Iron Maiden

Gers :joy::joy:

1 Like

Οσο να ναι

Όλα τα Maiden 10 και το Final Frontier 9, πλέον.

ΜΕ ΆΡΙΣΤΑ ΤΟ 10

Iron maiden 10
Killers 9
Number 10
Piece 10
Power 10
Somewhere 11
Seventh 12
Prayer 6
Fear 7
X 8
Virtuall κανονικά -2 αλλά μου θυμίζει εποχές λυκείου μελαγχολία κτλ οπότε 6
Brave 9
Dance 7 λόγο χάλια ήχου
Matter 7 (ίσως το αδικό )
Final 7
Book 7

1 Like

Σχεδόν συμφωνώ, ειδικά στην πρώτη εποχή Bruce. Αυτό με βαθμολογίες το έχουμε ξανακάνει αλλά δε βαριέσαι, κουβέντα να γίνεται.

Μέχρι 7th όλα (οπαδικά) 10 με ένα σκαλί πιο κάτω το Killers.
Prayer 5-6, Fear 6-7, XF 7-8, VXI 4, Brave 8, Dance 7, AMoLaD 7-8, TFF 5, Book 6-7.

Για μένα!

3 Likes

Όταν λες οπαδικά δλδ το 7son είναι αντικείμενικα 9αρι αλλά οπαδικά γίνεται 10αρι??

Γιατί πιάστηκες από το 7th? Σου έβαλα και το Killers 10. Αντικειμενικά δεν είναι κανένα 10 πιθανότατα, τι σημαίνει άλλωστε αντικειμενικά; Σε σχέση με την 9η συμφωνία του Μπετόβεν ή με το Master of Puppets;

Οπαδικά εννοώ αυτοί που βαζουν Maiden στους αγαπημένους τους ή παρεμφερή μουσική.

1 Like

Απλά ρώτησα. Όπως λες για σενα εινσι οπαδικα 10 για άλλους είναι καθαρά 10αρια.επίσης προσωπικά πάντα μόνο το justice κοντράρει τα πρώτα 7 των μαιντεν

Iron Maiden 8 (η τραχιά παραγωγή πάει στο υλικό)
Killers 7 (δεν έχει την ποικιλία του ντεμπούτου παρότι καλύτερος ήχος)
Number 10 (άλμπουμ μύθος για το είδος με 7 κλασσικά κομμάτια)
Piece 9 (μεγάλες κορυφές αλλά sun και quest το ρίχνουν από 10)
Powerslave 9 (το ίδιο αλλά με Back to the village - Losfer)
Somewhere 10 (μελαγχολικό και απόκοσμο μεγάλος Smith)
7th Son 10 (ούτε περιττό δευτερόλεπτο)
No Prayer 5 (το μισό είναι για πέταμα)
Fear 7 (άνισο)
X factor 7 (με Bruce θα πήγαινε για 9-10)
Virtual 2 (Clansman και το πετάμε)
Brave 8 (ήθελε πιο επιθετική παραγωγή)
Dance 6 (fillers fillers fillers)
Matter 7 (δυνατό και ομοιογενές με hard rock αισθητική του λείπει το hit)
FF 3 (τραγικές διάρκειες και υπερβολές από το artwork μέχρι τους στίχους)
Book 8 (eternity και book τα καλύτερα κομμάτια του reunion συν κάποιοι συμπαθείς πειραματισμοί για τα δεδομένα τους όπως στa empire-tears)

υγ μην το κάνουμε και εδώ maiden vs metallica σας εκλιπαρώ

3 Likes

Ε τώρα εσύ πρέπει να εξηγήσεις. Όταν λες “καθαρά 10άρια” οπαδούς των Maiden δεν εννοείς; Εκτός κι αν εννοείς ότι κάποιος που πρωτίστως ακούει πχ μοντέρνο ροκ, θα βάλει 10 σε όλα αν κάτσει κ τα ακούσει ενδελεχώς. Αυτό εγώ αντιλαμβάνομαι ως 10άρι διαφορετικό από το οπαδικό 10άρι. Όχι αντικειμενικό προφανώς αλλά σίγουρα μη οπαδικό.

Το ποια είναι η θέση των 7 πρώτων σε σχέση με την παγκόσμια (έστω ροκ/heavy) δισκογραφία, δεν έχει νόημα να το συζητάμε.

1 Like

Πολύ ωραία τα είπες. Αν έπρεπε να διαφωνήσω κάπου θα ήταν στο Book of Souls (και λίγο στο 7th) αλλά χαλάλι.

Update: Επειδή το ξέχασα. Ένα μέτριο κομμάτι (πχ Back in the Village) δε γίνεται να ρίχνει βαθμό σε ένα κατά τα άλλα άρτιο προϊόν.

1 Like

Εννοεί ότι όσα είναι από 8 και πάνω, οπαδικά γίνονται 10άρια, αυτό εννοεί. (EDIT: ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ, ΟΛΩΝ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΩΝ ΜΕΗΝΤΕΝ)

Δεν είναι κακό, όλοι καταλαβαίνουμε τι θέλει να πει ο καθένας. Έχει και την πλάκα του!

@vagalex πάρα πολύ κοντά είναι και οι δικές μου απόψεις!

3 Likes

Μπορεί να του βάλεις 10 και ένας που δεν γουστάρει μαιντεν αλλά πχ βρίσκει το Piece εξαιρετικό . (Καλά οι βαθμολογίες είναι μουφα γενικά καθώς δεν μπορείς να βάλεις αριθμους σε συναισθήματα κτλ) έχω φίλο που ακουει τζαζ πχ και μου λεγε ότι το Brave είναι δισκάρα. Τα άλλα δεν

Γιατί μέτριο το Back in the Village γαμώτο και όχι μέτριο το Run to the Hills ή το Can I play with madness?

1 Like

Ε γιατί προσωπικά δεν μου φαίνονται μέτρια αυτά :grinning:

1 Like

α γεια σου! Γιατί τα ορφανά πορεύονται κι οι χήρες κονομιούνται!

4 Likes

Το prophecy τι είναι? ??

Λογαριασμός troll.

5 Likes

Ισχύει… καλύτερα μια παράθεση/ένα μικρό σχόλιο όπως ο @vagalex για να καταλαβαίνουμε τι εννοεί ο καθένας.

3 Likes

Ήμουν σίγουρος. …βασικά ήταν

1 Like