Iron Maiden: Αγαπημένο ?κρυφό διαμάντι?

Αυτά, κομματάρες τα περισσότερα, δεν τα λες και κρυμένα, οι ίδιοι τα έχουν απαξιώσει προς όφελος των γνωστών “κλασσικών”. Κακό του κεφαλιού τους, άλλες μπάντες προσεύχονται να είχαν γράψει καναδυό τέτοια στην καριέρα τους. Απο την κατηγορία λοιπόν των αδικημένων και ξεχασμένων απο τους ίδιους τους Maiden τα αγαπημένα μου είνα τα Sun and steel, Loneliness of the long distance runner, Only the good die young. Ειναι δυνατόν τέτοιες κομματάρες να μην περιλαμβάνονται ποτέ σε live, best of ή ότι άλλη συλλογή έχουν βγάλει? Και έχουν κυκλοφορήσει άπειρα.
Τέλος πάντων, μπορεί να κάνω και λάθος.
Θα έλεγα να μην πάνε χαμένα κια κάποια από τα πιο πρόσφατα κομμάτια τους, αλλα μερικά υπάρχουν δεξιά-αριστερα, όπως η θεική λαιβ εκδοχή του Sign of the Cross με Dickinson, δεν παραπονιέμαι.

Απο τα “κρυφά” κομμάτια το καλύτερο μου είναι βέβαια το Reach out, που νομίζω όμως δεν είναι δικό τους.
Απο το poll θα ψήφιζα το Still LIfe πάντως…

+1 αλλα αμα ξεκινησουμε με τα b-sides ειναι πολλα…

και ONLY THE GOOD DIE YOUNG ENOEITAI…

Strange World και εγω με σχετικη ανεση. Αλλα γιατι θεωρειται κρυφο διαμαντι? Εχω την εντυπωση πως ,κατα γενικη ομολογια, ειναι απο τα καλυτερα της Ιντι’αννο ερα.

Still Life

(Aληθεια ποσα δημοψηφισματα μειντεν υπαρχουν εδω μεσα? :p)

Sea of madness(εχει ανετα απο τα καλυτερα σολο εβερ) χαλαροτατα αλλα και still life μας αρεσε παντα πολυ.Αντιθετα το prophecy το θεωρουσα την αδυναμη στιγμη του seventh…Επισης το ομωνυμο απο το no prayer…

EDIT- To reach out δεν ειναι καθολου χαραλτηριστικο maiden μου φαινοταν παντα αμερικανιλα παρολαυτα ωραιο κομματι.

Έχετε δίκαιο να γκρινιάζετε για purgatory, flash of the blade, déjà vu κτλ αλλά είπα να μην βάλω 2 από τον ίδιο δίσκο. To 22 Acacia avenue έχει παιχτεί και σε ένα Live after death.

Μάλλον έχεις δίκαιο. Αυτό φαντάζομαι έχει γίνει λόγω έλλειψης άλλων μπαλάντων

Ακούτε ότι είναι στα σκαριά δημοψηφίσματα με τίτλο ?πιο όμορφη κόρη του Harris? και ?ποιος έκλεψε την κιθάρα του Smith?

ήμουν μεταξύ when two worlds collide και mother russia, αλλά τελικά ψήφισα το πρώτο. Αυτό μαζί και με το don’t look through the eyes of the stranger είναι από τα αγαπημένα μου τραγούδια!! :roll:

Burning Ambition

Απορω ποιος/α θα προτημισει το Fear is the key :lol::lol:

Oi επιλογες θα μπορουσε να ηταν καλυτερες παντως γι ατα δικα μου γουστα…αλλα μαλλον αυτα ειναι τα 9 αγαπημενα ‘‘κρυφα’’ διαμαντια του, ε , αυτου που εγραψε αυτο το ‘‘ΘΡΕΝΤ’’ :slight_smile:

Ενδιαφερον, αν και εχουν περασει 8 χρονια και 5-6 μερες απο τοτε που τις ειδα, οποτε πρεπει να σκεφτω αρκετα :lol::lol::lol::lol: :stuck_out_tongue:

edit: 9 χρονια και 5-6 μερες :lol:

το να βαφτισεις ενα τραγουδι κρυφο διαμαντι ειναι πολυ υποκειμενικο…

αν μπορει να θεωρηθει κρυφο διαμαντι,τοτε εγω ψηφιζω Loneliness of the Long Distance Runner

απο τα του πολλ,Still life,sea of madness kai the prophecy ta καλυτερα

Δεν ξέρω για δημοψηφίσματα αλλα συνολικά έχουμε:

54 active - 8 locked
και το κορυφαίο παίζει να είναι τούτο http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=933&highlight=iron+maiden

Ξεκινάει εντυπωσιακά, θα προσπαθήσω να το διαβάσω για την τιμή των όπλων. Τζονβλα λέμε, και τίποτε άλλο…

Still Life από αυτά εδώ αλλά γενικά To Tame A Land, απλά ΕΠΟΣ

The Duellists απο εμενα! Αν κ το λενε το τραγουδι-κοιλια του powerslave, ειναι ενα γαματο τραγουδι!

Είμαι κλασικός τύπος και αμφιταλαντεύομαι μεταξύ του Sea of madness και του Clairvoyant. Kαι η ψήφος πάει… στο…

Duellists…;;;;;

Ναι το έβγαλα εκτός συναγωνισμού γιατί δεν παίζει να το έχει γράψει ο Harris αυτό το κομμάτι. Λογικά συνάντησε κάποιον εξωγήινο από τον πλανήτη Arrakis και του το έδωσε. Γιατί τέτοιο κομμάτι να το έχει γράψει άνθρωπος δεν παίζει?

Τώρα που το σκέφτομαι έπρεπε να βάλω το κομμάτι με το όνομα Dune (κατά τα πρότυπα του War Pigs σε ένα άλλο πολ). Θα άρχιζαν να ρωτάνε όλοι τι είναι αυτό. Θα πόσταρα λίνκ από Wikipedia. Κάποιος τρου τύπος θα με χαρακτήριζε μεταλλά της Wikipedia και των 325252 Kbps. Σε αντίδραση θα δημιουργούσα μπάντα που θα έπαιζε ένα ακατανόητο μουσικό αχταρμά λόγω των 32525252 GB μουσικής που έχω κατεβάσει και δεν προλαβαίνω να αφομοιώσω (αλλά προλαβαίνω να ποστάρω σε αντίστοιχα threads). Και έτσι θα είχαμε την αρχή του νέου είδους μέταλ που θα κυριαρχούσε στα 10s: Το Wikimetal.

Train of thought σου λεει μετα…:stuck_out_tongue:

Sea Of Madness:):!:

Out Of The Silent Planet

To Still Life ήταν ανέκαθεν η αδυναμία μου, το Piece of Mind ο αγαπημένος μου δίσκος τους, επομένως…

Δεύτερο αγαπημένο διαμάντι το Strange World, τρίτο το Flash of the Blade. Xmm, και το Loneliness of the Long Distance Runner.

Α, και το… (οκ σταματάω)