Inglourious Basterds

Σκέψου τα αμερικανάκια που δεν έχουν συνηθίσει τους υπότιτλους σε ταινίες.

To’δα σήμερις.
Νταξ γάμησε στεγνά, αλλά κακή μετάφραση και κάποιες σκηνές έχουν τον ατέλειωτο. Αλλά γαμάει ρε!

To είδα και γω χθες. Εντάξει Ταραντίνος εγγύηση. Τα έσπασε η ταινία, ο Γερμανός όλα τα λεφτά, ο Πιτ καλός (η προφορά του ακόμα καλύτερη) και στη σκηνή στον κινηματογράφο πριν την πρεμιέρα γαμήθηκα στο γέλιο.

Η μετάφραση όντως έχανε αρκετά σε σημεία.

Η ταινια προμηνυεται επικη.CIN σου ρχομαι!

Kαλα μην πεφτετε τοσο απο τα συννεφα ουτε ο ιδιος νομιζω παιρνει τοσο σοβαρα τον εαυτο του και αυτο φαινεται απο τον χαρακτηρα των ταινιων του…Ο κοσμος τον εχει αναδειξει σε τετοιο βαθμο…
Μεσα στη βδομαδα θα παω να το δω…εχω μεγαλη περιεργια

Μαλακια…10 σκηνες αξιζαν ολες κι ολες,ενω σε σημεια βασανιστικα βαρετο…κριμα για μερικους γαμηστερους χαρακτηρες και καποια καμενα αστεια που θαυτηκαν μεσα σε μια προβλεψιμη,βαρετη και αθλια σειρα απο διαλογους…θα κανω κανα καμενο ποστ πιο αργα,μεγαλο τουμπανο να σχολιασουμε και να πλακωθουμε:p…(βσκ,αν και δεν τον παω,ειχα ολα τα φοντα να κανει μια γαμηστερη ταινια αλα ρεζερβουαρ ντογκς,ομως η ελλειψη σεναριου και σκοπου της ταινιας(τι ηθελε να κανει,παρωδια,τριμπιουτ,επικη πολεμικη ταινια,σπλατερ,σατυρα,περιπετεια,σπονδυλωτο επος ή γουεστερν?) την εκαναν μια μετριοτητα για μενα,με οπως ειπα,μερικες οντως πολυ αστειες σκηνες,μερικες επικα καφρικες και ολη η υπολοιπη για τα μπαζα…αν δεν εγραφε ταραντινο στα κρεντιτς,πιστευω πως δεν θα ειχε τετοια αντιμετωπιση…και ομως,χαιρομαι που γενικα πηρε μετριες κριτικες…το καλτ ειναι καλτ για αυτο που ειναι,δεν πας να το κανεις τρεντυ για να πουλησεις μαγκια…αντε να δουμε και τιποτα λιγοτερο προβλεψιμο στο μελλον…(το πρωτο κεφαλαιο,και το κεφαλαιο στο μπαρ με τα χαρτια και τους γερμανους και τα συν επακολουθα,γαμουσαν,μεσα,τα παντα ολα…ειδικα το πρωτο,ανετα μικρου μηκους φιλμακι γι απολλα βραβεια…τωρα τα υπολοιπα,αστεια και καμενα σε λιγα σημεια,βαρετα και διχως κανενα νοημα στα περιοσσοτερα…)…κριμα,ειχε προοπτικες κατα τη γνωμη μου πολυ καλυτερες…

αντιγραφω…

Μετα απο αυτα η ταινια ηταν

???

