Ipad VS PC Tablet

O κύβος ερρίφθη. [B]Google nexus 10[/B] στα [B]16 gb [/B]από Amazon (449 ?).

Το εχω στα χερια μου κι οπως καταλαβαινετε δεν ξερω πως να βαλω τονους!:stuck_out_tongue: μεχρι τωρα θετικες εντυπωσεις. Ελαχιστα ειναι τα πραγματα που δε μπορεις να κανεις μαζι του. Αρνητικο οτι αργει πολυ η πληρης φορτιση της μπαταριας. Εχει ομως μεγαλη διαρκεια.

Αρνητικό? Θετικό είναι αυτό.

Για εξήγησε

Όταν οι μπαταρίες χρειάζονται κάποια διάρκεια να φορτίσουν αυτό είναι δείγμα υγείας της μπαταρίας. Σημαίνει ότι έχει αντοχή και κάποια αλφα διάρκεια ζωής.
Τώρα όλα αυτά είναι σχετικά ανάλογα το τύπο της μπαταρίας, το πως τη μεταχειρίζεσαι, κλπ κλπ αλλά άμα τις βάζεις και φορτίζουν στο τέταρτο κάτι δεν πάει καλά.
Θυμήσου και κάτι παλιά κινητά που για να φορτίσουν θέλαν μισή μέρα και μετά έκανες να τα ξαναφορτίσεις 15 μέρες.

Οι μέχρι τώρα εντυπώσεις από τη συσκευή…

Γενικά δεν δυσκολεύτηκα να μάθω τη χρήση της. Δε με ικανοποιεί καθόλου η οθόνη αφής, πολλές φορές δεν αποκρίνεται, πρέπει να πατήσω τρεις και τέσσερις φορές ένα δεσμό για να ανοίξει (και δεν έχω και χοντρά δάχτυλα). Επίσης υπάρχει το γνωστό θέμα με το Flash player το οποίο δεν έχω λύσει. Προσπάθησα να κατεβάσω παλιότερες εκδόσεις του αλλά καμία δεν είναι συμβατή με το Android 4.2 που χρησιμοποιεί το Nexus.
Μια μέρα ενώ έβλεπα βίντεο κράσσαρε και μέχρι να καταφέρω να το κλείσω έκανε έναν απαίσιο συνεχόμενο ήχο. #-o
ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ: ενώ δεν εμφάνιζε πρόβλημα στη φόρτιση (ο φορτιστής λειτουργούσε κανονικά και με σβηστό και με αναμμένο το μηχάνημα, το ποσοστό φόρτισης της μπαταρίας ανέβαινε), κάποια μέρα άφησα τη μπαταρία να πέσει αρκετά (13%) μου έβγαλε μήνυμα να συνδέσω το φορτιστή, το έκανα, η ένδειξη συνεχώς έπεφτε (αν και φαινόταν να φορτίζει), αναγκάστηκα να το κλείσω κι από τότε δεν ανοίγει. Όσο το έχω στην πρίζα και πατάω το κουμπί power μου βγάζει ένδειξη ότι φορτίζει αλλά δεν ανοίγει. Όταν το βγάζω από την πρίζα, απλά δεν έχω καμία ένδειξη.
Το προϊόν αγοράστηκε από εξωτερικό seller του Amazon και η ταινία ασφαλείας ήταν σχισμένη (αν αυτό σας λέει κάτι). Δεν ξέρω τι να κάνω. :-k Οποιαδήποτε ιδέα - συμβουλή, δεκτή.

Είχα πάθει το ίδιο την πρώτη βδομάδα αγοράς του Nexus 7. Έκλεισε και δεν ξανάνοιγε με τίποτα. Αυτό που χρειάζεται βασικά είναι επανεκκίνηση.Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει κουμπί επανεκκίνησης. Στο service που το πήγα,το άνοιξαν και κούνησαν ελαφρώς την μπαταρία.Δυστυχώς είναι η μόνη λύση που λειτουργεί ως restart.Έκτοτε δεν είχα θέμα πάντως.Πάνε πάνω από 5 μήνες.

Το ότι δεν ήταν κλειστή η ταινία ασφαλείας πάντως είναι σημαντικό.Πάνω σ αυτό δεν έχω να προτείνω κάτι δυστυχώς.Αυτές οι “απρόσωπες” αγορές είναι περίεργη φάση σε τέτοια θέματα,γι αυτό και προσωπικά αποφεύγω αγορές ηλεκτρονικών από κει.

