Iron Maiden

Αυτό που με πειράζει περισσότερο σχεδόν σε όλα τα δημοψηφίσματα δεν είναι τα υποτιθέμενα προβλεπέ αποτελέσματα αλλά η προσπάθεια υποτίμησης τους από όσους τυχαίνει να διαφωνούν.
Ναι, υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω που δεν πάσχει από οξεία ψαγμενίαση και δεν φοβάται να παραδεχτεί ότι του αρέσει κάτι τόσο κοινό. Πιστεύω ότι όλοι λίγο-πολύ μπορούν να καταλάβουν τι τους αρέσει χωρίς πεφωτισμένη καθοδήγηση. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς γίνεται, κατά τα άλλα ανοιχτόμυαλοι ακροατές(τουλάχιστον αυτό προσπαθούν μετά μανίας να δείξουν προς τα έξω) - και άρα δεκτικοί σε όλα τα πιθανά ενδεχόμενα - δεν μπορούν να δεχτούν ότι όντως μπορεί και να υπάρχει κόσμος που του αρέσει το τάδε κοινό άλμπουμ. Λες και υπάρχει μια παγκόσμια αδιαμφισβήτητη σταθερά που όποιος δεν την πιάνει, πρέπει να χλευάζεται. Λες και πρέπει ντε και καλά να αποδείξει (σε ποιον;) ότι ωρίμασε και ξεπέρασε τα εφηβικά του ακούσματα μπλαμπλαμπλα. Χαλαρώστε λίγο μάγκες, you are only human. :stuck_out_tongue:

Θέλετε να συζητήσουμε για τη λίστα; Ευχαρίστως! Ας πει ο καθένας τι θα έκανε διαφορετικά, χωρίς να θεωρεί τίποτα δεδομένο και χωρίς να βγάζει εμπαθείς όλους τους άλλους. Δεν είναι και τόσο δύσκολο.

Εγώ δε θα έβαζα το Fear Of The Dark.

Έχεις δίκιο για την τελευταία μου παράγραφο. Δεν ήταν σωστός ο χαρακτηρισμός μου, καλό θα ήταν να παραμείνω στην κριτική απόψεων και όχι επιλογών. Point understood.

Να το ξαναπώ όμως γιατί και εσύ δεν κατάλαβες, μάλλον, ποιο είναι το πραγματικό νόημα του αρχικού αλλά και προηγούμενου post μου. Προσπαθώ να καταλάβω αν αυτοί που ψήφισαν το, κατ’ εμέ μετριότατο σε σύγκριση με τις υπόλοιπες κυκλοφορίες των 90s που έχω ακούσει (και δεν τις έχω ακούσει όλες, φαντάσου) Fear of the Dark, το ψήφισαν επειδή όντως το θεωρούν ένα από τα καλύτερα (6o συγκεκριμένα) άλμπουμ των 90s ή επειδή συγχέουν τον όρο “καλύτερο” με τον όρο “αγαπημένο” κτλ όπως προανέφερα παραπάνω.
Το ότι πιάστηκες από κάτι άλλο για να πας την κουβέντα εκεί που ήθελες εσύ, με λεξοπλασίες και άλλα, λυπάμαι αλλά με αφήνει αδιάφορο στα πλαίσια αυτό του forum.

Οπότε αν το συγχέουν απλά, το θέμα λήγει εκεί με το επιπρόσθετο σχόλιό μου: “Helloooo guys, έπρεπε να ψηφίζατε αυτό που θεωρείτε καλύτερο!”.

Αν το θεωρούν one of the best τότε (πάλι προσωπική άποψη):

  • Είτε δεν έχουν ακούσει πολλά άλλα και καλύτερα metal albums των 90s και θα μ’ άρεσε να ανοίξει μια κουβέντα, όπως είπες και εσύ, για το ποια θεωρεί ο καθένας τα καλύτερα (άλλωστε πρωτεύον λόγος που γράφτηκα στο forum είναι για να μάθω νέους ήχους/albums/συγκροτήματα από άλλους και να ανταλλάζω μουσικές απόψεις για πράγματα που ήδη ξέρω).
  • Είτε έχουν ακούσει πολλούς άλλους δίσκους αλλά και πάλι πιστεύουν ότι ένας από τους καλύτερους είναι το FotD.
  • Είτε παρανόησαν το περιεχόμενο του δημοψηφίσματος.

Και για να κλείσουμε με κάτι σχετικό με το FotD. Εσύ πως το κρίνεις σε σχέση με τα υπόλοιπα ακούσματά σου από τη δεκαετία του 90; Αξίζει μια θέση στα καλύτερα;

Τι ακριβώς να συζητήσουμε για τη λίστα;

Αφού οποιαδήποτε άποψη και να διατυπωθεί από κάποιους, θα θεωρηθεί ως εμπάθεια για κάποιους άλλους.

Εμένα πάντως αυτό που μ’ αρέσει με τα δημοψηφίσματα για τα 90’s είναι ότι η μόνη πραγματική σταθερά είναι ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΤΟ ΠΕΗΝΚΙΛΑ ΡΕ ΑΠΙΣΤΟΙ. Έεεεετσι, σας κατουράει όλους τους Μεηντενάκηδες από κει ψηλά και ξύνει με ικανοποίηση τα ατσάλινα παπάρια του όταν τσακώνονται για το αν το καημενούλι το Φίαρ οβ δε Νταρκ ή το κακόμοιρο το Εξ Φάκτορ ή οποιοσδήποτε άλλος κοινός θνητός δίσκος χωράει σε λίστα με τα καλύτερα 90’s. Συνεχίστε.

