Iron Maiden @OAKA 16/07/22

το να ζητά να σβήσουν τα καπνογόνα δείχνει σεβασμό στο κοινό… όχι το να κάνει απλά τη δουλειά του και τα στραβά μάτια.

5 Likes

Το προβλημα ειναι οτι δεν ζητησε τιποτα απλα αρχισε να βριζει και σταματησε να τραγουδα. Επισης ειναι και λιγο λαμογιο γιατι δεν το εκανε στο fear η στο flight γιατι εκει ειχε δεκαδες καπνογονα. Διαλεξε το number που ειχε μονο ενα. Κατα τα αλλα δικιο εχει.

Ποιος στον πουτσο ειναι ο λεξ; Να μαθουμε και εμεις; Ο μονος λεξ που ξερω ειναι ο λεξ λουθορ

7 Likes

o rapper που μαζεψε 20k στη Νεα Σμυρνη.

2 Likes

Όλα είναι μέχρι να γίνει η πρώτη μαλάκια και να έχουμε ένα νεκρο. Στην συγκεκριμένη φάση είμαι με τον Βρασίδα, η αλήθεια είναι ότι γέλασα στην αρχή με την ίσως παιδιάστικη συμπεριφορά του. Είχα την τύχη να είμαι κάγκελο δεξιά και μακρυά από όλα αυτά και δεν με “άγγιξε” καπνογόνο. Όμως έχω τρομερή απέχθεια για το συγκεκριμένο είδος “διασκέδασης” και ακόμα και παλιότερα εάν τύχαινε και άναβε κάποιος κοντά μου εγώ προτιμούσα να απομακρυνθω.
Το ότι είναι όλα για τον Βρασίδα είναι business είναι γνωστό πλέον, ακόμα και κάτι φωτογραφίες που είδα με φίλους μου -ελληνες- οπαδούς φετος πιο πολύ σαν καρικατούρα έμοιαζε με το καπέλο και το γυαλί.
Μεταξύ των τριών τραγουδιστών διακρίνω:
Ένα πανκ αμετανόητο αλήτη
Έναν κακομαθημένο businessman
και έναν πιο low profile τίμιο τραγουδιστή που είχε τη ατυχία να πρέπει να γεμίσει την θέση του πιο επιτυχημένου τραγουδιστή heavy metal συγκροτήματος, ο οποίος παράλληλα εκείνη την περίοδο -1995 έως 2001- ήταν στο peak της καριέρας του.

Έχω δει τους Maiden αρκετές φορές ( από 2014 έως 2022 μετράω 4) έχω δει και τον Βρασίδα με την προσωπική του μπάντα άλλες τρεις, όμως η συναυλία που είναι χαραγμένη και απόλυτο 10/10 ήταν αυτή το 1998 στο κλειστό του Περιστερίου. -και τότε είχε καπνογόνα, βλέπετε η “βεντέτα” κρατάει πολλά χρόνια.
Over and out.

3 Likes

Επειδη με αυτο μαλλον αναφερεσαι σε μενα, απλα να σου πω οτι πεφτεις αρκετα εξω. Ολοι με Metallica, Megadeth, Sabbath, Savatage, Iron Maiden μεγαλωσαμε, και ως εκ τουτου δεν εχω κανενα θεμα με την μπαντα, ουτε με την μουσικη της, αρκετη απο την οποια μαλιστα γουσταρω και μαλιστα πολυ. Απο κει και περα ενταξει, διαβαζοντας το ποστ σου δεν θεωρω οτι υπαρχει καποιο νοημα να συζητησουμε περαιτερω το οτιδηποτε. Διατηρεις το δικαιωμα να θεωρεις οτι ο Bruce Dickinson ειναι αμεμπτος, αψογος, τελειος και θα μπορουσε και να πεταξει την μποτα του ισως στην μαπα του ΠΟΥΤΑΝΑΣ ΓΙΟΥ με το καπνογονο. Εγω δεν το βλεπω ακριβως ετσι, αλλα προφανως σου περισσευει η γνωμη μου. Καλα κανει.

Τωρα ολο αυτο το “γιατι γραφουν στο τοπικ και καποιοι που διαφωνουν με την προφανεστατα ολοσωστη δικη μου αποψη και αντιμετωπιση” ισως θα επρεπε να το εχεις αφησει απεξω. Κραταω το ολα κομπλε που εγραψες στο τελος παντως, ειλικρινα. Και για να σου απαντησω στην απορια, τα 20 ποστς (ή οσα ειναι) γινονται οταν καποιος συνεχιζει να μου απανταει σε ενα πραγμα που εγραψα αρχικα, και εγω επειδη εχω περισσειο ελευθερο χρονο συνεχιζω να απανταω επισης. Ισως λαθος μου, επισης ειλικρινα. Θα μπορουσα απλα να μην ασχοληθω.

Θα μπορουσε ισως, δε θα το μαθουμε ποτε. Δεν το ειπε ομως.
Και εγω δεν πιστευω οτι θα ελεγε ποτε Swedish, German, American υποτιμητικα.
French ναι αρκετα πιθανο, με βαση την ιστορια των Αγγλων και το πως βλεπουν τους Γαλλους.
Το Greek απο την αλλη… αν υπαρχει εστω και ενας που δεν πιστευει οτι το ειπε υποτιμητικα, ε οκ.

ΥΓ. Γελοια ολα τα μπαρακια, ραδιοφωνα κτλ που κανουν εμπαργκο, βρηκαν πατημα να πουλησουν πατριωτισμο και εθνικισμο, νταξει τωρα.

5 Likes

Κάτσε, γιατι είμαι εγώ αυτός με τον Θ.Παπακωνσταντινου.

Ξεκινάω με 2 σημειώσεις:

  1. Τα καπνογόνα όταν δεν είναι άπειρα στο αριθμό και όταν δεν είναι ακριβώς μπροστά στην σκηνή, μου αρέσουν, φτιάχνουν ατμόσφαιρα για μένα. Για άλλους όχι, μια χαρά μου φαίνεται και αυτή η άποψη - προχωράμε. Όπως έχω πει, τα θεωρώ επικίνδυνα και ακριβώς για αυτό το λόγο δεν έχω πιάσει καπνογόνο και δεν πρόκειται, εκτός αν παραστεί ανάγκη.
  2. Τον Bruce Dickinson, και τον κάθε Dickinson, τον έχω γραμμένο στην καθημερινότητά μου, όπως ακριβώς με έχει γραμμένο και αυτός. Είναι μια σχέση δουναι και λαβειν. Εγώ τον ακούω σαν πνευματική τροφή/διασκέδαση και αυτός παίρνει τα λεφτά που δίνω και ζει. Win win η φάση, όλα καλά.

Έχοντας τα παραπάνω στο νου μας, να πούμε πως ακριβώς επειδή τον έχω γραμμένο στην καθημερινότητά μου, ακριβώς για αυτον τον λόγο δεν θυμωμουνα καν ότι δεν γουστάρει καπνογονα. Πώς να το έχω στο νου μου άλλωστε, όταν η τελευταία φορά που αλληλεπιδρασαμε, ήταν 23 χρόνια πριν. Δεν γαμιεται όμως. Αυτός το ξέρει ότι δεν γουστάρει. Η εταιρία απλά βάζει ένα πανό ότι απαγορεύονται ( εγώ δεν το είδα πουθενά αυτό, εδώ μέσα το είδα σε φωτό), κανει μηδενικό έλεγχο και περιμένουμε να πάνε όλα καλά.
Αφού τους χαλάει τόσο και ξέρουν ότι γίνεται κάθε φορά, μια γαμημενη ανακοίνωση πριν το λάιβ δεν μπορούν να βγάλουν? Να γράψουν κάτι στα βίντεο Γουόλ. Θα μου πεις ο ουγκανος θα ακούσει? Όχι μάλλον, αλλά μετά μπορεί να γυρίσει ο μάγκας και να πει " εγώ σας το είπα παιδάκια, πούλο τώρα, τα λέμε" . Που μπορούσε να το πει έτσι και αλλιώς.
Αντ αυτού επέλεξε τον χειρότερο τρόπο να αντιδράσει, απλά βρίζοντας.

