καθώς έτσι κι αλλιώς οι crystal castles το κάνουν καλύτερα αυτό.εμένα πάντως μου άρεσε αρκετά ο ήχος τους και περιμένω να ακούσω κάτι πραγματικά καλό από αυτούς στο μέλλον…

Να ρωτησω βρε παιδι μου,

γιατι αυτη η εμμονη (for lack of a better word) με λιστες, καταταξεις, βαθμολογιες ξερω γω;

τσιιιιιιιιιιιιιιλ, 8)

Θέλει να ακούει αυτά που είναι στη μόδα, ακούει οτι βάζει το sludgeswamp, το pitchfork και πάει λέγοντας.

και που ακριβώς διέκρινες την εμμονή μου στο παραπάνω post?απλή καταγραφή των στοιχείων κάνω…
και στην τελική είμαι φαν του high fidelity.8)

από τη στιγμή που μου αρέσουν αυτά που προτείνουν το sludgeswamp και το pitchfork, λογικό δεν είναι να τα παρακολουθώ?