Ipad VS PC Tablet

Για πες ρε μαν, ευχαριστημένος; Σκέφτομαι να το τσιμπήσω κι εγώ. Βασικά είμαι μεταξύ αυτού και του Google nexus 10, οπότε αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι, θα το εκτιμούσα.

Ναι είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Καμία σχέση με νεξους, είναι πολύ καλύτερο. Βέβαια δεν έχει τόσο καλά χρώματα η οθόνη και τα ηχεία είναι επιεικώς απαράδεκτα αλλά όταν το συνδέω με τον ενισχυτή έχω ικανοποιητικό ήχο. Πολύ καλή η οθονη αφής, άμεση απόκριση. Δεν θυμάμαι να μου έχει κολλήσει ούτε μια φορά το μηχανημα ως τώρα σε 2,5 μήνες λειτουργίας. Το μόνο σπαστικό που φαντάζομαι ισχύει και σε άλλα ταμπλετ, δε μπορείς να ακούς μουσική και να κάνεις κάτι άλλο ταυτόχρονα.
Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται είναι πολύ ελαφρυ και αδιάβροχο!

Το Sony Xperia Tablet Z από όσο ξέρω είναι κορυφή! Δεν είμαι υπερ των iPad, αλλά παρ’όλα αυτά δεν θα έδινα για tablet τόσα χρήματα. Εξαρτάται βέβαια γιατί το θες. Η αγορά σου ήταν καλή! Προσωπικά με το Bitmore Tab 860 στις 8 ιντσες είμαι μια χαρα για κανα facebook, κανα mail και κανα παιχνίδι καλό είναι!

Η γυναίκα ενδιαφέρεται για το Samsung Galaxy Note 8.0 - 16gb

Λέει πως το βρήκε 220ευρώ μαζί με θήκη “βιβλίο” samsung.
Της πρότεινα αυτό

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/TOSHIBA-Excite-AT10-A-104,99452,480511,916259.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.gr

αλλά λέει πως δε θέλει 10άρι για να χωράει καλύτερα στην τσάντα. Επίσης στα (+) του Note είναι, όπως υποδηλώνει και το όνομα, είναι και το σημειωματάριο με την “έξυπνη” γραφίδα κ.λ.π.
Εναλλακτικές? :-k

LG g pad πολύ καλύτερο από το note. Και σε ανάλυση και σε επεξεργαστή.

Σαφώς! Το είδα, αλλά το φθηνότερο (σε skroutz και bestprice με ένα πρόχειρο ψάξιμο) είναι στα 267 ευρώ.

Λάθος μου που δεν είπα την τιμή περίπου. Κοντά στο 200άρι τίποτα έχουμε? Επίσης σε 8" (το 7 είναι “μικρό” τα 10-άρια μεγάλα). Και να βγαίνει σε λευκό κατα προτίμηση… Γυναίκες τι περιμένεις… #-o

Αυτό εδώ το ‘χετε τσεκάρει? Αξίζει για εμάς τους επίδοξους Sergio Leone (τρομάρα μας) να αγοράσουμε iPad μόνο και μόνο για να βάλουμε Padcaster? Τονίζω ότι αν τελικά πάρω iPad θα είναι η πρώτη μου apple συσκευή οπότε έχω μηδενική εξοικείωση με τη λειτουργία τους και το software τους. Πέρα απ’ τα βίντεο θα χρησιμοποιείται για τα κλασικά που χρησιμοποιείται ένα tablet δηλαδή ταινίες, μουσική, σερφάρισμα και από εφαρμογές θα δείξει μια και γενικά ξέρω λίγες και χρησιμοποιώ λιγότερες.

γαμώτο. γέλασα

To iPad είναι …iPad αλλά πολλά λεφτα. Εγώ πιστεύω πως αν δεν σε νοιάζει τόσο το Padcaster, και με κάτι σαν αυτό εδώείσαι καλυμμένος. Έχεις και το internet και τη μουσική, και τις ταινίες σου!

Εμ δεν είναι για γέλια ??? Όχι αυτό, όχι εκείνο…
Το 1 τους είναι ξινό το άλλο τους βρωμάει… Τελικά το παρήγγειλε στα 225 (199+21+5) με τη θήκη και τα μεταφορικά. Θα το “επεξεργαστώ” λίγο… ΣΑΝ ΑΝΤΡΑΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ! :metal: και θα σας πω εντυπώσεις… Stay tuned !

Λοιπόν. Πρώτα απ’ όλα δεν έχω “προηγούμενη εμπειρία σε ΤΑΒΛΕΤ” :oops: οπότε και θα πω κάποια πράγματα αποκλειστικά και μόνο για το Samsung Galaxy Note 8.0 Wifi 16GB χωρίς να ξέρω τι παίζει με αντίστοιχα προϊόντα.

Στα +

  1. Το μέγεθος το βρήκα τελικά καλό. Βλέπεις ταινία full screen άνετα γέρω 'γω ή YOUTUBE.
  2. Έχει 2 ηχεία στο κάτω μέρος (όχι στην πλάτη αλλά εκατέρωθεν του σημείου που βάζεις το βύσμα για να φορτίσει) κι έχουν καθαρό ήχο και αρκετή ένταση χωρίς να “παραμορφώνουν” (σχετικό είναι αυτό).
  3. Το “πενάκι” και το NOTES APP που έχει μέσα. Τα σπάει άσχημα…

[SPOILER]
Έχει από Απλή γραφή με το πενάκι δηλαδή γραφικός χαρακτήρας δικός σου/μου/του (με ρυθμίσεις σε πάχος χρώμα κλπ όπως στη ζωγραφική), μέχρι “αναγνώριση” και μετατροπή σε κανονική γραμματοσειρά υπολογιστή αυτών που γράφεις. (πρέπει να γράφεις πολύ γρήγορα για να γράψει λάθος γράμμα). Έχει διαφορετικά φύλλα (background) για να κρατήσεις σημειώσεις, απλό τετράδιο με γραμμές-περιθώρια, τετραγωνισμένα χαρτιά σχεδίου κλπ. Έχει αναγνώριση σχημάτων, π.χ. κάνω εγώ έναν κύκλο όχι καλό και τον μετατρέπει σε “τέλειο”.
Τέλος έχει αναγνώριση ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΣΥΜΒΌΛΩΝ ρε φίλε… Γράφω εγώ π.χ. οτι να ναι f(x)= ln(%)e^2/(αχ^2+βχ) (με εκθέτη κανονικά, δηλ. χωρίς το “^” και κλάσμα όπως το γράφουμε στο τετράδιο) και το μετατρέπει σε γραμματοσειρά σαν το Math Type πχ. . και φωνητικές σημειώσεις (λέω καλημέρα και το κάνει γραμματοσειρά )
[/SPOILER]
4. Γρήγορο browsing (έχει και chrome) αλλάζει σελίδες σαν pc.
5. Android (market κλπ κλπ)
6. Αμεσότατη αλλαγή κατεύθυνσης/εμφάνισης οθόνης όταν το περιστρέψεις από “όρθια” σε πλάγια θέση.
7. Λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας
8. Micro SD μέχρι 64 gb (δεν παρέχεται)

Στα -

  1. Καμία κάμερα δεν έχει φλας ούτε η πίσω ούτε η μπροστά.
  2. Δεν γνωρίζω πως βάζω και ΑΝ γίνεται να βάλω 2η γλώσσα στο πληκρολόγιο (και να τις ενναλάσω)
  3. Δεν ξέρω αν γίνεται να ελαχιστοποιώ π.χ το youtube χωρίς να σταματήσει να παίζει ένα τραγούδι και να κάνω κάτι άλλο.
  4. Το μόνο που χάνει σχετικά εύκολα στις σημειώσεις με το πενάκι είναι καμιά φορά αν γράψεις το “,” που το μπερδεύει με “)” (παρένθεση). Πρέπει να το κάνεις αρκετά μικρό.
  5. Από τα 16 gb που λέει ότι είχε χωρητικότητα, μετά την πρώτη ενημέρωση έχει 9,1gb ελεύθερα. Σαν πολλά δεν “έφαγε”?

Η μπαταρία δεν ξέρω ακόμη να πω εντυπώσεις μιας και δεν τη μέτρησα σωστά μετά τις ενημερώσεις και όλα αυτά. Πάντως είναι ακόμη με 35% (από 60%) που είχε όταν το ανοίξαμε και έχει 18 ώρες ανοικτό σύνολο χωρίς να το πειράζουμε από χθές βράδυ.

Σκέφτομαι να πάρω κανα ταμπλετάκι για απλή χρήση. Βασικά προορίζεται για ίντερνετ και σειρές. Μπάτζετ μικρό, κανά 180ρι δηλαδή.

Παίζει να βρώ κάτι ικανοποιητικό σε αυτή τη τιμή;

Επειδή σε ενδιαφέρει και το κομμάτι ταινία θα σε πήγαινα σε 10αρι κατευθείαν. Σε περίπτωση που θες να βλέπεις πιο εύκολα σειρες από σελίδες που κάνουν stremming kai είσαι μαθημένος και δεν θες να ξεβολευτείς απο τα Windows κοίταξε το VERO Tablet W10i 10.1 . Διαφορετικά ξέρεις καλά πως να ρυθμίσεις με βάση τα θέλω σου μια συσκευή android και δεν σε ενδιαφέρει να streammareis από websites τοσο κοίταξε το LG G Pad V700 10.1. Αρκετά καλή συσκευή. Μην πας σε κάτι μη επώνυμο. Υπάρχει περίπτωση να απογοητευτεις και να κλαις τα λεφτά σου.

Γεια σας παιδιά. Ψάχνω ένα tablet, κατά προτίμηση 10άρι, οικονομικό, με Android. Έχετε καμιά καλή πρόταση; Δίνω γύρω στο κατοστάρικο, ίσως και λίγο παραπάνω (120-130). Δε με νοιάζει να είναι από μεγάλο brand και δε θέλω να έχει μεγάλες δυνατότητες, το μόνο που θα του κάνω είναι ότι θα του βάλω viber και θέλω να έχει wifi. Καμιά πρόταση;

χασου σαυτο το σαητ για κινεζικες επιλογες.

Εξαιρετικα λεπτομερης αναλυσεις και πιθανον αν βρεις αυτο που θες

https://techtablets.com/

Thanks!

Αυτό πώς σας φαίνεται;

Έχω μια προτίμηση στο να το πάρω από Ελλάδα, γιατί θα το πάρω χωρίς ΦΠΑ.

Θα έλεγα να κοιτάξεις και για αυτό εδώ. Είναι λίγο πιο ακριβό αλλά πιστεύω πιο αξιόπιστο από τα Lenovo.

Σ’ ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Τσίμπησα τελικά το Lenovo, μου ήρθε σήμερα. Πρέπει να το προετοιμάσω και να το δώσω σένιο στη μάνα μου - γι’ αυτή το πήρα :grin:.

2 Likes