Iron Maiden, 20 Ιουλίου, Rockwave Festival

Μα έχουν οντως και αλλά τέτοια ? Κάποιος το είχε βάλει αυτό σε ένα Facebook metal group και λέω αμάν τι ωραία μπάντα είναι αυτή. Την έψαξα και τελικά μου φάνηκε ότι αυτό το τραγούδι είναι σαν φόρος τιμής στους MF και όχι στο σύνηθες στυλ των volbeat. Όσο για την ημέρα των Maiden συγγνώμη που ήθελα και κάποιες άλλες Metal μπάντες εκεί αντί για τον συρφετό που έβαλε ο Λιώρης.

1 Like

ο μέσος οπαδός των Maiden -μιας και έχουν παίξει σε φεστιβάλ μαζί- ή των Metallica στους οποίους ήταν support εκ του αποτελέσματος πάντως φαίνεται ότι τους γουστάρει.

Το ότι δεν έχουν σχέση με το μεταλ δε μπορώ να το καταλάβω όμως. Έχουν σαν βάση το μεταλ, με πολλές επιρροές από άλλα ήδη μουσικής προφανώς. Είναι και η φωνή που είναι Hetfield meets Cash που κάποιοι λατρεύουν και κάποιοι δε μπορούν να ακούσουν.

Το ότι γράφουν ευκολομνημόνευτα τραγούδια (“pop”) εγώ δεν το βλέπω σαν αρνητικό. Όλες οι μπάντες αυτό επιζητούν. Λίγοι το καταφέρνουν.

Είναι πολύ χαζοαμερικανίλα ρε παιδί μου, αφελής μουσική, όντως για μουσική υπόκρουση στο American Pie.

Κρατάω πάντως ότι ένας συμφορουμίτης από πάνω περιγράφει την πλάκα που έπαθε live μαζί τους ως ισάξια με αυτή των Gojira. Είναι σοβαρό statement αυτό! Κατά τα λοιπά, εννοείται έχω ξενερώσει, αλλά για Maiden θα πήγαινα και χωρίς support οπότε…

1 Like


Αυτο παντως,σιγουρα θα το εχω στο στικακι μ σε δεκα χρονια απο τωρα για να το ακουω !!
Και το κομματι ειναι ΜΕΤΑΛ !
3 Likes

Αν το American Pie ήταν κατά το ήμισυ γουστόζικο όσο οι Volbeat, θα ζούσαμε σε έναν πολύ ωραιότερο κόσμο.

Για το αν είναι μέταλ δε θα μπορούσε να μ’ ένοιαζε λιγότερο, ακριβώς το ίδιο όπως με System of a Down και δε ξέρω πόσους ακόμα. Το σίγουρο είναι ότι κρατάνε, από κει πέρα αν θεωρείται ότι γέρνει προς ροκ ή εμπίπτει στην ταμπέλα του φολς, oh well.

Στη λίστα με heavy κομμάτια πάντως, εκεί πάνω μαζί με Evelyn, Room 24 και Seven Shots, ρίχνω και το Wild Rover of Hell.

5 Likes

πάρτο πίσω . Είναι ύμνοι στην καφρίλα και με έχουν μεγαλώσει :stuck_out_tongue:

2 Likes

Θέλετε να πείτε ότι η μουσική στα American Pie δεν ήταν μέταλ; Την αλήθεια σας παρακαλώ, μην μου κρύψετε τίποτα.