Περιγραφεις μια ταινια με θετικα και αρνητικα στοιχεια που αν διαβαζα την κριτικη σου χωρις να την δω καιστο δικο μου συστημα αξιολογησης θα σχηματιζα την εντυπωση οτι ειναι μια καλη ταινια που ομως περιμενες αρκετα καλυτερη

μην ειστε πια τοσο απολυτοι με τον κουεντιν τον θεουλη:p

Αν απομονωσεις αυτα που μου αρεσαν,δεν βγαινει ουτε μια ωρα απο τις 2.30 της ταινιας…οπωτε μαλακια ηταν…και το μια ταινια να εχει μοναχα μερικες στιγμες τιμιου γελιου,καφριλας και γενικα κανιβαλικης διαθεσης,μεσα σε 2.30 ωρες,μονο προς τιμην της δεν μετραει για μενα…(και στο φιναλε φιναλε,ολη αυτη τη καφριλα,το γελιο και τη σατυρα,ή εστω τις στιγμ,ες αυτες,δεν μου φανηκε πως ειχαν ‘‘το μαγικο αγγιγμα του ταραντινο’’,πιστευω πως ο οποιοςδηποτε που ειχε σκοπο να κανει μια τετοια ταινια θα τις γυριζε με τον ιδιο τροπο-πρωτοτυπια 0 ακομα και εδω,αν και γουσταρα σαν θεατης και γελασα-)

Χμ… Μέτρια για εμένα. Δηλαδή, εντάξει, μάλλον καλά πέρασα σε γενικές γραμμές, αλλά ώρες-ώρες ένιωθα πως κουραζόμουν.

Οι διάλογοι νομίζω πως ήταν μεγάλοι -πράγμα στο οποίο μας έχει συνηθίσει ο Tarantino- χωρίς όμως τη σπιρτάδα, την ατάκα, το έξυπνο υφέρπον humour που έβρισκα σε παλαιότερες ταινίες. Θέλω να πω πως αν ένα από τα χαρακτηριστικά του είναι να μετατρέπει απλά, κουτά θέματα σε επικούς διαλόγους, αυτή τη φορά κάπου το έχασε.

Αρκετές φορές επίσης είχα την αίσθηση πως αντιγράφει τον εαυτό του και πιθανόν το έκανε έτσι κι αλλιώς, με αποτέλεσμα συχνά να είναι προβλέψιμο το έργο (π.χ. η πρώτη σκηνή, θρυλική μεν -μάλλον η καλύτερη της ταινίας- αλλά ήξερες που -και πώς!- θα καταλήξει από τότε που έδειξε τους άλλους στο υπόγειο δε).

Τέλος, θεωρώ πως δεν υπήρχε κάποια καλή ιστορία από πίσω. Ίσως αυτό που λέει ο Lupin “τι ήθελε να κάνει, παρωδία, tribute, επική πολεμική ταινία, splatter, σάτυρα, περιπέτεια, σπονδυλωτό έπος ή western?” να ήταν τελικά το πρόβλημά μου. Δεν ξέρω, αλλά δεδομένου του τίτλου, περίμενα περισσότερα πράγματα από τη συμμορία, τους Inglorious Basterds, ενώ τελικά η ηρωίδα ήταν ο νέος μου έρωτας…

Δηλώνω fan του τύπου, δεν έχω δει zillions of kung fu και b-movies όπως ο Lupin ώστε να με ενοχλεί η αντιγραφή, αλλά περίμενα κάτι περισσότερο από αυτό.

Ωραίες σκηνές -πέραν της πρώτης- αυτή με τα ιταλικά του Apache, αυτή στο υπόγειο χάνι και όλη στην εξοχή με την πρώτη εμφάνιση της “Αρκούδας”…

Ο Jew Hunter πολύ-πολύ καλός…

Και στην τελική,ρε φίλε, πας σε ταινία του Tarantino και η μόνη φάση με toes είναι στα πεταχτά εκείνη με το γοβάκι της κακομοίρας της Von Hes…Trapp; Τς τς τς… [-X

ρε παιδια ταινια του ταραντινο ειναι…ολες οι ταινιες του ειναι σατυρες με splatter-περιπετεια, οποτε αυτο που λετε για το τι ηθελε να κανει δεν ψιλοστεκει, γιατι η σαρεσει το στυλλ του η οχι

βασικα θα παω αυριο να το δω, οποτε μπορει και να εχετε δικιο πως δεν ειναι καλη…αλλο ομως δεν ειναι καλη ταραντινο ταινια και αλλο δεν ειναι καλη ταινια γενικα, εχει μεγαλη διαφορα :stuck_out_tongue:

Για μένα δεν ήταν καλή ταινία του Tarantino. Γενικά καλά σου λέω πέρασα.

Όσον αφορά το “style” του, τα υπόλοιπα έργα του -πλην του Death Proof ίσως- είχαν καλύτερη δομή και κυρίως ιστορία να στηρίζονται, κατά τη γνώμη μου.

τι παραπανω θες δηλαδη απο μια ταινια του ταραντινο?

Μιας και βαριεμαι λιγο,ας πω 5 πραματακια για την ταινια κατα τη γνωμη μου και μιλαμε…Οσο περνανε οι μερες,δεν την θεωρω τοσο μεγαλη μ@λ@κια,οπως χτυπιομουνα οταν βγηκα απο την αιθουσα…και παλι ομως,δυσκολα θα την πω μετρια,μαλλον προς το απογοητευτικη θα τεινω…

εμενα γενικα,δεν μου αρεσει γενικα ο Ταραντινο,για λογους που τους εχω ξαναπει,δεν το θεωρω κανα σκηνοθετη επιπεδου,οπωτε την ταινια,την ειδα εξ αρχης με μια μικρη προκαταλειψη,για να ειμαι ειλικρινης…μεχρι και το τελος του πρωτου κεφαλαιου,ελεγα απο μεσα μου πως αυτη η ταινια θα μου ανατρεψει καθε κακη αποψη που εχω για τον Κουεντιν,καθως οπως ειπα και πριν,ανετα θα μπορουσε να ηταν μια μικρου μηκους ταινια,που θα σαρωνε σε καθε διαγωνισμο…εκπληκτικης κλιμακουμενης αγωνιας και σασπενς σκηνη,εξαιρετικη ερμηνεια και απο τους δυο πρωταγωνιστες,φοβερη καταληξη και γενικα,ειχα απο εποχες ρεσερβουαρ ντογκς να πω’‘πο,μεγαλη εισαγωγη για μια μαλλον μεγαλη ταινια’’…

Ομως μετα,ηρθε για μενα η πληρης απογοητευση…ο Ταραντινο σε αυτη τη ταινια,πιο πολυ με τσατισε,οχι επειδη η ιδεα ηταν για τα μπαζα,οπως και το καστ,το στορυ κτλ(οπως στο death proof,μια απο τις χειροτερες εμπειριες μου σε σινεμα),αλλα γιατι ειχε ολα,μα ολα τα φοντα να γινει μια γ@μηστερη ταινια και το κατεστρεψε…πως?Πιστευω πως ο Ταραντινο,τραβηξε ασχετες σκηνες-ουτε καν ιστοριες-,τις κολλησε μαζι στην αιθουσα του μονταζ,και ειπε’‘οριστε η ταινια μου’’…ολα,μα ολα ηταν ασυνδετα…δεν υπηρχε ενα κεντρικο στορυ,ουσιαστικο,οπου,οπως στο Pulp Fiction,πανω του να ξετυλιξει ιστοριες και χαρακτηρες που συνδεονται αμεσα και να κορυφωθει στο τελος…αντιθετα,γυρισε μια-δυο πολυ καλες ιστοριουλες(πρωτο κεφαλαιο,γερμανοι με χαρτια στο υπογειο),πεταξε μια-δυο ασχετες και ξεμπαρκες σκηνες(μπασταρδοι,κτλ) και επιπλεον,εχωσε και καποιες ιστοριες-σκηνες,και παλι ξεμπαρκες πρακτικα,που εβγαζα ειτε γελιο ειτε απιστευτη νυστα και βαρεμαρα…

