Iron Maiden, 20 Ιουλίου, Rockwave Festival

Επεστρεψα στο σπιτι μου 9μιση το πρωι.Μπανακι,παλια ρουχα και κατευθειαν δουλεια(αγροτης ειμαι,οχι απο τους μεγαλους δυστυχως :stuck_out_tongue: ) . Δεν ενιωθα κουραση καν.ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΥΨΗ μετα απο αυτο που με αξιωσε ο Θεος να ζησω !! Αυτα για προλογο.

Οταν μπηκα,αρχιζαν οι Monument.Λες και ακουγα cover μπαντα των Maiden. Aυτο δεν σημαινει οτι ειναι κακο!Ηταν πολυ καλοι…
Εκπληξη μεγαλη για μενα οι Raven Age.Δεν ειχα ακουσει ποτε τπτ απο αυτους.Παρατησα την σκια λοιπον και πηγα να τους δω.Πολυ καλοι επισης και ας μν ειναι ο ηχος μου.Γεματοι ενεργεια που στην μεταδιδουν!!
Tremonti,παντελως αδιαφοροι για τα γουστα μου…εφυγα πριν καν τελειωσουν και πηρα θεση για Volbeat.
Volbeat φανταστικοι.Τρομερη λαιβ μπαντα και δικαιολογημενη η φημη τους.Κριμα που παιξαν στην μικρη σκηνη.Seal The Deal για τον Vinnie και ΧΑΜΟΣ !!!
Για Maiden παιδια τι να πουμε.ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ !!
Ειμαι ακομα συγκινημενος,νιωθω σαν την πρωτη φορα που ακουσα Maiden στη ζωη μου πριν 19 χρονια(13 στα 14).Ευχαριστω τον Θεο που ακουσα Clansman & Flight Of Icarus ζωντανα !!!

Υ.Γ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟ ΚΑΥΛΩΜΕΝΟ ΚΟΙΝΟ !!!ΤΙ ΠΑΘΟΣ ΡΕ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ…
Υ.Γ.2. Ας ποσταρει καποιος ενα πανοραμικο βιντεο αν υπαρχει με την εναρξη Aces High.Πανικος με τα πυρσονια !!!

13 Likes

Δεν σπρώχνει τα λεφτά απ τις μπύρες που έβγαλε ο Λωρης για να φέρει Guns n Roses λέω εγώ καλύτερα;;;

Και Helloween αν κρατήσουν ακόμα το reunion;;

@MetalBulldog ήσουν μήπως 14:00 με 14:15 περίπου στο merchandise;;; Γιατί είδα έναν τυπα με μπλούζα ghost αλλά σκέφτηκα μην πάω να μιλήσω σε κάνα άγνωστο

Edit : Μόλις έγραψες ότι μπήκες Monument :metal:

Να πω την αμαρτια μου,χθες ειδα πιο πολλες μπλουζες Γκοστ απο Βολμπιτ :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Έχουμε και λέμε…
Rollin Dice δεν πρόλαβα.
WEB Το ύφος τους δεν είναι το στυλ μου. Ειδικά με τέτοιου είδους φωνητικά δεν την παλεύω με τίποτα. Όμως με ντάλα ήλιο και τόσο νωρίς τα παιδιά έδωσαν ρέστα. Σύμμαχος ο καλός ήχος. Παρόλο το φορτωμένο με πλήκτρα και προηχογραφημενο ρεπερτόριο, έβγαλαν ένα πολύ καλό ηχητικό αποτέλεσμα.
Monument Δεν είναι κακοί… απλώς σε κάθε τραγούδι ψάχνεις να βρεις σε ποιο Maiden των '80s μοιάζει!! Ωραία σκηνική παρουσία, μπόλικη ενέργεια και πάρα πολύ καλή αποδοχή από το κοινό. Φάνηκε ότι τους ακολουθεί αφού γνώριζαν και στίχους κλπ.
Raven Age Για μένα η ευχάριστη έκπληξη της ημέρας. Παρόλο που γκρινιαξα για την οικογενειακή υπόθεση που τείνουν να γίνουν τα support στα live των Maiden, τούτοι εδώ είναι πολύ καλοί. Καμμία σχέση με την άλλη την Lauren. Πέρασε πολύ ευχάριστα η ώρα και θα ασχοληθώ μαζί τους.
Tremonti Πολύ ωραίοι επί σκηνής, μουσικά δεν είχα ξανακουσει τίποτα. Δυστυχώς δεν θυμάμαι όμως και τίποτα!!! Όλα τα τραγούδια μονότονα…τα ίδια και τα ίδια. Στο τέλος συναίσθημα του πέρασαν και δεν ακούμπησαν.
Volbeat Not my cup of tea!!! Επ ουδενί όμως. Απορώ για τον χαμό που γίνεται. Ένα μείγμα Bon Jovi με πιο βαριές κιθάρες, και τραγούδια της πλάκας. Μα τόση ανάγκη έχει η παγκόσμια μουσική σκηνή να βρει νέα “μεγαθήρια” που βαφτίζει την όποια χλιαρή μπάντα με μια -ομολογουμένως- καλή σκηνική παρουσία, top band?? Ρε παιδιά πλάκα κάνουμε?? Δεν υπάρχει το σενάριο ότι οι σημερινές promotαρισμενες μέχρι σημείου σιχασιας μπάντες τύπου Volbeat, Ghost, Sabaton θα καταφέρουν να επιβιώσουν στην ροκ/μέταλ σκηνή μετά από τα αντίστοιχα 25-30 χρόνια. Ο καθένας όπως την βρίσκει βέβαια και πραγματικά φάνηκε ότι υπήρχε κόσμος που πέρασε καλά.
Για Maiden τα έχουν αναφέρει όλα, τα παιδιά πιο πάνω οπότε περιττές οι σάλτσες. Μόνο αυτό… Ήταν η καλύτερη συναυλία της μπάντας στην Ελλάδα ever. Σύμφωνα με χθεσινές μαρτυρίες από γνωστούς και αγνώστους, αν εξαιρέσεις την σημειολογική σημασία που έχει εκείνο το live του '88 (1η φορά Ελλάδα κλπ), και από σκηνικά και από θέμα απόδοσης της μπάντας και από θέμα ανταπόκρισης του κόσμου, το χθεσινό ήταν μια τελειότητα.

Σίγουρα αυτό το διήμερο ήταν μια μεγάλη ώθηση για του χρόνου όπου όπως ακουγόταν πολύ έντονα χθες, θα έχουμε Metallica. Μεγάλο πράγμα μέσα σε 2 χρόνια να βλέπεις ολόκληρη την ιστορία του μέταλ μπροστά σου.

7 Likes

https://vimeo.com/281071574 ειμαι από κινητό και δεν ξέρω αν το έχω ανεβάσει σωστά και αν το ανοίγει… ενδεικτικά :Ρ

1 Like

Πωπω μλκς βλεπω τωρα βιντεο στο youtube.ΤΙ ΠΑΝΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΡΕ. Μονο οι λατινοι μας παιζουν μπαλα ως κοινο. Πανζουρλισμος ρε :muscle::metal:

2 Likes

Τους ειδα πριν κανα μηνα στην Πραγα… Δεν υπαρχει καν θεμα συγκρισης στην αποδοση τους , στον τροπο που χαιρονται που αντιδρουν και γενικα σε οτι κανουν σε σχεση με αυτο που ειχα δει εγω… Εχω δει πολλα video απο το χτεσινο live και βλεπω ειδικα τον harris τοσο διαφορετικο σε σχεση με το live στην Τσεχια…

Ειναι απιστευτο οτι οσο επαγγελματιες να ειναι ο κοσμος στην Ελλαδα δειχνει να τους απογειωσε…σα να βλεπω αλλη περιοδια ειναι… Μην γκρινιαζετε λοιπον γιατι το sing along που κανει ο dickinson απο τα πρωτα λεπτα Ελλαδα στο live στην Τσεχια το εκανε προς το τελος με μηδαμινη συμμετοχη του κοινου…

7 Likes

χθες ειχε κατι μαγικο η ατμοσφαιρα που μας πηρε και μας σηκωσε ολους, εμας και το συγκροτημα δεν μπορω να το εξηγησω κατι διαφορετικο

ημουν σιγουρος οτι θ αργησουν να ξεκινησουν το λαιβ αφου η κινηση γενικα στην Αθηνα χθες ηταν και αυτη κατι το εξωπραγματικο και δυστυχως εμπλεξα κ εγω αφου ξεκινησα 6μιση

3 Likes

19-20/7 : Γκρουπάρες ήρθαν, γαμάτη απόδοση είχαν, παθιασμένο κοινό είμασταν… αλλά η διοργάνωση Γ.Τ.Π.!!