1 Like

λίγο ποπ για να ξεκινήσει ωραία το Σαββατόβραδο

4 Likes

πολυ μεγάλη προπωληση τα 10k, με 50e ? στο παρελθον με ακριβότερο εισητηριο + μονοι τους oi maiden peakaran με 11-13.000 περίπου. Η δε άλλη μέρα αν είχε ίδιο κόστος θα πήγαινε ψιλοκουβά αλλα εχει λιγοτερο απο το 1/3 των maiden, με όλα μαζί.

re man den eipe kaneis pos einai megali propolisei 10K gia Maiden apla oti ta xoun ftasei already (kala gia Maiden paizei na ta ftasane mesa stis protes vdomades). min 3exnas pos eimaste stin ellada kai oi perissoteroi pernoun to ticketo tous teleutaia stigmi (sometimes kai e3o ap to venue me kundino na min vroun an einai se kana gagarin). apo tin stigmi pou 3erei o kosmos pos ginete sto xorafi (malakasa) pou xoraei aneta 30-40k den exoun fovo min ginei sold out apo tora kai den vriskoun opos se alla megala festival tou e3oterikou. oi Maiden ta 15k 8a ta piasoun aneta apla auto 8a ginei oso ftanoume pros tin die3agogi tou festival. oso gia Priest ama ftasoun ta 10k 8a nai pragmatika poli megalo 8auma (sorry guys alla ta stoixeia tou parel8odos auto mou dixnoun). we’ll c

4 Likes

Παιδιά ο Λώρης μια μαλακία έχει κάνει… Δεν διαφημίζει το festival εξω! Οκ δεν είναι σαν τα θηρία του εξωτερικού αλλα maiden και μόνους να του πάρεις σαν συναυλία με support Volbeat (όπου εξω πλεον ίσως τρελαίνονται περισσότερο από maidein) και tremonti με 55 ευρω!, ειναι όνειρο για τους εξωτερικού. Θα έρθει σιγουρα κόσμος απόν εξώ καθώς αλλού οι συναυλίες έχουν γίνει sold out και ψάχνουν εναλλακτικές. Αλλά και πάλι θα μπορούσαμε να έχουξε πολύ κόσμο απο εξωτερικό αμα υπήρχε καλύτερη προώθηση. Δηλάδη μέχρι πότε θα περιμένουν για να φτιάξουν αφίσα? Πότε η σελίδα θα γίνει λίγο πιο εξυπηρετική στο ξενόγλωσσο κοινο? Μαρκετίστες δεν υπάρχουν στην didi?

8 Likes

Απλά συμφωνώ…

2 Likes

Και είναι και μέσα στον Ιούλιο το live, ότι πρέπει για διακοπές μετά για τους ξένους.

2 Likes

Τελικά περνάνε το metal test οι Volbeat? Όλα οκ ή θα τους πετάμε μπουκάλια?

Πέρα απ’ την πλάκα, είναι από τις ελάχιστες νέες μπάντες που έχουν 100% προσωπικότητα, έχουν έναν ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΑΡΑ που κατουράει σχεδόν τους πάντες live, παίζουν απλή μουσική - γιατί δε χρειάζεται να παίξεις πολύπλοκα όταν έχεις ΑΥΤΗ τη φωνή, γράφουν φοβερά ρεφραίν που τραγουδιούνται, περνάς καλά ακούγοντάς τους, έχουν punk και rock ‘n’ roll attitude ενώ είναι αμιγώς metal μπάντα, είναι Δανοί και έχουν πετύχει στην Αμερική (πόσοι νέοι μπορούν να το καυχηθούν αυτό? - και ναι, όλοι στοχεύουν στην Αμερική), όλοι οι δίσκοι τους είναι πολύ καλοί και 3 από αυτούς είναι τρελές δισκάρες (Rock the Rebel, Guitar Gangsters και Outlaw Gentlemen).

Φοβερή προσθήκη στο RW, ήταν μία από τις μπάντες που νόμιζα ότι δε θα δω ποτέ live!

