Iron Maiden, 20 Ιουλίου, Rockwave Festival

Εντάξει, μια χαρά. Κάτω από 50 ευρώ για Maiden και Volbeat ή κάτω από 90 για αυτούς συν Judas Priest, Saxon και Accept, είναι απολύτως τίμιο.

Απλώς να πω ότι οι Volbeat ήταν headliners σε μία από τις μέρες του Sweden Rock Festival πριν κάποια χρόνια. Έχω πάει σε αυτό το φεστιβάλ 2 φορές παλιότερα, είναι τεράστιο. Μπορεί σε αρκετό κόσμο στην Ελλάδα να μη λένε πολλά (ούτε εμένα με τρελαίνουν), αλλά αντικειμενικά είναι πολύ σοβαρό όνομα. Και ταιριάζει στη φάση.

5 Likes

Για τους VOLBEAT δεν τρελαινομαι αλλα δεν με χαλανε κιολας. Για το ROCKWAVE ειναι κατι παραπανω απο καλα!!
Ενημερωνω για οσους δεν ξερουν οτι τους ειχε το GRASPOP 2 χρονιες Headliners και κατω απο αυτους επαιζαν κανονικοι κολοσσοι ενω εδω παιζουν support…
Αρε Λώρη, τα μπινελίκια τα αξιζες παλιά με τους Χαρούληδες αλλα τωρα σου βγαζω το καπελο, το σωστο να λέγεται.
Φετος με αυτο το 2ημερο θα αφησει ιστορια το Rockwave . Δεδομενης της καταστασης στην χωρα , ότι καλύτερο και ισως το καλυτερο BEST VALUE 4 MONEY GIG των τελευταιων ετων !

@legolas file ta kala line up tou RW exoun perasei propolou dustixos. oxi oti to fetino den einai kalo?(kai se tetoia timi) far from it, alla an 8es na deis kala lineup prepei na pas 04/05. des kai 8a katalaveis.

Οι Volbeat, πέρα από τα φεστιβαλ που πάει κόσμος έτσι κι αλλιώς, έκαναν πέρυσι stadium tour στην Κεντρική/Βόρεια Ευρώπη. Μιλάμε για venue στα οποία μάζεψαν 30.000 κόσμο σε κάποιες ημερομηνίες. Μόνοι τους.
Αν τους δει κανείς, θα καταλάβει πόσο μεγάλη μπάντα είναι live.

3 Likes

vriskomoun stn lipsia Germany ton martio tou 16 kai eixan anakoino8ei Volbeat me Airbourne support se kleisti arena(san gipedo basket 12200 capacity leei sto wiki) gia ton noemvrio kai itan idi sold out apo ton marti. thats how big they r.

Δεν νομίζω όμως ότι έχουν ιδιαίτερη πέραση στην Ελλάδα, μπορει να κάνω και λάθος.

Γενικά θα προτιμούσα πιο κλασικά πράγματα και με τους Maiden , τίποτα Helloween ,καμία thrash μπάντα , ξέρω εγώ κάτι τετοιο, αλλά ενταξυ η μέρα των Priest θεϊκή , τουλάχιστον για γερόντια σαν και μένα, και στην άλλη μέρα αρκούν οι Maiden.

Πάντως ρε παιδιά, με κάθε καλή διάθεση, θα μπορούσε κάποιος να ποστάρει κάποια videos που να αναδεικνύουν το γιατί οι Volbeat αξίζουν να είναι headliners σε τεράστια φεστιβάλ; Προφανώς γνωρίζω ότι έχουν τεράστια δημοτικότητα, απλώς δεν καταλαβαίνω. όσο κι αν έχω προσπαθήσει, το γιατί. Εμένα μου φαίνονται σαν τους Foo Fighters του μεταλ.

1 Like

Κάπως έτσι είναι. Και οι 2 μπάντες μουσικά μεσα από τα albums δεν λένε και πολλά, Απλή μουσική γενικά . Αλλά στα lives κορυφαίες και οι 2 ( έχοντας δει και τις 2 σε festivals)

Για τους Foo Fighters δεν ξέρω γιατί δεν έχω ακούσει ιδιαίτερα αλλά οι Volbeat έχουν τουλάχιστον δύο δισκάρες - Rock the rebel metal the devil και Beyond hell above heaven.

2 εντελώς διαφορετικά τραγούδια τους, ένα feel good, φεστιβαλικο και ένα τίγκα μέταλ με ριφαρα που σκίζει τη γη στα 2.
Και μπόνους ένα medley που κάνουν συχνά-πυκνά σε λάιβ (όχι το συγκεκριμένο αλλά διαφορετικά κάθε φορά)

Προσωπικά, οι μπάντες που έχω πάθει μουνοπλακα λάιβ είναι μετρημένες. Πέρυσι ζαλιζα @@ για τους Gojira, φέτος θα το κάνω με τους Volbeat και πιστεύω πως πάλι μετά το λάιβ θα διάβαζουμε τα ίδια διθυραμβικα σχόλια.
Αυτό που λατρεύω σε αυτούς είναι ότι -μαζί με τους Disturbed- είναι οι μπάντες/τραγουδιστές με τη μεγαλύτερη προσωπικότητα στο (μοντέρνο) μέταλ. Μιλάμε για ένα ένα τύπο που μπορεί να κάνει 100.000 μεταλλαδες να τραγουδάνε Johnny Cash και καπάκι Slayer.

2 Likes

Volbeat >>> Foo Fighters από άποψη πόσο πιασάρικα χουκς έχουν. Volbeat δεν θα γουστάρεις αν σε εκνευρίζει η χροιά του ή η μίξη μέταλ με ποπ πράγματα, κατά τα άλλα είναι παραγωγή κολληματικών πραγμάτων:

Σε έναν φίλο πρότεινα αυτά:
Guitar Gangsters and Cadillac Blood
Still Counting
7 Shots (solo Michael Denner, extra vocals Mille)
16 Dollars
The Mirror and the Ripper
A Warrior’s Call
Hangman’s Bodycount
Doc Holiday
Dead But Rising
The Devil’s Bleeding Crown
Seal the Deal
Slaytan (μια Slayer ριφφάρα με ροκενρόλ ίντρο!)

Σε πιο ποπ η κόρη μου (Τρίτη δημοτικού) τρελαίνεται για το For Evigt και εγώ για το Nameless One. Pearl Heart και Cape of Our Hero (που γούσταρε στα κρυφά ο Jeff Walker των Carcass!), Lola Montez, Maybellene i hofteholder είναι όλα σουξέ για τον πολύ λαό.

Και λάιβ θα έλεγα αυτό, που είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια τους και έχει τρελά γκεστ και ωραία απόδοση:

2 Likes

Αυτοί οι volbeat , ροκακι της κακιάς ώρας για κοριτσόπουλα μου φαίνεται, από αυτά που παίζουν οι αμερικανικοί ραδιοφωνικοί σταθμοί η στα πάρτυ αποφοίτησης που κάνουν τα αμερικανικά σχολεία και μάλλον αποκρουστικοι εμφανισιακά live. ΤΕΣΠΑ θα έχουμε ποοοοολυ χρόνο ξεκούρασης πριν τους Maiden.

1 Like

Γινεται ντορος ρε παιδι μου για τους Volbeat. Ευτυχως δλδ που δεν ανακοινωσαν σαπορτ τους Ghost…τι μπορει να ελεγε ο κοσμος???
Υ.Γ. Οι Ghost(αν δεν τα σκατωσει ο Tobias Forge με το μυαλουδακι του) ειναι η επομενη μπαντα που θα γεμιζει σταδια,και θα παρακαλαμε εδω σε 10 χρονια απο τωρα να τους βλεπουμε headliners !!Γνωμη μου

2 Likes

Οι Volbeat, όπως και οι Ghost είναι love or hate μπάντες. Έχουν ένα απίστευτο ταλέντο να γράφουν πιασαρικα τραγούδια και απίστευτα κολλητικα. Αλλά δεν είναι απαραίτητα το μέσο άκουσμα του παραδοσιακού μεταλλα. Ειδικά του Έλληνα.

