Iron Maiden - Senjutsu

Δεν άντεξα μόλις το είδα

18 Likes

Ρε MAIDENARA ονομα τραγουδιου STRATEGO?!!

4 Likes

Κανείς δεν έχει χάσει τίποτα, απλά το φωτοσουτ έγινε στην οροφή παγοδας

2 Likes

Απ’ τα καλύτερα επιτραπέζια παιχνίδια. Το έπαιζα μικρός. Μόνο που ο άλλος μου το είχε μάθει λάθος και αυτό τον βοηθούσε να παίζει τσάτσικα.

Ο ανιχνευτής (το 9άρι) είναι στην πρώτη γραμμή και ανιχνεύει και μετά βγαίνει από το παιχνίδι. Ο άλλος έβαζε τα 9άρια πίσω και σου κοιτούσε όλο το στράτευμα που έχεις βάλει τα πιόνια σου. Κανένα νόημα.

1 Like

Δεν ξέρω ρε παίδες ενώ είμαι μεγάλος φαν της ειρωνείας κ δεν την βλέπω την μουσική τόσο οπαδικα -πια :laughing: - δεν μπορώ να καταλάβω όλη αυτή την ειρωνεία για τους maiden. OK κάποιοι κάνουν την καυλα του με επιτροπές κ να γράφουν στο αβοπολις εξυπνάδες να γελαει το αλτερνατιβ ποπ κοινό αλλά τα αστεία αυτά είναι πιο κρυα κ από το φρεντοτσινο εδώ απέναντι στην καφετέρια.

6 Likes

Ναι, αυτές οι εξυπνάδες που ξαφνικά είναι μόδα να κοροϊδεύουμε Maiden - ή οποιαδήποτε άλλη μπάντα, εδώ που τα λέμε - δεν την καταλαβαίνω… Οκ, η fun πλακίτσα για ένα δυο παρατράγουδα (π.χ. το πάντα κακό φώτοσοπ στις πρόμο φωτογραφίες) να το καταλάβω, αλλά το ΓΕΛΑΩ ΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΧΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ε, νταξ’, ούτε καν αστείο δεν το λέω, όχι απλώς κρύο…

4 Likes

Δεν νομίζω ότι αυτή η ειρωνεια, στα όρια του χλευασμού, γίνεται για τους maiden συγκεκριμένα. Απλά στο πρόσωπο τους, οι πιτσιρικάδες βλέπουν μερικούς απο τους επιφανέστερους εκπροσώπους της μουσικής… των πατεράδων τους.

Το 1992 διάβαζε κανεις σας άρθρα για το Fear of the dark στο Έθνος; Η στην Ελευθεροτυπία; Γιατί τώρα υπάρχει ολόκληρη παρουσίαση στο Πρώκτο Θέμα και στη Λαιφο…

1 Like

Γενικά στους μουσικούς κύκλους υπάρχει αυτό, να σπάμε πλάκα με συγκροτήματα όταν βγαίνουν νέα για νέο άλμπουμ, ειδικά όταν το συγκρότημα είναι πια εντελώς απενοχοποιημένο.

Αμ αυτό πού το πας; Να βγάζεις άλμπουμ, να κάνεις δύο τεράστια, εξαντλητικά tours στην τέταρτη δεκαετία της καριέρας σου που αφήνουν εποχή, και το Πρώτο Θέμα να βγάζει είδηση ‘‘Επιστρέφουν οι Iron Maiden μετά από έξι χρόνια αδράνειας’’… ΡΕ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΡΕ;;;

1 Like

Δε νομιζω να μπορεί κανείς να ειρωνευτεί τους Maiden, θέλω να πιστεύω ότι είναι στα όρια του καλοπροαίρετου χαβαλέ, τουλάχιστον σε ό,τι έχει να κάνει με 'μένα. Οι Maiden είναι από τις μπάντες που κλάνουν και γίνεται είδηση, είναι από αυτούς που είτε κάνουν κάτι καλό, είτε κακό, αναγκάζουν τον κόσμο να στρέψει τα μάτια του στο metal.

