Iron Maiden - Senjutsu

Ρε παιδιά, εσείς έχετε παρατήσει δίσκο λόγω ελλειμματικής προσοχής (δεν εννοώ να μην τον ακούσετε σε μια καθισια, προφανώς) ή το πετάνε στις κριτικές για να πουν ότι “αν δεν σας άρεσε φταίτε που δεν το ακούσατε”;

Γιατί διαρκώς διαβάζω σε κριτικές “με τη διάρκεια προσοχής που μας χαρακτηρίζει τη σήμερον ημέρα”, και ωστόσο γίνονται trends αλμπουμ σαν των Neptunian Maxinalism

Προσωπικα με αποθαρρύνουν λίγο οι πολύ μεγάλες διάρκειες (βλ 80 λεπτά) αλλά μπορώ εύκολα να το παρακάμψω αν αυτό που θα ακούσω με τραβήξει στις πρώτες 2-3 ακροασεις ή αν είναι αγαπημένη μπάντα και θέλω να δώσω την προσοχή που της αξίζει.

Για να πω ένα πιο ακραίο παράδειγμα βέβαια το legacy of the dark lands των guardian (2+ ώρες) έχω καταφέρει να το ακούσω ολόκληρο και με φουλ προσοχή μόνο δύο φορές, παρόλο που μου άρεσε όταν το άκουγα.

Κατά τ αλλά δεν νομίζω πως οι δίσκοι μουσικής έχουν μικρύνει σε διάρκεια σε σχέση με παλιότερα για να ακολουθήσουν αυτό το φαινόμενο της μειωμένης προσοχής που χαρακτηρίζει τα τελευταία 10-15 χρόνια. Ίσως επειδή αυτοί που έχουν τη συνήθεια να ακούνε δίσκους και όχι μεμονωμένα τραγούδια δεν νοιάζονται τόσο πολύ ένας δίσκος αν θα είναι 40 ή 70 λεπτά, φτάνει να είναι καλός. Και αυτοί που ακούνε μεμονωμένα κομμάτια δεν θα άκουγαν το δίσκο ούτως ή άλλως.

2 Likes

Απλά μετά από 500 χρόνια οι πιθανότητες να βγάλεις δίσκο που είναι καλός και χωρίς fillers είναι μεγαλύτερη στα 40 παρά στα 70 λεπτά.

5 Likes

Το rocking πότε θα ανεβάσει το review???

Για μενα, στους μεγαλους σε διαρκεια δισκους το κρισιμοτερο ειναι ενα δυναμικο ξεκινημα καθως και η ροη και η συνοχη. Αν υπαρχει προς το τελος κοιλια που δεν κραταει πολυ, δεν με ενδιαφερει και τοσο. Πχ το Book of Souls ενω εχει καταπληκτικα κομματια και στιγμες, εχει ενα 20λεπτο περιπου στη μεση με When the River Runs Deep, Death or Glory και Shadows of the Valley, ειναι δυσκολο να μη σκιπαρω.
Ισως σε ταξιδι να τα αφηνα :stuck_out_tongue:

Δυστυχως καποιες μπαντες βγαζουν ψυχαναγκαστικα μεγαλους δισκους χωρις λογο. Οι παραγωγοι θα επρεπε να λενε “παιδια, οχι” σε αρκετες περιπτωσεις, αλλα μαλλον σε μπαντες-ιερα τερατα δεν ειναι και τοσο ευκολο.

Σε μπαντες οπως οι μειντεν, σχολια για ελλειψη συγκεντρωσης κλπ απο ριβιους θεωρω πως ειναι ξεκαθαρα φανμποιλικι η πλυντηριο, δεν στεκει ως επιχειρημα.

5 Likes

Και στον Πειραιά θα το έχουν στην ίδια τιμή απ’ όσο ξέρω Αχιλλέα :wink:!

Ε ναι ρε, τι να πούνε οι παραγωγοί, υπάλληλοι της μπάντας είναι στην ουσία. Δεν μπορούνε να πατήσουνε πόδι, που είναι και το ζητούμενο στις περιπτώσεις που λέμε.

Τέλος πάντων, ας ακούσουμε και βλέπουμε.

