Iron Maiden - Senjutsu

Και μένα με απατά η μνήμη μου, το έψαχνα κάποια στιγμή δεν βρήκα κάτι…

Εγώ πάλι θυμάμαι σίγουρα το golf division bell :heart_eyes:

Ο συγκεκριμένος είναι ο samurai eddie από το legacy of the beast που σίγουρα αποτέλεσε έμπνευση για αυτόν του εξωφύλλου. Υπάρχει και ο samurai emperor eddie στο game με ίδια (ή ελάχιστα διαφορετικη, δεν θυμάμαι καλά) εμφάνιση και λίγο καλύτερα skills.

Κι εγώ θα προτιμούσα να μην έβλεπα τόσο μεγάλες διάρκειες, αλλά ας μην ξεχνάμε πως και στα δύο τελευταία κάποια από τα καλύτερα κομμάτια είχαν μεγάλες διάρκειες (talisman, when the wild wind blows, red and the black, if eternity, book of souls, empire of the clouds) ελπίζω να μας δώσουν αρκετά ωραία κομμάτια.

4 Likes

Το Empire πιάνεται στα καλύτερα; Οκ…
Πρέπει να ξαναβρώ ένα μισάωρο να το ξανακούσω.

1 Like

Είναι μεγάλη κόμματαρα μαν, όχι μόνο σε διάρκεια δηλαδή! (18 λεπτά όχι και μισάωρο)

3 Likes

Ρε σεις, μην τσιμπάτε. Ας ειρωνεύεται όποιος θέλει και ας κάνει και κωλοτούμπες στον αέρα για να τραβήξει την προσοχή. Τελικά πάλι δισκάρα θα βγάλουν οι Maiden και καμμία σημασία δεν έχει τι λέει ο οποιοσδήποτε.

2 Likes

Ωραίος ο Εντης, αλλά ήθελα και λίγο φόντο να χαζέψουμε.
Μουσικά, δεν μπορώ να πω κάτι, τα 12 λεπτά δεν μου φαίνονται πολλά για μια μπάντα που ξέρει να γράφει 12λεπτα, απλά μάλλον οι Μειντεν δεν είναι σε αυτούς. Γενικά, δεν περιμένω κάτι. Το σινγκλ πάντως συμπαθητικό.

1 Like

και εκει που χαλαρωνα με σταυρολεξακι νωριτερα,τσουπ,οι μειντεν


9 Likes

εδώ να σημειώσω ότι δεν έχει νόημα τι γραφικό χαρακτήρα έχουμε, στα σταυρόλεξα γράφουμε όλα το ίδιο…

5 Likes

Γενικά εγώ έχω πρόβλημα με τις διάρκειες.Είναι ελάχιστες οι μπάντες που δεν με κάνουν να βαριέμαι σε δεκάλεπτα κομμάτια.Με τον Harris (και όχι τους Maiden γενικά, δικό του κόλλημα είναι) είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα γιατί ο άνθρωπος έχει την αίσθηση ότι progressive μουσική έβγαινε μόνο το 70 και ακολουθεί με στρατιωτική πειθαρχία σχεδόν, τέτοιες μόντες. Συνδέει το είδος με τις εκτάσεις και αγνοεί μπάντες όπως οι Queensryche λόγου χάρη, που έπαιζαν εκατό ιδέες σε πέντε λεπτά μέσα.

Το να βάζεις σε κάθε κομμάτι ανούσια ακουστικά intros και να το κλείνεις με τον ίδιο τρόπο δε σε κάνει progressive.Ούτε το να επαναλαμβάνεις riffs και μελωδίες δέκα φορές στο ίδιο τραγούδι το κάνει πιο πλούσιο.Μην αναφέρω την επανάληψη ρεφρέν χ100. Προφανώς υπάρχουν και ωραίες στιγμές, οι κιθαριστικές δουλειές είναι πάντα επιπέδου, αλλά μιλάμε για υλικό που κυριολεκτικά θα χώραγε στις μισές διάρκειες τις περισσότερες φορές.Το πιο οξύμωρο με τον Harris είναι, ότι το καλύτερο μεγάλης έκτασης τραγούδι που έχει γράψει, το Rime δηλαδή, δεν έχει καμία σχέση με prog, είναι καθαρό heavy metal.Τι να πω ίσως γεροντοπαραξένεψε απλά είναι κρίμα γιατί κάποτε ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ συνθέτης.Εννοείται ότι δικιά του είναι η μπάντα και ότι θέλει κάνει αλλά οκ μια γνώμη μπορούμε να την πούμε νομίζω.Στο Bos που άφησε και άλλους να γράψουν περισσότερο ήταν πιο ωραίο το αποτέλεσμα από ότι στο Frontier που μπλέχτηκε σχεδόν σε όλα τα κομμάτια.