[SPOILER]Κρίνετέ με όσο θέλετε γι’ αυτό το ανώριμο ποστ. Ο πειρασμός παραήταν μεγάλος.[/SPOILER]

Painkiller και Prince of the Poverty Line.

Τι δισκάρα γαμώ το φελέκι μου!!!

Υ.γ. το Fear…θα το έβαζα στα καλύτερα των 90s μόνο στα 17 μου το 1999.

Ρε Γρακχε αυτο που κανεις ειναι σα να κλεβεις εκκλησια! Συγκρινεις τον [B][U]καλυτερο heavy metal δισκο ολων των εποχων[/U][/B] με μια μετρια στιγμη, με καποιες εκλαμψεις μεγαλειου, των Maiden!
Αμα φορας παντελονια το συγκρινεις με ενα απο Seventh, Powerslave η Somewhere (ναι, γνωριζω πολυ καλα οτι δεν ειναι 90s δισκοι). Χαχα!

Έεεετσι, έτσι, ωραία το έβαλες και με μπολντ και με αντερλάιντ και μη σου πω ότι θα φαινότανε ακόμα πιο όμορφο άμα έχωνες εκεί πέρα και μια γραμματοσειρά εφτά ξέρω γω. :smiley:

Κατά τ’ άλλα αγάπη μου γλυκιά δεν καταλαβαίνω τι μου βάζεις να συγκρίνω, ό,τι και να βάλεις δίπλα στο PAINKILLER το αποτέλεσμα το ίδιο θα είναι, και μόνος σου το λες ουσιαστικά, άρα;

Α και κάτι τελευταίο, εμείς οι metal warriors δε φοράμε ποτέ παντελόνια, μόνο γούνινα σώβρακα.
Ή το πολύ-πολύ κάνα κιλτ στο τσακίρ κέφι ναούμ.

[B]@plex27[/B]

Μην το παίρνεις προσωπικά, δεν απευθυνόμουν αποκλειστικά σε εσένα. Αν ήταν έτσι θα σε έκανα quote. Απλά έτυχε να πεις τη λέξη-κερασάκι στην τούρτα των τελευταίων 4-5 σελίδων(ποιος ξέρει τι γίνεται πιο πίσω :p) που με έκανε να ασχοληθώ. Άλλωστε είδες, ξαφνικά πλάκωσε πολλή πελατεία. :wink:

[B]@ChrisP[/B]
Εννοώ ας πει ο καθένας τι θα έβαζε, όπως ο άλλος πιο πάνω αν θα έβαζε το Prince of the Poverty Line ή το Vintage Whine ή αν θα άλλαζε το Land Of the Free με κανένα άλλο ή αν θα προτιμούσε το Somewhere Far Beyond από τα άλλα Blind Guardian που μπήκαν στα 30 ή αν θα έβαζε το Countdown to Extinction πιο ψηλά ή αν θα έβαζε 30 άλμπουμ από bandcamp(ναι νταξ, δεν είχε τότε τέτοιες μαγκιές, βάλτε τα αντίστοιχα της εποχής :p) ή αν θα έβαζε top-3 με X-Factor-FOTD-VXI με αυτήν την σειρά(:p). Καμία εμπάθεια και κανένας χαρακτηρισμός. Αν ο άλλος τη βρίσκει έτσι, εμένα τι λόγος μου πέφτει;

δεν καταλαβαινω ποιος ο λογος ασχολιας με μια “λιστα” που δεν εχει το triumph of steel μεσα. πραγματικα. τοσο κομπλεξ για τους θεους??? τοσο???

Το μονο σιγουρο ειναι οτι σας αρεσουν (κανετε οτι) δεν σας αρεσουν ( ψαγμενοι) ολοι για αυτους μιλατε.

Εμενα δε με αρεσουν απλα οι Maiden, θεωρω οτι ειναι η μεγαλυτερη μπαντα που πατησε στο συμπαν! Αυτο ομως δε σημαινει οτι το Painkiller δεν ειναι ο καλυτερος metal δισκος ολων των εποχων.

To Hammerheart είναι.

Δε γίνεται να πατήσεις στο σύμπαν.

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το καλυτερα με το αγαπημενα ειναι εννοιες αλληλενδετες σε τετοιες λιστες. Δεν υπαρχει μια αντικειμενικη αληθεια για το ποιοι ειναι οι καλυτεροι δισκοι ολων των εποχων, των 70’s, των 80’s, των 90’s, των 00’s, ολα ειναι θεμα γουστου και βιωματων. Με αυτη την λογικη θεωρω πολυ φυσιολογικη την υπαρξη του Fear Of The Dark στην λιστα.

Οπως ειπει ο SylBlashyrkh ειναι σαν να κλεβεις εκκλησια και δεν μπορω να διαφωνησω μαζι σου να σε τσαντισω ρε γαμωτο, ειναι το 3ο αγαπημενο μου αλμπουμ ολων των εποχων, τι να πω δηλαδη… Νοημα θα ειχε μια συγκριση των κυκλοφοριων τους στα 80’s.

Ναι ρε γαμώτο

Δισκάρα το Vintage Whine

Take a Look in the Mirror, ο έκτος κατά σειρά δίσκος των τεράστιων Αμερικανών metallers. Αυτή είναι δισκάρα!

:metal:

Αμα εισαι θεος πατας οπου θες! :lol: