Iron Maiden - A Matter of Life and Death

Το μόνο πού με κάνει να δώσω σημασία στους Maiden πλέον (όχι ότι έδωσα ποτέ ιδιαίτερα δλδ…) είναι:

Πολύ καλά νέα.
Έτσι κι αλλιώς κάτι νέο δεν έχουν να προσφέρουν οι Maiden, οπότε πισωγύρισμα στο αριστουργηματικό Somewhere In Time είναι ό,τι πρέπει.

\m/

Το οποίο στην εποχή του είχε χαρακτηριστεί pop metal λόγω keyboards…

Την είπα την κακία μου και ησύχασα

Σήμερα με νικησες…!!! :wink: :wink:

Οι Maiden είναι οι Θεοί μου…

SirJim, σε μισώ :evil: . Θέλω να γίνω και εγώ αρχισυντάκτης… :frowning:

Περιμένω ήδη το τεύχος του Αυγούστου και το δίσκο της χρονιάς το Σεπτέμβρη… :smiley:

Dyingfreedom, :evil: 8)

Πάρτε το χαμπάρι…δεν υπάρχει θεός…όλα είναι παραμύθια των παπάδων!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ευγε ευγε sirjim.αυτα ειναι νεα.δεν με νοιαζει μια μπαντα σαν τους maiden να κανει πισωγυρισμα αν και πιστευω οτι δεν θα ειναι ετσι.ποιος δεν θα ηθελε ας πουμε να ακουσει τους metallica να παιζουν οπως παλια???λεω εγω τωρα. :wink: :wink: :wink: :wink:

εε… εγ’ω… θέλω!

Ας ήσουν βάζελος και ας μην έκανες αυτά τα σχόλια για τους Αμερικάνους ρε Sir και είπαμε, θα ήσουν αρχηγός…

εε… εγ’ω… θέλω!

Ας ήσουν βάζελος και ας μην έκανες αυτά τα σχόλια για τους Αμερικάνους ρε Sir και είπαμε, θα ήσουν αρχηγός…[/quote]

ε, είπαμε … όχι και βάζελος όμως βρε παιδί μου… ποια σχόλια για Αμερικάνους λες τώρα;

Και εγώ …

Να και το artwork:

Αρκετα καλο το βρισκω.
Το σημα με τον Eddie και τα διασταυρωμενα οπλα μου αρεσει πολυ

Αν και θα ταίριαζε περισσότερο στους συμπατριώτες τους Bolt Thrower :P, προσωπικά μ’αρέσει, είναι σαφώς καλύτερο από το προηγούμενο. 2 μήνες έμειναν ακόμα…

Προσωπικα θεωρω το artwork οτι καλυτερο εχει γινει απο το fear of the dark και μετα και αυτο γιατι δουλεψε χερι τα υπολοιπα ηταν δουλεια σε υπολογιστη προχειροδουλεια σε υπολογιστη καλυτερα εκτος του virtual που ηταν και καπως καλυτερο απο τα αλλα…για να τους δουμε και ηχητικα τωρα…

Καλό είναι.

Μαμάει άσκημα…

sostos!!!

Καλό, αν και μου θυμησε πολύ το artwork του Shovel Headed Kill Machine των Exodus!

γαμαει το ε3οφυλλο!up the irons!long live maiden!το αλμπουμ 1000% θα τα σπαει

Δεν διάβασα ακόμη όλα τα ποστς αλλα θέλω να σχολιάσω αυτό και να πώ και 1-2 πράματα.

Η περισυνή συναυλία που παρακολούθησα, όμως, εκτός του ότι δεν είχε πάνω από 10.000 άτομα μου έχει κάτσει πολύ άσχημα. Δεν μου άρεσε καθολου!! Ήταν άκρως ψυχρή και παγερά επαγγελματική και μου άφησε πολύ άσχημη γεύση…!

Καταρχήν η περσυνή συναυλία είχε σίγουρα πάνω απο 10.000, γύρω στους 15.000 ίσως.Είχε πιό πολύ κόσμο απο το rockwave με Sister πέρσυ, που εκεί πρέπει να ήτανε γύρω στους 10-12.000.Επειδή είχα πάει και το '99 όταν είχαν έρθει στο Περιστέρι, η περσυνή συναυλία απο άποψη ήχου και παιξίματος ήταν καλύτερη.όπως λές και σύ σχεδόν άψογη επαγγελματικά.Αυτό δεν είναι κακό.Το live ήταν ποιοτικά πολύ καλό, μάλιστα ένα απο τα καλύτερα live που έχω δεί.O Dickinson ήταν σε φοβερή φόρμα, η φωνή του τα έσπαγε, πολύ καλύτερη απο παλιότερα και απο τους δίσκους και τα πιό πολλά κομμάτια ήταν πολύ καλά παιγμένα, σχεδόν λές και τα άκουγες απο τον δίσκο.Αυτό δείχνει πόσο έχει ωριμάσει το συγκρότημα.