Να σου πω την αλήθεια, στα παπάκια μου ΓΙΑΤΙ δεν θέλει καπνογόνα. Μου αρκεί ότι δεν θέλει, δεν θέλει ανάλυση.

Αντί λοιπόν να γίνει οτιδήποτε proactively ( ok, είχαμε το πανό…), απλά το αφήνουμε να γίνει.
Σορυ κιόλας αλλά σε αυτό φταίει μπάντα και διοργανωτής, γνωρίζοντας το ιστορικό. Πες ατυχές παράδειγμα αυτό με τον Θ.Παπακωνσταντινου, το δέχομαι.
Από όλα τα παραπάνω, γιατί εγώ να ανεχτώ την συμπεριφορά ενός μαλακά, ακόμα και αν έχει δίκιο? Έκανε κάτι για αυτό πριν γίνει, ενώ ήξερε ότι θα γίνει? Το να κάτσω να τα βάλω με το ζώο που πήγε μπροστά στην μούρη του και άναψε καπνογόνο ( που εκτός από επικίνδυνο και ζοριζει όσους παίζουν και δεν αφήνει τους πίσω να δουν), δεν θα χει κανένα νόημα. Το ζώο θα μείνει ζώο αν το αφήσεις.Αν όμως το περιορίσεις, τότε έχεις κάνει την δουλειά σου και με το παραπάνω.
Δεν έγινε τίποτα από όλα αυτά, αλλά θα εστιάσουμε στο γεγονός ότι ο Μπρουσακος δεν γουστάρει, το αφήνει έτσι να γίνει άνετα ( εκτός αν ήταν μαλακές οι Foo Fighters στο Ηρώδειο που άνοιγαν τσάντες) και μετά πρέπει να πω “μπράβο καλα έκανε”. Όχι μαν μου, δεν πάει έτσι. Δεν είναι αρκούδα να του βαράω παλαμάκια να χορεύει, αλλά ούτε και γω θα δεχτώ ότι γουστάρει αυτός από συμπεριφορά, από την στιγμή που υπάρχει ΑΠΕΙΡΟΣ χώρος για βελτίωση και από τις 2 μεριες. Όχι ότι του κλάνω ένα αρχιδι βέβαια - να χαμε να λέγαμε. Κάπου στην μέση θα τα βρίσκαμε καλύτερα.

Edit: θα μπορούσε ακόμα και να κάνει το εξής: να σταματήσει το λάιβ, να πει “ανάψτε όλα τα γαμηνενα μαζί να σας φύγει η μαλακια σας, να ησυχάσουμε όλοι και να συνεχίσουμε το λάιβ κανονικα μετά”. Μπορώ να βρω άπειρα σεναρια καλύτερα από αυτό που έκανε. Πόσα καπνογόνα άναψαν? 50? Πολλά λέω. 50 γαμημενοι ανθρώποι λοιπόν και από την άλλη 29.950. Do the math, για το πώς θα μπορούσε να μην χαλάσει μια μεγάλη πλειοψηφία και να το χειριστεί καλύτερα.

5 Likes

BTW βάλτε οποιαδήποτε εκτέλεση του trooper από αυτό το tour και κάνει αυτήν την κίνηση ότι τον παίζει με το σπαθί σε όλες. Αλλά εμείς το συνδέουμε με την Ελλάδα.

Καθόμαστε και αναλύουμε τι είπε πάνω στα νεύρα του, την ώρα που η αδρεναλίνη βαράει κόκκινο ένας από τους μεγαλύτερους καλλιτέχνες στον κόσμο. Ναι, βέβαια, έπρεπε να κάνει αυτό, έπρεπε να κάνει εκείνο, έπρεπε μετά να κάτσει να σκεφτεί και να ζητήσει συγγνώμη, την ώρα που ο άλλος είναι πάνω στη σκηνή και κάνει performance για 40 χιλιάρικα κόσμο, κι εσείς κρίνετε την αντίδραση του λες και κάθεται στο σαλόνι του σπιτιού του και έχει χρόνο και ψυχραιμία να κάτσει να αναλύσει τι είπανε στον καβγά με τη γυναίκα του. Τι φάση πραγματικά, γιατί τόση ανάλυση;

9 Likes

Ναι, όντως, το πιστεύω ότι δεν το είπε υποτιμητικά

1 Like

Οκ μπορουμε απλα να διαφωνουμε τοτε.

Η δικη μου αλληλεπιδραση με παααρα πολλους Βρετανους και οι κουβεντες που εχω κανει για Ελλαδα μαζι τους (τις οποιες σχεδον ποτε δεν ξεκιναω εγω btw - κυριως γιατι δε θελω να καθομαι να κραζω την κωλοχωρα μου σε ξενους :stuck_out_tongue: ) εμενα με ωθουν να πιστευω οτι ενας priviliged Βρετανος το λεει οχι απλα υποτιμητικα, αλλα μας θεωρει εντελως για πεταμα στην Ελλαδα. Συνεχιστε, οπως ειπα και πιο πανω, κακως ασχοληθηκα και αρχικα.

4 Likes

Φυσικά και μπορούμε να διαφωνούμε και είναι και πολύ υγιές. Η δική μου εμπειρια γενικα με άγγλους, επειδή έχω πάει και 300 φορές προς τα εκεί, όσον αφορά το πως μας βλέπουν είναι εκ διαμέτρου αντίθετη από τη δική σου. Δε θυμάμαι κάποια φορά να έχω ακούσει κάτι πραγματικά αρνητικό ή να “σηκώσουν φρύδι” ας πούμε. Συνήθως σε κάποιο νησί θα έχουν πάει και θα μου λένε τι ωραία που πέρασαν κλπ. Ενδεχομένως από εκεί να πηγάζει και η διαφορετική οπτική μας.

2 Likes

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο στους επαναστάτες του Ατλαντίς και του μοσκιτο, το losfer words τι φταίει; :disappointed_relieved:

Όσοι θέλουν να βγάλουν ρατσιστή τον Dickinson και ειδικά όσοι δεν έχουν σχέση με τους maiden, ας ρωτήσουν να μάθουν τι είπε πριν απτό blood brothers. Γιατί εστιάζει ο καθένας όπου τον βολεύει.

Κάτι παρόμοιο λέει και εδώ, όπως κάνει πάντα πριν το συγκεκριμένο κομμάτι:

Εδώ ο La torre άθελά του δίνει σωστή διάσταση στο θέμα:

Ενώ θέλει απλά να πει ότι αυτή είναι η κουλτούρα μας, δείχνει και το πρόβλημα. Η κουλτούρα μας είναι να κοιτάμε την πάρτη μας, να πουλάμε μούρη και να διασκεδάζουμε σε βάρος του διπλανού μας, θέτοντας σε κίνδυνο την υγεία του. Και αν παραπονεθεί, είναι φλώρος και εμείς γαματοι. Δεν μας νοιάζει καν ένας καλλιτέχνης που υποτίθεται αγαπάμε και θέλουμε να τον βοηθήσουμε να αποδώσει στο μέγιστο. Αυτοί είμαστε.

9 Likes

Guys και εγώ έζησα ένα χρόνο στην Αγγλία, δεν έζησα κανένα ρατσισμό απέναντι σε εμένα ή τους Έλληνες φίλους και συμφοιτητές μου εκεί.

