Iron Maiden, 20 Ιουλίου, Rockwave Festival

επιβεβαιωθηκε ο λεγκολας που επεμενε (χωρις συναισθηματισμους) για ανω των 32.000 κοσμο ενω πολλοι χλευαζαν
36.000+ λοιπον φιλε chinaski κ λοιποι “αντιρρησιες”

Θα σεβεστε…:rofl:

3 Likes

Ποτε το ειχες πει;

1 Like

το μερος εκει δενα κανει για μεγαλα live…δεν ειμαστε γερμανια κτλ.που εχουν τις τεραστιες εκτασεις και τα χωραφια.εκει εισαι ανετος.εδω τωρα σ κατι παραδρομους και κατι δρομακια.ελεος.δε γινοντε αυτα.ευτυχως φετος δε την πατησα οπως με μεταλλικα το 10.νομος πια στα τελευται 2 κομματια αρχιζεις και την κανεις με ελαφρα.

Αρκετα καλοι οι Volbeat, αν και στο τελευταιο 25λεπτο της εμφανισης τους εφυγα απο τη μικρη σκηνη για να ειμαι ετοιμος για τους Maiden.Δευτερη φορα που βλεπω Iron Maiden (πρωτη το 2011).Δεν εχω προσθεσω κατι για αυτη τη συγκλονιστικη εμπειρια.Ισως σε καποια κομματια, η συμμετοχη του κοσμου δεν ηταν τοσο ενεργη (π.χ For The Greater Good of God), τουλαχιστον ετσι ακουγοταν εκει που ημουν.Δυνατο το setlist και εξαιρετικη η αποδοση της μπαντας.Το εισιτηριο το ειχα αγορασει τη Δευτερα απο ticket house, και δεν εγκριθηκε στην εισοδο (οπως ανεφερε ο trunksan).

πηγαινε πανω δεξια στην αναζητηση και βαλε “legolas” και τσεκαρε “search this post”. Ειχε γινει συζητηση για τον κοσμο και πολλοι ελεγαν για μαξιμουμ 18-20.000 …

σχολιο #204, #214 και η επιμονη #584

υ.γ. Pantelis79 , μαζι με τις πευκοβελονες που ανεφερες, ποσοι βγαινουν τελικα , για πες ? (σχολιο #585…)

για τον πιτσιρικα τα παραλετε. το αν ο οχλος ειναι “καφροι” η οχι φανηκε οταν ενα παιδι μπροστα λιποθυμησε και ολη η δεξια μερια επικοινωνουσε με φωτα καλωντας γιατρο.

αν το παιδακι ηταν κοντο και ειχε χαθει, το να διαβασει την οθονη θα ηταν αδυνατο, αρα και τα οποια συνθηματα βοηθουν.

Κατα τ αλλα, καλυτερο λαιβ που χω δει εδω και πολλα χρονια (κι εχω δει καμποσα), θα πρεπε ωστοσο μετα απο 15+ χρονια εκει να εχουν βελτιωθει τα πραγματα στη μεταφορα του κοσμου.

μεσα παντως καλα ηταν, (εκτος αν ηθελες μπυρα/νερο, αλλα αυτα οι περισσοτεροι απο εδω μεσα τα γνωριζαμε αρα σκασαμε με τσαντες νερα/βοτκες κι ολα οκεη).

3 Likes

Πληροφοριακα μονο καποιος που ειχε παει και sabbath και χτες να πει αν ο κοσμος ηταν ιδιος,λιγοτερος η περισσοτερος.

Χωρίς να μπορώ να είμαι εντελώς σίγουρος γιατί Sabbath ήμουν αρκετά μπροστά ενώ χθές αρκετά πίσω, πρέπει να ήταν χθες λίγο παραπάνω, κυρίως λόγο του πόσο πολλά παρκαρισμένα αυτοκίνητα έβλεπες

Συμφωνώ ότι ο κόσμος όταν κάποιος δεν ένιωθε καλά, βοήθησε πάρα πολύ και ένα θετικό επίσης ότι οι σεκιουριτι είχαν το νου τους και η ανταπόκριση τους ήταν γρήγορη

1 Like

Σίγουρα παραπάνω είχε χθες από big 4.

Οι Sabbath είχαν γύρω στις 28500 και λίγες εκατοντάδες λιγότερους οι big4. Οι Maiden το 2008 περίπου 26000.