3 Likes

4,5/5

1 Like

…κατι διαβασα, οτι θα καθυστερησει η παραλαβη του βινυλιου (για Ελλαδα μιλαμε) …
Αυγουστος ειναι ακομα μαναμ…

1 Like

39 το βρηκα σε δισκαδικο του κεντρου κ του εκανα κρατηση αρχες αυγουστου.Κ στο σαιτ που κοιταξα , ιδια τιμη το εχει ακομα.

Σου ειπαν ποτε θα τα φερουν; μην τραβιόμαστε κεντρο χωρις λογο την παρασκευη

Μπα , οχι…Μαλλον τηλεφωνο θα παρω κ εγω την παρασκευη για να δω αν θα το χουν παραλαβει.

Εγώ πάντως που έχω προπαραγγείλει την Hardcover CD edition, έσκασε μήνυμα από το κατάστημα ότι οι αποστολές θα ξεκινήσουν από την επόμενη εβδομάδα (κάτι για 08/09 πήρε το μάτι μου). Μάλλον οι διακοπές κράτησαν παραπάνω για κάποιους.

Ένας γνωστός που έχει δισκάδικο (Velona) μου είπε ότι τα cd/βινύλια/boxes τα φέρνει μια Cobalt που γενικά στις διανομές είναι 1-2 εβδομάδες πίσω πάντα, οπότε αν είσαι εκτός Αθηνών τον ψιλο-ήπιες αν περιμένεις την παραγγελία σου.

Δεν ξέρω τι κουμάντα έχουν κάνει τα δισκάδικα, βλέπω πολλά ποστς από εξωτερικό με ράφια γεμάτα κλπ, εγώ προτίμησα να το πάρω από τo shop της Napalm και έχουν στείλει ήδη το πακέτο, γενικά αναμένουμε. Πραγματικά απίστευτο που δε λήκαρε ακόμα

Είπα να τιμήσω εγχώριο κατάστημα. Συνήθως τα προτιμώ από τα καταστήματα του εξωτερικού, αν οι τιμές είναι ίδιες/παρόμοιες.

Με κάτι τέτοια όμως, με κάνουν και το μετανιώνω, δυστυχώς. Αλλά ΟΚ, θα ζήσουμε, ούτως ή άλλως θα το ακούσω στην ώρα του, απλά όχι σε CD.

Τα lp γενικά στην Ευρώπη θα έχουν μια καθυστέρηση λένε.
Τώρα τα cd θα υπάρχουν κανονικά στα ράφια την Παρασκευή? Μη τρέχουμε τσάμπα κέντρο

Αφου θα ποσταρουν φωτογραφιες τα καταστηματα οταν παραλαβουν τα πακετα, μην ανησυχειτε, δε θα πατε τσαμπα ρε :grinning:.

7 Likes

Μετα την πρωτη ακροαση, στην κλιμακα Maiden, το νεο αλμπουμ ειναι ενα βαρβατο 8,5 με, πιθανοτατα, ανοδικες τασεις οσο ανεβαινει ο αριθμος των επαναληψεων.

ΥΓ
Τα synths δε με ενοχλησαν ουτε κατ’ ελαχιστο

ΥΓ2

Hell on Earth αριστουργημα κ ισως το κορυφαιο του δισκου

ΥΓ3

Up the Irons!

7 Likes

Πώωωωω το Senjutsu ΓΑΜΑΕΙΙΙΙΙΙ!!!

ΤΙ ΒΓΑΛΑΝΕ ΡΕ ΜΛΚ!!! Sandbagging στα 60 τους οι τύποι… ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΛΑΨΩ…

Θέλω να κάτσω σε μια γωνία και να περνάνε ένας-ένας όλοι οι Maiden να με γαμάνε…

3 Likes

Kακό δεν το λες, απλά την τελευταία δεκαετία, οι maiden έχουν βγάλει έναν αδιάφορο (FF) και δύο οκεί δίσκους.δλδ για να πάω στον τελευταίο δίσκο που θα έβαζα με ευχαρίστηση - πρέπει να πάω στο 2006 και εκεί δεν έκανε μάστερινγ ο αρχηγός, επειδή είναι χα-ρούλης. Επίσης ο Dickinson ακούγεται πλέον κουρασμένος. Μόνο η επανάληψη θα το σώσει. Σε επίπεδα Book, χωρίς να έχει τα έντονα σκαμπανευάσματα που είχε εκείνο. 7-7,5. Θα μπορούσε να μεστώσει, αλλά δεν ξέρω.