Iron Maiden

Στα δικά μου αυτιά το BNW τόσο ηχητικά οσο και στις δομές των τραγουδιών φέρνει στο seventh son. Καμια σχέση με τις δουλειές του Bruce. Σε θέματα παραγωγης των reunion δισκων ο Harris κανει κακο στην μπάντα. Κακο επισης είναι οτι και ο Shirley επιτρέπει να χαντακωνει το ονομα του με μέτριες παραγωγές. Εξαίρεση αποτελεί το BNW.

Κατα τ’αλλα ο Harris εινσι θεός και οι maiden η μεγαλυτερη μπαντα του γαλαξία

3 Likes

Το BNW και το AMOLAD έχουν καλή παραγωγή. Μακριά από το loudness war της εποχής…

Μόνο το Dance of Death ακούγεται πολύ “συμπιεσμένο” ενώ και η φωνή του Bruce είναι κουρασμένη.

Το Accident of Birth και το Chemical Wedding είναι πολύ καλά άλμπουμ λόγω των συνθέσεων, δεν τα διαφοροποιεί τόσο η παραγωγή και ο ήχος.
Ο ήχος άλλωστε είναι πιο ευθύς και άμεσος σε σχέση με τους Maiden και όχι τόσο multi-layered για να συγκρίνουμε…

1 Like

Ισχύει για τις συνθέσεις αλλά και η παραγωγή του Chemical έχει πολλά κιλά φρύδια.

2 Likes


Χρόνια Πολλά στον Paul Di’Anno :metal:

8 Likes

Δεδομένης της ροπής στις καταχρήσεις και τις αυτοκαταστροφικές κινήσεις που έχει ο αγαπημένος μας Παυλάρας, θα ήταν καλύτερα να του βάζαμε πιο… βραχυπρόθεσμους στόχους και να του ευχηθούμε “και του χρόνου με υγεία”!

7 Likes

Σωστό και το AMOLAD έχει ωραίο ηχο

1 Like


19 χρόνια :metal: :heart:

9 Likes
6 Likes


Χρόνια Πολλά στον Blaze Bayley :metal:

8 Likes

Είναι από τους αγαπημένους μου δίσκους το Brave New World. Ανεξάρτητα από την ωραία εποχή που με πέτυχε (επικείμενη απόλυση από τις τάξεις του Ε.Σ.) και τα ευχάριστα συναισθήματα που συνειρμικά μου προκαλεί, είναι στ’ αλήθεια μια από τις σπουδαιότερες κυκλοφορίες των Irons.
Τώρα που το σκέφτομαι, τα τελευταία αρκετά χρόνια όταν θέλω να ακούσω “γενικά” Maiden, συνήθως αυτό επιλέγω - δεδομένου ότι τα 7 πρώτα τα έχω μάθει πλέον απ’ έξω!

4 Likes

Απ τους αγαπημένους μου των Μεηντεν, μ αρέσει η γλυκαδα που βγάζουν οι κιθάρες

4 Likes

Τι λέτε ρε? Μόνο οι Λεφταλικα τα κάνουν κάτι τέτοια…
Εμπρός στο δρόμο που χάραξε ο κοντός

Μου θυμίζει αυτό που κάνουν σε άλλο φόρουμ αθλητικό που μπαίνουν οι ΠΑΟ και ποσταρουν στο θρεντ των ΟΣΦΠ κάθε καταγγελία αθλητή απλήρωτου

1 Like

Έχει μια δόση ειρωνίας και για τα δύο γκρουπ μην το παίρνεις τοις μετρητοίς

1 Like

Ναι αλλά οι Metallica και οι Maiden είναι υπεράνω χρημάτων και δεν ζητάνε λεφτά από τα μικρότερα συγκροτήματα για να παίξουν support στις συναυλίες τους. Όπως κάνουν κάποιες άλλες μπάντες που είναι αλήτες.

Πώς γκενεν τώρα αυτό; :thinking:

Αλήτες που δεν επιτρέπουν σε κόσμο να κονομάει με τη δική τους δουλειά !!!~!~!

2 Likes

Νομίζω έχει μια κάποια διαφορά να θες να εκμεταλλευτείς το λογότυπο σου ή τη μουσική σου από το να εκμεταλλευτείς άλλες μπάντες, ειδικά αν είναι στο ξεκίνημα της καριέρας τους.
Δε βρίσκω κάτι ανήθικο στο ένα. Στο άλλο βρίσκω. Άσε που είναι και παράνομο. Δε νομίζω καμία μπάντα να δηλώνει εισόδημα από ενοικίαση slot στο billing της περιοδείας της :face_with_raised_eyebrow:

1 Like

Παράνομο ή όχι, ισχύει κατά κόρον αυτή η πρακτική. Ασχέτως αν οι Metallica και οι Maiden δεν το κάνουν. Διάβαζα και αυτή την πρόσφατη συνέντευξη στο R! πριν λίγους μήνες (Νοέμβρης 2018).

Για να μπεις ως support σχήμα σε περιοδεία πρέπει να πληρώσεις. Στην ουσία τα support συγκροτήματα των περιοδειών, όταν βλέπεις για παράδειγμα ότι κάνουν περιοδεία οι Gamma Ray και από κάτω έχει τρία συγκροτήματα που παίζουν, αυτά τα τρία συγκροτήματα καλύπτουν τα έξοδα των Gamma Ray, το tour bus, τα πάντα, ώστε αυτοί να πάρουν καθαρό το fee που δίνει ο promoter

2 Likes

Ιιιιι τι βλέπουμε! Πρωτοφανή πράγματα!

2 Likes

Το αν είναι κανόνας η όχι δε σημαίνει ότι θα πρέπει να είναι και αποδεκτό η να μην κρεμαμε κουδουνες σε όσους το κάνουν.

Πολύ δε παραπάνω, να εξισωνουμε αυτό με το ότι κάποιος πήρε το λογότυπο των Maiden και το έκανε παιχνίδι και τον πάνε στα δικαστήρια για αυτό.

Δεν είναι ανήθικο, θεωρώ, να βγάζεις λεφτά από τη δουλειά σου και το όνομα που έφτιαξες. Τώρα, αν είναι ηθικό να τα παίρνεις από τα σαπορτ, ας βγουν να το λένε δημόσια αυτοί που το κάνουν όπως δημόσια ζητάνε οι Maiden 2 χαρτιά. Κανόνας είναι άλλωστε.