Iron Maiden - A Matter of Life and Death

Δεν το είπα για να προσβάλω κανέναν.

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό…να χαλιέται κάποιος άμα δεν γίνεται μια συναυλία να το καταλάβω.

Να χαλιέται όμως γιατι γίνεται?Μη πας. Δεν σε ενδιαφέρει. Αλλά ως εκεί. Δεν πας…Δεν σε υποχρεώνει κανείς. Τι σε χαλάει που γίνεται? Απλά να έχουμε κάτι να λέμε. Αρπαχτές και ιστορίες. Οι μπάντες και οι ποδοσφαιριστές παίζουν για τη φανέλα και τους οποαδούς και όχι για τα χρήματα…

Άσχετα με τους Maiden (που είμαι Maidenας τι να κάνουμε? :stuck_out_tongue: ) αυτό συμβαίνει με πολλές μπάντες και την κωλοτούμπα ο Έλληνας την έχει για εθνικό σπορ.

Θυμάμαι μέχρι το 96 αν ήξερες τους Iced Earth ήσουν ψιλοψαγμένος…Μέχρι το 2001 ήταν δεδομένο πως όποιος ακούει metal ακούει Iced Earth, alive In Athens και δε συμμαζεύεται. Ξαφινκά, μέσα σε 2-3 χρόνια όποιος πει ότι ακούει Iced Earth τρώει κράξιμο…

Τέσπα, δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.[/quote]
Εγώ αυτό πού λέω είναι ότι προτιμώ να μην έρθουν μιά χρονιά οι ίδιοι (το λέω γενικά και όχι για τους Maiden!) και να δώ κάτι άλλο. Ακόμη και οι Metallica να ερχόντουσαν κάθε χρόνο θα βαριόμουν! Είναι θέμα του πώς τα βλέπει ο καθένας τα πράγματα. :wink:

Το πρώτο που αναφέρεις δεν στέκει. Το αν θα έρθει ένα άλλο συγκρότημα είναι θέμα διαφόρων άλλων παραγόντων και όχι του αν θα φέρει τους κάθε Maiden. Οι Maiden έχουν έρθει 5 φορές τα τελυταία 10 χρόνια. Αυτοί έχουν κάνει το κακό στα Ελληνικά live ε? Φυσιολογικά, όλες οι μεγάλες θα έπρεπε να ερχόντουσαν με αυτή τη συχνότητα.

Αυτό το αθροιστικό είναι λίγο μπακαλίστικό ε…Δηλάδή αν δεν έρθουν οι Iron Maiden θα έρθθουν οι ACDC και αν δεν έρθουν οι Scorpions θα έρθουν οι Aerosmith?

Πραγματικά, αν οι αγαπημένες σας μπάντες ερχόντουσαν 1 φορά στα 2 χρόνια θα τις βαριόσασταν? Τότε καλά παθαίνουμε και (δε) βλέπουμε αυτά που (δε) βλέπουμε.

Επίσης, φίλε slekka δεν είμαι σε κανένα fan club και δεν έχω τη δυνατότητα με το μάτι να κόβω το μέγεθος ενός πλυθησμού.Από τα στοιχεία (επίσημα?) που δίνουν περιοδικά κλπ αναφέρομαι.

Εγώ πάντως πιστεύω πως μόνο στην Ελλάδα γκρινιάζει ο κόσμος όταν είναι να γίνει ένα live, όποιο και αν είναι αυτό.

PS : Επίσης, είναι υποχέωση ενός συγκροτήματος πυο δεν είχε έρθει για 20 χρόνια στην Ελλάδα να παίξει το διπλό σετ από το κανονικό και κάποια κομμάτια αποκλειστικά για τη χώρα μας (που άμα έρθει πάνω από τρεις φορές θα το σνομπάρουν).

