Iron Maiden

‘‘Σκουπιδομπλιμπλικια’’

:joy:

Για να αλλαξω θεμα… Εχω το Live After Death εδω και 2 χρονια σε βινυλιο περιπου, αλλα καθε φορα που το βαζω νμζω οτι στο μιξαρισμα εχουν βαλει λιγο τις κιθαρες στν θεο, κατεβαζοντας ετσι το μπασο. Απο θεμα setlist κτλπ παραμενει κορυφη αλλα θα ηθελα λιγο καλυτερο mastering :neutral_face:

Το maiden England έχει τον καλύτερο ήχο απο τα live κατ’ εμέ .Ειδικά ο ήχος του αρχηγού (αυτο το"κροτάλισμα") τον λατρεύω

Κι εγώ πάντως αυτό θυμάμαι, αν και έχω καιρό να το ακούσω. Θυμάμαι μόνο κιθάρες…

Δε νομίζω ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε βινύλιο και CD στον ήχο του Live After Death. Tο Maiden England έχει σίγουρα καλύτερο ήχο, αλλά το Live After Death έχει το καλύτερο εξώφυλλο ever. Το είχα αφίσα στο δωμάτιο ως έφηβος (από Metal Hammer) και το χάζευα με τις ώρες :slight_smile:

1 Like

Καλά γενικά το μπάσο στους maiden δεν είναι αυτό που λέμε “χαμηλές συχνότητες”

Για να το διευκρινίσω λίγο καλύτερα. Και 20 posts για κλαρίνα ή για ψάρεμα να υπήρχαν, το πολύ πολύ να τα προσπερνούσα γρήγορα αν δε με ενδιέφεραν. Δεν είμαστε τόσοι πολλοί εδώ μέσα για να έχουμε και “αμόλυντα” topics.

Εγώ πιάστηκα από το αρχικό post (που ήταν on-topic). Άλλο “πέτυχα κάπου τυχαία τον Dickinson, τον άκουσα να μιλάει για το βιβλίο του και ήταν τίγκα βαρετός” (σεβαστή άποψη) κι άλλο "πέτυχα τον Dickinson και περίμενα υπομονετικά να μας αδειάσει τη γωνιά ο ασήμαντος γιατί είχα πιο σημαντικά πράγματα να κάνω" (ειρωνία/μειωτικός χαρακτηρισμός). Στη δεύτερη περίπτωση δεν υπάρχει λόγος να το αναφέρεις καν. Ε, το να ασχολείσαι με Maiden μόνο για να μειώσεις/ειρωνευτείς, καταντάει προκλητικό.

Το χτεσινό σχόλιο για το off-topic έγινε απλώς για να τελειώσει εκεί το θέμα, αλλά δεν πέτυχε.

On-topic πάλι, το βιβλίο του Bruce δεν ήταν αυτό που περίμενα, από αποσπασματικές αναγνώσεις. Παραίτηση Adrian Smith, μισή σελίδα. Πρόσληψη Janick Gers, μισή σελίδα. Meeting με Steve Harris σε ένα άκυρο bar στο Brighton για να γίνει το reunion, άντε μία σελίδα. Μαθαίνω να πετάω, παίρνω διπλώματα πιλότου: 20 σελίδες!

Προφανώς ο τύπος γράφει ότι πιστεύει αυτός πιο σημαντικό στη ζωή του, αλλά θα ήθελα περισσότερες αναφορές σε μουσικά θέματα. Ακόμα επιφυλάσσομαι, αλλά μια πρώτη ματιά αυτό δείχνει. Το “μέλος” των Maiden με το οποίο ασχολείται περισσότερο είναι ο Rod Smallwood!

3 Likes

Είμαι στο τρίτο-τέταρτο κεφάλαιο, όπου είναι ακόμα στα παιδικά-εφηβικά του χρόνια, αλλά δεν περίμενα κάτι διαφορετικό. Αυτοβιογραφία του είναι και τα των Maiden έχουν λίγο-πολύ ειπωθεί, επικεντρώνεται σε λιγότερο γνωστές φάσεις της ζωής του.
Για μένα αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Είναι πολλά πράγματα, όχι μόνο ο τραγουδιστής των Maiden.

Από την άλλη, το 95% των πωλήσεων έρχεται από fans των Maiden οπότε…
Όταν διαβάσουμε το σύνολο θα δούμε λογικά αν βρίσκει τη χρυσή τομή.