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ σε όλα τα επίπεδα… Άντε, να καταλάβω τις τσιμπημένες τιμές στις μπύρες και στα σάπια φαγητά, να καταλάβω τους ελέγχους, να καταλάβω την απόσταση που έπρεπε να περπατήσουμε, να καταλάβω τους ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ τους φούσκες και τη συμπεριφορά τους σε μια σειρά ζητήματα, να καταλάβω… χίλια δυο. Αλλά το να βγαίνουν 40000 κόσμος, από 2 εξόδους περνώντας δυο στενά δρομάκια ΧΩΡΙΣ φωτισμό, είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ!! Τέτοια ξεφτίλα από άποψη οργάνωσης δείχνει όχι μόνο τα ξεπερασμένα όρια του Terra Vibe αλλά την νοοτροπία αρπαχτής από την εν λόγω εταιρεία…
Βέβαια θα βγουν σε λίγες μέρες δελτία τύπου, όμορφα γραμμένα και θα ρίχνουν το μπαλάκι στο κράτος που δεν έχει συνδέσει με πεζογέφυρα τον προαστιακό, κλαψουρίζοντας για το ΦΠΑ, και στο τέλος να μας δουλεύουν ότι κάνουν τα αδύνατα δυνατά ώστε να απολαμβάνουμε υψηλών προδιαγραφών συναυλίες!

Τουλάχιστον καλό είναι τα τα γράφουμε αυτά για να μη νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με μ…κες και ότι μπορούν να μας δουλεύουν μες τα μούτρα μας. Αλλά όποιος είναι λίγο παλιότερος και ξέρει πράγματα και καταστάσεις καταλαβαίνει πως… μια φορά λαμόγια, ΠΑΝΤΑ λαμόγια!

11 Likes

Μεγάλη μέρα χθες. Προσυπογράφω πλήρως στην υπέρμετρη λατρεία για Aces High, Clansman και του σετ ολόκληρου βασικά. Ακόμα και τα “κλασικά” που κάποιοι γκρινιάζουμε ότι θα προτιμούσαμε να αλλαχθούν με κάτι λιγότερο παιγμένο όταν τα ακούς λάιβ ξεχνάς τα πάντα.

Η αλήθεια είναι ότι στο ξεκίνημα των Μέηντεν με τα δεκαπέντε αναμμένα καπνογόνα μετά την ανακοίνωση που είχε βγάλει η διοργάνωση δε μπόρεσα να μη γελάσω δυνατά. Το μέταλ που αγαπήσαμε.

Από τις υπόλοιπες μπάντες Volbeat ήμουν στο πιτ, διέλυσα την τσάντα μου και πέρασα τέλεια, παραπίσω δεν έχω ιδέα τι γινόταν. Ο Τρεμόντης τιμιότατος, ντρέπομαι λιγο που ενώ λιώνω για Alter Bridge (cheers και στην παρέα δεξιά και πίσω από πύργο που τραγουδούσε το Addicted to Pain πριν βγουν οι Maiden) δεν έχω ψαχτεί με τα σόλο του.

Raven Age συμπαθείς, αλλά μέχρι εκεί, Monument ό,τι έπρεπε για μεσημεριανές μπύρες, WEB και Rollin’ Dice το πάλεψαν, αλλά με τέτοιο ήλιο δεν πας πουθενά. Πάντα θα έχω την απορία, γιατί δε βάζουν μία τεντοσκηνή σαν κι αυτές που έχουν σε κάτι Download. Δεν είναι ότι θα μαζευτεί άπειρος κόσμος από τις 2-3 και θα μπορείς να δεις χωρίς να ψηθείς.