Μα ακριβώς επειδή δεν φέρνουν τους άλλους, στο τέλος φέρνουν π.χ τους Maiden για να θολώσουν τα νερά και καλά :wink:

Αυτό που δε καταλαβαίνω με τη δικιά μας νοοτροπία είναι το γεγονός ότι αν ένα μεγάλο συγκρότημα έχει έρθει πάνω από 3-4 φορές καταντάει βαρετό! Στην Αγγλία σε όλη τη Σκανδιναβία κ.ά. πάνε οι Maiden συνεχώς από το '82 είναι πάντα sold out όλοι γουστάρουν.
Ελπίζω το νέο άλμπουμ να αξίζει!

Εγώ πάντως είμαι εξασφαλισμένος! Μουχαχαχα

Γιατί δεν το καταλαβαίνεις, δλδ; Εσύ μπορείς να πάς να τους βλέπεις αιώνια, δεν στο απαγορεύει κανείς! Κι επίσης το ότι λές ότι κάτι έχει γίνει βαρετό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα πάς να το δείς :wink: Το παράπονο όμως (εγώ τουλάχιστον) ότι βλέπω συνέχεια τα ίδια θα το εκφράσω! Τέλος πάντων ο καθένας βλέπει τα πράγματα απο διαφορετική σκοπιά 8)

Γιατί δεν το καταλαβαίνεις, δλδ; Εσύ μπορείς να πάς να τους βλέπεις αιώνια, δεν στο απαγορεύει κανείς! Κι επίσης το ότι λές ότι κάτι έχει γίνει βαρετό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα πάς να το δείς :wink: Το παράπονο όμως (εγώ τουλάχιστον) ότι βλέπω συνέχεια τα ίδια θα το εκφράσω! Τέλος πάντων ο καθένας βλέπει τα πράγματα απο διαφορετική σκοπιά 8)[/quote]

Σίγουρα ο καθένας το βλέπει διαφορετικά! Αλλά όταν λες τα ίδια εννοείς στα live? Διότι από το καλοκαίρι του 2003 μέχρι και το προηγούμενο έχουν αλλάξει 3 φορές το setlist τους! Βέβαια ίσως να μιλάς για studio αλμπουμ όπου υπάρχουν σίγουρα πολλές απόψεις!

Φιλοι nimlot και Outshined, ξεχάσατε πως στην Ελλάδα αν δεν έχεις εσύ κατσίκα θές να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα??? :x :x :x :x :x :x :x

Που σας φένεται το περίεργο λοιπόν???

Και εγώ περίμενα με αγωνία να πουν και για Ελλάδα συναβλεία, και μόλις βγίκε το πρόγραμμα διάβασα 3 φορές τη λίστα μεχρι να βρίσω απογοητευμένος :twisted: :twisted:
Δυστυχως ακόμα δεν έχω την ευχέρια να πάω εξωτερικό (ποιο πολύ λόγω γλώσσας κ.λ.π. και όχι χρημάτων… ) :cry: :cry: :cry: :cry:

Λοιπόν παιδιά… θα δώσω ένα παράδειγμα. Για όλους εμάς η καθημερινότητα είναι μία ρουτίνα. Σίγουρα όλοι μας θέλουμε να τη βελτιώσουμε, μέχρι όμως να γίνει αυτό συμβιβαζόμαστε με αυτά πού έχουμε. Έτσι και με τις συναυλίες! Εγώ θέλω να δώ πράγματα πού δεν έχω δεί, από τη στιγμή όμως πού αυτό δεν γίνεται (εκτός βέβαια κι αν πας εξωτερικό) από το να μη δώ τίποτα θα αρκεστώ σε κάτι πού έχω δεί.

