Iron Maiden - Senjutsu

Το Hell on Earth είναι κομμάτι Maiden. Από αυτά που δε χρειάζεται να συμπληρώσεις ότι είναι 60+, εκατομμυριούχοι, ο Bruce είχε καρκίνο στο λαιμό κοκ. Λες είναι Maiden και μπαίνει τελεία.

8 Likes

“Hell on Earth”. Αρκετά Χ factor vibes
Lost in anger
Live in danger…

4 Likes

Δεν τα βρίσκω όλα… μάλλον τα κόβουν σιγά σιγά.

Senjutsu… Απίστευτο. Δεν το πιστεύω ότι έγραψαν τέτοιο ριφ.
Έχω ακούσει επίσης Days Of Future past και Hell On Earth.

Μέχρι στιγμής και τα τρία αυτά είναι ανώτερα και από Writing και από Stratego

1 Like

Days Of Future past και Hell On Earth πολυ ενδιαφεροντα στις πρωτες ακροασεις

Senjutsu ομωνυμο ειναι επος ΜΟΝΟ ΚΛΑΜΑ που το ακουμε εν ετει 2021 απο τους Maiden

1 Like

Ναι, κι εμένα το βγάζει απαγορευμένο στη χώρα μου. Τα τσακάλια των torrents σίγουρα θα τα έχουν ανεβάσει σε διάφορα σάιτ

1 Like

Πόσο τεράστιο κεφάλαιο είσαι για την μπάντα, ρε άρχοντα; Πόσο μουσικάρα και πόσο cool ατομάρα;

Τι ύμνος είναι αυτό το “Senjutsu”, ρε; Ομοίως και το “The Writing on the Wall”, και ας χτυπιούνται οι παραπονιάρηδες.

“Days of Future Past”, όπως τα είπε ο @mike_blackie.

Επίσης, τι γ@μ#μένη, αισθαντική σολάρα πέταξες πάλι στο “Darkest Hour” και απογείωσες ένα -κατά τ’ άλλα- απλά καλό κομμάτι;

Η αυτού μεγαλειότης:

6 Likes

Επειδή δεν μπορώ να ακούσω τώρα το άλμπουμ, μόνο μια ερώτηση. Το Senjutsu είναι καλύτερο opening από το if eternity should fail?

Για μένα ξεκάθαρα

Εγώ λέω ΝΑΙ.

Ε όχι, αλλά, οκ, γούστα είναι αυτά.

Εγώ είχα αρρωστήσει με το if eternity το άκουγα 30 φορές τη μέρα ξέρω γω

Αλλά και το senjutsu είναι το κάτι άλλο , δεν μοιάζουν είναι άλλη φάση . Μου έβγαλε και κάτι επικό… πραγματικά φανταστικό

4 Likes

Μία φορά πρόλαβα να το ακούσω, δεν θα το έλεγα, αλλά είναι νωρίς ακόμα.

Το Eternity ήταν πολύ καλό, αλλά όχι για opening κατά εμε.

Παντως οποιος θελει το κατεβαζει και το ακουει σε 192kbps

Ναι έτσι είναι. Darkest hour περίμενα πιο πολύ ξέσπασμα στο ρεφρέν. αλλα οκ.

1 Like

Για όσους δεν το έχουν ακούσει ήδη, ας πούμε ότι το “Senjutsu” (το κομμάτι) είναι σαν να πηδήχτηκαν στη μισή ταχύτητα τα πνεύματα των “To Tame a Land” και “The Nomad”.

Οργιώδης και τρελά ρυθμική κομματάρα, με καταπληκτικές μελωδίες και θεϊκή ερμηνεία Bruce. Mάλλον ό,τι πιο εμπνευσμένο έχει γραφτεί από το συγκρότημα από το 2000 και πέρα (για να μην πω από το 1988 και αρχίσουν τα όργανα). Μιλάμε για απίστευτο ύμνο.

11 Likes

PM please

Είναι εντελώς διαφορετικό σε ύφος. Δεν είναι τόσο straight forward όσο το Eternity έχει όμως πιο όμορφο ρεφρέν. Απλό αλλά κλασικό μελωδικό ρεφρέν Maiden. Έχει επίσης πιο ωραίο σόλο. Τώρα τι να σου πω, είναι και θέμα γούστου.

Να πούμε και δυο λόγια για την παραγωγή η οποία γαι πρώτη φορά τα τελευταία 20 χρόνια είναι (μάλλον) άψογη.

1 Like

Ισχύει, αν κι εγώ δηλώνω fan του Shirley, είναι όμως το πιο ισορροπημένο σε άποψη παραγωγής.