Iron Maiden - The Final Frontier

Ουτε εμενα μου αρεσει. Πολυ υπολογιστικα σχεδιασμενος φαινεται
Ουτε εμενα μου αρεσε το ΑΜΟΛΑΔ.
αν και εχει καποια πολυ καλα κομματια ειναι αρκετα βαρετος την 1η φορα που τον ακουσα νομισα οτι ακουσα το ιδιο τραγουδι 4-5 φορες…
τωρα τα ξεχωριζω αλλα ακομα βαρετος μου φαινεται…
ελπιζω το επομενο να ειναι αρκετα καλυτερο

βασικα πιστευω οτι δεν γινεται να ειναι χειροτερο απο το amolad…:wink:
οταν ακουσα το amolad- καταλαβα ποσο ωραιο ειναι το dance of death…

Επίσης:

[SIZE=“5”]Up the Irons [/SIZE] μουνιά.

[SIZE=“5”]Οκ;[/SIZE]

Εμενα καλος μου φαινεται ο καινουριος Eddie, ειναι πρωτοτυπος, χωρις να με τρελαινει ομως… Ειναι λιγο περιεργος, θυμιζει δεν θυμιζει Eddie… Θελω να το δω πιο πολλες φορες και να δω και το κανονικο εξωφυλλο για να ειμαι σιγουρος… Οσο για τα 8 τραγουδια που ανεφερε καποιος δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι θα ειναι τοσα…

[SIZE=“3”]UP THE IRONS…[/SIZE]

[SIZE=“6”]OK[/SIZE] r3 c1 [SIZE=“5”]MAN[/SIZE]

για να είμεθα και ον τόπικ:

  1. Δεν έρχονται από’δω πάνω με μια πρόχειρη ματιά στην λίστα των σταθμών της περιοδείας αλλά και να’ρχονταν θα’μουν Ελλάντα οπότε πφ. Για Θήατερ θα πήγαινα κυρίως μια και Μέηντεν, ναι μ’αρέσουν αλλά δεν καίγομαι.

  2. Για μένα θα’πρεπε να το’χαν κόψει το άθλημα, στουντιακά τουλάχιστον, εδώ και πολύ καιρό. Τα 3 της προηγούμενης δεκαετίας τα βρήκα μέτρια πέραν ορισμένων κομματιών (ουσιαστικά τους σώζουν η παρουσία των θεών Smith και Dickinson - ειδικά τον Smith τον θεωρώ τεράστιο κιθαρίστα. O Gers είναι ανέκδοτο, μόνο για να παίξει ξύλο με καναν κουκλοEddie σε κανα λάιβ είναι χρήσιμος.)

  3. Αν ήθελαν να’χαν σταματήσει στα ντουζένια τους ας το’χαν κάνει όταν έφυγαν Dickinson και Smith στις αρχές του 90. Όσο κλισέ κι αν ακούγεται, στουντιακά για μένα οι Maiden είναι ανύπαρκτοι μετά από τότε. Ορισμένες κομματάρες που περιέχονται σε δίσκους τους μετά την φυγή Dickinson (πρόλαβαν να βγάλουν και 2 μέτρια πριν φύγει ο Βρασίδας) δεν τους σώζουν.

Ντάξει θα μπορούσα να γράφω για ώρες δικές μου απόψεις για τους Maiden αλλά το τόπικ δεν προσφέρεται γι’αυτό και είναι ήδη χιλιοειπωμένα πράγματα οπότε το κόβω εδώ.

Θα ρίξω αυτιά και στο τελευταίο άλμπουμ τους αν και δεν ελπίζω σε πολλά πράγματα. Και μόνο να αγγίζει το δαχτυλάκι απ’αυτά που βγάλανε μέχρι το 89 καλά θα’ναι. Δεν περίμενα να αλλάξουν τώρα οι Maiden τον ήχο τους ούτε πιστεύω ότι τους ταιριάζει να το κάνουν τώρα, αλλά αυτό που ήταν να κάνουν, δηλαδή να βγάζουν καλούς ΧΙΕΒΥ ΜΑΙΤΑΛ δίσκους χωρίς πολλά φρουφρού και αρώματα, δεν θεωρώ ότι το κάνανε καλά με τα άλμπουμς τους μετά το “sort-of-a-reunion”.

Διάβασα κάποιον να λέει “ΑΝΤΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ”.

Ιντέλλιτζενς κουόσιεντ, ένιουαν;

Και μένα δεν μου άρεσε το AMOLAD και το τρώει η σκόνη κάπου, θεωρώ ότι είναι ο ορισμός του χασμουρητού. Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι δεν αλλάζουν παραγωγό και αυτό από μόνο του λέει ότι ο ήχος θα είναι πάνω κάτω ίδιος με τα 2 τελευταία, δηλαδή γεροντίστικος. Είναι κρίμα μια μπάντα που βγάζει τέτοια ενέργεια στη σκηνή να μην μπορεί να την αποδώσει στο studio. Σίγουρα θα το ακούσω μάλλον θα το αγοράσω και για την συλλογή μου αλλά δεν έχω και πολύ μεγάλες προσδοκίες. Μακάρι να βγω ψεύτης.

Σε επιπεδο Brave New World ναι και σαφως θα ηταν υπεροχο. Αλλα Dance Of Death…Δεν ειναι επιπεδο…παραεπιπεδο ειναι.

Μια χαρά ήταν το dance of death.

Ε όχι και το amolad χειροτερο απο το dance of death…
Το dod είναι ίσως στις 10 χειρότερες κυκλοφορίες τις δεκαετίες χαλαρότατα. Το amolad πήγε να κάνει μια καλή επιστροφή στους παλιούς καλούς maiden και ας μην τα κατάφερε όπως θα θέλαμε.