Απλά, για μένα, έχοντας δει και τους δύο live (ειδικά τους Ghost 3 φορές) δίνω στους Volbeat ένα συν: ότι και νότα τους να μην ακους, ακόμα κι αν δε σου αρέσει η μουσική τους, live θα περάσεις σούπερ. Όχι απλά καλά.

Και προσωπικα, δίνω credit στο Λώρη που τους φέρνει, γιατί έχουν υψηλό κασέ, σε μια μέρα που θα είχε Ούτως ή Άλλως κόσμο (άντε να κερδίσει λίγο από Β. Ελλάδα που πάλι παίζεται γιατί, όπως προείπαμε, δεν είναι η μπάντα που θα ακούσει ο παραδοσιακός μεταλλας. Θα μπορούσε λ.Χ. να ανακοινώσει κάτι τύπου Iced Earth με το 1/5)

3 Likes

Και εγω φιλε ειδα Ghost στην Γλασκωβη περσι τετοια εποχη και ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ ! Οντως δεν ειναι στα ακουσματα του Ελληνα μεταλα.

1 Like

είναι καθαρά αυτό που λέει ο @Alejandro.m και σε καμία περίπτωση δεν έχει να κάνει με ακούσματα Ελλήνων

εγώ γουστάρω Volbeat κλπ μοντέρνα αρκετά . Αλλά Ghost μου περνούν αδιάφοροι . Είναι ακριβώς αυτό το love or hate ( προσθέτω και το “ούτε κρύο ούτε ζέστη” )

2 Likes

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, και βλέποντας τα βιντεάκια στο YouTube , δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο μέσος οπαδός των Maiden, και όχι μόνο ο Έλληνας, θα περάσει καλά live με μια τέτοια μπάντα (volbeat). Για τους ghost , που δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα, ναι το καταλαβαίνω, για αυτούς τους τύπους με αυτό το image και αυτό το μουσικό ύφος δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα. Εδώ δεν μιλάμε για το αν κάποιος είναι ανοιχτόμυαλος , δεν μιλάμε ούτε για τους voivod του angel rat, ούτε για τους Celtic frost του into the pandemonium μιλάμε για μια μπάντα με πιασάρικα εμπορικά τραγουδάκια με μηδενική σχέση με το Metal. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ εγώ θα προτιμούσα μια σπέσιαλ Jazz μπάντα αντί για τους volbeat, αν είναι σώνει και καλά η ημέρα των Maiden να μην έχει άλλη Metal μπάντα.

2 Likes

Μηδενική σχέση με το μέταλ δεν θα το έλεγα, έχουν αρκετά ριφφ που είναι ακόμα και καθαρό θρας. Τώρα περί ορέξεως…

3 Likes

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ και εγώ δεν καταλαβαίνω την απέχθεια για το image (δηλαδή τι έχει;) και ακόμα περισσότερο δεν καταλαβαίνω καθόλου τι κόλλημα έφαγες και λες για μηδενική σχέση με το μέταλ. Εμπορικό τραγουδάκι με μηδενική σχέση με το μέταλ λες εσύ αυτό;

Τέτοια έχουν πολλά. Αμφιβάλλω ότι δεν έπεσες σε κανένα πάνω.

Δικαίωμά σου βέβαια να σου κάθονται στο στομάχι για τον οποιοδήποτε λόγο (δεν γουστάρεις τις φάτσες τους βρε αδερφέ), αλλά η επιχειρηματολογία “εμένανε δεν μου αρέσει άρα δεν είναι μέταλ” δεν βάζει φωτιά στο δρόμο.

2 Likes

Η απάντηση σε αυτό είναι πως δεν είναι συναυλία των Maiden…είναι φεστιβάλ.αν κάποιος πάει μόνο για τους Headliners τότε ο,τι και να τους βάλεις πάλι θα “γκρινιάζουν”. Αλλά σε φεστιβάλ πας για να ακούσεις μουσική, διάφορα συγκροτήματα και γενικά όλη τη φάση. Στην book of souls οι Ghost ήταν supprort σε ένα σκέλος

4 Likes