Iron Maiden

apo autin tin ataka tou filou Clairvoyant “Αν ησουν γυμνασιο οταν βγηκε το virtual γιαυτο ανακαλυψες περυσι τους tool και μας το παιζεις ψαγμενος” katalava oti nomize o filos pos o Alexandros_90 to agorase tote kai oxi pio meta(eno he clearly stated pos ta agoraze 7 euro). den i8ala na prokaleso kamia pare3igisei. if it happened zito sugnomi.
kai den xreiazete na tsakoneste kai na prospa8eite me auton ton tropo na di3ete pios tin exei pio “megali”? einai vlakeia. oh and for the fact to X Factor einai DISKARA

1 Like

re man den sumfono pos oi Maiden vgazoun mono 1 kalo komati se ka8e album(oute pos ta album pou aneferes)den einai kala but it’s u’r opinion kai to sevomai. kata t’ alla MAIDEN RE MOUNIA.

Σε μένα τα λες αυτά ;; :joy:

Νιαμου ρε Μεηντεν!!! 111ΕΝΑ

1 Like

Είπα ότι και ένα καλό κομμάτι να βγάλουν είμαι ευχαριστημένος, όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι. Καλό κομμάτι όμως εννοώ να μπορεί να σταθεί μέσα σε ένα από τα classic album έστω και σαν filler. Nτάξ και το xfactor καλό το λές γιατί ακούγεται σχετικά ευχάριστα, αλλά όταν ακούς maiden και σε παίρνει ο ύπνος στα μισά κομμάτια, και δεν σε λένε και quintom ( :stuck_out_tongue: ) , ε τότε κάτι δε πάει καλά. Δισκάρα το xfactor για μένα δεν είναι, ούτε καν μέτριο για maiden όπως και το no prayer αλλά και το fear. Δλδ 1-2 κομμάτια απλά αρκετά καλά και 6 κομμάτια ποιοτικά κλαπατσίμπανα, ε όχι, επειδή πέρασαν 25 χρόνια από τότε δεν σημαίνει ότι θα έχουν και μεγάλη ιστορική αξία, το ίδιο σκατά μου ακούγονται και τώρα απλά έχουν και μια γλυκιά μελαγχολία η οποία τα σώζει κάπως από την απόλυτη ξεφτίλα, για maiden πάντα.

2 Likes

Δεν ξέρω πως γίνεται αλλά ενώ συμφωνώ διαφωνώ κιόλας

Για μένα αυτοί οι δίσκοι έχουν παραπάνω από 2 κομμάτια πραγματικά σπουδαία αλλά παίζει το γούστο

Από no prayer ομώνυμο, Slaughter & Mother Russia

Από FOTD ομώνυμο, Be Quick, Afraid, Wasting Love, Chains of misery σίγουρα

Από X Factor πλέον τα 4 πρώτα ακούω και θυμάμαι ουσιαστικά. Λατρεύω SOTC & Fortunes of War

Συμφωνώ ότι από Μεηντεν οι περισσότεροι είμαστε κομπλέ με 1-2 πολύ καλά κομμάτια. Για μένα σε όλους τους δίσκους πρόσφεραν τέτοια. Τουλάχιστον ένας ύμνος

Εν Κατακλείδι ενώ συμφωνώ διαφωνώ σε λεπτομέρειες και στους χαρακτηρισμούς ( απλά καλά - - > έπη για μένα πχ)

i c u’r point now kai an kai diafonoume dekti i apopsi sou. stin mousiki (opos kai se ola ta alla pragmata stin zoi) einai gousta kai o ka8enas exei to diko tou (sumvadizei den sumvadizei me tous allous). it don’t mean I’m right and u’r wrong kai toubalin. einai oraies autes oi suzitiseis dioti vlepeis ti aresei ston ka8ena kai ti oxi (arkei na ginode se kalo klima kai na min tsakonomaste meta3i mas den xreiazete).

Το No Prayer ήταν το πρώτο που άκουσα από Maiden και έγινα οπαδός!

Παρόλα που δεν είναι στα κορυφαία τους είναι αρκετά υποτιμημένο και έχει κάποια πολύ καλά κομμάτια (τα μισά σχεδόν):
No Prayer
Mother Russia (αν και αυτό είναι σαν το Seventh Son part 2)
Fates Warning
+Public Enema, Running Silent.