Στην παρουσίαση πάντως είπε πως κόπηκε πολύ πράγμα, υλικό για ένα ακόμα βιβλίο.

2 Likes

Την επομενη φορα που θα κοιταξεις να μιλησεις για τα κομπλεξ καποιου αλλουμ κοιτα να σιγουρευτεις οτι εσυ δεν εχεις κομπλεξ πρωτα απο ολα. Και κυριως, οταν μεταφραζεις απο ελληνικα σε ελληνικα, να προσεχεις, γιατι αυτο:

Αφου τελειωσε η ομιλια (οκ ξερω οτι θα πεσετε να με φατε, αλλα πιο βαρετο πραγμα δεν εχω δει στη ζωη μου σε ομιλια… το χωρις flow που εγραψε ο plex θα ηταν understatement), εκαναν ολοι (καμια 200αρα το πολυ) μια ουρα για να τους υπογραψει τα βιβλια ο Bruce, και εγω με το κοριτσι απλα αραζαμε στα 3 μετρα απο τη φαση, περιμενοντας ποτε θα τελειωσει η φαση για να ξεκινησει η συναυλιαρα μας

Δε σημαινει αυτο:

“πέτυχα τον Dickinson και περίμενα υπομονετικά να μας αδειάσει τη γωνιά ο ασήμαντος γιατί είχα πιο σημαντικά πράγματα να κάνω_”

Αλλα ακομα κι αν σημαινε… μαντεψε ποιος εχει το κομπλεξ που ο Bruce Dickinson δεν ειναι για ολους μας οσο σημαντικος ειναι για σενα. Τελος παντων, ας το αφησουμε εδω. Αν δεις παμπολλα απο τα προηγουμενα μου μηνυματα στο παρον θρεντ, θα δεις οτι ελαχιστα ειναι για να “μειωσω” τους Μεηντεν, και αυτο δε γινεται καν συνειδητα απο μενα, αλλα εκλαμβανεται ετσι απο φανς των Μεηντεν που δε δεχονται το ενδεχομενο καποιος να μην προσκυναει τον μεγα Μπρους. Και οχι μονο αυτο, αλλα παρακατω εξηγησα πως και να ΗΘΕΛΑ να μιλησω στον Μπρους, δε γινοταν ουτως ή αλλως, λογω των συνθηκων. Οταν γραφω οτι περιμενα να τελειωσει η φαση, εννοω οτι περιμενα να τελειωσει η φαση. Τελος. Τα αλλα ειναι επιπροσθετα που εβαλες εσυ. Την επομενη φορα που θα τον πετυχω τυχαια ομως, θα τον ικετεψω να βγαλω μια φωτο μαζι του για τον φιλο μου τον Αχιλλεα, για να πωρωθουμε και οι δυο και να κανουμε devil horns βλεποντας τη φωτογραφια μετα μαζι.

Οσον αφορα το σχολιο για το off topic. το θεμα ειχε ΗΔΗ τελειωσει, αλλα επρεπε να μην το αφησεις.

ΥΓ. Τα σκουπιδομπλιμπλικια που αναφερεις, αμα τα ακουσεις κιολας, μετα μπορεις να εκφερεις και αποψη. Και παλι… ακυρη θα ειναι η αποψη. Αλλα σεβαστη τουλαχιστον.

Πιστεύω ότι το καλύτερο live της μπάντας είναι το Beast over Hammersmith…τουλάχιστον από πλευράς απόδοσης.Μπορεί να μην έχει το setlist του LAD , αφού τότε είχαν μόνο 3 δίσκους , αλλά η ενέργεια του συγκροτήματος και το παίξιμο όλων είναι σε τρομερό επίπεδο , ενώ ο ΜΕΓΑΣ BRUCE πετάει φλόγες και δεν είναι εξαντλημένος όπως στην World Slavery.

2 Likes

Εγώ τουλάχιστον δε γράφω ακόμα για θεούς (ανεξάρτητα αν είναι ο Hetfield, ο Lemmy ή οποιοσδήποτε άλλος). Το έκανα στα 20 μου για τον Blackmore, μετά σταμάτησα.

