Inglourious Basterds

Περίμενα περισσότερα από Ταραντίνο δυστυχώς…Θα το χαρακτήριζα ανούσιο, in fact.

λοιπον η ταινια ειναι απολαυστικοτατη… πολυ βια (γιαμ γιαμ :stuck_out_tongue: ) νομιζω η πιο βιαιη ταινια του ταραντινο μαζι με το kill bill 1… το soundtrack κλασσικα μπροστα και μακρια…
Ο γερμανος λοχιας ΗΘΟΠΟΙΑΡΑ, ο μπραντ γαμιστερος, η εβραια γκομεναρα… ατακαρες απειρες, κλασσικη ταραντινικη σκηνοθεσια…
με λιγα λογια ταινιαρα!!! πηγαιντε να την δειτε… θα περασετε ενα πολυ ευχαριστο τριωρο στον κινηματογραφο…

Πάρα πολύ καλή αλλά η χειρότερη του Ταραντίνο. Φοβερός ο ηθοποιός που κάνει τον Φονέα των Εβραίων.

Ε οχι και η πιο βιαιη του ρε.

Μου αρεσε παρα πολυ,και οι ερμηνειες γαματες.
Ανετα μορφη της ταινιας ο γερμαναρας ο Λαντα.

Και καμια σχεση με το commandos ε :Ρ

Και γω έμεινα πολύ ευχαριστημένος και καθόλου κουραστικό.
Εξαιρετικοί η Νταιάν Κρούγκερ και ο Kριστόφ Γουόλτς στουε ρόλους τους.

ισως η πιο διασκεδαστικη ταινια ταραντινο. καιρο ειχα να κολλησω ετσι στην οθονη του κινηματογραφου. μπαινει στα αγαπημενα με pulp fiction.

Την ειδα και εγω χτες.
Σε σημεια η ταινια ηταν απιστευτη ενω σε αλλα ηταν μετρια.
Στο συνολο εχουμε να κανουμε με μια πολυ καλη ταινια παντως.
Οποιος ειπε οτι εχει πολυ αιμα να του καει το βιντεο!
3 ωρες ταινια με 10 λεπτα αιμα δεν ειναι πολυ ! Ειναι δειγμα !

Δεν ειχα διαβασει πολλα θετικα σχολια και πηγα λιγο αρνητικα προδιατεθειμενη, αλλα η ταινια ηταν γαματη σε ολα της. Ηθοποιοι, ερμηνειες, διαλογοι, μουσικη(!). Να πατε να τη δειτε, αξιζει.
Το μονο που με ψιλοχαλασε ηταν η ελληνικη μεταφραση που σε σημεια ηταν αθλια και καποια γερμανικα δεν τα μετεφραζαν καν.

Η ερώτηση θα ακουστεί καμμένη, αλλά είναι ζωτικής σημασίας. Ακούγονται πολλά γερμανικά στη ταινία; Αν δε διαβάζατε τους υπότιτλους στα γερμανικά (και με την προϋπόθεση πως δεν ξέρετε γερμανικά), θα μπορούσατε να παρακολουθήσετε τη ταινία; :oops:

Εχει πολλα γερμανικα και πολλα γαλλικα.Και καποια γερμανικα οντως δεν τα μετεφραζαν καν.
Εχει και κατι Ιταλικα.Που τα μιλαει ο Μπραντ Πιτ.Και ειναι απο τις κορυφαιες στιγμες ξερω γω.

ναι μια χαρα μπορεις να παρακολουθησεις την ταινια, αυτα που δεν μεταφραζει ειναι μια δυο γερμανικες φρασουλες μονες τους. τους γερμανικους διαλογους τους μεταφραζει. περισσοτερο μιλουσα για τη μεταφραση των αγγλικων που σε σημεια χανεται.

εδιτ: δε χανεται τελειως νταξ, απλα δεν ειναι απολυτα σωστη, μη μασας.

Τη θεϊλα που

ο Χιτλερ βγαινει για λιγο απο το θεωρειο και ζηταει απο τους στρατιωτες εξω ΤΣΙΧΛΑ δεν τη μετεφρασαν ομως.

Το πρόβλημα είναι πως αν πάω να τη δω εδώ στη Ζυρίχη, θα πρέπει να τη δω σε αγγλικά με γερμανικούς υπότιτλους (μιας και από γερμανικά, εγώ δεεεε), το οποίο σημαίνει πως όποτε θα μιλάνε γερμανικά, θα ακούω γερμανικά και δε θα έχω υπότιτλους. Κοινώς δε θα καταλαβαίνω χριστό…

Με βλέπω να παίρνω και τους υπότιτλους μαζί στο σινεμά :stuck_out_tongue:

ναι αν τη δεις χωρις υποτιτλους θα πρεπει να ξερεις αγγλικα, γερμανικα, γαλλικα και ιταλικα :smiley:

(θεριε κι εγω αυτη τη σκηνη ειχα στο μυαλο μου οταν εγραφα, που δεν ηταν η μοναδικη βεβαια :Ρ)

Στην σκηνή που ζητάνε ένα αντρόγυνο αυτόγραφο από τον νεαρό στρατιώτη και δεν το μεταφράζει, πιστεύω έγινε σκόπιμα, σε βάζει στην θέση της Γαλλίδας εκείνη την στιγμή, ότι και καλά αυτός θα ναι κάποιος σπουδαίος με τις αντιδράσεις που βλέπει.:wink:
Χάρηκα πάντως γιατί ακόμη καταλαβαίνω (μερικά) γερμανικά.:stuck_out_tongue:

Karvou, στο εξωτερικό δεν συνηθίζουν να μεταγλωτίζουν τις ταινίες;
Είναι ότι χειρότερο για μένα έχει υπάρξει στον κινηματογράφο.

Όχι μόνο τις μεταγλωτίζουν, αλλά χαίρονται και για αυτό οι βλάκες! Τουλάχιστον, βάζουν και μερικές προβολές για αυτούς που θέλουν τον original ήχο και βάζουν γερμανικούς υπότιτλους κάτω από ότι δεν είναι γερμανικά.

Παντως η κακη μεταφραση με χαλασε αρκετα.Σε ταινια που ακουγονται 4 γλωσσες απαιτειται τελεια
μεταφραση.

την ειδα χθες και νευριασα παρα πολυ, νομιζω πως ειναι απο τους λιγους τοσο υπερτιμημενους σκηνοθετες και δν καταλαβαινω το λογο.ο ανθρωπος κανει σκουπιδια, οκ οι πρωτες του ταινιες ειχαν κατι να πουν και ηταν cult, στις τελευταιες ομως επαναλαμβνεται τοσο πολυ που καταντα βαρετος.κ προσωπικα δν τον θεωρω σκηνοθετη αλλα εναν εξυπνο σινεφιλ που κανει κολλαζ απο τεχνικες,βαζει ενα καλο σαουντρακ και γεμιζει δυομιση ωρες φιλμ απο ατελειωτες παπαρολογιες που σε ορισμενα σημεια ειναι ειρωνικα και κατι γινεται-επισης μερικες σκηνες ναι ειναι καλες-αλλα στο συνολο δν εχει δομη ουτε χαρακτηρες, παραμονο καρικατουρες//

:blink:

true και γω αυτο θα ελεγα…