Εχει όμως και κάποια άλλα (assasin, hooks in you, bring your daughter, Holy Smoke) τα οποία ακούγονται σαν παρωδία maiden.
Δηλαδή είναι καλό στα mid tempo κυρίως και όχι τόσο στα γρήγορα τραγούδια.

Το Virtual XI το είχα αγοράσει όταν κυκλοφόρησε, είναι κακό άλμπουμ.
Το X-Factor καλό άλμπουμ με εξαίρεση 2-3 κομμάτια. Ο Blaze συμπαθής βέβαια αλλά όχι αντάξιος για Maiden δυστυχώς. Ηταν κακή επιλογή όπως και να το κάνουμε.

Σχολειο μου ειναι το πεζοδρομιο

3 Likes

Scream for me Brazil \m/

8 Likes

πως θα φύγω για δουλειά τώρα μου λες ;; :stuck_out_tongue:

2 Likes

:yum:

Πες και πόσα χρόνια όμως …

Ανατριχίλες βραδιάτικα απ το αγαπημένο μου Μεηντεν άλμπουμ ( ασχέτως ποιο θεωρώ καλύτερο που είναι άλλο κλπ κλπ )

1 Like

βαλε και Public Enema No1 απτο no prayer,βαλε και Judas Be My Guide,που μιλαμε για το πιο αδικημενο τραγουδι των μειντεν με διαφορα και δεν θα αναφερω καν holy smoke και bring your daughter που εγιναν τρελες επιτυχιες,ασχετως αν τα θεωρω απτα “χειροτερα” hit τους.

Γενικα ακομα και στους κακους τους δισκους οι maiden βγαλαν half classics,πχ αν ενωναμε τα καλυτερα του fear of the dark και no prayer,θα μιλουσαμε για δισκαρα.Το ιδιο ισχυει και για τα αλμπουμ με Blaze

Ειδικοτερα,οι δισκοι με Blaze επασχαν πρωτον απο κακη παραγωγη κατα την αποψη μου στις κιθαρες,δευτερον απο εναν τραγουδιστη που δεν ταιριαζε στο στυλ των maiden και τριτον απο δημιουργικο ντεφορμε(μεγαλο ρολο επαιζε η απουσια του Adrian κατα την αποψη μου και αυτο φανηκε και στους 4 δισκους των 90’s.)

Παντως δεν ειναι δυνατον να μην εχει παιχτει αυτο το τραγουδι live,σε αλλες μπαντες θα ταν το trademark τους και οι μειντεν απλα το απεριψαν γιατι ειχαν τοσα ποιοτικα τραγουδια που απλα δεν θα χωρουσαν να παιχτουν ξερω γω.

Γενικα,παντα θα υπαρχουν καποιοι δυσαρεστημενοι απτο σετλιστ,γιατι για να χωρεσουν ολες τις επιτυχιες τους σε μια συναυλια,ισως χρειαστει να παιζουν κανα 5ωρο.

2 Likes

Σωστό για το Judas , δεν τα θυμάμαι και όλα μονομιάς

Δεν ακούω και πολύ εύκολα δίσκους μονοκοπανιά , ακόμα και απ τα αγαπημένα μου συγκροτήματα & ίσως φταίει (και) αυτό που ξεχνάω τέτοια τραγούδια

Με τον Blaze δεν ήθελαν να προσαρμοστούν και στις “ανάγκες” του . Τον αδίκησαν πολύ και μοιραία αδικήθηκαν όλοι σαν μπάντα

Δειτε βλεμμα ο Harris οταν βγαινει στο 0:16 του Wicker
Μονο Maiden ρε μου…

6 Likes

virtual θυμαμαι τοτε οταν ειχε βγει ειχε γινει χαμος στο μετροπολις.αδειαζαν οι κουτες.χαχα

ο captain σε όλα τα βιντεο ( και 2 φορες λαηβ ) που τον έχω δει , δείχνει να γουστάρει κάθε νανοσεκοντ που βρίσκεται στην σκηνή

Από κοντά ο Murray πάντα χαμογελαστός

1 Like

Και γιατί να μην είναι χαμογελαστός ο δημόσιος υπάλληλος των Maiden;

ti le re dimosios ipalilos o Murray? an eitan etsi oi dimosioi ipaliloi 8a litourgousan ola roloi

4 Likes