Αλλα πάλι γούστα είναι αυτά.
'Οπως και να έχει καλά θα κάνουν να έιναι το τελευταίο τους album, ας το κάνουν δώρο στον εαυτό τους επιτέλους.

Φράγκα θα βγάζουν και έτσι, περιμένουμε ακόμα αρκετά dvd (άντε πότε θα βγάλουν κάτι απο somewhere και το maiden england επιτέλους).

ΥΓ. Χάλια ο Eddie πάντως, αλλά όπως και πριν δεν γίνεται χειρότερο εξώφυλλο απο το dance of death με τίποτα.

Συμφωνώ αγαπητοί μκαι επαυξάνω. καλύτερα 50 λεπτά καλής μουσικής παρά 70΄ αναμασήματα.

Όσο για τα τελευταία άλμπουμς τους, πιστεύω ότι συνεχίζουν με αξιοπρέπεια. Οκ ρε μάγκες δεν είναι 25αρηδες πλέον! Δεν θα ξαναβγεί το “number of the beast” πάλι, ούτε το " Powerslave’!
Aπλά τα τελευταία τους μπορεί να μην είναι δισκάρες σαν σύνολο, αλλα΄ας κάτσουν μερικοί να γράψουν ένα “dance of death”, “paschendale” “for the better good of god” και κάποια άλλα κομμάτια και …πείτε το και σε μας μετα.:!::stuck_out_tongue:

εννοείς For The Greater Good Of God :wink:

Συμφωνω με το "γεροντιστικος’’ που ειπε ο shadowking.

Εχουν παρα πολλα χρονια να παιξουν το ατοφιο χεβυ μεταλ του παρελθοντος (περαν απο εκλαμψεις του στυλ Rainmaker ξερω γω).

Αλλα οταν τα 3 τελευταια τους εχουν μεσα επη που ΚΑΜΙΑ μεταλ μπαντα αυτου του βεληνεκους δεν εγραψε στα τελειωματα της, αποτυχημενα δεν τα λες.

Δεν ξερω αν μπορουν να εχουν ξανα την οργη των παλιων τους δισκων.

Μακαρι …αλλα σε καθε περιπτωση ας ειναι ενα ακομη αξιολογο αλμπουμ.

ΥΓ.: Βεβαια απο τη μια ορισμενοι ισχυριζονται οτι “γεροντιζουν” (δε μιλαω για shadowking, απλα χρησιμοποιω την εκφραση) και απο την αλλη οτι δεν αλλαζουν τον ηχο τους μπλα μπλα μπλα.

Το οτι φασκουν και αντιφασκουν, δε θα κατσω να το σχολιασω.

Απλα θα πω οτι οι Μεηντεν διαχειριστηκαν με εξυπνο τροπο την αδυναμια τους να φτανουν τα επιπεδα του παρελθοντος.

Το " Dance of Death " μια χαρα ητανε. Το " A Matter of Life and Death " ηταν λιγο… μετριο. :wink:

Τα 8 κομμάτια τα ανέφερε ο McBrain στο opening του rock n roll ribs, σε chat που είχε με τους fans και επίσης ο Kevin Shirley στο facebook του, αφού δεν έκανε studio diary φέτος, η λύση του facebook ήταν αρκετά καλή! Επίσης χθές αργά το βράδυ πρώτα στο wikipedia βγήκαν οι τίτλοι του album, αλλά μετά εξαφανίστηκαν! Οι τίτλοι είναι αυτοί:

[SIZE=“4”]SPOILER[/SIZE]

[SPOILER]#/Title/Lyrics/Music/Length

1./“Beyond The Eyes Can See” /Steve Harris/Adrian Smith, Harris/4:17
2./“Where No Man Has Gone Before” /Bruce Dickinson/Smith, Harris/5:52
3./“Higher And Faster” /Dickinson, Harris/Smith, Harris, Murray/7:34
4./“The Antagonist” /Harris/Janick Gers, Harris/6:07
5./“Longing For Heaven” /Dickinson/Smith, Harris, Dickinson/6:58
6./“Murky Space Race” /Dickinson/Dickinson, Harris/7:36
7./“Catastrophe Of A Thousand Light Years” /Harris/Dave Murray, Harris/8:29
8./“The Final Frontier” /Harris/Gers, Smith, Harris/14:09[/SPOILER]

[SIZE=“4”]SPOILER[/SIZE]

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος βεβαια, όπως κανένας γιατί απλά δεν ειναι official το νέο από την μπάντα! Απλά υποθέσεις κάνουμε! Από το να λέμε ποιο είναι καλήτερο album των Maiden, καλύτερα να είμαστε on topic! και ασ είναι κωτσανίτσες! Hehe!

[SIZE=“6”]UP THE IRONS![/SIZE]

2-3 ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ τύπου Paschendale, Lord of Light, Journeyman, For the Greater Good of God να χει θα μαι ικανοποιημένος.
Αν αλλάξει και η παραγωγή λίγο, ακόμη καλύτερα.

:lol: :lol: ΜΑΛ! :slight_smile:

ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΙ ΡΕ ΚΑΙ ΑΛΜΠΟΥΜ ΣΑΝ ΤΟ BRAVE NEW WORLD ΒΓΑΛΑΝ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ…

DANCE OF DEATH…τι να πουμε??ομωνυμο,no more lies,pascendale,rainmaiker
AMOLAD…brighter than a thousand suns…for the greater good of god,lord of light,legacy,these colours don’t run

TI EIΠΑΤΕ???

Thats a lovely motivational poster to commemorate the tour :lol::lol::lol: :stuck_out_tongue: