Iron Maiden, 20 Ιουλίου, Rockwave Festival

Τουαλέτες χωρίς νερό, να μην μπορείς να πλεινεις τα χέρια σου , καλά για πολυτέλειες στυλ υγροσαπουνου δεν το συζητάω , μην είμαστε και πλεονέκτες. Ένα stand για καφέ καμια πεντακοσαριά για μπυρες. Οσο για τα φαγητά , εγώ δεν πήρα τίποτα (την αντέχω την πείνα) αλλά έβλεπα άλλους και κυριολεκτικά με έπιανε αναγούλα. Γιατί , ενώ περιμένουν τόσο κόσμο, δεν συνεργάζονται με κάποια franchises από goodies μέχρι γιαννιωτικο να έχουν κάτι της προκοπής ?
Όσο για τα εισιτήρια με κάλυψαν οι παραπάνω, προφανώς κάτι παίχτηκε με θέμα εφορίας , και μπήκαν πολλοί με ψιλομουσαντενια εισιτήρια και έτσι βγήκε ο επίσημος αριθμός των «36.000» σε μια συναυλία που είχε κοντά στις 50.000.

5 Likes

Θα μπορούσε ναι να βγει μνμ στις οθόνες να ξέρει και ο κόσμος να πάει στο μπαρ να πάει τουαλέτα κλπ…
Όσο για το graspop που ήμασταν και εμείς…τι να πω…απλα δεν πιστεύαμε αυτό που βλέπαμε χτες…άλλη ΜΠΑΝΤΑΡΑ πραγματικά!!

2 Likes

15.000 ήταν παλαιά το max των maiden. 36 τώρα. 50.000 ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ, αλλα αμά θέλετε να λέτε ιστορίες καντε το. Επειδή πηγαίνω σε festival πολλά, για να είχε 50000 θα επρεπε να ήταν ΟΛΟ γεμάτο παντού και ΣΑΡΔΕΛΙΑΣΜΝΟ. Απο τη μέση και μπροστά ήταν φίσκα, πισω απο τον πύργο ήταν αρκετά χαλαρό. Αυτά περι κλοπής είναι πίπες. 36000 με εισητήρια - αντε και 1-2 χιλιάδες με προσκλήσεις, φτηνά κτλ. επίσης, metallica μόνοι τους 28000. Με big 4 (πολυ πιο ακριβά) > 20.000 μόνο στην Ελλάδα αυτά.

Ωραίο θα ήταν να κάνει πιο πολλά εποχιακά φεστιβαλάκια με ανερχόμενα όνοματα, για να φτιάξει ενα τσικό νεων ονομάτων. Αλλοι αντι για μύριο θέλουν 5-10 χιλιάρικα και παίζουν TURBO.

1 Like

Σιγά μην ήταν χαλαρό πίσω από τον Πύργο. Εγώ στο encore την έκανα σιγά σιγά προς την έξοδο και, με πολύ κόσμο να έχει αρχίσει να φεύγει , έπρεπε να ιδρώσεις με τον κόσμο να είναι μπουλούκι όχι απλώς πίσω από τον Πύργο αλλά και στο δρομάκι προς την έξοδο και φυσικά ήταν σαρδελιασμενοι. Τα υπόλοιπα , περί 15.000 για Maiden κ.λ.π , ασχολίαστα, εσυ σχεδόν φαίνεται να χαλαστηκες που είχαν τόσο κόσμο.

2 Likes

Αυτό που λέτε είναι πραγματικά πολύ σπουδαίο για την τύχη που είχαμε να τους πετύχουμε τόσο καλούς

Δεν ξέρω αν φταίει και το κοινό. Γιατί είναι απίστευτοι επαγγελματίες. Είτε Ελλάδα, είτε Wacken είτε Νησιά Φερόε οι Iron Maiden θα παίξουν τέλεια

Ίσως μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις να ανεβαίνει λίγο ο εκάστοτε φροντμαν. Και εν προκειμένω ο Steve Harris που μάλλον είναι ακόμα και σήμερα λίγο πιο ρομαντικός χατζημεταλας :grin:. Οι υπόλοιποι πάντα ήταν προσηλωμένοι στο παίξιμο. Γι αυτό και πάντα έχουν ηχάρα και παίζουν αψεγάδιαστα

Να πω τέλος ότι το 50000 μοιάζει απίθανο και ίσως ακούγεται για να μπει στη σφαίρα του μυθικού η συναυλία. Που δεν έχει τέτοια ανάγκη γιατί είναι ήδη ιστορική στα μάτια μου