Μήπως το έστειλες εδώ; έχουν εξουσιοδοτημενο σερβις Samsung.

http://www.smartec.gr/contact.php

Εναλλακτικά να το προωθήσω σε κάποια από τις γνωστές αλυσίδες καταστημάτων ηλεκτρονικών;

Όχι στο Public το πήγα,απ όπου και το πήρα.
Παρόλη την αγένεια των υπαλλήλων του καταστήματος,τα παιδιά στο service δεν ήταν μαλωμένοι με το σύμπαν και εξυπηρετούσαν άψογα,οπότε και μου το διόρθωσαν επί τόπου.:slight_smile:

Ερωτηση…
Εχει ερθει ο καιρος που πρεπει να παρουσιασω στη μανα μου τον μαγικο κοσμο του interwebz.
Σκεφτομουνα στην αρχη να τη προπονησω με ενα παλιο λαπτοπ και μετα να παμε σε τιποτα καινουργιο (Αγιος Βασιλης εαν ειναι καλη ολο το χρονο) αλλα σκεφτομουνα να της επαιρνα ενα tablet.
Τι αποψη εχετε για νεους χρηστες τη σημερον ημερα? Ειναι μηπως καλυτερα ενα ευχρηστο, φορητο, no-mouse tablet η μηπως stick to the oldschool ?

hokam ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες! Εγώ που μένω επαρχία κανόνισα να το στείλω στη Smartec στο Χαϊδάρι με κούριερ (το πήγαινε δικό μου, το έλα δικό τους). Έχω σπαστεί πάντως γιατί το είχα συνηθίσει και μου άρεσε πολύ να κάθομαι στη βεράντα μαζί του τούτα τα καλοκαιρινά βράδια :p. Άντε να δούμε.

Έγραψα και μια περιποιημένη κριτική για τον πωλητή στο Amazon να 'χει να πορεύεται!

Μακριά από NEXUS…μακριά. μου τα φέρνουν στο service λες και είναι καραμέλες…

Το NEXUS έχει εδώ και μερικές μέρες επιστραφεί. Η Samsung εδώ δεν το αναλάμβανε διότι η προέλευση του ήταν εκτός ΕΕ (USA συγκεκριμένα). Η ιστορία βρωμούσε από την αρχή. Ευτυχώς μου έκαναν refund αν και θα μπορούσαν να ισχυριστούν ότι είχε παρέλθει η προθεσμία για επιστροφές. Αναμένω τα χρήματα στην κάρτα μου προσεχώς.

Καθώς λοιπόν απαλλάχτηκα από τις … καραμέλες που είπε κι ο προλαλήσας :stuck_out_tongue: λέω να πάρω κάτι στα ίδια περίπου χρήματα (450 ευρώ ταβάνι) με οθόνη δεκάρα. Τι καλό έχετε να μου προτείνετε;;;;;

Επανερχόμενος εις το θέμα να σας ρωτήσω γνώμη συγκεκριμένα για:

Sony Xperia Tablet Z 16GB WiFi Black

Acer Iconia W3-810 (32GB). Εδώ πάμε σε 8άρα οθόνη αλλά με λογισμικό Windows
http://www.skroutz.gr/c/1105/tablet.html?from=catspan&keyphrase=acer+w3

ASUS VivoTab Smart ME400C-1B087W

Asus Transformer Pad TF300T. Εγώ αυτό λιμπίζομαι…

:-k:-k:-k:-k:-k:-k

Το Xperia Z είναι η καλύτερη επιλογή σε σχέση με τα υπόλοιπα νομίζω, και απο ποιότητα κατασκευής και από χαρακτηριστικά.

Το Αsus VivoTab είναι με πλήρη έκδοση Windows αν δεν απατώμαι οπότε θα είναι σαν κανονικός υπολογιστής, αυτό έχει απο τη μια τα καλά του αλλά μην περιμένεις φοβερή ευχρηστία χωρίς ποντίκι, τα Windows 8 δεν έχουν τόσες εφαρμογές ειδικά για tablets ακόμη.

Προσωπικά θα σου πρότεινα το Xperia Z, είναι και αδιάβροχο και πολύ δυνατό μηχανηματάκι για Android.

Μάλιστα. Για το Asus Transformer Pad ποια η γνώμη σου;

Kαλό τάμπλετ αλλά ξεπερασμένο νομίζω, θα έπρεπε να είναι αρκετά φθηνότερο για να στο προτείνω. Noμίζω πως δεν αξίζει τα χρήματά του.

Η συμβουλή σου εισακούστηκε…Την Τετάρτη αγόρασα από Πλαίσιο SONY Xperia Z 16 GB με 499 ευρώ. Τουλάχιστον μετά από πίεση μου έκαναν τη χάρη να μου κάνουν 12 άτοκες δόσεις. Κάτι είναι και αυτό…:wink:
Εύχομαι να αργήσω να το στείλω για σέρβις.

Ωωω καλορίζικο και καλοδούλευτο!Πιστεύω πως θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος, το θεωρώ εξαιρετικό μηχάνημα!