6 Likes

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, μην ξεχνάμε άλλωστε ότι σε δύο μέρες θα παίξει σχεδόν το 80% ή 90% του κλασικού heavy metal που απέμεινε εν έτη 2018 (ανάλογα με τι ποσοστό θεωρεί κανείς ότι αναλογεί στους ,manowar). Ένα σχήμα σαν τους volbeat ήταν απαραίτητο

2 Likes

πραγματικά, δε με νοιάζει αν θα τους αποκαλέσουν metal, rock. country, americana, punk ή οτιδήποτε.
Κατανοώ πως ο Poulsen έχει ιδιαίτερη φωνή (για μένα αυτό είναι το βασικό σημείο επιτυχίας τους, σε άλλους φαντάζομαι πως δεν αρέσει), κατανοώ ότι το catchy refrain μπορεί κάποιος να το βαφτίζει “ποπ” (λες και δεν έχουν catchy refrain οι Priest ή οι Accept λ.χ.) ΑΛΛΑ νομίζω πως αν περιμένει κανείς κόσμο να χασμουριέται ή να πίνει τα μπυράκια του περιμένοντας τους Maiden, θα πάθει ένα -ευχάριστο- σοκ.

Νομίζω πως και στην Ελλάδα, υπάρχει πολύς κόσμος που τους γουστάρει.

Όσο για το φεστιβάλ που είπε ο Αλέξανδρος παραπάνω, δε νομίζω να κέρδιζε κάτι αν το διαφήμιζε. Αφενός δεν έχει εγκαταστάσεις για να φιλοξενήσει κόσμο από το εξωτερικό (καμπινγκ και τα παρελκόμενα ή σταθμό τρένου σε κοντινή απόσταση), αφετέρου το κοινό στο οποίο θα απευθυνθεί -οι fan των Maiden δηλαδή- θα ανοίξουν τη λίστα με τις ημερομηνίες, θα δουν τα μέρη/line ups και θα αποφασίσουν. Δεν έχει το μεγάλο billing για να προσελκύσει φεστιβαλικό κοινό.

4 Likes

Είναι γεγονός ότι η Μαλακάσα δεν βολεύει και τόσο, θα μπορούσε να είναι και πάλι εκτός κέντρου αλλά κάπου που θα βόλευε τρένο, προαστιακός, μετρό και θα υπήρχαν και ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις. Όμως η χώρα είναι ακριβή για “τουρίστες” από τις γειτονικές χώρες, ίσως σε άλλες εποχές να είναι καλύτερα τα πράγματα

1 Like

Επίσης οι ξένοι δεν αντέχουν τη ζέστη. Σε όσους έχω πει για φεστιβαλ στην Ελλάδα με κοιτάνε σα τρελό. Προτιμάνε το κρύο και τη βρόχα εδώ, παρά τη ζέστη.

Τότε με αυτό σκεπτικό το Primavera η αλλα μεγαλα φεστιβαλ σε ισπανια/πορτογαλια/Ιταλία θα πήγαιναν απατο :yum: η δε θα ερχοντουσαν για διακοπές στην Ελλάδα, αφού προτιμούν το κρύο από τη ζέστη, εκτός αν δεν αντέχουν να ακούν μουσική και μόνο μες στη ζέστη

1 Like

man sumfono apoluta (oso gia advertisement ektos sunoron) alla stin psorokostena pada koitane tin arpaxti kai MONO tin enxoria agora (megalo kako apo tin stigmi pou 8es na megistopiiseis to kerdos sou). 1) 8a borouse (xronia tora an kai to apagoreuei kai o FPA) na xei pio fusiologikes times sta ticketa (opos to kanei fetos), 2) na to diafimizeis kai e3o gia na au3iseis tin agora sou (opos proanefera). den vrisko logo tosa xronia (eidika 10-12 xronia prin) pou ferne pio dunata onomata na min eixe ginei to RW to festival ton valkakion toulaxiston kai narxode apo tourkies voulgaries skopia maybe kai italies (gia arxi). apla den tous noiazei (opos kai tous perisoterous ellines epixirimaties) na doun ligo pio pera ap ta sunora tis xoras tous. ama pas Wacken (persi pou imoun ekei once again) eixan se enan"toixo"baners me tin istoria tou Wacken apo to 1990 mexri tora. an evlepes tis fotografies 8a katalavenes oti siga siga xtistike auto to mega8urio (opos leei kai to rito i romi den xtistike se mia mera). it can be done but it needs time and dedication from the promoters.

2 Likes