Ούτε θεωρώ πως ο Bruce είναι ρατσιστής. Θεωρώ πως το είπε σαν προσδιοριστικο ή έστω σαν χαρακτηριστικο της εθνότητας στο να ανάβει καπνογόνα (δεν είσαι ρατσιστής να πεις πως οι Έλληνες είναι από τους λαούς που έχουν την τάση να έχουν καπνογόνα στις συναυλίες - είναι γεγονός).

Για αυτό γραφω και στο πρώτο ποστ πως δεν ήταν το greek cunt που είπε που με ενόχλησε μόνο, αλλά το σύνολο της συμπεριφοράς.

2 Likes

Συγνώμη ρε παίδες αλλά τα καπνογόνα είναι για τα ΠΑΝΗΓΎΡΙΑ, και μόνο για αυτά.

2 Likes

Να ανάβουμε καπνογόνα και στο αν στο temple, και εάν μας πουν κάτι να έχουμε σαν απάντηση αυτό που είπε ο Τόρες
…είμαι Έλληνας, είμαι γαμάτος, ανάβω καπνογόνα.

2 Likes

Δε μιλησα για Αγγλους γενικοτερα, γι αυτο ειπα “privileged Αγγλους” και επρεπε να προσθεσω μαλλον και καποιας ηλικιας .

Τωρα ο 22χρονος ο φιλος μου ο Jay με τον οποιον παιζουμε μπαλα και βρισκομαστε με κλειστα ματια τι προβλημα να εχει με τους Ελληνες το παιδι? :stuck_out_tongue: Ασχολειται περισσοτερο με τα αισχη της κυβερνησης του και με το Brexit.

6 Likes

Ανάλυση, μαλλον γιατί δεν έχουμε να κάνουμε κάτι καλύτερο στην ζωή μας αυτή τη στιγμή :rofl:

Από την άλλη , αυτός είναι ο σελεμπριτι, αυτός εχει να διαχειριστεί πλήθος( όπως πολύ καλά εκανε με τον τυπακο που φάνηκε να έχει θέμα), όχι εγώ, οπότε ναι καλό θα είναι να το ελέγχει περισσότερο. Δεν είναι ότι είναι και άπειρος, έχει οργώσει την γη.

1 Like

Οκ, λογικό. Συνήθως με κάτι λουμπεναριά στο Camden κάνω παρέα

1 Like

Επειδή λοιπόν από το 1999 μέχρι και το 2022 είναι 23 ολόκληρα χρόνια, και στις συναυλίες που έπαιξαν στην Ελλάδα αυτό το διάστημα, τη μια φουρκιζόταν, την άλλη το έλεγε ευγενικά, την τριτη έκανε το παπί Πεκίνου, ποιο ήταν το αποτέλεσμα σε κάθε μια από αυτές; Το βίντεο που ποστάρεις παραπάνω. ΚΑΘΕ φορά. Οποτε τι κανεις φίλε Βρουτε για αυτό;

Ειτε λοιπόν καθε φορα αντιδράς με έναν από τους παραπάνω τρόπους και όταν ξεφεύγεις ΣΠΑΣ ΜΠΑΛΕΣ σε πολύ μεγάλο ποσοστό του κοινού που ήρθε να διασκεδάσει και εσυ με τα μπινελικια που ρίχνεις το γειώνεις κανονικότατα, είτε ΑΠΑΙΤΕΙΣ από τον διοργανωτή να κόψει το κεφάλι του να μην περάσει ούτε ένα καπνογόνο μέσα, και σε περίπτωση που περάσει, βάζεις κσι ρήτρα στο συμβόλαιο ότι θα λάβεις τουλάχιστον το 80% της συνολικής αμοιβής σου και θα είσαι ελεύθερος να αποχωρήσεις στο μισό δευτερόλεπτο από το άναμμα του πρώτου πυρσού, είτε αυτό ανάψει στο πρώτο τραγούδι είτε στο τελευταίο.

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.

2 Likes

Όπως είπα σε κάθε σόου κάνει την κίνηση αυτή στο trooper.

Να εδώ στη Βιέννη, δείτε στο 3.05 και μετά

1 Like