Τωρα δεν ξερω,αν ολο αυτο,θεωρειτε ταινια…ηταν μια συραφη επιμερους σκηνων-ιστοριων,που μεταξυ τους ηταν ασυνδετες,ακυρες ανα σημεια και κουραζαν παρα πολυ με το στησιμο τους…Επισης,μια προσωπικα τελειως γνωμη:oι περισσοτεροι,βλεπουν Ταραντινο,για τους διαλογους του…πασο,οκ…σε αυητη τη ταινια,ευτυχως δεν αγγιζουν το χαλι του Death proof,αλλα και παλι,εχοντας καποιες εκλαμψεις,ειναι τραγικοι…σε σκηνες οπωςεξω απο το σινεμα με γκομενα και φανταρο,μεσα στο καφε και μετα με Γκεμπελς κτλ κτλ,οπως και σε σημεια στη φαση με τον Μαγιερς
οι διαλογοι αγγιζουν τη γελοιοτητα…δλδ απορησα πραγματικα πως υπηρχαν ατομα στη παρεα που το ειδαμε,που τους φανηκε ενδιαφερον να μιλαει ενας για ενα κουλουρι,με ζαχαρι κτλ κτλ επι 10 λεπτα…αυτη η κατασταση με τους Ταραντινικους διαλογους εχει ξεφυγει…στις 2 πρωτες του ταινιες,ηταν αψογοι,στις επομενες ολες,ειναι ΟΤΙ ΠΙΟ ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΟ εχω δει σε σκηνοθετικη ‘‘σφαγιδα’’ ας το πουμε…βαρετοι,γραφονται απλα για να υπαρχουν,για να συντηρησουν μια ακυρη και ηλιθια ιδεα’'ο Ταραντινο γραφει τρομερους διαλογους ''κτλ…

Επισης,ως προς το ειδος της ταινιας,τα ειπα και πριν,δεν ξερει καν τι ταινια κανει,δρασης,σατυρα κλτ κτλ…αν υπαρχει ειρωνια και δεν ξερω γω,σχετικα με εβραιους,ναζι κτλ,σορυ αν δεν το επιασα,μαλλον παραηταν μεγαλοφυες για μερικους σαν κι εμενα…σχετικα με σπλατερια,αιμα κτλ,οκ,γαμω ηταν,γελασα και γουσταρα,αλλα αν καποιος ενθουσιαστηκε τοσο πολυ με αυτο,μαλλον δεν παιζει να εχει ξαναδει ποτε του σπλατερ ή καφρικη ταινια οριτζιναλ…

Γενικα παντως,οπως ειπα,με τσατισε γιατι πρωτη φορα μετα το παλπ φιξιον,πιστεψα πως θα μου αρεσε ταινια του και δεν θα την θεωρουσα μια σκουπιδοανακυκλωση για τρεντηδες…ομως,κριμα στην ιδεα,κριμα σε καποιες πολυ καλες σκηνες διαλογων και εντασης(υπηρχαν πολλες στιγμες,που δεν εστεκαν λογικα ή θα μπρουσαν να εξελιχθουνμ πολυ ρεαλιστικοτερα ή διαφορετικα,ομως ηταν οτιναναι τελειως,ετσι για πλακα-χαλουσαν ομως το συνολο),κριμα επισης σε καποιους σουπερ γαματους χαρακτηρες που εφυγαν στραφι,και γενικα κριμα και στο Ταραντινο,που γυριζει μαλλον ταινιες πλεον στον αυτοματο πιλοτο,προβλεψιμες οσο ποτε(ντααν,η σφραγιδα ταραντινο και ξερεις τι θα δεις,διαλογος σπασαρχιδικος,σκηνη με αιμια,μπαμ,μπουμ,παμε παλι μια απο τα ιδια και τα λοιπα…)…παντως,βγαζω καπελο σε Jew-hunter,τρομερη ερμηνεια,ελπιζω να τον εκμεταλευτει κανα στουντιο και να τον βλεπουμε πιο συχνα,γιατι ο παλικαρας τα εσπασε ολα…