Για το επόμενο προσωπικά έχω μεγάλες προσδοκίες για το πρώτο μισό του, μαρέσει και η τζαπανίλα και το πρώτο σινγκλ, αλλά για το δεύτερο όπου μάλιστα έχουν βάλει και 3 μαθουσάλες τον έναν μετά τον άλλον, ε είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα παίξει ύπνος.

Όσο για τις ειρωνείες, παιδιά έτσι είναι το Ιντερνετ δεν έχει ουτε θεούς ούτε τίποτα να μην αγγίζεται.Εδώ ακούν κράξιμο άλλοι και άλλοι εκτός μουσικής, τα συγκροτήματα θα την γλιτώσουν? Τις περισσότερες φορές γίνεται για χαβαλέ όχι από κακία.Και δεν είναι ότι δεν δίνουν και δικαιώματα ε? Είσαι 60+ και μου βγάζεις promo photo αυτό το πράγμα ε θα τα ακούσεις.Λες μαλακίες περί brexit? To ίδιο.Είναι σπαστικό για die hard οπαδούς αλλά τι να κάνουμε θα ζήσουμε.Μου θυμίζει εκείνη την τρολοσελίδα ‘λέμε τα ίδια και για τον Μωάμεθ’ , όταν γκρίνιαζαν φανατικοί χριστιανοί ότι λοιδορείται η πίστη τους.Ε λοιπόν λέμε τα ίδια και για τους Metallica όταν κάνουν κιαυτοί μαλακίες (πχ τιμές εισητηρίων, ουίσκυ ενώ ο Τζέιμς πάει για αποτοξίνωση κλπ).

11 Likes

Καμιά φορά η αλήθεια πονάει, τι να κάνουμε.

Συμφωνώ 100% με αυτό

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος δεν βάζει ένα φρένο, να πει “ώπα μαλάκες τα 3 τελευταία τραγούδια είναι 35 λεπτά, μήπως να αράξουμε λίγο;” Μακάρι να είναι όλα επιπέδου Rime… αλλά πόσο πιθανό είναι αυτό;

2 Likes

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βάλει φρένο;

2 Likes

Στον Harris? Όχι. Παιδί του είναι η μπάντα.Πολύ πιθανό να την είδε ‘θα βάλω στο τέλος τα δικά μου και όποιος θέλει μένει ως τότε’.

1 Like

Όχι και ούτε και στους Metallica δυστυχώς. Τα έχουμε πει πολλές φορές.

1 Like

Στους Metallica μπορεί ο ένας να βάλει φρένο στον άλλο μόνο (James και Lars εννοώ). Μέχρι εκεί.

2 Likes

ρε σεις γκρινιαζετε πριν καν ακουσετε τα κομματια…ας βγουνε με το καλο και αν ειναι μαπα τοτε το συζηταμε…

12 Likes

Γιατί να μπει κάπου φρένο ρε παίδες; Για να μην γκρινιάζουμε εμείς;
προαιρετική είναι η ακρόαση…

1 Like

Και με τι να ασχολούμαστε ρε με τον ιό και τα εμβόλια;; Κάτι πρέπει να μας φταίει :stuck_out_tongue:

Γκρινιάζουμε γιατί θέλουμε να ακούσουμε ένα γαμάτο Maiden δίσκο μονοκοπανιά όπως κάναμε παλιά και όχι να κάνουμε ακρόαση-αγκαρία! Ο οπαδός πρέπει να έχει απαιτήσεις ρε γαμώτο.

6 Likes

έχεις και συ τα δίκια σου

3 Likes

Πρέπει να είναι και λίγο πελάτης δηλαδή. Εγώ καλό το βρίσκω αυτό.

2 Likes