Κανείς δεν προσκυνάει τον Dickinson εδώ μέσα. Οι περισσότεροι έχουν αυτά που τους αρέσουν από Maiden κι αυτά που δεν τους αρέσουν. Εγώ έχω εκφράσει επανειλημμένα πόσο μαλακία θεωρώ το “Fear of the Dark”, ότι το “Brave new World” δεν είναι τόσο εξαιρετικό, ότι το καλύτερο Maiden μετά το 1988 είναι το “X-Factor” (όπου τραγουδάει κάποιος άλλος) κλπ. Τον Dickinson τον θεωρώ μεγάλη προσωπικότητα, εκτός από την καλύτερη φωνή στο metal. Μέχρι εκεί. Το μόνο αυτόγραφο που έχω πάρει από μουσικό ήταν σε ένα meet-and-greet των Paradise Lost στο Gagarin, οπού επείδή - όπως πάντα - βαριούνταν, έστειλαν τον drummer (τον Jeff Singer), ο οποίος ήταν όμως γαμώ τα παιδιά. Έχω πετύχει 2-3 γνωστούς μουσικούς, ποτέ δεν πήγα να τους μιλήσω. Δεν έχω κάτι να πω.

Η εντύπωσή σου περί “devil horns” με φανμπόηδες κλπ είναι γιατί ως κομπλεξικός ελιτιστής έχεις κατατάξει τους οπαδούς των Maiden σε μια κατηγορία κατώτερων όντων από εσένα που είσαι ανοικτόμυαλος και ακούς και “μπλιμπλίκια” (το μέλλον της μουσικής :joy:)

Επίσης, αν κάτι σε χαλάει τόσο πολύ που ασχολείσαι μαζί του μόνο αρνητικά, άστο να πάει. Μην ασχολείσαι.Δε χρειαζόμαστε την αποψάρα σου παντού. Κι εγώ δε μπαίνω στο topic των Nightwish ή των Sabbaton (αν υπάρχουν) ή των Linking Park ή του Ολυμπιακού, δεν έχω κάτι να πω εκεί.

4 Likes

Από την άλλη φίλε Αχιλλέα , αφού ο συγκεκριμένος χρήστης γράφει γενικά με ιδιαίτερο και ιντριγκαδόρικο πολλές φορές τρόπο (ή τέλος πάντων ως ιντριγκαδόρικο το βλέπουμε κάποιοι άλλοι), μπορούμε και οι υπόλοιποι να μην πιανόμαστε από την κάθε λέξη που λέει , ώστε έτσι να μην οδηγούνται και άλλα topics σε χιλιοειπωμένα πράγματα και συζητήσεις όπως έγινε στα Star wars , Wilson και σε άλλα κατά καιρούς.

4 Likes

OK, σεβαστό. Για star wars δεν ξέρω γιατί είναι από τα πράγματα που δεν ασχολούμαι καθόλου. Για τον Wilson, δε μου άρεσαν τα 2 τελευταία και είδα πολλά σχόλια, οπότε κουράστηκα να διαβάσω.

Με λίγα λόγια, δεν ξέρω τι έγινε σε αυτά τα topics. Και ειλικρινά δε θέλω να μονοπολώ ένα topic με “τσακωμούς” κλπ. Με τον Quintom θυμάμαι ότι συμφώνησα απολύτως στους Paradise Lost (πόσο κορυφαίο είναι το Host και πόσο χάλια είναι τα τελευταία τους), δεν είχα κάτι εναντίον του. Αλλά παράγινε το κακό με το “γράφω για τους Maiden μόνο για να γράψω πόσο μέτριοι είναι”. Ε, δεν είναι μέτριοι, είναι η καλύτερη metal μπάντα του πλανήτη :wink:.

5 Likes

Θα σου κάνω εγώ ένα briefing με τέσσερεις λέξεις: ο Γουΐλσον γάμησε πάλι.

1 Like

φανμποης αλερτ.

Το βιβλίο δεν σκόπευα να το πάρω πριν μάθω τι περίπου γράφει για την περίοδο που έφυγε από την μπάντα και αν προσπαθεί να ωραιοποιήσει καταστάσεις και συμπεριφορές και να τονίσει τις πάντα ευγενείς προθέσεις του. Έχει πέσει πολλή… προσπάθεια τα τελευταία 18 χρόνια για να ξεχαστεί τι έλεγε τότε με αποτέλεσμα πλέον οι περισσότεροι να μη δίνουν σημασία, έχουν ξεχάσει ή δε γνωρίζουν καν. Τώρα διαβάζω για 20 σελίδες για το πώς έγινε πιλότος! Μάλλον δε θα το πάρω ποτέ. :smiling_imp:

20 σελίδες όχι όμως συνεχόμενες :joy: Λίγο εδώ, λίγο εκεί. Ξεκινάει κάπου το 1986 που οι άλλοι ήταν στο Jersey και έγραφαν το “Somewhere in time” κι αυτός (επειδή βαριόταν γιατί τα “ακουστικά” τραγούδια του είχαν απορριφθεί) έκανε τουρ ξιφασκίας στην Ευρώπη. Μετά κάπου ξέμεινε στα παράλια της Γαλλίας και πήρε τηλέφωνο τον Nicko McBrain να έρθει με ένα μικρό αεροπλάνο (που έκανε μαθήματα) να τον μαζέψει. Ήρθε ο Nicko με το δάσκαλο κι ένα αεροπλάνο με μηχανή 150 ίππων (!!!) και τον μάζεψαν και το αεροπλάνο με το ζόρι σηκώθηκε από το έδαφος λόγω βάρους…

Κάπου εκεί του μπήκε το μικρόβιο λοιπόν. Αυτά για να ξέρεις.

Η γραφή του εμένα μου φαίνεται καλή, κυλάει εύκολα. Αλλά ως κλασικός Βρετανός, πετάει κάποια πράγματα και τα αφήνει εκεί, ώστε να εννοηθούν τα υπόλοιπα. Για την αποχώρηση ουσιαστικά λέει πόσο κόλλησε όταν γνώρισε τον Roy Z και τους Tribe of Gypsies και άρχισε να ετοιμάζει το “Balls to Picasso” και ότι κάποια στιγμή ένιωσε ότι ήρθε η στιγμή να φύγει, το είπε στον Rod, ο Rod το χειρίστηκε καλά ως καλός manager και αυτά. Ούτε αν μίλησε με τον Steve, ούτε πώς ήταν τα πράγματα στη διάρκεια των τελευταίων εμφανίσεων. Μόνο ότι ήταν μέρος της συμφωνίας εκείνο το εξώφυλλο που τον καρφώνει ο Eddie (“Hallowed be thy name”).

Για την εποχή μέχρι την επιστροφή δε διάβασα ακόμα. Αλλά από ότι είδα στα γρήγορα δε μιλάει καθόλου για Maiden. Μόνο ότι είχε βαρεθεί το metal και δε γούσταρε που ήταν (με την μπάντα του Skunkworks) support των Helloween σε ευρωπαϊκή περιοδεία, γιατί είχε να αντιμετωπίσει metal κοινό. :joy:

4 Likes

Αν δεν καταλαβες καν οτι ηταν αστειακι το περι Χετφιλντ = θεος (δεν εχω την καλυτερη εκτιμηση για το ατομο του, οπως δεν εχω ουτε και για τον Bruce), τοτε εγω τι να πω παραπανω? Δε θα πηγαινα να μιλησω ουτε στον Hetfield ουτε σε κανεναν προσωπικα.

Απο κει και περα, πραγματικα 3 παραγραφοι που δεν πιανονται απο πουθενα, ουτε ο Bruce πριν 3 βραδια τετοια ασχετη φλυαρια χωρις να πετυχει τιποτα. Το πιο αστειο ειναι ομως που με χαρακτηριζεις ελιτιστη, αυτο με ξεπερναει, χωρις να γραψω καν τιποτα για κανενα “οπαδο των Μεηντεν”.

Περαστικα, ειναι αστειο γενικα να εχεις τετοιες αποψεις και να λες εμενα κομπλεξικο μετα. Και ακομα πιο αστειο το “τοσο αρνητικα”, λες και ειπα τιποτα κακο για τον Bruce, επειδη ειπα οτι περιμενα να αρχισει η συναυλια μου. Πραγματικα οτι ναναι.

\m/

3 Likes

Δεν εχω διαβασει γραμμη ακομα γιατι ειχα κανει pre-order στο Amazon για να μου στειλουν την limited black edged version και μου εστειλαν την κανονικη. Επικοινωνησα μαζι τους και περιμενω να βγαλω ακρη.

Το ιδιο εγινε και μενα, και μου εκαναν refund ολο το ποσο. Το βιβλιο μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να το γυρισω πισω και οτι μπορω να το κρατησω, επομενως μικρο το κακο αφου ειναι τζαμπε.