Νομίζω ότι το αναλύεις περισσότερο απ’ ότι χρειάζεται για μια ταινία του Tarntino, εγώ καταλαβαίνω ότι διασκέδασες με την ταινία και σ΄άρεσαν πολύ κάποιες σκηνές (σ’ αυτές που αναφέρεις προσθεσε και το τελευταίο chapter, μιλάμε για εισαγωγή με Bowie και την καταπληκτική σκηνή που καίγεται το cinema :))
, πιο πολύ νομίζω ‘τσαντίζεσαι’ που έχει ο Tarntino τη συγκεκριμενη αναγνώριση και προώθηση…

Προσωπικά μ’άρεσε πολύ και για τους διαλόγους (βέβαια θα συμφωνήσω για το Deathproof και το βασανιστικό και ηλίθιο για μένα 2ο μισό του) και για τις κλασικές tarantino σκηνες ωμής βίας και για την ερμηνεια του jew hunter :bow2: από την άλλη, ο Brad Pitt δεν μ’άρεσε για το ρόλο…μέχρι που άρχισε να μιλάει ιταλικά!:stuck_out_tongue: και για το humor που είχε σε αρκετές σκηνές…Το βασικότερο είναι ότι πέρασα καλά για 2μισι ώρες…

Α, επίσης συμφωνώ για τις βαρετές σκηνές, και για μένα εκει εκανε λιγο κοιλιά, αλλά αυτες ηταν οι σκηνες με τη γαλλιδουλα, οπότε χαζευαμε αυτη…:stuck_out_tongue:

Οντως πολυ το ψαχνεις για ταινια Ταραντινο. Δεν υπαρχουν βαθυτερα νοηματα, στα πεταει ολα στη μαπα με αρκετα σαρκαστικο τροπο. Απλα μαλλον εγινε ονομα πολυ γρηγορα και ισως οχι για τον σαρκασμο του αλλα για τους φονους ξερωγω και αυτο μενει και ξενιζει και σε οσους περιμεναν αυτο το κατι που ακουσαν οτι εχει ο Ταραντινο. Δεν υπονοω οτι σ’ αρεσει και δεν το ξερεις ε.

η ταινεία ήταν καλή, αλλά οχι απο τις καλύτερες του.

ο πραγματικός λόγος που γράφω είναι για να καταγγείλω ότι ακριβώς πίσω μας καθόταν η μακράν πιο ηλίθια κοπέλα του κόσμου… τρομακτικη εμπειρία σε κάθε αποκάλυψη εκανέ οοο και ααα και έκανε κάτι ερωτήσεις σε σημείο που έκλαψα απο τα γέλια…να μπει να επιβεβαιωσει και ο γιάσονας αν και ξέρω ότι δεν σας νοιάζει και διαβάζετε ανούσιο κείμενο αλλα ακόμα δεν έχω ξεπεράσει το σοκ

πλασγουαναρω και προσθέτω οτι ειμαι σιγουρος πως αυτη πλεον νομιζει πως ετσι τελειωσε ο WWII

Να πω: “Wow! Γαμάτο!”. Ειλικρινά, δεν περιμένω να περάσω συμβατικά καλά όπως σε μια ταινία του Jim Carrey, για παράδειγμα, αλλά να έχει και ένα αστεράκι. Αν δεν καταλαβαίνεις ίσως σε βοηθήσει η πληροφορία πως μετά το Pulp Fiction και μέχρι και το Kill Bill ήταν ο αγαπημένος μου σκηνοθέτης (αν και όχι ο καλύτερος). Α! Και αυτό που είπα στο Spoiler παραπάνω! :stuck_out_tongue:

Κατά βάση τείνω να συμφωνώ με τον Lupin στο τελευταίο του post και ειδικά στο παρακάτω:

δεν υπηρχε ενα κεντρικο στορυ,ουσιαστικο,οπου,οπως στο Pulp Fiction,πανω του να ξετυλιξει ιστοριες και χαρακτηρες που συνδεονται αμεσα και να κορυφωθει στο τελος…αντιθετα,γυρισε μια-δυο πολυ καλες ιστοριουλες(πρωτο κεφαλαιο,γερμανοι με χαρτια στο υπογειο),πεταξε μια-δυο ασχετες και ξεμπαρκες σκηνες(μπασταρδοι,κτλ) και επιπλεον,εχωσε και καποιες ιστοριες-σκηνες,και παλι ξεμπαρκες πρακτικα,που εβγαζα ειτε γελιο ειτε απιστευτη νυστα και βαρεμαρα…

Πολύ έντονη η αίσθηση αυτή, δυστυχώς…

εγω παντως περασα καλα

οντως δε συγκρινεται με pulp fiction και kill bill και reservoir dogs , αλλα γενικα η αισθητικη ηταν πραγματικα πολυ καλη και καποιες σκηνες ηταν η επιτομη για το πως ειναι ταινιες του ταραντινο

πχ σκηνη στο κινηματογραφο που γαζωνει ενω εχει παρει φωτια ολος ο τοπος (του λομπυ εντωμεταξυ του κινηματογραφου ειχε πολλες ομοιοτητες με το γιαπωνεζικο club στο kill bill!!) ακομα και η ταινια με το γερμανο να σκοτωνει αραδα και το ολο κλιμα με τους πανηγυρισμους ηταν κλασσικο δειγμα σατυρας ταραντινο
+η σκηνη στο υπογειο που σε 3 δευτερα σκοτωθηκαν ολοι:D

αν και οντως ειχε καποια νεκρα σημεια, οι διαλογοι (και εδω διαφωνω με λουπιν) τα αναπληρωναν

edit

η σκηνη που μπαινει με το cat people με την ξανθουλα να ετοιμαζεται να καψει τον κινηματογραφο και να βαφεται σαν το ραμπο ολα τα λεφτα!!!:lol:

Κατ αρχάς, «εύγε» για ακόμη μια φορά στους μεταφραστές των τίτλων των ταινιών. Οι ανορθογραφίες του τίτλου ?Inglourious Basterds? είναι εμφανώς επιλεγμένες ώστε να επιτευχθεί η «γερμανική» προφορά στο γραπτό. Δεν μπορούσαμε να φανταστούμε το προφανές: «Άντογκζοι Μπάσταργντοι»;

Η ταινία είναι ένα αριστούργημα. Τολμώ να ομολογήσω ότι μου άρεσε περισσότερο και από τα ?Kill Bill?. Παρά τη μεγαλομανία του Tarantino που έχει χτυπήσει κόκκινο, παρά τα (ελάχιστα) ενοχλητικά κλισέ του σεναρίου και παρά τον επίπονο ρυθμό του έργου, επιμένω πως αυτή η ταινία είναι ένα αριστούργημα. Ο Christoph Waltz αποτυπώνεται σε έναν μνημειώδη ρόλο και, μιας και τσέπωσε επαξίως το Χρυσό Φοίνικα, πολύ θα ήθελα να τον δω να τιμάται και με Oscar.

Μια μεγάλη ταινία. Πολλοί εξαιρετικοί ηθοποιοί, μοναδικό σενάριο, φυσικά μεγαλειώδης σκηνοθεσία, η οποία και πάλι επιβάλλει τα βίτσια της, και μένει μόνο να λυπάμαι που ποτέ ξανά δεν θα έχω την ευτυχία να το ξαναδώ «για πρώτη φορά».

Ναι, φυσικά με κούρασε σε κάποια σημεία. Ναι, προφανώς υπάρχουν σκηνές που πλατειάζουν. Δεν είναι blockbuster για τον μέσο θεατή. Είναι Tarantino.