Άλλη μια φορά οι Iron Maiden δικαίωσαν όλους όσους πήγαν να τους δουν … ίσως περισσότερο από κάθε άλλη φορά. Το show ήταν απίστευτο, το setlist μοναδικό, αν είχε έστω ένα από το Somewhere in Time μπορούσα να αφήσω τα κόκαλα μου εκεί , δεν θα είχα κάτι άλλο να δω

Ο κόσμος οκ, ίσως πλέον που 40αριζω να έχω γίνει παράξενος, αλλα νομίζω παλαιότερα η συμμετοχή ήταν πολύ μεγαλύτερη, τώρα είναι μεγαλύτερη η χρήση της τεχνολογίας (ναι και εγω τραβηξα 3 βιντεο αλλα ακόμα και εκεί με ενδιέφερε η συμμετοχή μου και ας έβγαινε μαπα το βιντεο)

Τώρα για τα υπόλοιπα … είχε πάνω από 40.000 εύκολα , δεν το ανεβάζω πολύ για να μην φανώ υπερβολικός. Το Terravibe ΔΕΝ είναι για τόσο κόσμο, ούτε για αστείο. Δεν έχει υποδομές ούτε μέσα και πολύ περισσότερο στη πρόσβαση παρκάρισμα. Επειδητο έχω φαει με το κουτάλι έχω βρει που πρεπει να παρκάρω, με 35 λεπτά περπάτημα είμαι κατυεθείαν στην Εθνικη στο ρευμα επιστροφής, αλλά έχω γνωστούς που γύρισαν 5 το πρωι !!! επειδη ήταν πηγμένοι στα δηθεν parking, να μην σχολιάσω τα λεωφορεία της διοργάνωσης που έφτασαν 9.50 !!! 20 λεπτά μετά την κανονική ώρα έναρξης. Είτε πρέπει να αναδιαμορφωθεί ο χώρος είτε να επιλέγουν άλλους για event που θα μαζέψουν τόσο κόσμο. Στη τελική είμαστε πελάτες … καμμένοι μεν αλλά πελάτες

Το εισιτήριο μου όπως και τόσων άλλων δεν χτύπαγε … το επικό είναι πως ο τυπος στην είσοδο έβγαλε ένα δικό του barcode (πασπαρτου? δεν ξερω τι ηταν) για να σκαναρει να μου ανοιξει και δεν έπαιρνε ούτε το δικό του

Με το καλό να ξαναέρθουν να περάσουμε ακόμα καλύτερα

6 Likes

Αντί να χαιρόμαστε που είχε τέτοια ανταπόκριση το φετινό ( τριήμερο) rockwave, με αποκορύφωμα το χθεσινό live , καθόμαστε και την μετράμε λες και θα πάρουμε κάνα μπόνους αν είχαμε κάνει σωστή πρόβλεψη ή αν η δική μας αγαπημένη μπάντα μπορεί να γινει αφορμή ωστε να κουβαληθουν 6 νοματαιοι παραπάνω σε ενδεχόμενο επόμενης τους συναυλίας κτλ .

Ακόμα και λιγότερο κόσμο να υπολόγιζε κάποιος πριν 7 μήνες , ευχάριστη έκπληξη ήταν που μαζεύτηκαν αυτοί οι 36-38-40 χιλιάδες , όσοι ήταν τέλος πάντων.

Καταπληκτικοι maiden, τα φοβερά σκηνικά ανέβασαν την όλη εμπειρία ακόμα περισσότερο, καταπληκτικος Bruce , μας απέδειξε εύκολα γιατί είναι ένας από τους κορυφαίους frontmen εκεί έξω.
Παραπονακια για setlist, απόδοση μελών κτλ δεν χωράνε, τουλάχιστον όχι σήμερα.
Ενστάσεις για την διοργάνωση ευπρόσδεκτες για να κάνουμε τις επόμενες εμπειρίες μας ακόμα καλύτερες.

Πάντα τέτοια.

ΥΓ. Κρίμα για volbeat, τους άξιζε κάτι περισσότερο . Κάποια στιγμή να τους δούμε κάτω από καλύτερες συνθήκες. Αν ξέραμε για την καθυστέρηση των maiden , θα είχαμε κάτσει μέχρι το τέλος για το show τους. Tremonti riffομηχανη αν και τα κομμάτια του είναι κάπως “μονότονα” για αυτούς που δεν γουστάρουν πολύ τον ήχο του. Ελπίζουμε να έρθει κάποια στιγμή με τους Alter Bridge που έχουν καλύτερα κομμάτια .

8 Likes

file otan paizan oi volbeat kato maiden stinan pragmata(ta xalia pou vazoun kato petalia ktl) kai epeidi exo dei volbeat 2 fores e3o headliners exoun kai autoi apisteuto stage set(to opoio logo mikris skinis logiko na min xoraei oute gia plaka) kai giauto simvivastikan me tous enisxites mono

