Iron Maiden, 20 Ιουλίου, Rockwave Festival

man tis egatastaseis gia kamping tis eixan ta prota xronia ap oti 8umamai (04/05) meta den gnorizo (den 8umamai meta tis 2 protes xronies na xan, could be wrong omos). oso afora ton sta8mo trenou pou aneferes as well, sto Wacken den einai kan koda o sta8mos tou trenou, se afinei stou diaolou tin mana (kuriolektika) kai meta ekei exei 1 bus (to opoio to plironeis kai 10$) gia na se paei stin eisodo tou camping site tou festival (pali kala ego oses fores exo paei imoun sto VIP camping pou einai pio kala ta pragmata kai se alli topo8esia) opou arxizei to xaos. one more thing sta megala festival poloi pane gia tin oli fasi kai gia tin ebiria kai den perimenoun ta lineup kai vlakies (an kai to kalo pou kanoun sto Wacken einai oti exoun idi kleisei 10-12 bands gia tin epomeni xronia kai ta deixnoun stis gigado o8ones the last day so you know some of the bands that will play). edo exoun tin avada oti an to diafimisoun sosta o tourist 8a skeutei na to sundiasei kai me diakopes (prin i meta to festival). thats what I would do

1 Like

ε παιδιά. οι maiden μαξ έχουν κάνει 11-13.000 Ελλάδα, οι Priest 6-7.000 τωρά πως εν μεσω κρισης θα βαρεσουν μεγαλύτερα ονόματα … να το δούμε. Αν είναι φωναρα ο πως τον λέμε των Volbeat, νταξ, τι να πούνε και οσοι τραγουδάνε. Ουτε καμια εκταση έχει, ούτε μπορείς να πεις οτι έχει και τπτ τρελές αλλαγές, στη φωνή του. Τώρα αμα γουστάρει ο αλλος, άλλο τροπάριο. Οσο για το ποσο λαο θα φέρουν ? Ουσιαστικά αν τα τεράστια του χώρου του νεομετάλ, φερνουν 1500 (korn), 3000 & 5000 σε φεστ (Slipknot), 2000 σε φεστ με άλλους (deftones) οι Volbeat, άντε να φέρουν ΑΝ φέρουν κανα 1000. και ισως να λέω και πολλά. Το στοιχημα με τα $ ειναι αν βγεί με τους AM. Στα μεταλ, κουτσά στραβά μας αρεσουν η όχι, θα βγεί.

Δηλαδή οι Maiden το 2008 είχαν μαξ 13000.Τι μαθαίνει κανείς.Λογικά θα βρισκόμουν σε άλλο live.

2 Likes

no man eixan poli parapano opos kai to 2005. to 2007 itan sto kleisto me 10000 (logo xoritikotitas) kai to 2011 kapou sta 13000-15000 prepei na tan. sti teliki 8a to doume kai 8a ma8oume posa ticketa 8a kopoun.

Πάντως με αυτά τα posts που διάβασα εδώ, μπορώ να καταλάβω γιατί δε θα γίνει ΠΟΤΕ σοβαρό φεστιβάλ metal (δηλαδή πολλά και ετερόκλητα ονόματα) στην Ελλάδα και ο λόγος δεν είναι οικονομικός.

Ο μέσος έλληνας μεταλλάς ΔΕ ΘΕΛΕΙ να δει κάτι καινούριο ή κάτι διαφορετικό από τα ακούσματά του. Δεν του κάνει αίσθηση να δώσει τα λεφτά του κ το χρόνο του και να κάτσει να ακούσει παρέα με μια μπίρα πχ, μια νέα (άπο άποψης ότι έρχεται 1η φορά Ελλάδα) μπάντα η οποία, αναμφισβήτητα, είναι ΜΕΓΑΛΟ όνομα στην υπόλοιπη Ευρώπη.

13 Likes

Όχι, δεν θέλω να δω κάτι που δεν μου αρέσει. Ειδικά όταν, επειδή είναι μεγάλο όνομα, λογικά κόστισε πολλά λεφτά, και μακάρι να έφερνε 1-2 άλλους που αρέσουν περισσότερο στο ελληνικό κοινό, φτηνότερους.

Δεν θα επιβάλλει κανείς το διαφορετικό. Το διαφορετικό δεν έχει αυταξία, επειδή είναι διαφορετικό.

Θα ήταν άλλη συζήτηση αν μιλούσαμε για φεστιβάλ με 20 μπάντες όπως έξω, άρα και ανάλογη φεστιβαλική νοοτροπία - ποικιλία.