Δεν είπε κανείς ότι θα κάνουμε και πορεία ενάντια στους Maiden…Ας έρθει όποιος θέλει. Άλλωστε δεν θα επιβάλλω εγώ σε κανέναν σε ποιές συναυλίες να πάει…Επίσης οι Maiden είναι Maiden και πάντα κάποιος θα υπάρχει που να μην τους έχει δει ή να θέλει να τους ξαναδεί.
Αλλά μην ξανακούσω κανέναν σας να πει ότι οι Έλληνες φέρνουν τα ίδια και τα ίδια…Γιατί σας αρέσουν πολύ αυτά τα ίδια τελικά! Οπότε ουδείς λόγος για παράπονα στη didi κλπ κλπ.
Επιπλέον δεν νομίζω να σας φαίνεται κανείς από μας για κομπλεξικός…Να ζηλέψω γιατί έρχονται οι Maiden??? Τι κατσίκες και μαλακίες μας κοπανάτε?
Και εν τέλει ποιός ο λόγος να μας χαρακτηρίζετε προσωπικά ή να μας ειρωνεύεστε επειδή δε γουστάρουμε να ξαναδούμε Maiden? Ούτε με κακό τρόπο το είπε κανείς μας ούτε προσβάλλαμε κανέναν που θέλει να τους δει. Δηλαδή ούτε συζήτηση δεν μπορούμε να κάνουμε? ΈΛΕΟΣ!

Έχω την αίσθηση ότι ξεφύγαμε από το θέμα κα μαλώνουμε ή έστω συζητάμε για ακόμη μια φορά άν αξίζει να ξανάρθουν οι Maiden και άν αξίζει να τους δεις κτλ. Προτείνω να συζητήσουμε για το θέμα του topic και μόνο. :roll:

Λοιπόν, οι Maiden τελέιωσαν το γράψιμο, τις ηχογραφήσεις, το μιξάρισμα και το μόνο που περιμένουμε είναι η κυκλοφορία ενός single.

Και να πω ότι κάποιος αλήτης ψαρομάλλης από το φόρουμ, που φωτογραφίζεται με ξανθές αιθέριες υπάρξεις, προς το τέλος του μηνός θα ακούσει ολόκληρο το δίσκο τους!!! Χαχαχα!!! Να τον ρωτήσετε!!!
Είναι έτοιμος ο δίσκος. Αν όχι την ώρα που γράφονται αυτές οι γραμμές, σε ελάχιστες μέρες. Μέχρι τις 19/6 όλα θα είναι 100% έτοιμα. Ο δίσκος κυκλοφορεί μέχρι τις 15/9.

ligo asxeto, alla gia na mhn anoigw allo topic tora, kserei kaneis posa kai poia CD exun vgalei oi Maiden me Bayley sta fwnitika ektos apo to Virtual(diskara…)?

8O 8O 8O 8O 8O

μας δουλεύεις??? το virtual δισκάρα???ήμαρτον… :smiley: :smiley: :smiley:
έχουν και το X-Factor…

εχω παει σε αρκετες συναυλιες εχω δει μεγαλα ονοματα.εχω δει τους maiden 4 φορες.και θελω να πω οτι και τις 4 φορες ηταν τελεια ενω απο τις υπολοιπες συναυλιες παιζει να ειναι 4 αυτες που να με ενθουσιασαν οσο οι maiden.ειναι εγγυηση παει και τελειωσε.σε ολους τους τομεις. socrates το x factor θα σου αρεσει πιο πολυ αν και τα δυο ειναι αθλια.

giati to lete afto re paidia, gia mena to Virtual einai makran o’ti kalitero exw akusei apo Maiden, telos padon, gusta einai afta, dhladh mono afta ta 2 exun vgalei me Bayley?

Ναι συν το single Virus

8O Τι άλλο έχεις ακούσει;; :?:

Δηλαδη ο Bailey ειναι καλυτερος τραγουδιστης και frontman απο τον Dickinson…???
!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,)

ΈΛΕΟΣ δηλαδή… βρε socrates μου, πες μας ότι μας κάνεις πλάκα… σε παρακαλώ δηλαδή…

Εκτος αν έχεις ακούσει μόνο αυτό οπότε δικαιολογείται η άποψη σου…

Ρε παιδιά γιατί πέφτετε όλοι πάνω του να τον φάτε; Όσο ακραίο κι αν σας φαίνεται αυτό πού λέει, δεν παύει να είναι η προσωπική του άποψη! Δλδ κι εμένα πού π.χ το Jugulator των Priest είναι από τα αγαπημένα μου albums της μπάντας τα ίδια θα μου πείτε;