6 Likes

Δηλ αν αρχίζω κ γράφω για το ξυρισμένο στερνο του Robert plant ή το παχύ μουστάκι του iommi θα γελάει η δικη μου γενια;

Τεσπα μια επισήμανση έκανα ας μην αναλωθούμε σ αυτό.

Το ξαναείπαμε για το fear of the dark έγινε τότε διαγωνισμός μ ενα αυτοκίνητο βαμμένο στα χρώματα του άλμπουμ στο μεγκα.

1 Like

Καλά προφανώς και θα έχει αξία να ειρωνεύεται καποιος μια μπάντα που έχει μεγάλο κοινό προκειμένου να ασχοληθεί και κανεις μαζί του. Αν εγω ειρωνεύομαι τους Necroburburum δεν θα ασχοληθεί κανείς με τα σχόλια μου και τις αναρτήσεις μου.

Παμε στα του άλμπουμ τωρα.
Δηλαδη ρε παιδιά δεν μπορούσατε να κόψετε 3 λεπτά συνολικά από το άλμπουμ να χωρέσει σε μονο CD και ίσως σε διπλό βινυλιο να είναι μικρότερο το κόστος (έστω και λίγο) στο μέσο οπαδό.
Εγω 30-45 δευτερόλεπτα εκοβα άνετα ήδη από το single.
Μπορει να ακούγεται λίγο γυφτια αλλα όπως και το Book of souls μου φαίνεται λίγο τραβηγμα και ξεχείλωμα η φάση.

Μακαρι να βγάλουν δίσκο που να παρακαλάμε να ειχε κι άλλο και να διαψευστώ.

6 Likes

Τώρα κατά 99% όχι, αν όμως το έκανες 20-25 χρόνια πίσω θεωρώ ότι θα ήταν πολύ πιθανό.

Αν τα άρθρα στο ΠΘ και στη Λαιφο είναι πληρωμένα (όπως το προμο που αναφέρεις για το FOD) τότε πάσο.

Αν όμως είναι κανονικά άρθρα, τότε καταλαβαίνεις ότι γράφτηκαν γιατί το κοινό που διαβάζει τα συγκεκριμένα Μέσα μεγάλωσε κατά πάσα πιθανότητα με τους Maiden στον περίγυρο του…

Τεσπα, μπορεί (και μακάρι) να κάνω λάθος

Το Mega ασχολούνταν πολύ τότε με τον σκληρό ήχο. Άλλες εποχές.

1 Like

Σοβαρά τώρα, κάποιοι κοροϊδεύετε τους τίτλους των κομματιών ενώ και στο παρελθόν έχουν κομμάτια με αμφιλεγόμενους τίτλους όπως Dejavu, Bring your Daughter to the slaughter, Como estas amigo και πολλά άλλα. Τόσο αίσθηση σας κάνει πια το Stratego; Ασε που μπορεί να’ναι και κομματάρα!
Εγώ πιο πολύ φοβάμαι το Lost in a lost world- ψιλιάζομαι περίπτωση όπως το Don’t look to the eyes of a stranger- με τον Βρούτο να επαναλαμβάνει τον τίτλο στο ρεφρέν 666 φορές!

4 Likes

Αυτού του είδους τα σχόλια, προφανώς όχι μόνο για τους Maiden αλλά για όλους, πάντα κατά τη γνώμη μου κοιτάζουν περισσότερο προς τη μεριά των φανατικών οπαδών :stuck_out_tongue:

3 Likes

Πλάκα έκανα παίδες, ολη μου η ζωη ειναι οι Maiden. Μeτα την οικογένεια εννοείται

2 Likes

Εδω μέσα ισχύει σε πολύ μεγάλο βαθμό :smirk: σε avopolis φάση πολύ χλωμόν

Ναι ρε για εδώ λέω :grin:

Με το fear of the dark ήταν η με το Tattoed Millionaire του Dickinson ο διαγωνισμός;

Νομίζω με fear. Νομίζω…

1 Like