Κατά τα άλλα, απόψεις, ξέρω, αλλά:

wut

4 Likes

δλδ χθες το terravibe είχε πιο πολύ κόσμο απο ποτέ? κάποιο δίπλα μου έλεγαν οτι robbie williams είχε πιο πολύ πριν μερικά χρόνια

Αμφιβάλω , αλλά μπορώ να ρωτήσω. Να βρεις κάποιον από εμάς εδώ να είχε πάει τότε, λίγο απίθανο πάντως!

2 Likes

Manu Chao το 2008 είχε αδιανόητα πολύ κόσμο στο Τerra Vibe. 40.000 εισιτήρια λέγανε τότε και ρεκορ προσέλευσης.

Από αυτά που έχουν γράψει κάποια παιδιά για
Μεηντεν σε εξωτερικό, μπορώ να νιώσω δίπλα ευτυχισμένος και τυχερός αν τελικά έχουμε παίξει ρόλο και εμείς ως κοινό στην απόδοση τους

12 Likes

δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα
ΜΟΝΟ MAIDEN

7 Likes

Και με Maiden και με Metallica που το έχω ζήσει προσωπικά, στην Ελλάδα η απόδοση τους είναι πολλά σκαλιά πάνω. Προφανώς λόγο κοινού.

3 Likes

Αν δεν το σπάσαμε φέτος έστω και ανεπίσημα, θα το σπάσουμε του χρόνου αν φέρουν αυτό που πρέπει. Δεν χορτάσαμε ακόμα :metal:

6 Likes

Επέλεξα να μην πάω χθες στο λάβ, παρόλο που αγαπώ Maiden και παρακολουθώ Volbeat. Τους πρώτους τους έχω δει δύο φορές (1999, 2007) και τους δεύτερους ευελπιστώ να τους δω κάποια στιγμή headliners. Δε μετάνιωσα. Δεν θα άντεχα αυτήν την ταλαιπωρία, τον εκνευρισμό και “τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου” με την διοργανώτρια εταιρεία.
Υποτίθεται πως το rockwave έφυγε από το λεκανοπέδιο και πήγε στα χωράφια για να λυθούν κάποια θέματα και πρωτίστως θέματα ασφάλειας και εξυπηρέτησης του κοινού. Από τις περιγραφές σας, φαίνεται πως τα προβλήματα αυτά όχι μόνο δεν λύθηκαν αλλά απεναντίας, οξύνθηκαν.
Κι όσο για τη συμμετοχή του κοινού και το γενικότερο φίλινγκ που βγάζει η συναυλία σε μεγάλο ανοικτό χώρο, εγώ μια χαρά είχα περάσει στην αρένα του γηπέδου μπάσκετ του Ελληνικού το 2007.
Δυστυχώς οι καιροί έχουν αλλάξει και οι ροκ συναυλίες έχουν εκδιωχθει από τα σύγχρονα, πολύχρωμα ποδοσφαιρικά γήπεδα της Αθήνας. Νομίζω πως ένα γήπεδο Ατρόμητου, Πανιώνιου ή ακόμα και το παλιό γήπεδο της ΑΕΚ θα ήταν ιδανικά για τη χθεσινή συναυλία…
Φανταστείτε τον συμβολισμό: Iron Maiden, ξανά στον ίδιο χώρο, τριάντα χρόνια μετά. Φευ…

2 Likes

πρεπει να το γραψω να υπαρχει σαν δηλωση μου για τον ιστορικο του μελλοντος

ΡΕ DAVE ΠΟΣΟ ΓΑΜΑΣ ΡΕ ΦΙΛΕ;;;!!!;;!!!

7 Likes

η ιστορία έχει δείξει πως αυτά τα γήπεδα είναι εντελώς ακατάλληλα. Και στους Maiden το 99 στο Περιστέρι η κατάσταση ήταν απαράδεκτη και ΙΔΙΩΣ στους Metallica στη Ριζούπολη που ΟΛΟΣ ο κόσμος μπήκε από μια στενή πόρτα.

1 Like