1ον, σαφως και υπερτερουν άλλα περα του πληθους τα οποια ΟΜΩΣ εχουν χιλιοειπωθει απο προλαλησαντες φιλτατε drenie…
Και κατα 2ον, απο ποτε ο σχολιασμος του αριθμου μαζωξης ειναι ακυρος, δεν εχει να κανει με την συναυλια? Θα ήσουν ικανοποιημένος αν εγραφα τα ιδια με αλλους ? Ναι , ηταν γ@ματα, φοβερο set-list, ηχος τουμπανο κτλ κτλ κτλ…
3ον, σηκωνει πολυ συζητηση το οργανωτικο το οποιο ειναι σχεδον στα ιδια πρωτογονα επιπεδα με πριν 15 χρονια .Εχοντας εμπειριες και απο τα μεγαλα φεστ εξωτερικου, πολλα μπορουν να γινουν ΧΩΡΙΣ ιδιατερα μεγαλυτερο budget. Ο Λωρης δεν δικαιολογειται, εχει πλεον πολλααααα χρονια εμπειριας αλλα μαλλον το κερδος ειναι το μονο πραγμα στο κεφαλι του τελικα αφου κανει μονο τα απολυτως απαραιτητα… Κραταμε τα θετικα, το εκπληκτικο 2ημερο αλλα “γκρινιαζουμε” καλοπροαιρετα μπας και βελτιωθουν πραγματα (που δεν το βλεπω βασει νοοτροπιας…)
4ον, καλα ρε μαγκες, οσοι εχετε ξαναπαει με αυτ/το μαλακασα δεν δικαιολογειστε με τιποτα… Ξεκινατε να φυγετε με 40.000 κοσμο χωρις να περιμενετε οτι θα φατε 2 ωρες στην αναμονη για να βγειτε εθνική? τι γκρινιαζετε αφου ολοι τις ιδιες μ@λακιες κανετε… Αραξε με την παρεα 1 ωρα μεσα τουλαχιστον και πιετε καμια μπυρα ρε, δεν σας καταλαβαινω… (Στο κομματι αυτο εχουν ευθυνη και οι di-diδες φυσικα…)

1 Like

Οι αριθμοί έχουν αξία, ώστε να θυμόμαστε και να μην μπορεί ο εκάστοτε διοργανωτής να μας παραμυθιάζει ότι “δε βγαίνει”, “του ζητάνε ένα δισ. ευρώ” κλπ μπούρδες…

μεχρι στιγμης ειμαστε το καλυτερο κοινο…μεχρι να πανε σε κατι βραζιλιες κτλ του χρονου.
βλεπω τα βιντεακια σημερα και ανατριχιαζω…
το terra vibe δεν ειναι για πανω απο 20.000-22.000

2 Likes

kai sto wacken ta idia ginode tin epomeni mera pou feugoun oloi apo noris(botiliarisma, kinisi, talaiporia) so apla arazeis kai 3ekourazesai sto caro(i sto xorafi mexri na se dio3oun)xoris na xalas gasolina kai meta feugeis kurios(kai xoris na xaseis ta telautea songs)

1 Like

Για την αποδοση των συγκροτηματων με καλυψαν οι προλαλήσαντες, στην διοργανωση πρεπει να αλλαξουν αρκετα. Το Terra Vibe πρεπει να αναδιοργανωθει για να φιλοξενει μπαντες του επιπεδου Maiden/Metallica/Priest και μεγαλα φεστιβαλ. Επισης την μαλακια με τις μαρκες απορω ποιος την σκεφτηκε. Να στριμωχνεσαι σε μια ουρά για να παρεις μαρκες, και μετα να στριμωχνεσαι σε μια δευτερη ουρα για να παρεις το ποτο/νερο/φαγητό σου.

5 Likes

Δεν είπα φίλε μου ότι είναι άκυρος ο σχολιασμός της μάζωξης του πλήθους, απλά λιγάκι φαίνεται σαν να κάνουμε διαγωνισμό.

Η μουσική και αυτές οι εμπειρίες δεν είναι πρωταθλητισμός. Ας μετρήσει τα εισιτήρια ο διοργανωτής για να ξέρει τι έβγαλε, τι μπορεί να περιμένει σε επόμενα live, άντε και για τις ίδιες τις μπάντες που μπορεί να σπάσουν κανα ρεκόρ μέχρι να το έρθει κάποιος άλλος να το ξεπεράσει ή ακόμα και οι ίδιοι .

Ούτε εγώ πίστευα τον Δεκέμβριο ότι θα μαζέψουν τόσο κόσμο χτες οι Maiden. Πολύ χαίρομαι που εκανα λάθος ( και φυσικά που δεν έπαθε κανείς τίποτα ακραίο Από την μεγάλη προσέλευση του κόσμου).

3 Likes

Άρα βγάλαν μπλοκ, αρκετά νωρίτερα

Στην κατάσταση που έχει φτάσει η φορολογία στην χώρα μας, το να κλέβεις την εφορία είναι υποχρέωση και ήθος (μπας και μπει σε μια ταξη το μπουρδέλο μας), αλλά ας μην προχωρήσουμε άλλο σε αυτή την κουβέντα, ας μιλήσουμε για την συγκεκριμένη συναυλία.

2 Likes