Από την άλλη, επιμένω ρε παιδιά, ότι ήδη στους Tremonti ήταν φίσκα. Σίγουρα είχε 30000 τότε

Πιστεύω ότι η αλήθεια πραγματι είναι λιιιιγο διαφορετική. Δεν ήμασταν 36000

Μάλλον στο τέλος που άργησαν να βγουν, μπήκαν άλλοι 3-4 χιλιάδες. Μπορεί στον γραπτό λόγο να φαίνεται λίγο αλλά άλλοι 3000 στην πράξη είναι πάρα πολλοί και μου φαίνεται λογικό να χρειαστούν μισή ώρα να μπουν στο χώρο

39000 με 40000 όπως έγραψε και ένα παιδί και μάλλον είναι ρεαλιστικό

. Αδιανόητο

1 Like

50000 δεν είχε. Είχε όμως ελαφρώς πάνω από 40000. Και αν ισχύουν αυτά που είπε ο φίλος πιο πάνω (ότι εκδόθηκαν επιπλέον χαρτάκια που δεν είχαν barcode) έπαιξε και κλέψιμο στην εφορία.

Στάνταρ , 100% , εκδόθηκαν εισιτήρια χωρίς bar code. Εγώ το είδα στην πρώτη ημέρα, ένας τύπος μπροστά μου είχε ΤΕΤΟΙΟ εισιτήριο.

Παιδιά η κίνηση στο φεύγα θα υπάρχει πάντα. Υπάρχει σε όλα τα φεστιβάλ του κόσμου. Μιλάμε για δεκάδες χιλιάδες κόσμου που φεύγουν ταυτόχρονα. Στο Doninghton σου λένε ότι αν θες να φύγεις Δευτέρα πρωί θα φας ένα τρίωρο. Να μην πω αν έχει βρέξει που 1 στα 2 αμάξια κολλάνε στη λάσπη τι γίνεται…
Οι χημικές τουαλέτες θα βρωμάνε πάντα. Σε ότι φεστιβαλ έχω πάει είναι πάντα λίγες -χάνεις ένα σετ για να πας.

Δεν είναι αυτά τα στραβά του Λώρη σε οποιαδήποτε μέρα που έχει πάνω από 25-30.000 κόσμο.

Στραβά είναι που τόσα χρόνια δεν έχουν βγάλει μία άκρη να μπαίνουν τις μέρες του φεστιβάλ συχνά δρομολόγια για Σφενδάλη που είναι 2 χιλιόμετρα και να έχει δρομολόγια μέχρι τις 1 λ.χ. να πηγαίνει ο πολύς κόσμος με το τρένο.

8 Likes

30 χρονών μαντραχαλος και στα 2 πρώτα κομμάτια με πήραν τα ζουμιά παρότι τους έχω ξαναδεί και δεν είναι καν μέσα στις 5 αγαπημένες μου μπάντες

8 Likes

Στους Μεταλικα ημουν αναμεσα στους relay towers και ημουν ανετοτατος με 2 τετραγωνικα για παρτη μου. Χθες και στον πισω λοφο ο κοσμος ηταν ωμο με ωμο… Καμμια σχεση. Γι αυτο λεω καμμια πενηνταρια. Αλλα και 45 να ηταν παλι ειναι εκπληκτικο.

1 Like

Όντως και δεν υπάρχει και λόγος να μαλώνουμε αν είχε 40-45-50 . Για μένα το θέμα είναι ότι ο κόσμος ήταν υπεράριθμος και οι συνθήκες επικίνδυνες , όπως έγραψα και στο πρώτο ποστ μου χτες το βράδυ, και επιβεβαιώνει και η κριτική που μόλις ανέβηκε στο site.

1 Like

Κλαιω με συναυλιακους πουθεναδες στα σοσιαλ που γραφουν για δεινοσαυρους και ‘‘δεφερνουννεεςμπαντες😢’’ απλα γιατι δεν ηταν σ αυτη την ιστορικη συναυλια

Επισης ΜΕΙΝΤΕΝ 40,000 ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΧΩΡΑΦΙ, ΜΕΤΑΛΙΚΑ ΦΑΜΙΛΥ ΠΟΝΑΣ??? (Καποιος επρεπε να το πει :joy::joy::joy:)

Πλεον θεωρω αχαστο οτι του χρονου θα δουμε μεταλικα και οζζυ headliners και πιστεω να ειναι ανταξιο με το φετινο απιστευτο ροκγουειβ.
Μην ψαχνετε για προβληματα της διοργανωσης, θα βρειτε απειρα, αλλα σε γηπεδο-σταδιο θα εχανε παρα πολυ απ αυτο που ζησαμε. Τοπ 5 συναυλια για μενα χωρις συζητηση.
Αγαπημενες στιγμες clansman,evil that men do

Ελεγα οτι στα 30 θα εκοβα τα πιτ αλλα…ΜΕΙΝΤΕΝ!!!