Ακριβώς το ίδιο λέμε. Δε θες να δώσεις τα λεφτά σου και δε θες να δεις κάτι που δε σ’ αρέσει (λες). Και ότι προτιμάς (υποθέτω θεωρείς ότι ανήκεις στο ΜΟ για να μιλάς εξ ονόματός του) 1-2 άλλους που αρέσουν περισσότερο στο ελληνικό κοινό.
Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ με μια διαφορά: Κάποιες μπάντες έχουν ένα χάρισμα live που δεν μπορείς να το αξιολογήσεις αν δεν το δεις live με τα ίδια σου τα μάτια.

Δλδ δε σου αρέσουν μεν (κατανοητό) αλλά δε θες να τους δώσεις κ ευκαιρία να σου αλλάξουν γνώμη, δε.

Δε γίνεται, έχεις ήδη απορρίψει τη βάση αυτής της λογικής με την πρώτη σου παράγραφο. Ο διοργανωτής ξέρει ότι δεν υπάρχει ψωμί για τέτοια πρωτοβουλία, ας μην είμαστε ρομαντικοί μόνο εκεί που θέλουμε.

Όχι βέβαια, δε μ’ αρέσουν οι υποδείξεις άλλωστε. Διαπίστωση κάνω.

3 Likes

Δεν έχεις άδικο, αυτοαναιρούμαι εν μέρει. Είχα στον νου μου ότι ήδη δεν υπάρχει αυτή η φεστιβαλική λογική στην Ελλάδα (ή καλύτερα το χρήμα για αυτήν).

Πάντως οι Volbeat όντως, έχουν τρελή φήμη ως live μπάντα, άρα είναι μια καλή επιλογή. Εγώ, σε προσωπικό επίπεδο, ξενέρωσα. Η ειδικότερη κριτική μου αφορά στο ότι θεωρώ τους Volbeat ένα εντελώς αδιάφορο μουσικά σχήμα. Όπως αντίστοιχα έχω πει και συνέκρινα, για τους Foo Fighters. Από όποιο πρίσμα κριτικής της τέχνης και του πολιτισμού αν το δεις, δεν προσφέρουν σήμερα τίποτα. Αυτό δεν αναιρεί φυσικά ότι μπορεί να γαμάει να τους ακούς ή να τους βλέπεις live.

2 Likes

Απο περιέργεια, 2-3 παραδείγματα μπαντών/καλλιτεχνών στο metal που προσφέρουν στο σήμερα και θα μπορούσε να τους φέρει ο Λώρης αντί για τους Volbeat?

Να μιλήσουμε ρεαλιστικά; Δεν ξέρω κατά πόσον είναι εφικτό, διότι με τίποτα δεν θεωρούσα εφικτούς και τους Volbeat π.χ.

Δε με νοιάζει το ρεαλιστικό, με νοιάζει να ξέρω σε ποια βαση διαφωνούμε, δηλαδή ποιους θα ήθελες εσύ.

Jess and the ancient ones
Khemmis
Spirit Adrift
Year of the goat
Mutoid Man
Dust Bolt
Elephant Tree
The great old ones
Mother Turtle
Need
Ghost
Mondo Drag
Sorcerer
Jex Thoth
Enforcer
Ayreon
Neurosis
Kadavar

Μιλάμε ενδεικτικά. Προφανώς δεν μιλάμε ρεαλιστικά, προφανώς δεν μιλάμε για το ποιοι τουράρουν right now, δεν είμαι και 1000% σίγουρος αν κάποιος από αυτούς είναι σε διάλειμμα.

2 Likes

Behemoth, Gojira (ήρθαν), Converge, Ghost, Steel Panther κοκ είναι επίκαιρες μπάντες που αν τις έφερνε θα πάτωνε.
Για κάτι Bullet for my Valentine (που παίζουν πάνω από Volbeat στο Download) κλπ δεν το συζητάμε…

Αν πάλι έφερνε τίποτα Kreator, Sepultura, Running Wild, Grave Digger, Iced Earth νομίζω πως κάποιοι θα πετούσαν τη σκούφια τους.

@akefaloskavalaris όλες οι μπάντες που αναφέρεις μάλλον είναι για να παίζουν στις 3 το μεσημέρι. Καμία αντίρρηση για το πόσο μας αρέσουν (Jex Thoth, JATAO, YOTG, Enforcer, Mutoid Man είναι πχ πολύ αγαπημένες μου μπάντες), αλλά μιλάμε για τη μπάντα που θα βγει πριν τους Maiden, και πλην των Ghost καμία δεν έχει το ειδικό βάρος.
Αν ΟΛΕΣ αυτές τις έφερνε μαζί, θα γέμιζε το Academy. Για άλλου τύπου φεστιβαλ είναι ωραιότατες, αλλά για το mainstream metal festival της χώρας δεν είμαι σίγουρος.

2 Likes

Πολύ σωστές παρατηρήσεις.

Αλλά αναρωτιέμαι, οι Volbeat θα φέρουν τόσο πολύ κόσμο εν τέλει; Σίγουρα, πιθανότερο να έφερναν περισσότερο κόσμο από τις περισσότερες που έγραψα, but still… Άλλα λόγια ν’ αγαπιόμαστε συζητάω εδώ φυσικά, αλλά αφού το πήγαμε σε ρομαντικό επίπεδο, θα προτιμούσα μερικές μικρές αλλά δυνατές μουσικά, αυτό.

Οκ, λογικό να διαφωνούμε, από αυτά που έβαλες με το ζόρι να ακούω 2-3 και αυτοί σπάνια…

Θα ήταν ενδιαφέρον να ανέφερες κι εσύ “παραδείγματα μπαντών/καλλιτεχνών στο metal που προσφέρουν στο σήμερα και θα μπορούσε να τους φέρει ο Λώρης αντί για τους Volbeat”. Ίσως κάνουμε και καμιά καλή ανακάλυψη! (εκτός αν είμαστε offtopic)

Μα εμένα μου αρέσουν οι Volbeat, και πραγματικά χάρηκα που ανακοινώθηκαν! χαχα!
Μη νομίζεις, μέσα σε αυτά που ήθελα για φέτος ήταν σίγουρα και οι Volbeat, οι υπόλοιποι που θέλω σίγουρα δε μαζεύουν τον κόσμο που χρειάζεται για Rockwave…

κάνω edit έτσι για το χαβαλέ, σε περίπτωση που δε μου άρεσαν οι Volbeat λοιπόν. Στα γρήγορα, κατά κάποιο τρόπο με βάση τη λίστα του spotify μου, θα ήθελα να δω αυτούς:
Every Time I Die
He is Legend
Converge
While She Sleeps
Bring Me The Horizon
Stray from the Path
Norma Jean
Benighted
Misery Index
Rival Sons
The Parlor Mob
Tool (τους είδα όταν είχαν έρθει)
Prophets of Rage
Trivium (με τον δίσκο που έβγαλαν το 2017 ΣΙΓΟΥΡΑ - γενικά δε με ενδιαφέρουν)
Stone Sour (τους είδα όταν είχαν έρθει)
In Flames (απωθημένο)

2o edit:
Alter Bridge
Slash & Myles Kennedy

4 Likes

Tool παίζει να του κοστίσει παραπάνω από Maiden πάντως :grin:

1 Like

Αυτό.

Προσωπικά θα ψηνόμουν με χίλια για Sevenfold (παρόμοιο μέγεθος με Volbeat), Nightwish (που Hellfest είναι ακριβώς κάτω από Maiden) ή Bring Me the Horizon (είμαι σίγουρος ότι είναι τεράστιοι κι εντός συνόρων, απλά δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει πλήρως). Επίσης για Stone Sour και Bullet for My Valentine που τους είχαμε δει σε κείνο το Sonisphere και μάλλον δε θα ξαναπεράσουν ποτέ. Και πιστεύω θα ήταν πολύ ωραία να βλέπαμε κάποιους στο στυλ των Parkway Drive/Amon Amarth/Arch Enemy που έχουν δεδομένα κοινό εδώ γύρω, αν κι εκεί θα υπήρχε το ζήτημα της λογικής του “δε βαριέσαι, τους είδαμε/θα τους δούμε μόνους τους”.

4 Likes

φερε myrath, φέρε dynasty, φέρε powerwolf (οχι θα φέρει blind guardian). τα 2 πρώτα φτηνα, το τρίτο όχι, παίρνουν μισα απο guardian, γιατι έξω έχουν τρελό ρευμα.
φέρε κατι άλλο, οχι θα φέρει ghost, γιατι έκατσε η μπίλια και ο κόσμος γουστάρι παπαδίστηκη κομπανία.
δεν είναι οτι δεν θέλουμε το καινούριο, αλλιως οι ghost δεν θα στεριωνανε ΠΟΤΕ. απλά είναι τι σπρώχτηκε και πότε. Επειδη βγαίνω έξω τα έχω δεί ΟΛΑ αυτά για τα οποια μιλάμε.
και οχι παω σε φεστιβάλ για να ακούσω κατι που θέλω. οχι ότι είναι “μεγάλο” όνομα στην Ευρώπη. Μεγαλο ονομα στην Αγγλία είναι διαφορα ανεκδίηγητα πραγματα, που ποτε δεν πιασανε πουθενα αλλού. βλ Andrew WK και διαφορα άλλα μην το ψυρίζουμε.

1 Like