Σε παλιότερα live έβλεπες πιο πολλά λάθη να γίνονται και τον Dickinson να φαλτσάρει αρκετά.Ε λοιπόν πέρσυ είδα έναν Dickinson όχι μόνο να μην φαλτσάρει,αλλά να βγάζει και κάτι κορόνες που σπέρνανε.

Αυτό όμως που συμπληρώνει ένα live είναι το κοινό.Το συγκρότημα έκανε αυτό που έπρεπε.Το κοινό μετά είναι που με τη σειρά του κάνει ένα live.Πέρσυ εγώ είδα ένα κοινό κάπως πιό χλιαρό.Καμία σχέση με το ΄99 στο Περιστέρι που χε γίνει της πόρνης.Τέτοιο πράγμα τότε δεν το χω ξαναδεί.Οκ ,ήτανε και η πρώτη φορά που έρχονταν μετά απο αρκετά χρόνια και όλοι μαζί με Dickinson ξανά.Οι περισσότεροι δεν είχανε δεί ποτέ Maiden με Dickinson.

Πέρσυ στη Μαλακάσα το κοινό ήτανε άλλη φάση.Δεν πολυξέρανε τους στίχους, δεν πολυακούγονταν,εκτός απο κάποια κομμάτια τα γνωστά,που και εκεί και πάλι δεν άκουγες καλά το πλήθος να φωνάζει και να τραγουδάει.Πάντα βέβαια με μέτρο σύγκρισης το '99 στο Περιστέρι.Γενικά στη Μαλακάσα, ίσως είναι ο χώρος δεν ξέρω, που το κοινό δεν ακούγεται πολύ και υπερκαλύπτεται από την μουσική.Δεν είναι γήπεδο ας πούμε αμφιθεατρικό κλπ.Και στο rockwave τα ίδια είδα.Πάντως γενικά το κοινό έχει αλλάξει.Και απο άποψη κινητικότητας.Το '99 με το που αρχίζανε τα κομμάτια έβλεπες το χάος σε όλο το γήπεδο.Πέρσυ λίγα πράματα.Μόνο προς μπροστά γινότανε σούσουρο.Βέβαια αυτό είναι και καλό διότι μπορείς να δείς συναυλία χωρίς να σε πατάνε συνεχώς και να σε φέρνουν βόλτες πέρα δώθε.Απλά ξέρετε, σε κάτι Maiden, αν δεν γίνει και λίγο σούσουρο,ε δεν λέει:P

Το ΄99 ήτανε γύρω στους 20.000.Το 2000 δέν ξέρω δέν είχα πάει.Πέρσυ ήτανε γύρω στους 15.000.Το επιχείρημα όμως του ότι τους έχουμε δεί να μην τους ξαναφέρουνε, δεν στέκει πολύ γιατί όπως ειπώθηκε οι Maiden κάνουνε κάθε χρόνο σχεδόν συναυλιές στο εξωτερικό που οι πιό πολλές γίνονται sold out.Ισπανία,Αργεντινή,Βραζιλία,Αγγλία κλπ.Και εκεί τους έχουνε ξαναδεί.Βέβαια εκεί έχει πολύ κόσμο.Οι Maiden είναι ένα συγκρότημα που είναι stadar.Έχει πολλούς και φανατικούς οπαδούς και είναι κάτι σαν must.Δεν ξέρω πώς να σας το πώ.

Η νοοτροπία εδώ είναι λίγο ελεεινή,απλά.Μας ήρθανε μία φορά κάποια συγκροτήματα και μετά επειδή έχουνε έρθει δηλαδή να μήν τους ξαναφέρουν?Δηλαδή στο εξωτερικό που βλέπουνε συνέχεια στα Festival Motorhead,Maiden κλπ?Και μαζεύουνε συνέχεια πολύ κόσμο?

Φέρτε Maiden.

Οντως το κοινο δεν ηξερε τους στιχους σε μερικα παλια τραγουδια,αλλα δεν ηταν χλιαρο.Εγω δεν ημουν κ πολυ μπροστα αλλα γυρω μου θυμαμαι να γινεται χαμος,ειδικα στα γνωστα τραγουδια.Για τον κοσμο θα συμφωνησω,ηταν κοντα στις 15000(παρα πολυ καλο νουμερο αν θυμηθει κανεις τι συναυλιες ειχε εκεινο το μηνα),αλλα δεν μπορει σε ανοιχτο χωρο να ακουγεται πολυ το κοινο ρε συ…
Παντως ηταν η πρωτη φορα που τους εβλεπα live και θα μου μεινει αξεχαστη,πολυ καλη συναυλια.