13 Likes

1000%, χαλάλι η ταλαιπωρία αν είναι να πάει σε γήπεδο με χειρότερο ήχο και εκ των πραγμάτων μικρότερη συμμετοχή του κοινού -“χάνεται” όλος ο κόσμος στις κερκίδες.

3 Likes

Ειπώθηκε παραπάνω για ΔΥ Gers. Τώρα σοβαρά, όσοι τα λέτε αυτά δεν αντιλαμβάνεστε πόσο διαφορετικά ακούγονται τα ριφ και τα lead των τραγουδιών με 3 κιθάρες;
Δεν τους έχω κόψει για κάνα φιλανθρωπικό ίδρυμα ώστε να κάνουν ψυχικά, επομένως κάτι θα ξέρουν και οι ίδιοι που συνεχίζουν με 3 κιθάρες. Ειδικά τα aces high, where eagles dare και flight… Ήταν αλλά τραγούδια λόγω της τρίτης κιθάρας

3 Likes

Να πουμε και ενα καλο, ο ηχος στο Τερα Βαημπ ειναι εξαιρετικος για τοσο μεγαλο χωρο. Και τα πραγματα εχουν βελτιωθει με τις ρυθμισεις της αστυνομιας παιδια, τα πρωτα χρονια ηταν πολυ πολυ χειροτερα, απλα οι 40 χιλιαδες ειναι το οριο του χωρου. Οπως ειπε καποιος το πιο σωστο ειναι να παρκαρεις μακρια και σε σημεια που φευγεις ευκολα και ειτε να φυγεις πριν τελειωσει το τελευταιο κομματι ειτα να κατσεις να αραξεις καμια ωρα σοτν χωρο. Επειδη δυστυχως περσυ ανοιξαν αμαξι φιλου που εκανε το δευτερο και επειδη αργησε εμεινε μονο του το φοβηθηκαμε και φυγαμε με το τεραστιο μπουγιο.

3 Likes

Πονάς και φταίει ο μεηντενας Αχαχαχαχαχα τι τραβάμε και φέτος

Διακόπτω το review για να μιλήσω περί Tremonti

Τελικό συμπέρασμα ότι μάλλον οι μπροστινοι τους ακούγαμε καλά γιατί ρώτησα και τον δάσκαλο κιθάρας που ήταν πίσω και είπε και αυτός οτι δεν του άρεσαν ( σπάνια κάνει κακή κριτική)

Και έχει δίκιο αυτός που έγραψε το review
" καθώς σε ένα φεστιβάλ το που κάθεσαι διαμορφώνει και το πώς «βιώνεις» την κάθε εμφάνιση"

2 Likes

Τον Νοεμβριο του '17 :joy:;

1 Like

Δλδ αν ερχόμασταν και μεις που κλεισαμε για Βουλγαρια πόσοι θα είμασταν ??!??

2 Likes

πολύ καλή ποιότητα, ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εμφανιση

4 Likes

Έχει ακουστεί όντως το ενδεχόμενο ΟΖΖΥ για νεξτ γιαρ;;;; :Ο
Και στο θέμα διοργάνωσης…ρε φίλε το πολύ απλό…έχεις 10 μπαρ μπύρας και για καφέ ΜΟΝΟ ένα; Με 2 άτομα να φτιάχνουν καφέ; Πόσο μυαλό θέλει να βάλεις είτε περισσότερα άτομα είτε να ανοίξεις δεύτερο κιόσκι; Καφέ φτιάχνεις ρε μλκ όχι πυρινικη φυσική…

Κέρδος για σένα είναι…πουλάς νερό με καφέ με 2 ευρώ…όταν έχει 30 λεπτά ουρά πολλοί προτίμησαν να μη πάρουν καν από το να περιμένουν μισή ώρα σε ουρά μέσα στον ήλιο…
Τα λεωφορεία μπορούν να φεύγουν από αλλού…όπως πέρσι…μπύρα πιο φτηνη οπότε μεγαλύτερη κατανάλωση…κάμπινγκ οργανωμένο να βγάζεις φράγκα και μετά τα λάιβ και το πρωί…απλά είναι τα πράγματα…

2 Likes